:g2waardeer*d. Hij was een rogrvanrdifr bestuurder en regt geaard 4burger. Hij was een man van echte liberaliteit, minzaam, ongekunsteld, open en liefeta- dig. Hij had een gezond oordeel en goed verstand, was een voorstander der schilderkunst afkeerig van uiterlijke praal en schiccering, die hij lie 'st ont week, omdat hij van harte eenvoudig en nederig was. Wat hij voor oeboef- tigen, weezen en weduwen was, kunnen zoo vele, in stilte door hem be. weldadigd, en de gestichten, daaraan meer openlijk gewijd, door hem be hartigd., best getuigen. Zij, die met hemof in staats-, of in stads-, of in gemeenzaam verkeer omgingen, gevoelden cene achting en liefde voor hem, die men zich met moeite bedwong hem zelvcn openlijk te betoonen, omdat hij op vriendschap en genegenheid zelve, maar niet op het uiterlijk bewijs daarvan hoogen prijs stelde, daar hij, ondanks zijne waardigheden, vermo gen, achting en aanzien, liefst als een strl burger daar :henen ging. Nu wordt zijne lofspraak, met smartelijk gevoel van zijn gemis vermengd, algemeen ontboezemd. Te Amsterdam is een publiek meisje uit -3e Fonteinop de Niéuw- markt gisteren nacht uit de derde verdieping op straat gesprongen enj deer. lijk gewond naar het gasthuis gebragt. Uit Utrecht schrijft -men van den ioden dezer: Wij vernemen, dat de -heer Helmvan Frankfort an Main, eigenaar van eenige beroemde kunstwerken, nit het attelier van Gobelin te Parijs, toebe hoord hebbende aan Lodewyk en welke, door de Fransche revolutie, aan particuliere bezitters zijn overgegaan, hier ter sxedegedurende eenige dagen eene tentoonstelling dezer meesterlijke weefsels zal houden. De alge meene roep dezer hoogstzeldzame stukken heeft dezelve te Leipzig, Berlyn, Hamburg, Brunswyk en elders eenen algemeenen bijval doen vinden. Ge- noemde voorstellingen bestaan in 5 schilderstukkenelk vijftien voet hoog en achttien voet breed, met meer dan zestig beelden, van natuurlijke groot- re, benevens de daartoe behoorende sierlijke stofferingen; alles geheel van wol en zijde bearbeid. Volgens de beoordeeling, in onderscheiden Duitsche dagbladen geplaatst., ziin deze kunstwerken met regt als de schoonste vooribrenselen der mensch- lijke kunst geroemd. De waarheid der geschiedkundige voorstelling, de ka- rakteruitdrukkingen op het gelaat der personen, de welgekozene groeperin gen, maar boven dit alles de kleurschakeringen en in derzelver oorspronke lijkheid met de uiterste zorg bewaarde gloed en reinheid der kleuren, moe ren niets te wenschen overlaten. Een en ander kan derhalve niet nalaten den aanschonwers een aangenaam genot te verschaffen. - Nog meldt men nit Utrecht van den i2den: Heden heeft de private promotie in de regten plaats van den heer -C. J. C. Putmae Cromer van Twellohet onderwerp zijner dissertatie is De aucto- ritcte cognatorum in car/sis pupillnrihus ex jure patrio antiquo. Uit Groningen schrijft men van den 10 October: Heden heeft de Hooggeleerde heer Mr. B. H. Lulofs het Rectoraat dezer Hoogeschool overgedragen aan den Hoogleeraar Mr. C. Star Numanmet het houden eener plegtige Latijnsche redevoering: de eloquentiae exteriority quam vacantet interior is consensust've, uti Quinctilianus significa de provuntia* tionisseuactionisratio nenon alia at que orationisd. is.: over de over- eeastemming tusschen de zoogenaamde uiterlijke welsprekendheidof over het zeggen van Quinctilianusdat op de mondelijke voordragt of declamatie dezelfde gang gaatals op den schrijf- en zegtrant in het algemeenTot Secretaris van den Akademischen Senaat is benoemd de Hoogleeraar Mr. ff, Philipse. De reeds aangekondigde maskeradevoorscellende den intogt van Gustaaf iVasa te Srokholm in 1523, is in den avond van