Des aVonds werd er in den schouwburg een bij die gelegenheid vervaar, digd stuk van den Groninger Advocaat '7. P. Tresling, de zegepraal van Gro ningen of het heiwerk van Neér/ands vrijheid in 1672, ten tooneele gevoerd. „Gedurende den avond," aldus eindigt het verslag, „en een groot gedeelte van den nacht zijn duizenden zwervers en andere onschadelijke vuurwerken afgestoken, en hebben zich verschillende gezelschappen gevormd, 0111 in onderlinge vrolijkheid en genoegen eenen dag te besluitenwelks viering met niet minder geestdrift en vreugdebetooning heeft plaats gehaddan onze voorouders op denzêlven gewoon waren aan den dag te leggen." T U R K Y E. De Porte zou uit Alexandrie het berigt ontvangen hebben, dat Mehemed- Aii de Turksche vloot begon te ontwapenen, waarover de manschappen de grootste ontevredenheid aan den dag legden. Mehemed zou aldus de vorde ring van het teruggeven der vloot zoeken te ontwijken of op de lange baan schuiven. In een bijzonder berigt uit Alexandrie van den 5 Augustus, te Parijs aangebragt, wordt gemeld, dat de Consuls der vijf Mogendheden aan Mehe med-Ali bekend hadden gemaakt, dat de Sultan de bemiddeling dier Mogend heden in de Oostersche zaken had aangenomen. Mehemed zou daarop van zijne vredelievende gevoelens omtrent den Sultan hoog hebben opgegeven zeggende het te bejammerendat de voorwaarden van vredewelke hij aan de Porte gezonden had, niet zijn aangenomen geworden; tevens betuigende, dat hij van dezelve niet kon afgaan. Ondertusschen bevat de Augsburgsche Zeitung, onder dagteekening van 20 Augustus, uit Triest een berigt, te kennen gevende, dat Mehemed-Ali werkelijk reeds de bemiddeling der Mogendheden aangenomen had, doch onder zekere voorwaarde, namenlijk de erfelijkheid van het Pachaliek van Aegypte en Syrië en de verwijdering van Chosrew-Pacha uit het gebied. In eenen brief, welken Mehemed-Ali aan de Pacha's onder zijne be heering geschreven heeft, betuigt hij in het breede zijne gehechtheid en trouw aan den jongen Sultan, betreurt de noodzakelijkheid, welke Ibrahim- Pacha gedwongen heeft aan de troepen des Sultans eenen voor dezen nood- lottigen slag te leveren, en werpt de schuld daarvan, zoowel als van alle andere rampen, die sedert eenige jaren het Turksche Rijk getroffen hebben, geheel op Cterak-Pachadien hij beschuldigt van sedert geruimen tijd geen ander oogmerk te hebben, dan de ontbinding van het Rijk voor te bereiden. Daarna gaat hij aldus voort: „Alle deze euveldaden zijn onbestraft geble ven. Thans heeft hij zich andermaal op den voorgrond gesteld en gezegd: „ik en geen ander;" thans, nu onze genadige Souverein nog zeer jong is, viert Chosrew-Pacha aan zijne hartstogten den teugel en legt ze aan den dag door handelingen, die onmisbaar tot verderf der natie moeten leiden. Wan neer men opmerkzaam het gedrag gedeslaat. dat hij tot hiertoe gehouden heeft, dan kan men gemakkelijk voorzien, wat hij in het vervolg doen zal. De Admiraal Achmed-V ocba is de eerste, die uit zijne verledene handelin. gen eene gevolgtrekking voor de toekomst gemaakt heeft. Chosrew-Pacha, zeide hij tot zich zeiven, is een gevaarlijk wezen: zal ik de vloot, die Z. H. met zoo veel moeite vormde, in de tegenwoordige omstandigheden aan eenen man overgeven, die weldra vernielen zal, wat met zoo veel moeite daargesteld werd? Neen, ik zal mij naar Alexandrie begeven; de beide vloten des Rijks zullen zich vereenigendit is het middel om den Souverein en de natie nuttig te dienen. De officieren der vloot deelden bet gevoelen van den Admiraal, en acht dagen vóór de dagteekening van dit schrijven zagen onze oogen 25 Keizerlijke schepen de reede van Alexandrie versieren. De beide thans vereenigde vloten kruisen voor de haven; zij be» hcoren beide- aan Zijne Hoogheid." SPANJE. Telegraphische Depêches. Bayonne, 27 Augustus, des avonds. Men schrijft uit Passagosdat Durango in de magt der Christinos is gekomen. Êspartero bevindt zich te Durango. Don Carlos en Marotto met 25 bataljons en 10 escadrons hebben post gevat bij Campozar en el Gueta, alzoo de linie van Bergara naar Elorio afsnijdende. Bayonne, 28 