teer en andere voortbrengselen van het Noorden af te halen, welke handel vroeger uitsluitend door Zwcedsc'ue bodems werd gedreven; doch de reeders alhier verklaren, dat die Vaart voor hen geene voordeelen meer oplevert, doordien de vrachten zeer laag zijn en de planken, die vroeger 'het grootste gedeelte van de lading uitmaakten, thans door Noorwegen tot iager prijzen geleverd worden; zoodat Zweden in den Jaatscen tijd een aantal schepen heeft verloren of dezelve heeft gebezigd tot het vervoer van granen. Sedert de opening van de vaart, hebben alhier reeds 'achttien Fransche schepen "ladingen ingenomen. SPANJE. t De berigten, die den n Augustus uitliet hoofdkwartier der Carlisten te Bayonne zijn aangekomen, luiden voor de zaak der Carliscen niet zeer gunstig. Volgens dezelve zouden onderscheiden compagnien van het 5de bataljon van 'Navarre aan het muiten geslagen zijn en den kreet van: Dood aan Marotto'. 'Leve Don Carlos! hebben doen hooren. Hieruit moet men dus besluiten, dat 'de handelwijs van Marotto afgekeurd wordt en men Don Carlos in zijne oude positie zou willen hersteld zien. Nog schrijft men uit Bayonne van den nden, 'het volgende: De helft der matischappen van de compagnie van het 11de bataljon, die zich te Mayo bevond, heeft zich bij de opstandelingen gevoegd. De bevel, hebber van genoemd bataljon heeft al zijne troepen te Urtan geconcentreerd. 'Het 5de bataljon is over ijcclraiar den ioden te Vera aangekomen. De Gou verneur Lariz, die tot het complot behoorde, heeft zich met het garnizoen bij het 5de bataljon gevoegd, en is daarin door de 2 compagnien van Gui. Vpuscoa gevolgd. Ook zegt men, dat hetiste en 12de bataljon van Navarre den kreet van: Dood aan Marotto hebbe doen hooren, en dat dit voorbeeld door de Guias en Guidés van Navarre is gevolgd. De uitslag dezer beweging hangt if van het geen men te Tolosa zal doen, alwaar Don Carlos zich bevindt. Indien de troepen aldaar aanwezig het voorbeeld volgen, dan moet Marotto zwich ten, doch in het tegenovergesteld geval twijfelt men, of de insurgenten wél zullen zegepralen. Eindelijk wordt de volgende teiegraphische depêche bekend gemjakt: Bayonne, 14 Augustus. Het 5de bataljon van Navarre bevond zich heden nacht nog te Vera, nit welke plaats de Gouverneur was gevlugtde Pastoor Echevaria en de Colonel Aguirredoor Don Carlos verbannen, bevinden zich onder de opstandelingen; de Carlistische Generaal Elio is niet 3 bataljons uit Tolosa tegen de oproer lingen aangerukt. Den i2den bevond hij zich te Lesaca met Don Carlos, die genoodzaakt is geworden hem te volgen. De in opstand gekomene compagnien hebben eene proclamatie uitge. vaardigd, waarin zij de Generaals, die de Carlisten gecommandeerd hebben, verwijten, dat zij alleen het doel hebben gehad, om Don Carlos te dwingen tot afstand van zijne regtenten gunste van een Regentschap uit de vijan den van Navarre zamengestelddoch dat de Koning standvastig tegenstand heeft geboden. De Navarrezen en Basken worden daarbij opgeroepen, oüi hunnen Koning, hunne zaak en hun ishd te redden. DUITSCHLAND. Men leest in een berigt uit Weenen van 7 Augustus, dat er over Triest 'nieuwe tijdingen uit het Oosten ontvangen waren, die als zeer gewigtig beschouwd werden. Ten gevolge van dezelve, had er dien middag bij Zijne Maj. den Keizer eene langdurige raadsvergadering plaats gehad, na den afloop waarvan de Vorst von Metternich zich ten huize van den Engelschen Gezant, den heer Lamp, die ongesteld is, begaf en met denzelven een lang onderhond had. Dien nacht waren er renboden naar Londen en Parijs ver. trokken. De met eene buitengewone zending naar Konstantinopel belaste Hofraad von Busiaris reeds den pdea in den morgen naar zijne