A0. 1839. SLEYDSCHE 'COUR A N T« T U R K Y E. WOENSDAG, 'rtiüï'.. -Z5"?» - ImW' kr,s-<'.'! v^f/- 4 SEPTEMBER. £Tiu;rr J-ir. 7 Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden brengen mits deze ter ken- jfiisse van de belanghebbendendat bij Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der *Directe Belastingen is ontvangen, het tweede gedeelte van het Primitieve Kohier der '^Patenten, dienst 1839 en 40, welke op den a8sten der verloopene maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leydenden 2 September 18^9. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, van Puttkammer. NEDERLANDEN. Leyden den 3den September. Men meldt uit 's Gravenhage van heden den 3den dezer: 'Zijne Maj. heeft dezer dagen aan den heer D. J. van Romondt, Gezag, "hebber van het eiland St. Martin, onder dankbetuiging voor zijne aan oen 'lande bewezen langdurige en getrouwe diensten, een eervol ontslag uit die .betrekking verleend. Zijne Maj. heeft tevens den Gouverneur-Generaal der Nederlandsche Westindische Koloniën gemagtigd, om tot Gezaghebber van het eiland St. Martin te benoemen den heer J. IV, van Romondt, thans Ad ministrateur van Financien en Koloniale ontvanger op gezegd eiland, in te gaan met den isten January 1340. Bij Zijner Majs. besluit van den 25 Augustus, N°. 103, zijn tot No. tarissen benoemd: te Opdam, (prov. Noord-Holland), J. J. Haarselhorst 'en te Ouderkerk aan den Amstel, (prov. Noord-Holland), J. H. C. Freijer. Naar men verneemt, zouden de Kapiteins Coehoorn, van de rijdende artillerie, en Merker, van de genie, benoemd zijn geworden tot Adjudanten van Z. K. H. aen Prins van Oranje. Men verzekert,dat de Generaal-Ma- joor Trip zal benoemd worden tot Kanselier van de Militaire Willemsorde, en dat met den isten October aanstaande de Generaal-Majoor Schuurman in deszelfs plaats de funciiën van Directeur-Generaal van oorlog zal waarnemen. De heer P. U. In de Betouwlaatstelijk adjunct-commandant in de straf, gevangenis te "Leeuwarden, is benoemd tot adjunct-commandant in het huis van opsluiting en tuchtiging te Woerden, en tot surnumerair bij de registra. tie in Zuid-Holland(V, de Siurler. Men verzekert, dat aan den heer J. J. F. TVap, Leeraar der 2de klasse in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Koninglijke Militaire Akade. mie te Breda, nonactiviteits-tractement is toegestaan. Van wege het Departement van Oorlog is last gegeven, om aan al de personen, tot de Natiouale Militie behoorende, van de ligtingen van de jaren J830 tot 1834 ingesloten, thans nog met onbepaald verlof van hunne corpsen afwezig, vóór den igden September aanstaanden, hun algeheel ontslag van de dienst te verleenen, en dienvolgens hun paspoort te doen uitreiken. Dezer dagen is in de Residentie aangekomen de Graaf de Bismarck, Luitenant-Generaal in dienst van Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg. De Regering heeft bekend gemaakt1, dat ingevolge een berigt van hec 'Pruissisch Bewind, het uit de Nederlanden komende vee, tot nader order niet meer in de Rijnprovinciën zal worden toegelaten, indien hetzelve niet vergezeld zij van een gezondheidspas, in behoorlijken form afgegeven door de overheid der plaats, vanwaar het vee afkomstig is. Voor ieder stuk vee z'al zoodanig gezondheids-certificaat gevorderd worden. Reeds heëfc de pro. vincizle Raad van het district van Reel, de noodige maatregelen genomen, om het ingevoerde vee, door deskundigen te Elten en te Emmerick te doen onderzoeken. Het vee, dat bevonden wordt ziek te zijn of daarvan verdacht gehouden wordt, zal, niettegenstaande het Van eene gezondheids-pas voor. zien zij, onmiddellijk teruggezonden worden. Waarschijnlijk zijn dergelijke maatregelen ook verordend voor den linker-oever van den Rhijn en in West- phalen. Bovendien is er vastgestelddat de gezondheids-pas, geviseerd aan het kantoor van invoer inPruissen, door de geleiders van het vee zal moeten be. waard worden; zullende dezelve hun den doortogt in het land zoif verleenen. Uit Rotterdam meldt men van den 2den dezer, dat men aldaar verno men heeft, dat de Rotterdamsche Advocaat, de heer G.'Mees Az., benoemd was tot Hoogleeraar aan het Athenaeum te Deventer, in plaats van den Hoog. leeraar H. Beijerman. Van Vlaardingen meldt men Van den isten September het volgende: In de afgeloopen week zijn slechts 9 haringschepen aangekomen, te weten '5 te Vlaardingen, 3 te Maassluis en 1 te Enkhnizen van de Riip, te zamen aanbrengende iets meer dan 100 lasten