A0. 1839. LEYDSCHE COÜRAN T. WOENSDAG, xv- <v I 16 OCTOBER. PÜBLICAT1E. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, geven bij deze ter kennis aan dè Ingezetenen derzelve Stad, dat op den 2 October 11., door de Kiezersvergadering, ter vervulling der openstaande Raadplaatsen, tot leden van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijn verkozen, de Heeren en Mrs. HUGO GEVERS en GUILLAUME PIERRE van OUTEREN, en dat gemelde Heeren, op heden, in de vergadering van den Raad, den vereischten eed hebben afgelegd en geinstallecrd zijn* Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H» Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 15 October 1839. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, van püttkammer» NEDERLANDEN. Leyden den I5den October. Gisteren hebben aan onze Akademie twee private promotien in de Beide Regten plaats gehadde eene om één ure van P. van den Brandelervan Dordrecht, met eene Dissertatio Juridica de Locatione Conductions Famulorum; de andere om twee ure van G. R. van Tuyll van Serooskerken Tot Zuylenvan Gravenhagemet eene Dissertatio Politicacontinens historians foederum Angliae cum Francia saeculis Xvu et xvm. Op den I4den dezer is te Nieuwkoop aangehouden en naar herwaarts gebtagt Gerardus Enkelmanbeschuldigd van diefstal in dienstbaarheid, ge. pleegd in de gemeente Boskoop. De Staatscourant van heden maakt thans het Koninglijk besluit bekend van 11 October II., hetgeen wij in ons vorig noramer reeds hebben medege. deeld, van de benoeming van den Erfprins van Modena tot Ridder-Groot, kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Men meldt uit 's Gravenhage, dat Zijne Maj. den isden dezer bet zomerverblijf, het huis in 't Bosch, verlaten en weder Hoogstdeszelfs intrek genomen heeft op 's Konings paleis in de Residentie. Bij Zijner Majs. besluit van den 3den dezer, is tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Groningen benoemd: Mr. R. de Rhoer Ottens. Dezer dagen is door Zijfie Maj. bepaald, dat de dépóis der kavailerie zullen ophouden te bestaan; ook verneemt men, dat de volgende verplaat singen van eenige escadrons zullen geschieden, als: een escadron van de afdeeling kurassiers N°. I, uit Bergen op Zoom naar Arnhem; een escadron van het regiment ligte dragonders N°. 4, naar Zalt-Bommel; van bet regi. ment ligte dragonders N°. 5, de staf en twee escadrons naar Deventer, en twee escadrons naar Zutpben; van het regiment husaren N°. 6, de staf en een escadron naar Maastricht, een escadron naar Roermond en twee esca. drons naar het Limburgsche; het regiment lanciers naar Utrecht. Z. M. heeft aan de gewezen geëmploijeerden bij de subsistentien en de geneeskundige dienst van het leger te velde, of van de opgeheven approvi sionements-magazijnen in de vestingen, met name J. Minoretti.7. II. van TVolframsdorf, N. G. Niewenhuisen,7. Nooteboom, A. C. Sonneschein, tl. O. j Cornielje, j.tValeson, H. van Overvest KupH. PotgieterH P. van Erke- Ilens, N. IVaanders, J. IV. Romberg, L. F. Nooteboom en G. Mulder, in af wachting hunner plaatsing, of tot zij zeiven eenig middel van bestaan zul. len hebben gevonden, en uiterlijk tot en met ultimo December 1840, res. pectivelijk een wachtgeld verleend. Zijne Maj. heeft goedgekeurd het plan eener geldleening van ƒ8,000, tot bestrijding der kosten wegens het bestraten van den grooten weg der iste klasse van de Steenhardsterbrug tot de grensscneiding der provinciën Groningen en Vrigsland. Zijne Maj. heefc dezer dagen Jhr. Mr. M. A. J. Beken Pasteel, lid van de Ridderschap en der Provinciale Staten van Noord-Braband en President van de Arrondissemencs-Regtbank te Eindhoven, belast met ae tijdelijke waarneming van het districts-commissariaat van Oirschot, en zulks gedurende den tijddat de heer J. D. Baron van Tuyl( van Serooskerken van ilccze cn leende, die zich ter bijwoning der aanstaande gewone zitting van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal naar's Gravenhage begeeft, daardoor zal verhin derd zijn, de werkzaamheden, aan de betrekking van districts-Commissaris verbonden, te vervullen. Gisteren morgen is Z. Exc. de Minister van Staat, Mr. R. Falck', uit deze Residentie naar Brusjel vertrokken, ter opvatting der door Z. M. aan hem opgedragene betrekking van buitengewonen