DUITS C HL AND.' Wzenen den 57 September. Wij vernemen uit eenen zekeren bron, dat, 'met betrekking van de Oostersche zaken, de gevoelens van Oostenrijk ingang gevonden hebben bij het Kabinet van Petersburg, en dat dit laatste geheel zjjne toestemming gegeven heeft aan den staatkundigen loop dier zaken, djor bet Kabinet van Weenen voorgesteld en daar Oostenrijk eensgezind met En geland handelt in de voornaamste punten, zoo hoopt men, dat er weldra eene toenadering tüsschen Rusland en Engeland zal plaats hebben. Waar lijk, de laatste tijdingen van Konstantinopel melden stellig, dat er zich eene grootere eensgezindheid tusschen de Vertegenwoordigers der 5 Mogendheden geopenbaard heeft. F R A N K R IJ K. B E L G I E. 'MENGELINGEN. Nog meldt men uit Weenen, dat een aantal voorname handelhuizen te Venetie zich vereenigd heeft, om eene maatschappij daar te stellen, ten doel hebbende den dit- en invoer van handelsartikelen te bevorderen; hét kapitaal zou 5 millioen bedragen en in aandeelen verdeeld worden. Aan Z. M. den Koning van Pruissen is in de verleden maand een ver zoekschrift door een aantal inwoners van Keulen ingeleverd, waarin zij ver- zoeken, dat de Aartsbisschop in zijne 011de betrekkingen mogt hersteld wor den. Door Z. M. is daarop geantwoord, dat hij de gevoelens van achting en trouw prees, die in dat verzoekschrift doorblonken, doch dat hij aan hec verzoek niet kon voldoen, daar de redenen, die tot schorsing van den Aarts, 'bisschop in zijne ambtsbezigheden aanleiding hadden gegeven, nog beston. den. Z. M. drukt in dat antwoord zijn vertrouwen uit, dat de ingezetenen van het Aartsbisdom aan de over hen gestelde geestelijke Autoriteiten zullen gehoorzamen. Nadat de militaire manoeuvren te Potsdam waren afgeloopen, heeft de Koning van Pruissen de infanterie langs den spoorweg van genoemde plaats naar Berlijn doen terug voeren. Dit heeft in 10 onderscheiden treinen plaats gehad, die den Koning 8000 Rksth. gekost hebben. In de laatste week z(jn langs genoemden spoorweg 26,304 personen vervoerd geworden. Den 27sten September heeft de Zwitsersche Landdag zijne zittingen geschorst, nadat men het den vorigen dag omtrent de pogingen tot eerie be. middeling der geschillen in Walliserland was eens geworden; ten dien einde is eene Commissie van 3 personen uit den boezerii des Landdags verkozen. Parijs den 4 October. Door den Koning is over de troepen, die te Fon- "tainebleau gekantonneerd wareneene wapenschouwing gehouden. In een der Fransche bladen leest men: Ten einde ongelegenheden te voorkomendoor het daarzijn van onzui. verheden en steenen, enz., die den voortgang der locomotiven en wagons, welke haar volgen, op de spoorwegen hinderlijk zijn, hebben de heeren 'Humbert en Sageret een nieuw voorbehoedend werktuig, dat zij met den naam van steenjager ehasse-pierrebestempelen, aan het onderzoek der maatschappij van den spoorweg van Parijs naar Versailles (linker oever), onderworpen. Door in overweging te neinen, hoedanig een werktuig moet zijn ingerigt, geschikt, om vreemde ligchamen, die, hetzij bij toeval of door kwaadwil. ligheid op de sporen zijn geplaatst, uit den weg te ruimen, heeft men be- vonden, dat een sterke staaf, welker einde den vorm van eenen lepel heeft, en die gedurende den togt van de locomotiven de sporen zuivert, daartoe voldoende is; Wel te verstaan, wanneer de ligchamen, op dezelve aanwe. zend, niet te zwaar zijn. Intusschen begrijpt men, dat wanneer het weg te ruimen ligchaam te zwaar, en de snelheid der locomotive aanmerkelijk is, er een Schok plaats zal hebben, op het oogenblik, waarop de steenjager het op het poor liggende ligchaam ontmoet, en dat alsdan de schok hec ge. heele zamenstel der locomotive min of meer zal beschadigen. Maar wanneer de steenjager buigzaam, wanneer hijbij voorbeeld, eene springveêr is, zullen de beschadigingen niet meer te vreezen zijn, want de veêr zal voor den tegenstand