bestemming vertrokken. Men hééft een berigt uit Berlijn van den I2den Augustus, waarin ge. meld wordtdat H. M. de Keizerin van Rusland ernstig ziek is. Uit Berlijn wordt een artikel in de Allgemcine Zeitung medegedeeld, onder hec opschrift: de Hollandsche handel in verband met het tractaat tus- schen Holland én de Staten van het Duitsch tolverbondwaarin gezegd wordt, dat wegens de schoone vooruitzigten van den Hollandschen handel in Duicsch- land, Holland meerdere betrekkingen met Noord-Amerika, de Levant en Per- sie zal aanknoopen, waarvan hec bewijs is, dac eerlang eene regeiregte stoomvaart tnsschen Rotterdam en Amerika tot stand zal komen. Ook zou ér in Holland eerlang eene Russisch-Hollandsche maatschappij opgerigc worden, welke van zeer veel beiang zou wezen, om met Engeland 'in den 'Oost-zee-handel in concurrentie ce kunnen zijn. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 Augustus. De Nederlandsche Minister, de heer Dedel, heeft II. Zaturdag eene audiëntie bij Hare Maj. gehad bij gelegenheid van zjjne terugkomst, na eenigen tijd afwezig te zijn geweest. De wet omtrent de gemeente-Besturen in Ierland zullen in deze zitting, op voorstel van Lord Russell, niet weder ter tafel worden gebragt in het Lager-Hoisomdat er zoo vele veranderingen door de Lords in gemaakt zijn. Men verneemt dat de zittingen van het Parlement, den 235ten dezer zullen gesloten worden. Bij de beide Huizen zijn onderscheiden verzoékschriften ingeleverd, waarbij de hulp derzelvè wordt ingeroepen, opdat de doodstraf aan de vér. oordeelde opstandelingen te Birmingham niet uitgevoerd worde. Onder deze verzoekschriften zijn er eenigen die in de onbeschofste taal gesteld zijn. Te Manchester hebben de Chartisten Maandag getracht het werkvolk in al de fabrijken te noodzaken gedurende drie dagen den arbeid ce staken; bij sommigen is bun dit gelukt, door anderen zijn zij afgewezen en eindelijk zijn ze allen door de Policie en de militaire magc uiteen gedreven. Te Londen meende men goed te weten, dat hec waar was, da: de Keizer van Rusland geenen Gezant naar Belgie zou zenden, zoo lang men aldaar voortging bijzondere bescherming aan Poolsche vlugtelingen te verleenen. Er was eene stoomboot met expressen van den Engelschen Vlootvoogd in Spanje, John Hay, naar Londen gezondenwaarop II. Vrijdag dadelijk ant* woord gegeven wasmen had te Londen de hoopdac die onderhandelingen tot eene schikking tusschen de strijdende partijen aanleiding zou geven. FRANKRIJK. PariJs den 16 Augustus. De Admiraal Baudindie de blokkade voor Mexiko bestuurd heefc, is den pden Augustus te Brest teruggekomen. Er warenbehalve de reeds bekend gemaakte vredes-voorwaatdennog eenige 'punten bedongen, welke de volgende zijn: 1°. Het gedeelte der artillerie van de forteres d'Ülloa te bepalen, hecwelk als zegeteeken van den Mexikaanschen oorlog aan Frankrijk komen moet. 2°. Aa'n Zijne Maj. den Koning der Franschen de keus te laten der derde Mogendheid, aan welke het oordeel over de vraagstukken van grondbeginsel gelaten zal worden, betrekkelijk de schadevergoedingen ten behoeve onzer landgenooten, die door de wee van uitdrijving geleden hebben. 3°. Reeds nu terstond schadevergoeding te bedingen voor diegenen van gezegde onze landgenooten, op wier persoon, sedert hec begin der vijande lijkheden, door de Mexikanen gewelddadigheden gepleegd zijn. 4°. De wijs van zamenstelling der gemengde, uit Franschen, Mexikanen en vreemdelingen bestaande Commissien te regelen, die geroepen zullen wor. 