Gezant en gevolmrgtigd Minister der Nederlanden bij het Belgische Hof. Gisteren is de Raad van State vergaderd geweest, onder het voorzit terschap van Z. K. H. den Prins van Oranje, welke vergadering door Z. K. H. den Erfprins is bijgewoond. Alle leden van dit collegie, ook zelfs die, aan welke bijzondere zendingen van wege Z. M. buiten deze Residentie waren opgedragen, waren ter vergadering tegenwoordig, met uitzondering naar men zegt, van Jhr. Gericke van Herwijnen, die door ambtsbetrekkingen in het Limburgsche verhinderd werd, aan de vergadering deel re nemen. Men merkte onder de leden ook op Jhr. Mr .de Jonge van Campens Nieuw/and, die onlangs door Zijne Maj. tot lid van den Raad benoemd' is. De bijeen komst heeft geduurd van des morgens 11 tot des middags ten 4 ure en zal morgen ochtend vroegtijdig vervolgd worden. Naar het algemeen gerucht wil, heeft de Raad zich bezig gehouden met de overweging van bec van wege Z. M. aan denzelven onderworpen voorstel tot wijziging der grondwet. De tentoonstelling van schilderijen en andere voortbrengselen van le vende meesters wordt bij voortduring druk bezocht, en verwekt steeds de belangstelling zoo der ingezetenen van deze Residentie, als van die der overige steden en plaatsen van ons Vaderland en van vreemdelingen, welke dagelijks in groote menigte herwaarts komen, om de schoone verzameling en de fraaije zalen, waarin zij geplaatst is, te bezigtigen. De kunstenaren vinden hierin geene geringe aanmoediging en zelfsvoldoening, maar ook en vooral daarin, dat reeds een aanzienlijk getal schilderiitn verkocht is. II. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje en H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen hebben te dien opzigte een lofwaardig voorbeeld gegeven. Be stedelijke Commissie voor de tentoonstelling heeft mede voor de loterij, welke op nieuw veel bijval vindt, onderscheidene stukken aangekocht, en is, naar wij vernemen, voornemens, nog meerdere aan te koopeti. Ook heeft eene Commissie uit het algemeen bestuur der dit jaar te Amsterdam opgerigte maatschappij van beeldende kunsten, in vereeniging met de be- (tuurders van het Haagsche Departement dier maatschappij, een aantal schil derijen gekocht, welke later onder de leden dier maaschappij zullen verloot worden. Eindelijk hebben onderscheidene bijzoudere personen aanltoopen gedaan. In deze Residentie is aangekomen de Generaal-Majoor Riesz, komendé uit Batavia. Zondag morgen is de zevende haringschuit te Scheveningen aangeko men: reeder van Kouwenhoven Pais, Stuurman Arie Vrolik, mee eene lading van 50 duizend stuks baring. De visscherij gaat nog niet gunstig. Ook blijven de prijzen van den haring zeer hoog. Omtrent Z. K. H. Maxitniliaan van Este en den Erfprins van Modena wordt in het Dagblad van 's Gravenhage het volgende gemeld: Z. K. H. Maxitniliaan van, Este is de derde zoon van wijlen den Aarts, hertog Ferdinand, Hertog van Modena Brisgau, die Oudoom was van Z. M, den Keizer van Oostenrijk; hij is de broeder van den tegenwoordig regeren, den Hertog van- Modena en dus de oom van den Erfprins van Modena, die Hoogstdenzelven op zijne reis vergezelt. Hij is in de Oostersche Staten bekleed met de waardigheid van Generaal-Veldtuigmeester en van Groot meester der Duitsche orde, en is eigenaar van het regiment infanterie n". 4. Hij heeft den ouderdom van 57, de Erfprins van Modena dieD van 20 jaren, bereikt. De genoemde Aartshertog Maximiliaan is een ijverig voorstander van de beeldende kunsten, en zijne bezoeken zoo in de Kabinetten als op de tentoonstelling hebben bewezen, dat hij eene meer dan gewone kennis bezit van alles wat met de kunst in verband staat. Van Vlaardingen meldt men van den I3den dezer: In den loop der vorige week zijn niet minder dan 46 haringschepen in de Maas binnengeloopen, waarvan 39 te Vlaardingen zijn aangekomen daaron der 1 van Middelliarnis) en 7 te Maassluis; daarenboven arriveerden nog 3 haringschepen in Noord-Holland, als 1 van Amsterdam en 2 van de Rijp. De gezamenlijke aanbrengst nedroeg nagenoeg 700 last van onderscheiden soort. Slechts enkele schepen, waaronder 3 die als jagers hebben gediend, zijn nog van de eerste reis te wachten. De prijzen zijn alsnu, tot 1 Febru- arij aanstaande, vastgesteld voorden vollen op f 22, voor den maatjes 19 en voor de ijle 13 de ton zeestuks. Uit Amsterdam meldt men van den 14 October: Gisteren avond, ongeveer ten 6 ure, is er brand ontstaan in de Oude Looijerstraat N°. 