Augustus. Don Carlos heeft den 2Ósten te Villareal eenen grooten raad vereenigd, om te raadplegen over de omstandigheden. Êspartero heeft den 22Sten de linie van Vittoria naar Durango overweldigd, alwaar hij zich heeft gevestigd, en de Generaal Castaneda heeft de sterkten van Jadupe d'Azaraldo bemagtigd, zoodat hij met Êspartero in verbinding staat. De artillerie en de forten, welke de Carlisten op die linie bezaten, zijn in de magt der Christinos. De Spaansche Minister van Financien Ximcncsis door den Prins de Ri vera vervangen. De Carlisten zouden, volgens de Madridsche bladen, in de provincie Guadelaxara, onder Cabrera, zeer grooten voortgang maken. CDonnell heeft het kasteel en het fort van Tales, zooals hij gezegd had, na eerst al het vervoerbare uit hetzelve te hebben laten wegvoeren, in de lucht doen springen en is daarna met zijne troepen afgetrokken. Het Fransche blad ie Commerce bevat een verslag omtrent den tegen- woordigen toestand'der Carlisten, waarvan wij het volgende overnemen: Er hebben thans in de Basko-Navarresche provinciën zwaarwigtige gebeur, tenissen plaatswaarmede de Madridsche dagbladen zich nu eerst beginnen bezig te houden. De zaak van Don Carlos is verloren; er heerscht verdeeld heid en moedeloosheid onder zijne aanhangers; zij zouden de wapenen wiüen nederleggendoch zij zoeken te Londen of te Parijs waarborgen voor hunne veiligheidwant zij durven zich op de goede trouw hunner vijanden niet verlaten. Zoo Frankrijk thans wilde, zou de burger-oorlog binnen veertien dagen geëindigd zijn, en het Kabinet zoudë daartoe niet eens noodig hebben, een leger te doen voortrukkenhet zoude slechts opregt en loyaal behoeven tusschen beiden te komen en zich borg stellen voor de uitvoering des tractaats. De tegenspoed van Don Carlos is hem aanvankelijk van buitenslands geko. men. Rusland heeft hem verlaten, hem zijne betrekking onttrokken en gel delijken onderstand geweigerd. De Pretendent aldus aan zijne eigene krachten overgelaten, of althans nog slechts op den flaauwen onderstand van eenige Italiaansche Staten rekenende, die met de geheime goedkeuring van Oosten- rijk handelen, heeft zijn gezag allengskens zien afnemen. Men weet, dat zijn klein hof een brandpunt van intrigue en dat zijn_ aanhang de kortston dige van twee eikander vijandige partijen is. De Castilianen ot absolutisten droomen slechts van eene herstelling der inquisitie, en willen ieder oogen- blik, op gevaar van overwonnen te worden, op Madrid aanrukken. De pro vincialen integendeel, verdedigen hunnen grond en hunne privilegiën; zij beschouwen zich als vreemd aan Spanje en verlangen geenzins de overove- ring des lands te beproeven. Zoo lang de krijgskas van Don Carlos door het Noordsche geld werd ge. stijfd, genoot de Castiliaansche partij een zeker overwigt; zij had den Pre tendent en zijne Ministers voor zich; zij was het, die bevelen gaf, en van daar die expeditien, welke nogtans van niets dan van hare zwakheid hebben blijken gegeven, hoeveel schrik dezelve ook, zelfs tot voor de poorten van Madrid, hebben ingeboezemd. Thans zijn de Castilianen overwonnen; de provincialen zegevieren; het zijn de Junta's, die regeren en besturen. In Frankrijk begint men de organisatie van die kleine Staten-vergaderingen te kennen. Ieder gewest heeft zijne vergadering, Junta genaamd, en het is de Junta die de belastingen doet innen, de uitgaven regelt en de bevelen uit vaardigt, zonder er van iemand te ontvangen. Don Carlos bevindt zich in het midden van een klein aantal personen, die hem van nabij ongeven, houdt zich bezig met godsdienst-oefeningen, terwijl hij leeft van de de rj. tions, welke de provinciën hem verschaffen, want de Prins ontvangt rations even ais de minste zijner officieren. DüITSCHLAND. H. K. H. PrinsesFrtderik derNederlanden is, benevens hare dochter Prinses Louize, den 25sten Augustus, uit Silezie in Berlijn aangekomen. Z. K. H. Prins Albert van Pruissen is den aysten uit Berlijn naar Bo rodino in Rusland vertrokken, alwaar eene groote wapenschouwing moet plaats hebben. De Aartsbisschop van Gnezen en Posen is door het Hoog-Geregtshof