door owé liefde mogten ger.ieten; Aich zonder iets te kort te doen san het heilzame van de verschillende wijze, waarop die ondersteuningen tot heden, ter dezer plaatse, verstrekt zijn, is het echter niet te ontkennen, dar zij meestal, hoe nuttig ook, den werkman zonder werk lieten, en deze onder* ttand, zoo gemakkelijk verkregen, niet zelden de ledigheid bevorderde, en waaruit alzoo, in een ander opzigt, de bron van allerlei kwaad kali geboren worden. Niet te ontkennen is het inderdaad, dat het verschaffen van arbeid zoo veel mogelijk, aan ieder, die daarvan verstoken is, de meest doeltref. t'ende wijze vaji onderstand in zich sluit." T U R K Y E. Onder al het geschrijf omtrent de Oostersche zaken en de min of meer onoordeelkundige redeneringen over dezelvewaarvan de dagbladen tot walgens toe overvloeijenis een schrijven in de Parijssche Ministeriele Waden van den ipden het belangrijksteen bevat in korte woorden den geheelen toe stand van zaken in het Oosten; het is het volgende: De overwinnaar Ibrahim heeft te Marasch stand gehouden; Mehemed-Ali onderhandelt met den Grooten Heer; Rusland maakt geenerlei oorlogstoerus ting; de Engelsche en Fransche vloten zijn aan den mond der Dardanellen vereenigd, waar, naar alle waarschijnlijkheidhet Oostenrijksche smaldeel zich bij dezelven zal gaan voegen: zie daar den korten inhoud der laatste uit het Oosten aangekomene tijdingen. Die tijdingen zijn voor den vrede oer wereld geruststellend; terwijl zij te gelijker tijd aan de billijke eischen van ons vaderlandslievend gevoel moeten voldoen. Frankrijk is vroeger dan iemand anders overal in staat gewetst om te handelen. Het is een Fransch Gezant, die den zegevierenden togc van Ibrahim heeft gestuit; en evenzeer is de Fransche vloot net eerst voor Te. nedos aangekomen. Welken loop thans de zaken van het Oosten mogen nemen, Frankrijk kan zeker zijn, van op het schouwtooneel der gebeurtenissen waardiglijk te wor- den vertegenwoordigd. Een zoon des Konings is daarheen gesneld, om zich bij onze dappere zeemagt te voegen, en wat er ook verder gebeuren moge, wij, die te midden van zoo onvoorziene gebeurtenissen gereed ztjn geweest, zullen dit ook verder zijn. Men kan met vertrouwen den uitslag van op zuike grondslagen begonnen onderhandelingen afwachten. Van den jongen Sultan, van wien men wil weten, dat hij geneigd zou zijn om de wetten van Mohammedvan welke zijn vader onderscheidene in onbruik heeft gebragt, in haren geheelen omvang weder In te voeren, zon een bevel uitgegaan zijn, om de wet van Mohammedten aanzien van het niet gebruiken van wijn en sterke dranken, ten strengste op te volgen, en daarop een groote voorraad wijn, welke zich in de kelders van den vorigen Sultan bevond, in den Bosporus geworpen zjjn. SPANJE. De berigten uit Madrid loopen cot den 12 Augustus en melden, dat er aldaar allerhande geruchten rondliepen over eene wijziging in het Ministerie, welke de neethootdigen die bjj de aanstaande bijeenkomst der Cortes de bovenhand zullen hebben, zeer gaarne zouden zien en misschien ook wel zullen weten te bewerken. Wel verre dat de opstand onder de Carlisten zou verminderen zoo breide zich dezelve zoo lang zoo meer uit. Don Juan Echeverria staat aan het hoofd van denzelven en men meent met reden, dat Don Carlos het in hec geheim mee hem eens is. Te Bayonne liep den lóden het gerucht, dat E,partero van de verdeeling derCarlisiische krachten gebruik makende, Du. rango had ingenomen. Omtrent den corsprong en voortgang