31bij Jacobus Spruyt, metselaar en turf- en boutverkooper. Nadat vijf spruiten onophoudelijk gewerkt hadden, was men ten ure den brarid, die op het achterste gedeelte van den zolder was ontstaan, geheel meester. Men weet niet wat de oorzaak er van is geweest. Het huis was voor brandschade verzekerdalles is in de beste orde en zonder ongelukken afgeloopen. De aandrang der menigte aan het station van den Haarlemmer spoorweg neemt meer en meer toe, naarmate de doelmatige inrigting van dat versnelde middel van vervoer meer algemeen beltend wordt. Gisteren hebben ongeveer 4500 personen van hetzelve gebruik gemaakt, en de meeste tremen beston den uit 24 rijtuigen. Alles is daarbij in de beste orde afgeloopen, en in het algemeen wordt de gedienstigheid der aan de administratie van dien weg ver bonden ambtenaren zeer geroemd. Ook de omnibus-onderneming schijnt meer en meer aan haar doel te zullen beantwoorden. Gisteien was de toevloed zoo groot, dat men genoodzaakc is geweest, zoogenaamde bijwagens aan de gewone dienst der omnibussen te verbinden, In het dagblad de Avondbode van heden leest men: Reeds vroeger hebben wij onzen lezers mededeeling gedaan van een door den handel van Rotterdam aan Zijne Maj. ingediend request, tot verwezen lijking van het denkbeeld, om de zoo bruikbare haven van Brouwershaven door middel van een kanaal met Rotterdam in verbinding te stellen. Zoo wij wel onderrigt zijn, heeft die zaak den meesten bijval gevonden bij alle autoriteiten en departementen van algemeen bestuur, die daaromtrent zijn geraadpleegd, en zelfs de plannen, betrekkelijk de uitvoering, moeten reeds aan het Gouvernement zijn ingediend. Alles doet dus verwachten, dat de ten dezen aanzien plaats hebbende overwegingen tot eene voor den handel gewenschte eti allerbelangrijkste uitkomst zullen leiden. Wij vernemen, dat, na rijpe en langdurige overwegingen, door Zijne Maj. besloten is, om een ijzeren zeilschip, als eene proeve, ten behoeve van Oo6t-Indië, te doen vervaardigen, hetgeen op het etablissement Fije- noord zoude geschieden. De uitslag dezer zaak wordt met de meeste belang stelling te gemoet gezien Uit de provincie Zeeland wordt gemeld, dat, na de algemeene indee ling en garnizoensverwisseling van het geheele leger, de manschappen der ligting van 1837 met verlof naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. Uit Antwerpen schrijft men van den inden dezer, dat de opbrengst van den tol op de Schelde tot dus verre bedraagt eene som van bijna f 82,000. RUSLAND. Uit Petersburg wordt van 3 October geschreven, dat het Ministerie van Financien een besluit van den Keizer beeft bekend gemaakt, waarbij vergund wordt de tolvrije uitvoer van tarwemeel en daaruit vervaardigde beschuit, gedurende zeven jaren; ook wordt bij dat besluit eene premie op den uit voer van dat artikel beloofd, zijnde in de eerste 4 jaren 30 kopeken zilver per ton van 5 tot 6 pud gewigt, in het 5de, 20, in het 6de 15 en in het 7de10 kopeken. Gedurende het verblijf van Z. M. te Moskau in de vorige maand, heeft hij den eesten den eersten steen gelegd van de kerk des Verlossers, die zijn voorganger Alexander beloofd had te doen bouwen, doch daarin door den dood was verhinderd geworden. Die plegtigheid is met zeer veel pracht ge schied; bij de processie waren behalven den Metropolilaan van Moskau, 3 Bisschoppen, 9 Abten, 200 Aartspriesters en Priesters en 100 Diakenen te genwoordig. De muren en de tuinen van het Kremlin, zoowel als de stra ten der stad waren prachtig verlicht. Z. M. vertoonde zich gedurende de verlichting onderscheiden malen onder het volk. SPANJE. Een adres is in naam van de provinciën van Biskaye, Aiava en Guipnscoa aan den Generaal F.spartero aangebodenwaarin hem gevraagd wordt de staat van beleg, waarin die provinciën nog verkeerenop te beffen, als ook de toestemming om voor hem op de groote markt van Berga een standbeeld te mogen oprigten. Cabrera trokvolgens berigten uit Arragon te Madrid ontvangen m het gebergte van Cantavieja zijne geheele magt bijeen en had groote boe-

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1