in Posen aangemaand geworden, om de kosten te voldoen van het tegen hem gevoerde proces, onder bijvoeging, dat, bij geval van niet voldoening, vol. gens de wet tot parate exsecutie zal worden overgegaan. Het antwoord ecli-l rer van den Aartsbisschop Is weigerend geweest, te kennen gevende, dat, daar hij de bevoegdheid der regtbank niet erkende, om zich met kerkelijke zaken te bemoeijen, hij ook zijne veroordeeling niet als regtmatig beschouwde en dus de kosten van het proces door hem niet zouden worden voldaan, Tot nogtoe is aan de eischen van het Hoog-Geregtshof geen verder gevolg gegeven. De grooihandel van de Frankforter herfstmis heeft den a8sten eenen aanvang genomen; de handel in sommige artikels was zeer uitgebreid. Het Pruissische leger teic thans 9733 officieren, van welke 6335 tot het staande leger, 114 tot de onderscheidene invaliden corpsen en 3284 tot de landwehr, eerste en tweede klasse, behooren. Daaronder telt men twee Veldmaarschalken, als de Hertog van Wellington en de Graaf van Ziethen, beide echter honorair12 Generaals der infanterie, 34 Luitenant-Generaals 81 Generaal-Majoors, 118 Colonels, 71 Luitenant-Colonels, 550 Majoors, 1456 Kapiteins en Ritmeesters, 1322 eerste en 7102 tweede Luitenants. Bijl de armee bevinden zich 335 artsen van den eersten rang, aan welker hoofd is geplaatst de lijfarts des Konings, Dr. von IVibel. Het getal der justitie— personen bij het leger bedraagt 81 auditeurs. Burgerlijke personen bij de militaire administratie zijn slechts 9 in getal, te weten 9 krijgsraden. De Generaals en Stafofficieren zijn met vele Pruissische, Russische en andere orden versierd. De Zwarte Adelaars-orde bezitten, behalve de Koninglijke Prinsen en andere Vorstelijke personen en de Hertog van Wellington, slechts 6 Generaals. De andere Generaals hebben de Roode Adelaars-orde. Ook is er thans in het leger eene Persische Zonnen-orde met brillanten welke de Vleugeladjudant des Konings, Colonel von Rauch, bezit, bene. vens vijf Turksche, Nischan-Isteschart. Dat buitendien alle overige Europe, sche orden in de armee voorkomen, verstaat zich van zelve. Onder dezelve zijn de Russische de talrijkste; daarentegen merkt men op, dat er slechts weinige Oostenrijksche bij het Pruissische leger worden aangetroffen. Op de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters, injunij II. te Keulen gehouden, zijn ook, zooals gemeld is geworden, onderscheiden stukken van Nederlandsche meesters aanwezig geweest. Onderscheiden dier stukken zijn verkocht geworden, als van Bakhuizen, voorstellende een land. schap met koebeesten voor ƒ400, van Troost, een Oost-Indisch landschap voor 280, van Hoppenbrouwereen Geldersch landschap voor ipo enz. Te Christiania had men in den nacht van den 13 Augustus eene zware koude gehadzoodat de weiden met rijp overdekt waren en vele planten schade hadden bekomenmen vreesde treurige berigten uit de bovenlanden te zullen ontvangen. Nog schrijft men van die plaats van 16 Augustus, dat de Koning vol gens een besluit, dat den i3den door eenen renbode uit Stokholm was aangebragt, de Storthing had ontbonden. De Koning had aan vier door de Storthing aangenomen besluiten zijne goedkeuring geweigerd. Hij heefc daarbij de voorslag gedaanom eenige verandering in zes paragraphen van de grondwet te maken, welke het Koninglijk gezag en den invloed der Re gering te zeer beperken. De beraadslagingen hierover zullen in eene volgende Storthing geopend worden. GROOT-BRITANNIE. Londen den 28 Augustus. Hare Maj. de Koningin heeft gisteren hec Parlement met eene aanspraak gesloten. Op haren plegtigen togt naar de vergaderzaal heeft het volk hier en daar de Koningin uitgejouwd, hetgeen echter door de politie-beambten, door gebruik te maken van hunne stokken, belet is geworden. De aanspraak van de Koningin luidt aldus: Mylords en Heeren Daar de openbare werkzaamheden tot een einde gebragt zijnheb ik thans den ann- genamen pligt te vervullen, om u van uwe langdurige en door werkzaamheid gekenmerkte bijwoning van het Parlement te ontslaan. Ik verbeug mijdat een cindverdrag tusschen Holland en Belgicwaarover