van den opstand leest men in een schrijven uit Bayonne van den i6den hec volgende: D-' opstand in de Spaansche noordelijke provinciën neemt een ernstiger aanzien, dan zich aanvankelijk had laten verwachten. Reeds sedert een paar maanden hielden de vijanden van Marotto een wakend oog op al de bewe gingen van dien Generaal en van deszelfs partij en behendig wiscen zij allerlei geruchten te verspreiden omtrent het onderhandelen over eene abdicatie, geruenten die grooten indruk maakten op het Carllstisch leger en de bevol king der provinciën. Ettelijke bataljons, vooral van de Navarrezen, waren reeds sedert eene poos gewonnen en hadden beloofd, zich op het eerste teeken, tegen Marotto te zullen verklaren. Marotto, na de gebeurtenissen van Escella, overtuigd, dafhet meerendeel der officieren van het leger tegen hem was, had de voorzorg gebruikt, dezelve door zijne aanhangetingen te doen vervangen; zich verbeeldende hiermede genoeg gedaan te hebben, heeft hij verzuimd den geest van liet leger te blijven gadeslaan, en zich geheel aan het voorzeccen zijner scaat kundige iiitrignen gewijd. Zijne vijanden hebben partij van dien misslag weten te trekken en geenen tijd verloren. Hunne maatregelen gned genomen zijnde, hebben zij aan het iste bataljon van Navarre order gezonden, om op Vera te rukken; de andere bataljons hebben, om de provinciën niet voor de Christinos ontbloot te laten, in hnnne canconnementennadere bevelen moe ten afwachten. Den 9den hebben vier compagnien van het 5de bataljon de vlakte van Echanri verlaten, om zich, bij weigering van hunne officieren om hen ce vergezellen, onder aanvoering van hunne sergeanten naar Vera te begeven; aldaar zijn de andere compagnien zich den nden met hen komen vereenigen en den t2den zijn ook de officieren aangekomen, piet den com mandanc, die Aguirre vervangen ha(iaan het hoofd, en deze ziende dat de kans voor de insurrectie goed begon te staan, hebben Aguirre in het hem omnomene commandement hersteld. De partij van Marottoniet weinig verontrust over de dreigende houding van dit 5de bataljon, en begrijpende, dat zoo de insurgenten slechts tijd konden winnenhun voorbeeld door vele anderen gevolgd zoude worden heeft den opstand in de geboorte willen smoren. Men heeft Don Carlos naar de grenzen doen komen en tevens Lesaca, door Lelio met vier te Zangi gecantonneerde compagnien van het 7de bataljon van Navarre, doen bezetten. Don Car/os heefc in den morgen van den nden Tolosa verlaten, vergezeld van de Prinses van BeiraPillaw - Ar ccVillavicenio en den Minister van Oorlog. Hij heeft te Guazueta nachrverblijf gehouden, en de Prinses van Beira aldaar achterlatende, is hij den volgenden dag te Lesaca aangekomen. Dadelijk na zijne komst aldaar, heefc hij Don Juan Echeverria, die zich te Vera bevond, bij zich doen ontbieden. Deze aan de roeping gehoorza mende, is cerstond verschenen en meer dan derdehalf uur met Don Carios in geheime conferentie verbleven. Omtrenc den afloop van dat mondgesprek is niets bekend; echter weet men nog, dat Lelio, terwijl Don Juan Echeverria met Don Carlos aan het onder handelen was, eenen monnik naar Vera gezonden heefc, die moest trachten de aldaar gelegene troepen tot hunnen pligc terug te brengen, hetgeen ecTiter mislukt is. DUITSCHLAND. Men is te Weenen van gedachte, dat, daar de Hongaarsche Rijksdag voortgaat, niets van belang nit te voeren en eenen vijandigen geest tegen hec Gouvernement te toonen, dezelve eerstdaags ontbonden zal