genoegen'verschafte het, dat Z. G. E. A. de heer vaiizte'aleijjcMtr-fien heer Staatsraad Gouverneur, wiens pas herstelde gezondheid detstóveft nog niet veroorloofd had den togt mede te doen, ver tegenwoordigena^Shj,è&1bij eene korte en bondige toespraak, den heer Ser- rurier als vertegenwoordiger van den Raad van Bestuur der onderneming, geluk wenschte, met de verzekering, dar, zoo de onderneming ontelbare zorgen en moeijelijkheden had opgeleverd, deze dag gerekend konde wor den, ruimschoots de voldoening daarvan te belooven en reeds aanvankelijk te hebben geleverd. "Den volgenden dag heeft de inwijding van den spoorweg door de Deel hebbers plaats gehad; 670 personen, in 16 rijtuigen gezeten, hebben deel aan den togt genomen. Dezelve is ook goed afgeloopen. Gisteren avond omstreeks ten 10ure verkondigde een vnurroode hemel, dat ergens ia deze stad een geweldige brand was uitgebarsten, en spoedig daarna vernam men, dat men zich ongelukkiglijk niet bedrogen had. De brand was ten half tien ure ontstaan ten huize van den heer F. Fisser Jr., rijtuig—fabrijltant in de Kerkstraat, tusschen de Spiegel- en Leidsche straten. Ongelukkiglijk bevond zich de heer Finer, die anders niet gewoon is veel uitspanning te nemen, met zijn gezin in den schouwburg. De wind was fel en de vlammen door denzelven aangevuurd, tastten zoo geweldig om zich heen, dat eer de brandspuiten op de plaats der ramp gekomen waren, niet alleen het brandende gebouw zelve in lichte laaije vlam stond, maar ook de brand tot vijf aan weerszijden belendende huizen en eenen stal in gebruik van de heeren Toelaar en V Hoen was overgeslagen. Vier en twintig brand spuiten waren inmiddels aangesneld en te gelijk werkzaam, doch bij de he vigheid van den wind moesten zij zich vergenoegen met eene nog verdere uicbreiding des brands te beletten. Aan eene redding der brandende gebou wen zeiven viel niet te denken; zij werden geheel eene prooi der vlammen en stortten acbcervolgens allen in. Eerst ten half vier ure dezen morgen was men de vlammen meester, en ook op dit oogenblik smeult het puin nog en zijn onderscheidene brandspuiten daarbij werkzaam. Naar wij vernemen, zijn de verbrande perceelen en meubelen grootendeeis tegen brandschade ver. zekerd. Behalve de ramp zelve heeft men daarbij nog den dood te betreu ren van den schuitenvoerder Kiinkert, op wiens hoofd uit een der brandende gebouwen een steen is gevallen en welke persoon naar her gasthuis gebragt, aldaar dezen nacht overleed. Ook de adsistent-brandmeester J. P. Schejfer, van beroep Mr. smid, is door twee verdiepingen henen gevallen; deze niet minder beklagenswaardige man, vader van negen kinderen, heeft eene wond aan het hoofd, zijne hand is gebroken, en de ribben en het borstbeen zijn gekneusd. Men zegt ook, dat er acht paarden zijn verbrand. Hoogst on gelukkig is het bij deze noodlottige ramp, dat nagenoeg 120 werklieden, aan welke de heer Finerdoor zijne onvermoeide werkzaamheid en vlijt, gedurig werk verschaftethans voor eenen tijd geheel buiten bestaan zullen zijn en zulks te meer bij den aannaderenden winter. Allen, die bij deze ramp aanwezig waren, zwaaijen eenparigen lof toe, zoowel aan den generalen brandmeester en deszelfs onderhoorige brandmees. ters en adsistenten, als aan al de spuitgasten, door welker ijverige en belang» looze bemoeijingen eene nog verdere uitbreiding van den brand is voorkomen. De heeren IV. iVillink Jr., J. G. Coster en 11. Molineau hebben bij circulaire aan de inschrijversop de overeenkomst ter proefneming van het gebruik van stoomvaartuigen met palmipedes op ODzekanalen, te kennen ge geven dat die inschrijving voigeteekend is, dat de heeren P. van Vlissingen en Dudek van Heel zich met de constructie van zoodanig vaartuig tegen den prijs van 25,000 hebben belast, en dat derhalve de eerste storting, zijnde f 125 per aandeel, een kantore van den heer IV. PVillink