onder bemiddeling der vijf Mogendheden is onderhandeldde geschillen tusschen die beide lan den beslecht en den vrede van Europa tegen gevaren, waaraan deze zoo lang blootgesteld is geweest, beveiligd heeft. Dezelfde overeenstemming, die deze ingewikkelde vraagstukken tot een vreedzaam einde bragt, heerscht met opzigt tot de zak§n van het Oosten. De vijf Mogendheden [zijn alle evenzeer vast besloten, om de onafhankelijkheid en de on schendbaarheid van het Ottomannischc Rijk te handhaven; en ik vertrouw, dat deze eensgezindheid eene voldoende schikking zal verzekeren omtrent zakendie voor geheel Europa van het grootste gewigt zijn. „Het heeft mij het opregtste genoegen verschaft, in staat geweest te zijnom eene verzoening russchen Frankrijk en Mexiko te helpen tot stand brengen. Daar mijne aan dacht steeds op hec bewaren van de zegeningen des vredes voor mijne onderdanen gerigt isben ik ten hoogste verheugdals ik mij eene gelegenheid ten nutte kan makenoin misverstand tusschen andere Mogendheden weg te nemen. Ik heb onlangs niet den Koning der Franscben eene overeenkomst geslotenbere kend, om aan de geschillen een einde tc maken, die in dc laatste jaren tusschen de vis- schers van Groot-Britannie en van Frankrijk ontstaan zijn. Deze overeenkomst zal, daar zij aanleidingen tot twist wegneemtstrekken om het verbond tusschen de twee lan den, dat zoo voordeelig voor beiden en zoo bevorderlijk aan de algemcene belangen van Europa is, op hechtere grondslagen te vestigen. Met volharding zal ik voortgaan in bet voeren der door mij aangeknoopte onderhan delingen, ten einde alle de Mogendheden der Christenwereld tc overreden van in een al gemeen verbond voor de geheele uitdelging van den slavenhandel te treden en ik ver* trouw, dac, onder den zegen der Voorzienigheid, mijne pogingen voor eene zoo regt- vaardige zaak met eenen gunstigen uitslag zul'en worden beloond. Ik betreurdat de oneenighedendie tot de verwijdering van mijnen Gezant van bet Hof van Teheran hebben geleid, nog niet door de Persische Regering op eene vol doende wijze uit den weg zijn geruimd, „Met het doel om de verbindtenissen te vervullen, waarvan ik u bij de opening der tegenwoordige zitting kennis heb gegeven, beeft de Gouverneur-Generaal van Indic een legei zich aan de andere zijde van den Indus in beweging doen stellenhet strekt mij tot veel voldoening, in staat te zijn van 11 tc verwittigen, dat tot nu toe geen tegenstand aan het voortzetten dier onderneming geboden is; en daar is alle reden oin te hopen, dat de gewigtige doeleinden, voor welke deze krijgsverrigtingen ondernomen zijn, ten laatste bereikt zullen worden. Ik heb met veel goedkeuring de oplettendheid ongemerkt, die gij aan den inwendi- gen toestand van liet land geschonken hebt. Ik hecht geheel mijn zegel aan de maatre gelen, die gij voor het bewaren der orde, het beteugelen der misdaden, en liet beter be heer der geregtighcid in deze hoofdstad beraamd hebt; en ik heb eene hartelijke goed keuring verleend aan de wetten, die gij mij tot vestiging eencr meer afdoende Policie- magt in dc steden, waar dit meer bijzonder vereischt werd, en tot het bereiken van het gewigtig doel cener algemeene uitbreiding van het burgerlijk gezag in het land, hebt aangeboden. Mijne Hef.ren van het Huis der Gemeenten Fk dank u voor den ijver en de bereidwilligheid, met welke gij dc onderstandgeldcn voor de dienst van bet jaar hebt toegestemd. Het is met voldoening, dat ik tot de vermindering van bet tarief der brievenporten mijne toestemming gegeven heb. Ik vertrouw, dat de te dezen aanzien doorgegane wet eene opbeuring en aanmoediging voor den handel zal te weeg brengen en dat zij door het gemakkelijker maken vin het onderling verkeer en van de briefwisseling, de bron van vele maatschappelijke voordeelen en verbeteringen zijn zal. Ik heb bevelen gegeven toe liet doen der voorbereidende stappen, opdat zoo spoedig tot dit oogmerk vereisen ie nasporingen en schikkingen haar vol tfeslag zullen hebben erlangd, aan dc bedoelingen van het Parlement voldaan worde.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2