worden. HH. KK. IIH. Prins en Prinses Albert van Pruissen zijn den iyden uit Selezie te Berlijn teruggekeerd. Men schrijft uit Hanover van den nden dezer: De beroemde Craefedie de genezing van den Erfprins van Hanover had ondernomen, en die tot hierroe had gehoopt hem het gebruik, zoo al niet der twee, ten minste van dén oog te doen terugbekomen, heeft thans ver klaard, dat de oogziekte, waarmede Z. K. H. aangedaan is, hem ongeneeslijk toeschijnt, en dat het onnuttig is om eene operatie te beproeven, daar de. zelve hem hec gezigt niet zou teruggeven. Te Wiesbaden bevinden zicTi, onder andere booge badgasten, ook HH. Excc. de Baron Verstolk van\Soelen, Nederlandsch Minister van Buitenland.- scbe- Zaken en de Baron Fagel, Gezant van Z. M. den Koning der Neder, landen, bij bet Fransche Hof. Te Frankfort bevindt zich nog de Neder, landsche Legatie-Raad Fabricius met zijne famielje. Van den Zwitserschen Landoag, die thans vergaderd is, hoort men in de dagbladen weinig gewag maken, om reden, dat al hetgeen op denzelven verhandeld Wordt, slechts van plaatselijk belang is. Er zijn in deze Zitting wederom beraadslagingen geopend omtrenc de herziening der Bondsacte; maar ook dit jaar zal men tot geen bepaald besluit daaromtrent komen, omdat de stemmen te veel uiteenloopend zijn. FRANKRIJK. Parijs den 20 Augustus. Acht en vijftig beschuldigden wegens den op. staud vtan 12 en 13 Mei zijn eergisteren door de Commissie van het Hof der Pairs, die de zaak nader onderzoeken moet, vrij verklaard en in vrijheid ge. steld, daar er geene genoegzame gronden waren, om hen voor hec Hof in staat van beschuldiging te stellen. Men meent dac het getal der gevangenen nog 90 beloopt, en dat er weldra 20 zullen teregt staan. De Hertog en Hertogin van Orleans worden op hunne reis door Frankrijk overal mee vele blijken van toegenegenheid ontvangen. Den iyden zijn zjj te Bordeaux aangekomen. Ten aanzien van de uitvinding van den heer Daguerre wordt in eenen bijzonderen brief van den ipden uic Parijs het volgende gezegd: De beer Arago heeft heden in de bijeenkomst van de Akademie der weten schappen aangekondigd, dat het middel van den heer Daguerre, om de beel den eener zoogenaamde chambre obscure op eene duurzame wijze op metaal over te brengen, bestaat in bet beoekken van eene vlakke plaat van koper met Jodium, door verdamping gelijkelijk verdeeld. Nadat op deze alzoo ingerigte plaat de beelden zijn aangebragt, wotdc dezelve aan de werking van uitdampende kwik onderworpen, en worden door deze laatste bewerking het licht, de schaduw en de halve tinten zigtbaar. B E L G I E. HH. MM. de Koning en Koningin zijn den i/den te Oostende aangeko. men; den dag daarop.heeft de Fransche staacsman, de heer Thiers, die zich sederc eenigen tijd in Belgie heefc opgehouden, een bijzonder gehoor bij den Koning gehad. Den 2Ósten zouden HH. MM. naar Engeland over steken. In het Journal des Flandres leest men, dat de handel te Gent levendig verontrust is door de zekere tijding, dat de Nederlandsche administratie kis een regt voor de bevaring van bet kanaal van Terneuzen eene aom van ƒ1.38 per ton vordert, boven de 1.50, die reeds per ton voor den tol geheven wordt, zoodat de belasting per ton op ƒ2.88 zou gebragt wezen. Hec genoemde blad wachc daaromtrent de ophelderingen van den Moniteur af. Er vestigen zich van tijd tot tijd meer geestelijke instellingen in Bel gie. Onlangs is weder een nieuw gesticht geopend, hetgeen uitsluitend onder het opzigt en de leiding der Jesuiten