dien dag door 1LH. Studeuiea op eene prachtige wyze uitgevoerd. T U R K Y E. Volgens de Altgemeine Zeitung zouden onderscheiden Gezanten te Kon. stantinopel ongelukken overkomen zijn. Zoo zou de Gezant van Prnissen v.111 zijn paard gestort zijn en het sleutelbeen gebroken hebben; de Russi sche Gezant met zijn rijtnig zim omgevallen en eene aanmerkelijke wond hebben bekomen de Frausche Gezant was door de zoldering van de eerste verdieping zijner woning gezakt en dezelve met hem naar beneden geitort; eindelijk was de Onstenrijksche met eene boot omgeslagen en slechts met levensgevaar gered. Van den Engelschen Gezant wordt niets bijzonders gemeld. PORTUGAL. Lissabon den 30 September. Hare Maj. heefc eenen Minister voor de Marine benoemd, de Augiar Ottolin, waardoor nu het Kabinet voltallig is geworden. Er was bij de Ministers geraadpleegd over een middel, Om oe buitenlandsche schuld zonder bezwaar van de natie te betalen. Ook was de vraag behandeld of de Portugesche Gezant bij het Engeische Hof in de tegenwoordige omstandigheden niet moest terug geroepen worden, Thans is door het onderzoek naar de onlangsche Migueliistische za. menzwering gebleken, dat dezelve ten doel had eenen opstand te Berga te verwekken in dezelve waren gemengd de Bisschop van Cofmbra en eenen Opperregter te Berga, welke beiden gevangen zijn genomen; gedurende de Regering van Don Miguel hadden deze hooge posten bekleed. SPANJE. Madrid den 5 October. De meerderheid van de leden der Cortes, waaronder de heeren OlozagaCalatrava, Caballero en alle de Afgevaar digden der gemagtigde en ministeriele pirtijen, hebben gisteren avond een voorsrel gedaan, dat waarschijnlijk zal worden aangenomen en van den na. volgenden inhoud is: Art. 1. De fuerosbestaande op het einde van de vorige regering en niet in strijd met de constitutieworden hersteld. Art. 2. Het Ministerie zal eene wet voorstellen tot wijziging van de overige fueros, om dezelve met de constitutie in overeenstemming te brengen. Art. 3. De fueros der corporatien, en die, bekend onder den naam van Oeconomischezullen onmiddellijk in werking gebragt worden. Art. 4. Zoo nieuwe ligtingen noodzakelijk mogten worden, vóór de uit. vaardiging der tegenwoordige wet, zullen de Baskische provinciën haar aan. deel daarin dragenzonder aan de quintes onderworpen te zijn. De Cortes zijn thans in genoegzaam getal, namelijk 122 leden, opge. komen, om te kunnen beraadslagen, zoodat de beraadslagingen over ge. noemde wet ook reeds begonnen zijn. Eene telegraphische depeche van den yden nit Madrid, meldt, dat de Cortes eenparig de qnaestie der fueros bevestigd hebben ea er) nader zal worden gehandeld om dezelve volgens de constitutie te wijzigen. H. M. heeft den 2den de geloofsbrieven van den nieuw benoemden Franschen Gezant, den Marquis de Rumigny, in een plegtig gehoor aange. nomen. De Generaal Epartero was den 30 September he Tiideia en den 3 October in de hoofdstad van Arragon aangekomen. Hij is te Logrono op eene zegekar, door juichende ingezetenen getrokken, ingehaald. DUTTSCHLAND. Te Berlijn liep den 5 October het vrij zonderling gerncht, dat de Aarts, bisschop van Posen, vort Duninheimeliik die stad verlaten en, tegen het bevel des IConingszich naar zijn Aartsbisdom begeven had. De Regeringsraad van de stad Hanover heeft wederom oen verzoek, schrifr aan den Koning ingediend, waarbij verzocht wordt, dat de Koning den afgezetten Burgemeester Rumann in zijne betrekking mogt herstellen; Zijne Maj. echter heeft het verzoek afgeslagen. Eene deputatie, die benoemd was, om het verzoekschrift aan den Koning te overhandigen, is niet tot heul toegelaten geworden. Nog is door den Regeringsraad een verzoekschrift aan