A0. 183». LEYDSCIIE MAANDAG, .♦«88®*. O U R A N f. 2 SEPTEMBER, NEDERLANDEN. Leyden den isten September. 'Door Zijne Maj. den Koning zijn tot ontvangers der directe belastingen en bccijnsen benoemd: te Zoeterwonde II. de Klerk J. Cis. Jr., thans te Pernis 'in plaats van dezen A. van Capellen PKz., thans surnumerair; te Vianen L. 'N. E. Kerbrugge, thans te Oudewater, en aldaar Gerlings Jz., thans con troleur-boekhouder bij de provinciale bewaring van het kadaster te 's 'Hage. De Staatscourant van den 31 Augustus bevat het volgende Koninglijke besluit van den 2t).sten dier maand, houdende bepalingen ten aanzien van het te geven gevolg aan artikel XVlUvati het tractaac, den 19 April f339 met Belgie gesloten, zijnde van dezen inhoud: Wij WILLEM, ïNk. 'Gelet op de noodzakelijkheid, oto dén tóestand te bepalen van hen, op wier hoedanigheid als Nederlander, de tractaten van den 19 April jl. van in. vloed zouden 'kunnen zijn-, doch die thhns eènige Nederlandsche dienstbe Yfekking bekleeden, of zich anderzlns in Ons Rijk hebben nedergezet, of Verlangen zich daarin, 'in verband met art. XVII van het tractaat met Beigte, te vestigen; In aanmerking nemende, dat de voorzeide personen een verkregen regt hebben, om in die gevallen, bij voortduring als Nederlanders te worden aan gemerkt, en dat aan dat regt, door de staatkundige overeenkomsten met Belgie niet behoort te worden te kort gedaan'; Den Raad van State gehoord, hebben besloten en besluiten: Art. 1. Zij-, op wier hoedanigheid'als Nederlander, de tractaten van den 19 April jl. van invloed zouden kunnen zijn, doch die thans niet eenige Ne. derlandsche burgerlijke of militaire bediening zijn bekleed, behouden bij voortduring die hoedanigheid, zonder dat er, behalve de voortduring hunner dienstbetrekking, daartoe eenige verklaring van hunne zijde, of toelating van de zijde der Nederlandsche Regering wordt vereischt. Art. 2. Degenen, welke in gelijk geval verkeeren als zij, die bedoeld zijn in den aanhef van art. 1enzonder eehe openbare dienstbetrekking te bekleeden, bereids binnen het grondgebied van dit Rijk woonachtig zijn of verblijven, behouden insgelijks bij voortduring de hoedanigheid van Neder lander, mits binnen zes maanden, na dagteekening van het tegenwoordig besluit, hunne verklaring deswege afleggende, vöor het gemeentebestuur hunner woonplaats. Deze Verklaring zal vefgezel'd moeten ga&n van éeftè aangifte en in het daarvoor bestemde register worden ingeschreven. Art. 3. Alle andere personen, niet behoorënde onder die welke, in dg beide vorige artikelen zijn vermeld en die verlangen mogten de hoedanigheid Van Nederlander, waarop de meer vermelde tractaten van invloed zouden kunnen zijn, te behouden, zullen binnen twee jaren, na ratificatie der voor. zegde tractaten, aan Ons eene verklaring moeten inzenden, en verzoeken om zich in Nederland te mogen vestigen. Dat verzoek door Ons toegestaan wordende, zullen zij binnen dén jaar zich werkelijk in dit Rijk moeten vestigen, en tot het doen van eene ge. lïjke verklaring en aangifte, als bij het vorig artikel is vermeld, gehouden zijn, met overlegging van het door Óns verleende verlof tot vestiging, het- welk insgelijks op het register zal worden ingeschreven. Binnen den voor. Zeiden termijn daaraan niet voldaan zijnde, wordt het verlof gerekend ver vallen te zijn. Art. 4. De bovenstaande termijnen worden verlengd voor de personen zich elders buiten Belgie ophoudende, te weten: voor Europa, met drié maanden; voorde Levant, Afrika, de West-Iadien en het Oostelijk deel van Amerika, met zes maanden; en voor de Oost-Indien en het Westelijk deel van Amerika, met één jaar; alles ten ware mogt kunnen worden aatl getoond, dat zij zich niet binnen de alzoo verlengde termijnen hebben kun nen aanmelden; terwijl zij, die uithoofde van minderjarigheid van voorzeide termijnen geen gebruik hebben kunnen maken, na het bereiken der meerder jarigheid alsnog, binnen het eerst daarop volgende jaar, de toepassing van dit besluit zullen kunnen inroepen. Men meldt uit 's Gravenhage van den isten September: Gisteren avond is de Koninglijke Fransche schouwburg vereerd gewor. den met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. den Erfprins en de Erf. prinses van Oranje en H. K. H. Prinses Albert van Pruissen. Zijne Maj. heeft den heer