staat; de Dominicanen hebben een klooster te Gent gevestigd. ZEE-TIJDING. Kapt. G. D. Swart, van Surinamen, te Amsterdam gearriveerd, heeft den a Jnljj hij Braamspunt gepraaid het schip Phoenix, Kapt. C. Smit, voor Kapt. H. L, Kayser, van Amsterdam naar Surinamen. Het schip NeptonKajit. J. V, Visser, van Riga naar Rotterdam, in Tersch. met slagzijde binnenheeft den 15 Aug. de reis voortgezet. Het schip Adolf van NassauKapt. J. H. Brandt, van Groningen naar Batavia, is. volgens een brief van Zoltkamp, van dén 1- Aug., den 15 dito aldaar aangekomen. Het schip Jantina Kapt. J. G. .Dos, van Rostok naar Rotterdam, te Delfzjjlbinnen heeft den 15 Aug. de reis voortgezet. Het schip de Goede VerwachtingKapt. F F. Lieffijn, van Straalsund naar Amster dam, te Cuxtiaven met schade binnen, was aldaar den 15 Aug, onder reparatie nog liggende. Het schip BencolenKapt. A. S. Tait, van Rotterdam naar Laguna, is den 15 Aug. ter reede van Deal geankerd. Aangaande het schip Carmen Alias los dos Anngos, Kapt. M. de Zllouis, van Am sterdam naar Havana, in de baai van Swavage binnen, wordt vandaar van den .13 Aug. gemelddat de Kapt. overleden was. PRIJS-COUR Amsterdam Nederlanden. Werkel. Schuld 2 jpC. 54 a 54} Dito 5 loijai02j Uitg. Kans-Biljetten26 a 264 Am0rt.Syndic.4j 95?a 96j 3j80ja 81 Hand.-Maats. 4j 171^1724 Nieuwe dito.4ja Aandl.H.Spoorw. a Rijn-Spoorw. 4j I02jai03j Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 80ja 81 Rusland. Gb.J/.&C°.l798 5pCt.io4jaio5 i8jj 5104 aio4Ï Ins. en Certif. 667!a <58 i8jj 5a ANT der EFFECTEN. den 21. Augustus 1839. Gebi.|l Pruissen. 54i (02 2Ö{ 96 «72ï I03 8oj i°4y Io4j 68 Geldi. te Land, 4pCt. a Aandeelen van ditoa Spanje. Nieuwe 1835^ 85spCt. 18 ai8j Ditoonbep.st.a; Dito passivea - Dito uitgesta-— Coupons 1 Nov... 1 Oostenrijk. Obl. Go// Sc CF. 5 pCt. a 57c» S7Ï. Idem ...,..'5 - 104 aio4j' Dito in Lond. 5 7a Bank-Akiien.3 a Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 a Certificaten.aj Neg. MetaliekaJ Geb'. 57} io4Ï TE HUUR voor Honderd Guldens YJaars: Een BUITENVER BLIJF, zijnde vier Vertrekken, even buiten de Zijlpoort dezer Stad aan den Weg. Adres bij J. FELIX, in de Oosterum-Laanbuiten gemelde Poorc. De HERBERG DE ROOD E LEEUW, te Oegscgeest, is in de gehoudene Veiling op den 2osten dezer maand provisioneel in bod gekomen voor de som van 4,400. Zullende de finale gunning plaats hebben te Oegst. geest op den 27sten Augustus aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, na afloop waarvan publiek en om contant geld zullen worden Verkocht: 4 KALFKOEIJEN, 2 VARE KOE IJ EN, 1 VETTE KOE, 1 VAARS, 2 HOKKELINGEN, ongeveer 20,000 Nederl. Ponden HOOI en eene Partij MEST. En wijders publiek worden Verhuurd: Diverse Percelen WEI- of HOOILAND, gelegen aan den Straatweg onder Oegstgeest meergemeld. Zijnde verdere Informatiën te bekomen ten Kantore van den Notaris A. B. BARKEY Nz., te Leyden. G. W. WESSELING en J. WESSELING Hz., zullen op Maandag den 2Östen Augnstus 1839, des namiddags ten half drie ure, te Amsterdam, in de Witte Zwaan, op den Nieuwendijk, presenteren te Verkoopen: Eene extra mooije geheel nieuw aangekomene Partij Greenen en Vuren, Noord- sche, Riga, Dantziger, Zweedtche en Narva Balken, Twaalf Ellens, Juf fers. Kolters, Narva Sparren, Wijburger en Memelsche Deelen, en andere HOUTWAREN. Liggende in den Binnenkant en op den Wal. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPERen ZOON, te Leyden. t

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2