Zijne Maj. ingediend, waarbij de ontbinding der thans geschorste Sten denvergadering en de bi eenroeping van eene nieuwe gevraagd wordt. Op dit verzoek is door den Koning nog niet geantwoord. De Koning van Napels heeft, op verzoek van zijne gemalin, bij hare onlangsche bevalling van eenen Prins, eene algemeene amnestie voor staat; kundige gevangenen verleend. Het voorstel van wet door den Grooten Raad van het kanton Zurich (zie ons vorig nommer) is den 2 October beraadslaagd, en daarop eenparig besloten, om hetzelve aan te nemen; zoodat thans genoemd kanton zich gesloten heeft buiten het concordaat in 1832 met 6 andere kantons aangegaan-. Men beschouwt de aanneming dezer wet, als -zeer goede gevolgen voor het ■geheele Eedgenootschap zullende hebben. De Grootvorst-Troonopvolger van R-nsiand -zou de stad Warschau dezè maand bezoeken en er eenige dagen vertoeven. F R A N K R IJ K. Parijs den 11 October. De nieuwe Fransche Gezant te Konstantinopel, de heer Pontois, is in den nacht van den 3den re Toulon aangekomen en hetfc Zich dadelijk naar zijne nieuwe bestemming op eene stoomhoot ingescheept. Dezer dagen heeft de bankX^jÖ/e eenen staat bekend gemaakt van hare ondernemingengedurende het tweede jaar van haar bestaan. Uit denzelven blijkt, dat er reeds in het tweede jaar eene vermeerdering van 250,000,000 fr, heefc plaats gehad, daar de financiële omzettingen in 1837, .-5-10 en in J83Ï, 760, te zamen 1,270,000,000 fr. hebben bedragen. Het comitté, dat voornemens is een hervorming in het verkiezingsstef' iel in te voeren, heeft -een geschrift laten ronddeelen, dat tot grondslag eener petitie ligt., en waarin gevorderd wordt, dar elk burger, die regt heets om lid van de nationale garde te zijn, kiezer zal wezen en elk kiezer toe Afgevaardigde in de Kamer raoec kunnen benoemd worden. De beer van Amburgh heeft ztch sedert eenigen tijd te Parijs zeer beroemd gemaakt in zijne heerschappij over wilde dieren, met welke hij omgaat en ten tooneele voert; gisteren echter is hem eene jonge leeuwin aangevallen en heeft hem zoo deerlijk in het been gewond, dat hij het tooneel heeft moeten verlaten en het scherm gevallen is> De Infant Don Sebastian heeft, op zijne aanvraag, passen ontvangen en is reeds den óden uit Bourges naar Napels weggereisd. Omtrent het ver. dere vertoef van Don Carlos te Bourges verneemt men nog niets. Hij is door den Marquis de Dreux-Brézieen bekend legitimist, op zijn kasteel, digc bij de grenzen der voormalige Vendée, genoodigd; men denkt echter niet, dat de Regering zijn vertrek daarheen zon toestaan. Te Algiers is de Hertog van Orleans met veel plegtigheid door de Franschen, zoo wei als door de inwoners, in hunne 'landskleedingontvan. gen. De Kamer vsn K-oophandel heeft Z. K. H. ernstig verzocht, dat men, ten algemeenen nutte van den alleenhandel, die steeds in handen bleef van het hoog Bewind, mogt worden ontslagen. De Hertog heeft geantwoord, dat hij het zijne zónde aanwenden, om de zaak grondig te doen onderzoeken, maar dat deze alleenhandel geenszins was eene Fransche irstelling, maar een -noodwendig gevolg van den toestand des lands; dat alleen door den oorlog daarin eene verandering konde worden gemaakt, maar dat, in elk geval, het behoud van de bestaande orde van zaken wens-cfielijker was dan ëen oorlog. Onder de Fransche troepen, in Algiers en in den omtrek dier stad in bezetting, fceerschte laatstelijke veel ziekte. Uit Algiers schrijft men van den 28 September eenen briefwaaruit blijkt, dat men vrees koesterde voor eene nieuwe uitbarsting) van vijandelijkheden tusschen de Franschen en Abdel-Kaderdaar deze omtrent -de bepaling van het wederzijdsch grondgebied niet wilde toegeven. Ook schrijft