terugspringen, hetwelk geschied zijnde, hec werktuig eene sterke staaf, en, als ware het, een hefboom wordt, die hec ligchaam zal kunnen verplaatsen, of die breken zal, indien het al te zwaar is, hetwelk zonder schok tegen den tegenstand, en bij gevolg zonder schud, ding voor de locomotive, zal plaatf hphhcn. Daarenboven, wanneer de steenjager ligchamen van geringè afmeting zal verplaatsen, dan moet hij bijna over het spoor strijken; doch dikwerf liggen I de sporen-, die met de uiteinden tegen elkander zijn geplaatst, ten gevolge van de ongelijke ophoogingen van het terrein, niec meer naauwkeurig ,in hetzelfde horizontale plan. Wanneer dus twee sporen, op het punt, waar zij te zamen komen, niet wel gezuiverd zijn, is het gemakkelijk te begrij. pen, dat de steenjager tegen het hoogstliggend spoor moet stoocen, en op hetzelve, als eenen niet te overwinnen tegenstand, breken. Is het werktuig daarentegen buigzaam en veêrkrachtig, zoo zal het wijken, om later des. zelfs positie.te hernemen, en ook in dat geval zal er geen schadelijke schok plaats hebben. n11 - De heeren Humbert en Sageret hebben de hoofdvereischten van dit werk. tuig volkomen gevoeld. Hun steenjager bestaat in eene spiraalvormige veêr. krachtige schroef, aan de bovenste gedeelten stevig vereenigd met eenen ijzeren bout. Deze springveêr is door een niet de gedaante en kracht der machine overeenkomend toestel aan de locomotive bevestigd; het benedenste einde van dezelve is breed en zuivert het spoor door middel van de steenen en andere voorwerpen van tegenstand, die Zij ontmpet, voor zich uit te schuiven; een achter de veêr geplaatst steunpunt (are boutant) houdt de veêr uitgestrekt en stuurt haar weder voorwaarts, al naarmate van den te. genstand, die zij ontmoet. Zonder dezen Steen jager tot In de geringste bijzonderheden goed te keuren, kan men gelooven met den rapporteur der maatschappij tot aanmoediging, dat de heeren Humbert en Sageret naar een zeer goéd beginsel hebben gear- beid, en dat van hunnen toestel, met eenige kleine verbeteringen, een hoogst nuttig gebruik zal kunnen worden gemaakt. Onlangs zijn te Bordeaux, in tegenwoordigheid van den Mairè, proe. ven genomen, om uit de schillen der uitgeperste druiven en de moer vaü 'den Wijn brandbaar gaz te trekken. Een pond der gedroogde schillen, ge. durende twee uren in een heet retort geplaatst, leverde in den tijd van Zeven minuten, twee honderd litres gaz op, dat vrij van alle reuk was en kelder en zondet walm brandde. Eene tweede proeve met drooge wijnmoer Ss even voldoende uitgevallen. ^n den Belgischen Meniteur van den 3den dezer wordt de benoeming van den Prins Joseph de Chimaytot buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Mi. kister bij het Hof van *s Gravenhage, bekend gemaakt. De Minister van Oorlog heeft een besluit genomen, waarbij bevolen Wordt een zeker aantal verlofgangers onder de wapenen terüg te roepen, iet) einde het eft"ectief,der bataljons op 200 tot 500 man te brengen. In de laatste dagen is het te Gent vrij onrustig geweestdoor onder- icheiden volksoploopen en zamenscholingen van gemeen en fabrijk-arbeiders, welke laatsten hooger werkloonen van hunne bazen wilden hebben en de 'duurte van het brood verminderd zien. Den isten en 2den dezer is de Over heid genoodzaakt geweest de militaire magt te laten agerenen zijn onder- icheiden corpsen langs den spoorweg van elders aangevoerd, eenige malen zelfs is op het volk geschoten geworden en zijn eenige personen gedood en gewond. De rust is echter eindelijk hersteld geworden en de straten schoon geveegd, zoodat berigten van den 4den melden, dat men meende, dat de woelingen opgehouden hadden en de rust niet verder zou gestoord worden. DE HOOGESCHOOL van CAMBRIDGE. De Hoogeschool van Cambridge is eene vereeniging van Stuoenten in allé vrije kunsten en Wetenschappen, en bestaat uit 17 collegiën, welke ieder op zich zeiven staan, en hunne eigene statuten