Jr., den isten en 2den October aanstaande zal geschieden. Men verwachc dat het bedoelde vaartuig tegen of in den loop der maand Februarij gereed zal zijn. Den i3den dezer is de Zoölogische Sociëteit te Utrecht door haren stichter, den Hoogleeraar Th. G. van Lidth de Jeude, ingewijd, met eene plegtige redevoering over het nut en genoegen, dat de Natuurlijke Geschiede- nis en inzonderheid de Dierkunde haren beoefenaren schenken kan. Tot Hoogleeraar in de Chemie aan het Athenaeum te Deventer, is be noemd de heer F. A. IV. Miquel, Med. Doctor, thans Lector aan de Clini. sche school te Rotterdam. Uit Groningen wordt van den 20 September gemeld: Op de heden, door de Staten dezer provincie opgemaakte nominatie van drie personen, ter vervulling van de vacature, ontstaan door her bedanken van Jhr. Mr. R. Gockinga Hz., als Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Groningen, zijn geplaatst de volgende heeren: Mr. R. de Rhoer Ottens, lid der Arrondissements Regtbank alhier; Mr. J.J. Meder, Procureur bij de Arrondissements Regtbank te Winschoten; Mr.H. de Ranitz, Procureur bij de Arrondissements Regtbank te Groningen. Van Middelburg meldt men van den 18 September, dat Z. K. H. dé Prins van Oranje, benevens Hoogstdeszelfs zoon, Prins Hendrik, en gevolg, den vorigen avond, met het Koninglijk stoomjagt de Leeuw, voor Vlissingen zijii gearriveerd. De voornaamste stafofficieren begaven zich dadelijk aan boord van Zr. Ms. aldaar ter reede liggend fregat de Rijn, ten einde HH. KK. HH. op te wachten en te complimenteren. Omtrent die aankomst en het vertoef van HH. KK. HH. te Vlissingen, wordt vandaar nog het volgende medegedeeld: HH. KK. HH. gebruikten het diner aan boord, waaraan opgenoemde per. sonen insgelijds waren genodigd, waarbij genoegen en vreugde voorzaten, en hetwelk tot zeer Iaat in den avond heeft geduurd. Heden kwam Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van de heeren Merkus, Coehoorn en van der Capellen, ten 8J uur des morgens te Vlissingen aan wal, bezag de maritime etablissementen, inspecteerde het garnizoen, dat ten dien einde voor de hoofdwacht in slagorde stond, en hetwelk voor H. D. Z. defileerde, na al. vorens de hoofd- en verdere officieren, op het stoomjagt te hebben ontvan gen, waarna Z. K. H. de vestingwerken bezigtigde, zich boven op de bom vrije kazerne begaf, en vergezeld van den Generaal-Majoor Knoll en den Colonel der genie Ninaber en verder gevolg, de defensiewerken der vesting met bijzondere belangstelling in oogenschouw nam, en vervolgens met het stoomjagt naar Breskens vertrok, om ook aldaar de vestingwerken en forten te inspecteren, van waar Hoogstdezelve ten vijf ure des namiddags in Vlis. singen terugkwam, zullende het diner aan boord van het Koninglijk stoom, jagt gebruikt worden, waarbij eenige hoofdofficieren zijn genoodigd. Z. K. H. de Prins van Oranje, welke te Vlissingen in geene zeven jaren is geweest, en wiens tegenwoordigheid aldaar veel genoegen verwekte, is bereids den eosten uit Vlissingen te 's Gravenhage teruggekeerd. Uit Zierikzee schrijfc men van den 14 September: Heden had het publiek dezer stad het genoegen te aanschouwen een jong geworpen bastaard-leeuwen-tijger van het mannelijk geslacht, in de mena gerie de Eeniragtvan den heer Antonie van Aken IVz. Deze jong gewor. pen bastaard-leeuwen-tijger, waarvan vader de beroemde leeuw Nero, en moeder de sehoone Koninglijke Bengaalsche tijgerin Hectorine is, verdient in alle deelen als eene groote merkwaardigheid beschouwd te worden, daar nog nimmer in Nederland, en vooral op het eiland Schouwen, zulk eene bijzonderheid heeft plaats gehad, en nog te meer daar deze jonge bastaard zelfs door de tijgerin wordt gezogenhetgeen met den aanwezigen bastaard- ieeuwen-tijger (van eif maanden) niet heeft plaats gegrepen, daar deze door een klein hondje Is gevoed geworden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 