haring; de bestaande prijzen van f 24 voor den vollen- en van f 26 voor den maatjes-haring zijn van den 30 Aug. tot den 7 September gezet op f 22 en 23. De vangst blijft zeer schraal! Het Algemeen Handelsblad van den 2deh dezer deelt de onderscheidene gtations der 18 omnibus-liniën mede, van welke vooreerst 10 binnen Amster. dam in dienst gebragt zijn. De omnibussen van de onderscheiden liniën zijn van onderscheiden kleur, als: donker rood, violet, donker blaauw, donker groen, geel, rosé, wit, licht groen, licht blaanw en licht rood. In de Amsterdamsche Courant van den 2den dezer leest men: In den Bovenkerker polder, onder Nieuwer-Amstei, is I. I. Vrijdag een droevig voorval gebeurd. Van twee aldaar nabij elkander gelegene boeren woningen, Werkhoven en Middelhoven, beide aan den heer 77. Kuiper in deze stad behoorende, is de eene geheel afgebrand en de andere beschadigd. De bewoner dezer laatste namelijk, zekere 77. Naberman. zijn hooi (op beide hoeven was daarvan een overvloedige oogst geweest) naar het schijnt in vochtigen toestand binnengebragt hebbende, was hij, zoo bij het steken van hetzelve door de daarmede belaste personen, die het van binnen geheel Zwart bevonden, als door anderen, en in het bijzonder door zijnen thans zoo 'ongeiukk'igen buurman, gewaarschuwd geworden. Hij antwoordde steeds, dat het geen nood had. en weigerde, zoo als men van goeder hand verneemt, zelfs zijn buurmans hulp, die hem tot het uit elkander werken van het broei, leride hooi de dienst zijner eigene knechts aanbood. Het gevolg is geweest, dat dit hooi eindelijk in brand is geraakt, endac welde woning Middelhoven, >au welken pachter het toebehoorde, de vernieling ontkomen is, maar dat het andere huis, Werkhoven, hetwelk door Willem van der Snoek in huur be- wöotid werd, met stallen, hooibergen, eenen aanmerkeliiken voorraad kaas, 30 vaten boter, drie boerenwagens die uit elkander genomen op zolder lagen, én al wat de man verder bezat, door de vlammen vernield geworden is. Met vrouw en acht kinderen heeft hij niets behouden dan ziin vee, dat in de weide was, en is in weinige oogenblikkeii van een welgesteld huisman nage- nöeg arm geworden, terwijl hij daarenboven, bii zijne pogingen otn den brand te stuitendo.or het vallen van eenen ladder ernstig beschadigd is. 2ijn landheer geeft hem de getuigenis, steeds een zeer braaf en arbeidzaam mafl geweest te zijn. Men is te Eijerland op Texe! bezig eene nieuwe kerk met eenen toren en eene1 nieuwe pastorij voor de aldaar reeds bestaande gemeente der Her. vormden te bouwen. In de Utrechtsche Courant van den sden dezer leest met hec volgendes Uit 's Gravenhage schrijft men ons, dat het Gouvernement reeds orders gegeven heeft tot het vervaardigen van de stempels voor de nieuwe mum. Aan deze belangrijke zaak laat het Hooge Bestuur zich veel gelegen liggen. Uic Kampen worde van den isten September gemeld: Het jagercorps van Cleerens, hetwelk hier vier jaar en zeven maanden heeft garnizoen gehouden, is dezen morgen naar Harderwijk üitgemarcheerd. Zon der te spreken van de voordeelen, welke dat corps onze stad aanbragc, ver. liezen wij ook veel aan deszelfs fraaije horenmuzijkhec gezellig verkeer met de officieren, en de algemeene levendigheid, die hetzelve te weég.bragc. Talrijke scharen onzer bevolking waren op de been, en zagen deze troepen die in't algemeen geene andere dan aangename herinneringen nalaten, wegtrekken. Me.n verneemt, dat de Militaire Akademie van Breda verlegd zal worden naar Delft; de kadéeten van de infanterie en kavallerie bij de corpsen zullen worden ingedeeld, zoodat te Delft niets anders zal zijn, dan artillerie en genie. O O S T - I N D I E. Batavia den '8 Mei. Bij Koninglijk besluit van den 19 November jl., N°. 84, is aan den heer J. C. Goldman eervol ontslag verleend als vice- President van den Raad van Nederlaudsch Indië, onder, toekenning van pensioen; zijnde voorts bij welgemeld besluit, als een bewijs van Zijner Majesteits tevredenheid wegens zijne langdurige en gewigtige diensten, dia huoge ambtenaar en zijne wettige afstammelingen, zoo mannelijke als vrou. welijke verheven tot den Nederlandschen adelstand: Al verder is door Zijne Exc. den Gouverneur-Generaal, naar aanleiding daarvan en in verband met de tegenwoordige ontstentenis van twee leden in den Raad van Indië, onder nadere goedkeuring des Konings, en na den heer Goldman te hebben geboord, bepaald, ciat Z. Hoog Ed. Gestr. eerst dan ge bruik zal maken van Zijner Majesteits