'den om over het cijfer der gevorderde schavergoedingen ce beslissen. ■5°i Aan Frankrijk de door hetzelve gevorderde voldoening te verzekereni door de afzetting van zékere burgerlijke en militaire beambten, over welke onze landslieden zich bijzonder te beklagen hebben genad. Van St. Egreve in het departement der Isère wordt geschreven, dat-er zich een bunengémeen groote slang venoond heeft, aan welke men reciis den naam van Constrictor uit de Alpen heeft gegeven. De berigten, onge twijfeld door de vrees vefgroot, zéggen dat het dier meer dan twintig voce lang isdac zijn geschubde huid een snaphaanskogel doet afstuiten. Kortom niemand durft het gedrogt opzoeken ot aantasten, niettegenstaande de plaat, selijke Regering reeds eene premie van 50 fr. op zijn hoofd gezet heefc. BELGIE. HH. MM. de Koning en Koningin zijn den 17 Augustus van Brussel naar Ostende vertrokken, om aldaar eenige dagen te vertoeven en vervolgens naar Engeland over te steken, alwaar zij zich acht dagen zullen ophouden. De buitengewone Gezanten voor de onderscheiden Duitsche Hoven zijn in den loop dezer week naar hunne respective posten vertrokken. Omtrent de door eenige Nederlandsche dagbladen als waarschijnlijk opgegeven benoeming van den Baron Falck, toe Belgisch Gezant, laat hec Journal d'Anvers zich dusdanig uit De benoeming van den Baron Falck tot Gezant aan het Hof van Brussel heefc voorwaar een wonderwerk verrrgt; zij hééft al de dagbladen hetzelfde gevoelen doen uiten. Er zijn weinige mannen, die naar eene zoodanige zege Zouden haken. In den Fanal leest men: 'Er is niemand van degenen, die het geluk hebben gehad den Baron'Falck te kennen, die het niet als eene ware beleefdheid van Koning IVillem aan. 'merkc, dac hij den meest verzoenenden man, dien wij kennen, in ons ïnid. den zendt. De Baron Falck behoort tot de weinige gewezen en tegenwoordige Mi. nisiers-, 'die niet de minste klagc heeft doen ontstaan in een land, hetwelk hij zoo lang heeft bestuurd. Hij is misschien de eenige Minister, wiens daden en persoon door de Bel. gische drukpers zorgvuldig zijn geëerbiedigd geworden. Maar hij is ook de 'eenige, die de zoo moeijelijke kunst heeft verstaan, om te weigeren zonder ce ontstemmen en alle verzoekers voldaan van zich te laten vertrekken. Zijn geheim was hoogst eenvoudig: het bestond daarin, dat hij den verzoekers ronduit de reden zijner weigering ontvouwde, hun daarbij gemoedelijk afvra. gende, wat zij in zijne plaats zonden doen. Het is eene bewezen daadzaak, dac de Koning van Holland, noch voor hem zeiven, nóch voor ons, eene betere keuze had kunnen doen. Een bijzonder berigt uit Brussel meldt, dat het aan Belgie zeer aange. naam zou zijn om het gemeenschappelijk verkeer van voortbrengselen of fabrijkaten mee Nederland zoo mogelijk uit ce breiden, te meer, daar alles doet vermoedendat de uitvoer van het Vlaamsch linnen in Frankrijk zeer zal worden bemoeijelijkc of wel geheel verhinderd. De vlasspinnerijen en linnen-weverijen waren thans in Vlaanderen in eenen zeer verachterden staac én dezelve zouden nóg meer achteruitgaan, wanneer Frankrijk alle invoer verbood. Men verzekert echter, dat, zoo Frankrijk tot dien stap besloot,hec Belgische Bestuur ernstige maatregelen van wedervergelding nemen zou. Te Turnhout, in de provincie Antwerpen, is het plan gemaakt om, daar tusschen die plaats en de Nederlandsche Noord-Brabandsche grenzen veel gemeenschap is, eenen straatweg te maken, die op Tilburg zóu aan- ioopen. De opnemingen ter berekening der koscen zijn reeds gedaan. Te Verviers zijn in den nacht van den ioden dezer oproerige geschriften aangeplakt, waarin zij, die met de zecting van den broodprijs belast zijn, mee den dood worden bedreigd. De Regering heeft in eene publicatie aan het volk bekend gemaakt, dat, eene daling in de graanprijzen te bewerken, geheel buiten hec vermogen der Regering ligt. De toevloed van Nederlanderswelke voor