20 September: Men zal zich welligt herinneren, dat vroeger uit de hoogst bekrompen diakonie-kas van Doeveren, ten genoege van Do. Scholte, eene schuur of stalling was gebouwd, waartoe de Diakenen door den Kerkenraad waren ge- qualificeerd. Het klassikaal Bestuur va.n Heusden, voor hetwelk de bedoelde Diakenen bij regterlijk gewijsde genoodzaakt werden rekening te doen, wei. gerde alle posten goed te keuren, weik niet ten behoeve der armen waren besteed. Hieruit ontstond een geding, hetwelk in appel in diervoege beslist is, dat de ex-diakenen in de kosten der beide instantien zijn veroordeeld, en de door hem te verantwoorden som is bepaald op 657. Alzoo is deze zeer veel gerucht gemaakt hebbende zaak ten voordeele van het klassikaal bestuur van Heusden beslist. Mr. J. Luyben, pleitte voor de ex-Diakènen van Doeveren, terwijl Mr. Maurits Ganderheyden namen» het klassikaal bestuur ageerde. In eene krachtvolle en kernrijke rede toonde laatstgenoemde aan, hoe, volgens kerkelijke en burgerlijke wetten, men ten eenemale het doel der armen-fondsen uit het oog verloor, wanneer men dezelve, gelijk in 'het onderhavige geval, anders dan ten behoeve der armen bezigde, en hoe waar. dig het klassikaal bestuur van Heusden had gehandeld met eene diaconie-re- kening van de hand te wijzen, die kennelijk van dit doel éfweek. Het is van belang, dat de pleitrede van den beer M. Ganderheijden het licht zie en men hoopt, dat Z. W. E. G. zal kunnen besluiten dezelve uit te geven., Uit Venlo schrijft men, dat den aosten dezer van daar vercrókken zijfc de staf, het muzijkcorps en het vaandel der ingetrokken 18de afdeeling itfc fanterie naar Kampen. In de stad wordt het eerste bataljon der 6de afdee ling, hetwelk vroeger tot de 18de afdeeling heeft behoord, verwacht; ook verwacht men een eskadron cavallerie. O O S T - I N D I E. De berigten uic Batavia loopen tot 5 Julij. Door Zijne Exc. den Gouver neur-Generaal is tot Voorzitter der Hoofd-Commissie van onderwijs iii Nederlandsch Indië, verzocht en benoemd de heer J. van Schoor, lid in den Raad van Nederlandsch- Indiëen zulk», ter vervanging van wijlen den Voor zitter dier Commissieden heer E, A. Fritze. Voorts zijn door Zijne Exc. de volgende beschikkingen genomenCiviel departement. Benoemd rot pakhuismeester van het zout-hoofd depöc te Paradessie, Rembang C. Betz, commies bij den adsistenc resident van Patji. tan, en secretaris bij den landraad aldaar, en zulks eer vervanging van den paknuismeester H. L. te Mechelenaan wien, op deszelfs verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst is verleend; tot derden commies op het residentie, kantoor te Bantam, R. H. A. Heidlieckthans eerste klerk op gemeld kan- toortot hydrographisch ingenieurter beschikking der Commissie tot ver. betering der Indische zeekaarten, H. L. Osthoff, gecommitteerde voor de hydrographische opname ter Sumatra's Westkust; tot officier van gezondheid der tweede klasse k la suite bij het bataljon Bataviasche schutterfl D. Voller thans schutter. Op wachtgeld gesreld: de controleur der derde klasse bij de landelijke inkomsten en cultures T. E. Remij. Op verzoek eervol uit's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen: De gewezen commies op het residentie-kantoor te Madioen J. Simonthans op wachtgeld. Militair departement. Benoemd bij besluit van 29 Mei II. N°. 