J. C. Singels, voormalig opzigter bij 's Riiks Waterstaat ih Nederland, thans Ingenieur bii de t>oolsche Bank te Warschau, ihet betuiging van Hoogstdeszelfs tevredenheid, wegens de aanbieding van een model van zekere door hem ontworpen soort van sluizen, de gouden medaille van de tweede groote doen uitreiken, en het Departement van de Marine gemagtigd, om aan den matroos der 2de klasse F. Rijnbergte doen Uitreiken de zilveren medaille van de tweede grootte, ingesteld ter belooning Voor edele en menschlievende daden, wegens het redden van een drenkeling. Als Vice-Consul van het Mexicaansche Gemeenebest te Rotterdam, is erkend de heer Hudig. Den 30 Augustus is het iste bataljon jagers, sterk 25 officieren en 579 onder-officieren en manschappen, uit Tilburg, en laatstelijk komende van Rotterdam, alhier binnengerukt. Hetzelve heeft zich naar de kazerne be geven, voorbijtrekkende de paleizen van HH. KK. HH, den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden, die zich bij het defileren der troepen aan dezelve vertoond hebben. De corpsen muzijkanten der beide bataljons gre. hadiers hebben de jagers, onder het aanheffen van onderscheidene muzijkstuk. ken ingehaald. Men verneemt, dat het Provinciaal Geregtshof alhier, in Kamer van Rade vergaderd, naar de openbare teregtzitting van dit Hof heeft gerenvol. jeerd deb persoon vanAejn, voorheen ambtenaar bij de Rekenkamer te Lei den, en zulks wegens het Ontvreemden van zeer aanzienlijke geldsommen, aan de stads kas aldaar, en wei in ziine voornoemde betrekking. Naar men verneemt, is onze stadgenoot, de schilder Eechoutdip zich door de vervaardiging van vele kunststukken zoo zeer heeft onderscheiden; benoemd tot Directeur van de op de Prinsengracht alhier opgerigte Akademie. Alhier is aangekomen de Markies de Trazignies. De heer Penning Nieuw/and, Colonel, Ridder der orde van den Neder, landschen Leeuw, Chef van den generalen staf van het leger van Oost-Indic; die thans zich met verlof in het Vaderland bevindt, zal, naar men verneemt, in het laatst van September naar Java wederkeeren. Z. W. E. D. G. zal den nvertogt doen met het schip Lucie, hetwelk van Rotterdam zal uitzeilen. Het Journal de !a Hap zegt vernomen te hébben, dat, ingevolge eene beslissing van Zijne Maj. van den 23. Augustus, de Tresorier van 's 'Koningi Huis voor zes aandeelen heeft ingeschreven in de associatie te Amsterdam, coor de heeren PK. IV. IVillink Jr., J. G. Coster en 11. Molineau ontworpen, om, bij wijze van handeling voor gemeene rekening, de stoomvaart op de Nederlandsche kanalen in te voeren, en van welke associatie het prospectus is medegedeeld in den Avondbode van den 20 Augustus, N°, 547, In de Haarlemmer courant van gisteren leest menonder dagteekening van Rotterdam den 29 Augustus, her volgende: Naar men verneemt, voeidoet het voorstel van Hoog-Heeraraadschap van Jscbieland, voor zoo ver hetzelve bekend is geworden geenzins aan het ve.iaagen der belangheDbenden, en wordt het door sommigen aangeinetzc als in strijd met wettig verkregene regten; derwijze, dat van den kant van verscheidene polder- en ambachtsbesturenadressen of protesten daartegen aan Gedeputeerde Staten zijn ingezonden, uithoofde, bij het voorstelbe. zuinigingen zijn voorgedragen teil aanzien van zaken, waaromtrent de inge landen geene bezuiniging verlangen of die zeiven zouden kunnen invoeren dé tractementen daarentegen, die men verminderd wenschce te zien, of zijn verhoogd, of op de vorige hoogte gebleven, en niet is voldaan aan het verlangen, dat de Hoog-Heemraden voortaan ooor de ingelanden en uit de ingelanden, voor een bepaald aantal jaren, zouden worden verkoren. Ook de indeeling van Schieland in zes districten is aangemerkt als een ommekeer van zaken, waardoor de regten der stedelijke Regeringen en die der ingelan. den allezius Zouden worden verzakt. De staat der Hervormde Kerk hier te lande levert, naar de laatste telling-, de navolgende uitkomsten op: - Getal Getal Pronuclei!. Getal Zielen. Standplaatsen. Predikanten. Gelderland184,431 174 202 Zuid-Holland 349,°73 194 256 Noord-Holland 235,753 150 194 Zeeland102,673 98 113 Utrecht 76,219 66 80 Vriesland 177,680 197 212 Overijssel01,633 65 84 Groningen 138,251 147 158 Noord-Bfaband37>io7 9» 9'S Drenthe61.849 40 46 Totaal;, zonder Limburg. 