men uit Algiers nog bet volgende: Sedert lang bemerkt men dat de gewezen Bey Achmed hec middenpunt zijner kuiperijen in de kleine stad Kaffa gevestigd heeft, die tusschen Constantine en Tunis gelegen Is. Uit dit pnnt poogt bij de rpst der provincie te stooren. Men verzekert dat de Maarschalk voornemens is Kaffa In bezit te nemen, in afwachtingdat wij in staat zijn naar Hamza te rokken. De Gouverneur schijnt de expeditie door de Bibans alleen daarom te willen uitstellenop dat de daartoe vereischce magt den tijd hebbe tót ons té (tomen en ons in staat te stellen, door het toebrengen van een gedachten slag, de onderne. ming beslissend te maken. In het Journal des Débatt leest men het volgende onitrent de blokkade van Buenos-Ayres: De 28 Maart van het vorige jaaT heeft de Schout-bij-»Nacht Leblanc, na vruchtelooze pogingen tot verzoening, de Ia Plata-rivier en al de havens van de Argentijnsche republiek in staat van blokkade verklaard. Sedert dat tijdstip zijn achttien maanden verloopen. De Ulokkade, die gedurende de eerste vier maanden onvolkomen was, is sedert veel gestrenger geworden, en zou zelfs weiligt moeljelijk noch krachtiger te maken zijn. Verscheidene ondernemingen tegen Argentijnsche vaartuigen, die de blokkadelijn hadden overschreden, hebben (door het vernielendier vaartuigen) haar doel bereikt, en alle handel in contrebande Is, om zoo te zeggen, onmogelijk geworden, Toch schijnt bet bestuur van Buenoa-Ayres niet gezind om toe te geven. Het heeft de onderscheidene,daaraan gedane aanmaningen, in den wind geslagea en alle openingen tot bijlegging van het geschil afgewezen, tjog Onlahgs heeft de Noord Amerikaansche commodore Ficholson te vergeefs getracht om Rosas (den bestuurder der republiek) tot eene redelijke schikking te brengen. Zulk eene stijfhoofdigheid en langdurige verblinding geven aanleiding om te vragen, op welke hulp of kansen der fortuin Rosas eigenlijk rekent, en hoe de vreemde Zaakgelastigden, die bij hem zijn geaccrediteerd, de Engeische bij voorbeeld, er nog niet in zijn kunnen slagen, oó) hem zijne begooche lingen te ontnemen. Wat daarvan ook zijn moge, Frankrijk zal niet toege. ven; het kan niet terugdeinzen. Welhaast zal de vlootvoogd Leblanc, dóór een langdurig verblijf in de Amerikaansche zeeën vermoeid, in bet bevel ovef de blokkade, door den Schout-bij-Nacht Dupotet worden vervangen, die met eenige versterking en met al de middelen, om de werking onzer zee. magt zoo krachtig mogelijk te maken, tut Brest za! vertrekken. Zijne aan. komst zal aan de Regering van Ënenos-Ayres bewijzen, dat Frankrijk oil. herroepelijk besloten heeft, om haar tot rede te brengen, en met nog grqo. tere volharding zijne regten zai voorstaan, dan waarmede Rosas voldoening voor het verledene en waarborgen voor dé toekomst weigert; en zulks pf. schoon men in Frankrijk zeer goed weet, dat de verlenging der blokkade aan den handel der onzijdigen en aan dien der Franschen zeiven onverinijdg. lijke schade berokkent. B E L G I E. In den Commerce Beige van den nden wordt gezegd, dat de geschillputl. ten, waarom de werkzaamheden der gemengde financiële Commissie te Utrecht gestsakt zijnbetreffen: 1°. de verdeeling der gelden, voortspruitende uit het pensioen-fonds, waarvan het kapitaal is.gevormd door kortingen op de tractemenren der ambtenaren; 20. de jaariyksche uitkeering van ƒ500,000 door de Sociitè Générale aan de civiele lijst30. de opbrengst van den ver. koop der nationale domeinen in Belgie, en waarvan de betaling sinds 1830 is geschied; 4°. de leening door het moederland, ten behoeve van de Over- zeesche koloniën, gedurende de vereeniging, gedaan.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2