hebben, doen desniettemin aan de algemeene wetten der Hoogeschool onderworpen zijn. Elk collegia levert leden, zoowel voor den wetgevenden als voor den uitvoerenden tak der administratie. Dit bestuur bestaat uit de beide afdeelingen des Senaats, en een Concilium, dat den naam van Caput -draagt. De Senaat bestaat uic al diegenen, welke, hetzij Magistri der vrije kunsten of Doctoren eener Her drie facnlteiten (Theologie, RegtSgeleerdheidGeneeskunde.) en bij een der collegiën ingeschreven zijn, een of ander ambt aan de Hoogeschool bekleeden, of buitendien in de stad Cambridge wonen, te zamen ongeveer 2000. Zij verdeelen zich in de twee klassen der regents en non regents ook wel wit- en zwarthocden genaamd. Het Caput bestaat uit den Vice-Kanselier, een Doctor uit elke faculteit, en twee hec regent- en non-regent-huis vertegenwoordigende Magisters. De Vice-Kanselier is, reeds krachtens zijn ambt, lid van dezen raad; de ande ren worden daartoe volgenderwijze gekozen; de Vice-Kanselier en de beide Procuratoren benoemen, ieder voor zich, vijf personen, en uit deze vijftien kiezen de voorzitters der collegiënde Doctoren en de stemmen-verzamelaars (iScrutatorsvijf, die gewoonlijk eer eere van den Vice-Kanselier zijne Can- didaten zijn. Alle voorslagen tot wetten der Hoogeschool en alle voorstellen gracesmoeten door het Caput goedgekeurd worden, waarbij elk lid eerie afkeurende stem heeft, alvorens dezelve aan de beide Senaatshuizen ter approbatie worden voorgelegd. Vergaderingen tot behandeling vau aangelegenheden, de Hoogeschool be- crefFende, zoogenaamde congregatiënworden alle veertien dagen gehouden. Voor buitengewone gevallen kan de vice-Kanselier, ook buiten den tijd', door middel eener drie dagen vóór de vergadering, in de zalen der verschil, lende collegien, opgehangen, gedrukte bekendmaking, met opgave der zaak, den Senaat te zamenroepen. Elk getal Senatoren, mits niet onder 25, de eigenlijke beambten er onder begrepen, maakt eene volledige zitting uic, welke dadelijk kan handelen en besluiten. Behalve deze vergaderingen zijn er nog zoogenaamde statutenmatige congregatiëndoor de statuten vastgezette verzamelings-dagen voor den behoorlijken gang der akademie-bezigheden als: graad-verleeningen, keuzen der beambten enz., welke geene bijzondere bekendmaking vorderen. Eene zoodanige congregatie kan gehouden worden, zoodra er 40 Senatoren vergaderd zijn. Elk lid heeft het regt eenen voor. slag, na voorafgaande toestemming van het caput, voor den Senaat te bren. gen. Wanneer zoodanig een voorstel in het caput doorgegaan is, wordt het in het Non-regent-house door een der stemmen verzamelaar», en in regent- house door de oudste der procuratoren voorgelezen. Óp dezelfde wijze komt het op de tweede congregatie ter tafel. Volgt daarop het non placet van eeH lid des Non-regent-housedan wordt tot de stemmen-verzameling overgegaan. Bereikc of overtrefc dan het getal der non placet dac der placet dan wordt het voorstel verworpen; in hec tegenovergestelde geval, wordt de zaak naar het Regent-house overgebragt, alwaar zij denzelfden weg moet doorloopen, Is het voorstel op deze wijze in beide huizen aangenomen, dan bestaat het als een gewoon Senaats-besluit, en wordt, zoo de algemeene bekendmaking noodig is, statuut. Geene waardigheid wordt zonder een voor- stel, dac op de voorschrevens wijze is doorgegaan, medegedeeld. Zoodanige voordragten heeten supplicate-, geven zij alleen eere-graden of den rang van magister van het Kings-collegiedan behoeven zjj de lezing slechts in ééne congregatie. Het personeel der uitvoerende magt op de Hoogeschool wordt door de volgende beambten voorgesteld: de Kanselierhet hoofd der geheele Aka. demie, met uitsluitende volkomene magt intra praecincta, behalve in geval, len van kapitale overtredingen. Hij verzegelt de diploma's enz., verdedigt de regten en privilegiën der Hoogeschool, roept vergaderingen bijeen, en handhaaft de