1,474,699 1,222 M4' Uit Amsterdam meldt men van den 30 Augustus: Men verneemt van goeder hand, dat het aan Z. K. H. den Erfprins van Oranje behaagd heeft, bij een eigehhaudigen brief aan het stads Bestuur, op eene minzame wijze zijne gevoeligheid te kennen te geven, over de wijze, waarop, van wege deze stad de deelneming in de aangegane echtver. binteni's met H. K. H. Mevrouw de Prinses van Wurtemberg is aan den dag gelegdterwijl het daarvan aangeboden blijk aan HH. KK, HH. zeer wel. gêvallig is geweest. Nog verneemt men, dat HH. K. en K. HH. de Prins en Prinses van Oranje en de Erfprins en Eifprinses deze stad op den 23 September met Hoogstder. zeiver tegenwoordigheid zuilen komen vereeren. Te Harderwijk is den 30 Augustus de eerste steen voor een Israëlitisch kerkgebouw gelegd; gedurende 2 jaren miste die gemeente een geschikt locaal. Te Utrecht zijn van de houten stijgers aan den toren van de nieuwe Roomsche Kerk op de Ouae Gracht aldaar, twee werklieden naar beneden gevallen, van welke de een, eene zwangere vrouw en twee kinderen nala. tende, verpletterd en de andere zwaar gewond is. De Groninger Courant bevat, onder dagteekening van den29Augustus een uitvoerig verslag van het gedachtenis-feest van het opbreken van het beleg dier stad, in het jaar 1672, op den 28 Augustus, door den Bisschop van Munster en den Keurvorst van Keulen. Vroeg in den morgen van dien gedenkwaardigen dag had er eene uirdeeling van spijzen aan de armen dier stad plaats; teil ïo ure was er godsdienstoefening in de kerken der onder, scheiden gezindheden; na den afloop daarvan had er parade van de schutterij en het aldaar liggend garnizoen plaats. Omtrent de verdete plaats gehad heb- bende volksvermaken, bevat die courant nog het volgende: j,Te twee uren begonnen op het veld, langs de stadsgracht, buiten de Heerepoort, de volksvermaken, bestaande in bet uitvoeren van twintig soor ten van gymnastische oefeningen, als, onder anderen, verschillende wedren nen, wèdkiimming langs siingerladdèrscilinders, touwen, enz., waariti eene groote verscheidenheid plaats vond. Zes en vijftig jongelingen tradeti hier in het strijdperk. Zij hadden zich reeds eenige maanden bevoren in de gymnasriek geoefend, onder leiding van den verdienstelijken onderwijzers. G. Rijkensdie geheel belangeloosmet zijnen tweeden zoontijd noch moeite ontzien had, om deze jonge lieden smaak voor nuttige ligchaams - oefeningen in te boezemen, en hen bekwaam te maken, om in deze ver. schillende wedstrijden mede te dingen. Eene onafzienbare schare van toe- schoutvers, gedeeltelijk amphitheatersgewijze in het afgeperkte, rijk mee vlaggen versierde land geplaatst, gedeeltelijk over de wailen en den buiten, singel van de stad verspreid, gedeeltelijk in eene menigte van rijtuigen langs den weg het oog naar de kamppiaatsDgtendewas getuige van de verba zende krachtsinspanning, behendigheid en vaardigheid van deze wedijverende jongelingschap. Dit vermaak werd niet alleen veredeld, doordien deze jon gelieden, in het wit gekleed; in statigen optogt naar het land togen, maar ook nog door afwisselend muzijk .en het zingen der volksliederen, opzettelijk voor dezen dag door de heeren Beins en Hazelhoff vervaardigden door 'nee zangkoor van den onderwijzer B. Smitdat ook hier weder het feest op- luisterde, gezongen. Na het eindigen van den wedstrijd, werden aan de overwinnaarsmet eene treffende aanspraak van den heer Mr. A. A, PKichers de eereprijzen nitgedeeld, bestaande in een zilveren horoiogie en verschil, lende snuisterijen van ondersclieidede waarde. Dit alles geschiedde voor eené rent; waarin de jongelingen, wanneer zij van de kampplaats terugkeerden, eenige ververschtng genoten,, en welke het opschrift had: Krachtmoed, beleid, ijver en vlugheid. De geheele inrigting van de kampplaats en de afloop van alle deze vermaken waren zoo doelmatig en met zoo veel orde geregeld, dat de Commissie, welke zich daarmede belast had, de algemeene goedkeuring van het publiek mogt inoógsteiv Hare poging is derhalven ren voile gelukt, om namelijk van deze gelegenheid gebruik te maken tot hec doen van eene proeve, om eene betere, eene meer veredelende rtgting te geven aan onze Nederlandsche volksfeesten, welke bij die der oudheid én van eenige naburige volken zoo zeer achterstaan.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1