1: tot chef over de geneeskundige dienst in Nederlandsche Indië, de dirigerende officier van ge. zondheid der eerste klasse P. J. Godefroy. RUSLAND. Vergezeld van den Grootvorst Troonopvolger, den Hertog van Leuchten' berg, den Grootvorst Michaël, den Aartshertog Albrecht van Oostenrijk en den Prins Eugenius van Wurtemberg, heeft Z. M. de Keizer den 2den de in het kamp van Borodino verzamelde corpsen infanterie in oogenschouw geno men. Er bevonden zich aldaar 117,598 man met 264 stukken tegenwoordig. Uic Petersburg wordt, zoo men meent van eene officiële zijde, het vol» gende gemeld: De Russische staatkunde heefc in den laatsten tijd altijd slechts gestrenge regtvaardigheid tot grondslag gehad. Behoud van alle regtmatige staatsrege lingen, onderdrukking van allen opstand tegen dezelve, dit is het rigtsnoer hetwelk zij met vasten tred volgt. Uit dit oogpunt worden 00b de tegen woordige verwikkelingen in het Oosten hier beschouwd, en alleen om dezelve geheel te beslechten, en om het status quo gestrengelijk te handhaven heefc Rusland zich thans aan de vier overige groote Mogendheden van Europa aan. geslotèn. Rusland heefc bij deze taak van bemiddeling gewis geene bijzon dere oogmerken tot welker bereiking hetzelve in hec jaar 1833 de gunstig ste gelegenheid zou gehad hebben, en zal ook van geene andere Mogend, heid zoodanige oogmerken dulden. Tot behoud van het Europesche even. gewigt moet het tegenwoordige cerritoriaal-bewind der Porte in deszelfs on. schendbaarheid behouden worden, en mag Mchemtd-Ali in geen geval zich opwerpenom eene soort van voogdij over zijn jeugdigen Souverein uit te oefenen. In deze beide opzigten is Rusland het volkomen eens met de ove rige groote Mogendhedenen in zoo ver is ten minste van onzen kant geen verschil van meening. De geheele beslechting van her Oosrersche vraagstuk kan dus eerlang verwacht worden, en dezerzijds behoeft geene verstoring des vredes gevreesd te worden. Buitenlandsche dagbladen spreken van troepen, die, in het zuiden des Rijks vereenigd, zich zouden gereed maken, om de Turksche grens-provincien te bezetten. Wij weten van zoodanige maatregelen niets, maar alleen, dat een groot armee-corps thans bij Borodino vereenigd isom de plegtige inwijding van het gedenkteeken bij te wonen, hetwelk Keizer Nicolaas tot «andenken van het roemrijkste tijdperk der regering van zijnen broeder en deszelfs in het jaar 1812 daar gesneuvelde krijgslieden, heeft opgerigt, en dat alsdan op de ruime vlakten van Borodino eenige groote manoeuvres verrigt zullen worden. Dit militaire feest zal omscreeks 14 dagen duren, en daarna zal alles met de meeste rust zijne vroegere standkwartieren betrekken. In het algemeen miskent hec buitenland onzen binnenlsndschen toestand geheel en alindien het steeds Rusland eene onbetamelijke zucht om zijn gebied te vergroocen te lasc legt. Rnsiand is in de daad te kolossaal, te uic. gebreid, naauwelijks vermag de geest van éénen gebieder hetzelve te omvaccen dan dac het nog aan uitbreiding zou denken. Dit ziet ook de Regering zeer wel in; zij weet haren toestand te waardeeren, en niet min der de gevaren, waaraan zfl zich bij verdere veroveringen zou blootstellen. Haar stelsel heeft thans vóór alles het behoud van het tegenwoordige de organisatie van alles door geregelde, aan de behoeften van den tijd beant woordende instellingen, ten doel. SPANJE. Telegraphische Depêches. Bayonne, 16 September. Vier Navarresche bataljons hebben de wijk genomen op ons grondgebied te Sarre. Er blijven nog acht bataljons in Navarre over. Espartero moet heden Urdax verlaten, om dezelve te vervolgen. Bayonne, 17 September. Don Carlos is gisteren avond naar zijne bestemming vertrokken; alles heefc in de beste orde plaats gehad. Bayonne, 18 September. Drie bataljons en twee escadrons Navarrezen, onder bevel van Zariateguy, zijn op de Fransche grenzen te St.Jean-Pied-de-Port gevlugc; zij zijn ont wapend en op Pau gerigt geworden. Men zegt, dat het Spaansche Gouvernement aan de Cortes 4 miliioen realen heeft aangevraagd, rot voorziening in dringende uitgaven. De Carlistische bevelhebber Cariondie zich met Cabrera vereenigen zou, heeft het voorbeeld van Marotto gevolgd en te Hero de wapeneD neder, gelegd. Ook zoude de GraaftTEspana, het Carlistisch legerhoofd in Cataionie, zich onderworpen hebben en men met Cabrera over zijne onderwerping handelen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2