hunne uitspanning reizen, moet thans in Belgie zeer aanmerkelijk zijn. Zij worden er, zoo als te verwach. ten was, goed behandeld. MENGELINGEN. LISSABON VLUGTIG GEZIEN. Wij waren den izden Julij, ten 7 ure 's morgens, nog in de haven van Corunna, en den ïsden, ce middernacht, wierpen wij reeds hec anker onder de forten van den Taag, nadat wij in 39 uren eenen afstand van 120 zee mijlen of 6 graden breedce hadden afgelegd. De frissche noord-oostenwind, welke onzen overcogt begunstigde, had ons op eenigen afstand van de ha. ven verlaten, en wij vreesden bet voordeel der spoedige reis te verliezen, toen een Portugesche loods, die ons in een allervreemdst bootje was komen opzoeken, eenen gunstigen wind voorspelde, zoodra wij slechts den Taag zouden zijn ingeloopen. Men wilde hem niet gelooven, doch het gebeurde zoo als hij voorspeld had. Zoodra wij om Kaap de la Roca gezeild waren, blies ons een f.issche wind, welke van het Sierra di Cintra afwoei, tegen, en ons ligt vaartuig werd, met ongeloofelijke snelheid, den breeden mond van den Taag Ingedreven. De nacht was middelerwijl ingevallen; maar aan den schoonen Portuge. schen hemel schijnt de maan zoo helder, de lucht is zoo doorschijnend, dat wij duidelijk, als bij dag, de lange rij landhuizen en paleizen zagen, welke zich vier mijlen lang aan den oever des Taags vertoonen. Eindelijk begroecte ons het daar liggende fregat, dac onze komst merkte, met een kanonschot; wij moesten bijleggen, om het bezoek van eenen officier te ontvangen, die echter slechts eene zeer korte inspectie, formaliceicshalve, hield. Na zijn vertrek vervolgden wij pijlsnel onze reis. De vaart, welke wij doortrokken, was naauwelijks J mijl breed; het fort Sc. Juliao ligt daarover. Eindelijk: ankerden wij ih het heerlijk bassin des Taags, tusschen de Dryade, een Fransch fregat, en een Engeisch linieschip, gecommandeerd door den Ad. miraal Gage. 's Morgens vroeg was ik reeds bezig de stad te recognosceren, en ik moet bekennen, dat de eerste aanblik geenen zeer gunstigen indruk op mij maakte. Men verbeelde zich eene ruimte van twee mijlen, een waar chaos van muren, daken en torens, eene donkere massa van huizen, welke zonder orde door eikander staan, zonder dac een enkel groot hoog gebouw coc rust. punc aan het oog kan dienen. Het zuidoóscelijk gedeelte, dac tegenover ons lag, is ontegenzeggelijk het schoonste; hec bestaat uit het paleis der Ko. ningin, waarvan wfj echter niet als hec dak konden zien, en nog vele an. dere groote htiizen, welke zich rondom het sloc groeperen. Hoewel de. zelve alle in eenen slechte stijl gebouwd zijn, zoo geven zij toch, door hunne grootte, en voornamelijk door hunne terrassenvormige aangelegde tui. oen, waarvan het donker groen scherp tegen de witte hnizen afsteekt, aan geheel deze wijk een zeker aristocratisch aanzien. Aan de uiterste gedeel ten, digt bij den Taag, ontdekt men eenigé met smalle ramen voorziene magazijnen, welke den overgang van het adellijke gedeelte tot de handels, wijk uitmaken. Deze grenst met hare booge, smalle huizen, waartusschen hec oog ce vergeefs naar eenen boom óf eenen grashalm zoekt, aan het arsenaal; zij neemt eene onmècelijke ruimte in, en verhefc zich amphithea. cersgewijze tot op den top des heuvels, op wiens helling Lissabon gebouwd is. Op het hoogste punt van dezen heuvel ligt hec slot met deszelfs ap en dependentien; eene verwarde massa huizen, welke zonder harmonie ot schoonheid gebouwd zijn, en zich van de andere huizen der stad alleen door hunne hoogte onderscheiden. Kortom, Lissabon geefc den vreemdeling bij hec eerste gezigt wel het denkbeeld eener magtige en groote, doch geen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3