vergunning, om zich uit de dienst terug te trekken, wanneer zulks in het wel begrepen belang van Neder, landsch Indië zal kunnen geschieden; weshalve Z. Hoog Ed. Gestr. als vice. President van den .Raad van Indië, aan de beraadslagingen van den Raad zal blijven deelnemen tot op het tijdstip, nader door Zijne Exc. den Gouver. nenr-Generaal vast te stellen. Wij vernemen van Ternate, onder dagteekening van 5 Februarij jl. dat aldaar op den 30 Januarij te voren, aan Guahan (Marianne-eilanden) op derzelver reis rondom de wereld waren aangekomen, de Fransche corvetten CAstrolable en la Zelêe, onder de bevelen van den Kapitein Dumont d'Urvslle en den Overste Jacquinot. Na eenige dagen toevens, welke besteed zijn met het doen van opnamen en observatienzijn genoemde bodems op den 2 Fe. bruarij jl. naar Amboina vertrokken, ten einde zich aldaar van eenige vic tualie voor hunne verdere reis te voorzien. De Kapitein d'Urville, commandant der expeditie, heeft ter gedachtenis aan zijn verblijf te Ternate, aan den Resident en aan den Sultan aldaar eene opzettelijk voor dezen togt geslagen bronzen medaille geschonken. Als een nieuw bewijs dat ook op Java de Europeaan tot hoogen jaren kan klimmen, wordt alhier aangehaald, dat zekere Jacobus Buitenaartijdens zijn overlijden, op den ipden Februarij laatstleden te Oud Selo (Soerakarta) den ouderdom van ongeveer 100 jaren had bereikt. Deze man, den p April 1740 te Brugge (provincie West-Vlaanderen) geboren vertrok in het jaar 1767 (dus nu 72 jaren geleden) als soldaat naar Indië, en werd, na den oorlog te Makasser bijgewoond te hebben, als ko-poraal gegageerd, waarna hij zich ais tuinman te Soerakarta vestigde. Hij was nimmer aan eenige ziekte onderhevig geweest en bleef tot het laatste oogenblik zijns levens bij zijn volle verstand. Hij is te Oud Selo ter aarde besteld, alwaar ook eenige zijner kinderen en kindskinderen begraven liggen. Wij omvangen van den Resident van Bantam afschrift eener missive aan Z. Ed. Gestr. den 17 April jl., door den Assistent-Resident van Lebak toegezonden, inhoudende de volgende verschrikkelijke gebeurtenis: Ik neem de vriiheid U Ed Gestr. kennis te geven, dat op den iiden dezer, in bet district Sadjira, een treurig voorval heeft plaats gehad. Eene vrouw uit de kampong Malang NingtibegSf zich den morgen van dien dag met hare drie kinderen naar een gagaveld tot het snijden van padie. Des middags omstreeks vier ure, een onweder ziende opkomen, beval zij aan bare twee oudste kinderen, een meisje van 8 en een jongentje van 6 jaren, om naar buis te keeren, zullende zij met haar jongste meisje, eert kind van 8 maanden, daarna volgen. Na nog eenigen tijd in het rijstland vertoefd te hebben, ging zij met haar kind op den arm huiswaarts. Ongeveer halver wege, het wachthuisje van zekeren Ki Entja genaderdhield zij een weinig stil, om den eigenaar van genoemd wachthuisje, doch welke bleek zich niet aldaar te bevinden, aan te roepen. Op hetzelfde oogenblik be springt baar een tijger, wondt haar deerlijk in de schouders, en brengt baar eenen beet aan bet hoofd toe, zoekende zich van het kind meesier te maken. Na eenen geruimen tijd met het woedende dier geworsteld te hebbenen haar kind verschrikkelijk gehavend en gewond ziende, moest zij hetzelve eindelijk loslaten. Den tijger, die met het kind wegliep, vervolgende en om hulp roepende, schoot de inlander Bassoedien welke zich aldaar bevond toe, en snelde met haar den tiiger achterna, welke daarop zijne prooi, doch reeds levenloos, liet varen. Met evengenoemden Bassoedien en haar domt kind te huis komende, vraagt zij naar hare oudste kinderen, welke zij vroe ger huiswaarts had gezonden; dan niemand dezelve gezien hebbende, ver. zamelde de mandoor der kampong eenige inboorlingen en keerde naar het wachthuisje terug, alwaar zij door den tiiger was aangevallen. Sporen va 11 bloed ontdekkende en na eenige oogenblikken te hebben rondgezocht, von. den zii de beide kinderen, gedeeltelijk reeds door den tijger verslonden, en derzelver overblijfselen, waarvan alleen de voeten zigtbaar waren, onder de padie verborgen. De moeder is zoo zwaar gewond dat er geen hoop op haar herstel overig bliifr. Door Ziiue Exc. den Gouverneur-Generaal zijn onderscheiden burger. lijke en militaire benoemingen gedaan. Den 10 Augustus heeft er een hevige brand te Konstantinope! gevoed, waardoor eenige duizende huizen in de as'eh zijn gelegd. Vooral heeft de-

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1