tucht onder de overige beambten. De voorzittende Oppcr-Regter \'.iah-iteward.J ->■- -1- binnen de jurisdictie der Hooge- schooleenen van hoofdmisdaad aangeklaagden student te verhoorei), en over. eenkomscig het bestaan, de privilegie en gebruik te vonnissen; hij geefc zich eenen plaatsvervanger, krachtens autosisatie van den Senaat. De vice- Kanselierdie jaarlijks op den 4November door den Senaat gekozen wordt, en, zoo ais reeds zijn titel aanduidc, de functien van den Kanselier waarneemc, wanneer deze afwezend is. Hij moet, volgens eene verordening van 1587, het hoofd van een collegie zijn, en fungeert als Magistraat voor de Aka. demie en het Graafschap; de Commissaris, een onder-beambc der kanselarij, onderzoekt de regtsgevallen naar de burgerlijke en scatuarische regten, en volgens de gebruiken der Hoogeschool, voor zoo verre het namelijk het gepriviligeerde personen en scholieren beneden den graad van magister be treft; de openbare redenaar schrijft de noodige brieven aan en ontvangc die van den Senaat, en verschijnt bij alle feestelijke gelegenheden met eene toepasselijke redevoering; de Assessor Is een bij Senaats-besluit toe onder, steuning des vice-Kanseliers in causis forensibus et domesticis bijzonder aan. gesteld beambr. De beide Procuratoren zijn jaarlijks gekozen wordende geregtsbeambten, die minstens sedert twee jaren Magister moeten zijn, en krachtens hun ambt Regent worden. Hun pligc is, over hec gedrag van al degenen, die nog minderjarig zijn, te waken, en zoo veel mogelijk de ze. delijkheid te bevorderen. Zij moeten ook bij alle congregatiën tegenwoor. dig zijn, de stemmen van het huis hetzij mondeling of schriftelijk verzame len, en daarvan verslag doen. De Moderatoren worden door de Procurato ren gekozen, door den Senaat bevestigd, en hebben, als plaatsvervangers des Voorzitters, de philosophische oefeningen en disputen, gelijk mede de examina's tot de doctorale- en candidaats-graden, te presideren. De ver- pligtlngen van den Bibliothecaris worden door zijnen titel aangeduid. De Registrator moet alle congregatiën bijwonen, om voor den behoorlijken vorm der voorstellen te zorgen, en die, nadat dezelve in beide huizen zijn door. gegaan, in de archiven der Hoogeschool te plaatsen. Even zoo registreerc hij het senioraac van hen, die daartoe door de Procuratoren worden aange wezen. De beide Taxatoren zjjn Magister en Regent, krachtens hun ambt. Zij reguleren het handelsverkeer, de brood-taxe, maat en gewigt, en bren- gen elke overtreding dienaangaande voor heïCommissariaatsgeregt. De drie Esquire-Pedeilen gaan bij feestelijke of plegtige gelegenheden, met zilveren scepters, voor den vice-Kanselier, geleiden de Doctoren en Opponenten bij proraotiën, enz. enz. De Akademie-drukkcropzigter der Bibliotheek, onder- opzigter en school-inspector, worden door het geheele Corps benoemd. De Teoman-Pcdel worde door den Kanselier aangesteld, gelijk de Akadeniie- Maarschaik door den Vice-Kanselier. De Hoogeschool heeft twee geregtshoven: het consistoriaal hof van den Kanselier en dat van den Commissaris. Het eerste wordt door den Kanselier met eenige Voorzitters van collegiën en een of meer Doctoren in de regten vertegenwoordigd. Alle personele vorderingen en klagtenals schulden, li, quidatien van rekeningen enz., of beieedigingen en feiten, geene kapitale misdaad daarstellende worden voor dit Geregtshof gebragt en afgehandeld waarbij de geheele behandeling van zaken in verband met jiec burgerlijk regt staac. Het appel gaat van dit geregt naar den Senaat. Hec commissariaats geregt wordt door den Commissaris bestuurd, krachtens voimagc, welke hem dóór den Kanselier verleend is. De competentie en regtspleging is hier even zoo ais bij het kanseliers hof, alleen mag hec geen regt spreken daar waar procuratoren, taxatoren, magisters of andere hooger gegradueerde personen partij zijn.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3