A0. 1839. >n L E Y D S O II E I C OUR AN WOENSDAGj ■14 AUGUSTUS, Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter kennisse ■v^n de belanghebbenden, dat by Hun lid. Ach tb. van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen, het Aanvulling s - ito hier der Personeele Belastingdienst 1839 -en 1840, over de vier eerste Wijken dezer Stad, welke op den Sscen 'dezer maand is txccutoir verklaard, en dat dezelve aan den I-Ieer Ontvanger is verzonden. Leydenden ia Augustus 1839. J. g. de Mey. 'ïer ordonnantie vdn dezelve, van püïtkamme r. NEDERLANDEN. LeYden den i3den Augustus. Men meldt uit 's Gravet-.hage van den i2den dezer: Zijne Maj. heeft den Graaf P. du Chattel geattacheerd aan het Neder- landSche Gezantschap te Weenen. Zijne Maj. heeft benoemd tot Secretaris der gemeente Herpt en Hern, '{provincie Noord Braband, J. AJ. Cerlach. Zijne Maj., kennis genomen heobende van het door Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Hoogstdenzelven aangebotien alge meen verslag omtrent den afloop der ligting voor de Nationale Militie van j8^8, heeft gemeiden Minister gelieven te magcigën, om aan de autoriteiten-, welke zich van hunne taak in deze loffelijk gekweten en het hunne toegebragc hebben, om de behoorlijke uitvoering der wet te verzekeren, Hoogstdeszeifs tevredenheid deswege kenbaar te ma'ken. Naar aanleiding eener resolutie van Zijne Exc. den Minister van Finan. cien is dezer dagen tet kennisse van de ambtenaren der belastingen gebragt, da: bij zeker arrest, in zake van bekenring wegens overtreding der wet op personele belasting, ook doOr den Hoogen Raad bekrachtigd is het beginsel, dat volgens art. 20, 4 id fineen art. 22 lett. d, der wet op het perso nêel, van 25) Maart 1833, geen alternatief gebruik'van belastingvrije paarden tót belastbare einden mag plaats hebben. Men wil weten, dat er bij gelegenheid van de aanstaande viering van den heugelijken verjaardag van Zijne Maj. den Koning, geene naald in de vijvers m het Bosch, 'maar wei eene prachtig verlichte eerepoort, nabij de woning van den Boschwachter Zal worden opgerigt; terwijl de'weg derwaarts en sommige wandelpaden insgelijks schitterend met slingers zullen verlicht worden; zullende de voortreffelijke muzijk der Haagsche Scnucterij zich als dan bij lusschenpozeh bij de gezegde eerepoort laten hooren. Heden middag hebben HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Oranje, alsmede H. K. H. Prinses Sophia en Z. K. H. Prins Hendrik, bij HH. KK. HH. den Erfprins en Erfprinses van Oranje gedineerd. Dezer dagen zijn de Gouverneurs der provinciën van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, met opzigt tot de afgïftè van de certificaten van voldoening aan de Nationale Militie en het vragen van ontheffing van de over legging van dje stukken, in de gev'alleD, waarin zulks bij de wet gevorderd is, geinvormeerddat ten behoeve van vreemdelingen, die nimmer aan de i Nationale Militie onderworpen zijd geweest, nog altijd in volle kracht zijn I gebleven de aan hen, ten gevolge van Zijner Majs. besluiten van 20 Mei 1823, N°. 102, 31 Jnlij 1823Staatsblad 30, medegedeelde voorschriften. In den namiddag van den 10 Augustus liep te Rotterdam mee het beste gevolg van stapel het fregatschip Kenau Hasselaargroot 800 tonnen, ge. bouwd door de scheepsbouwmeesteren de JongKortelandt en Anthony, op hunne werf de Naarstigheidvoor rekening van de heeren C. en A. Vlier boom, terwijl onmiddellijk daarna-, op dezelfde werf en voor dezelfde reke. ning, de Kiel werd opgehaald voor een fregatschip van gelijke grootte, het. welk den naam zal voeren van Dcggersbank. Van Viaardlngèn meldt mén van den nden dezer: In de afgeioopen week zijn aangekomen de volgende haringschepen, als: te Vlaardingen (waaronder 3 van Zwartewaal en 1 van Middelhar: Is)1 te Maassluis en 1 te Amsterdam. De gezamenlijke aanbrengst is geweest 80 lasten en 4 tonnen. De bestaande prijzen van f 35 voor den vollen en 50 voor den maatjes haring zijn den 8sten dezer gesteld op f33 voor den vol. len en f 45 voor den maatjes. Den loden dezer is, op deszelfs buitenverblijf Buitenrust, onder Öub. beldam, nabij Dordrecht, in den ouderdom van 64 jaren, overleden de hoog gdel achtb. heer J. L. A. BrummelLuitenant-Colonelcommanderende het corps Koninglijke marechaüssée, Ridder van de Militaire" Willems-orde, de orde van St. Anna van Rusland, 3de klasse, Ridder der Pruissische orde van Verdienstenenz. Men schrijft uit Utrecht van den 10 Augustus: Donderdag en heden Zaturdag heeft men met de waggon of landboot (ge- lijk de uitvinder; de heer Dietz, dezelve noemt) proeven genomen. Dit rijtuig loopt op 10 wielen, welke zich niet opzijden, maar onder hetzelve bevinden; het heeft de lengte van 21 Utrechtsche voeten, is van voren en achteren ovaal, hebbende van achteren eene opene zitplaats voor 5 J 6 per. sonen; de inrigting van binnen is geheel onderscheiden van gewone rijtuigen, daar de banken in de rondte en eene cafel in het midden geplaatst zijn. Het zelve is vervaardigd in de fabrijk van den heer G. Soeders, aan de Bildt, Deze proefnemingen hebben ten volle gan de verwachting voldaan; volgens de getuigenis van eenige personen, die in het rijtuig gezeten waren, voelt men bij het rijden niet de geringste stoting, en geschieden de moeiielijkste draaijingen meer gemakkelijk. Bij de togten van de Bildt over Utrecht naar Maarssen, waren omtrent 50 personen in de landboot gezeten, en werd de- zelve door slechts 4 paarden getrokken. Wanneer het rijtuig niet geheel bezet is, zijn 2 paarden genoegzaam bevonden. Uit Middelburg wqjdt gemeld, dat i"n den nacht van den yden op den 8iten dezer, bet onwedér is ingeslagen op het schip Middelburg, liggende voor Veere, en de groote mast zoodanig getroffen en beschadigd heeft, dat dezelve onbruikbaar geworden is; ook tusschendeks heeft de bliksem eenige sporen van zich achtergelaten, zonder evenwel schade aan te rigren. Bij ditzelfde onweder sloeg ook de bliksem in eene schuur op'de hofstede van de weduwe Pieter Maljaars, te Aagtekerke, bewoond door'haren zoon K. P. Maljaars, Burgemeester dier gemeente, waardoor zij oogenblikkelijk in volle vlam geraakte, die zoo schielijk toenam, dat niet alleen de schuur, maar ook het zich daarin bevindend vee, bestaande in 9 kalveren en eene geit, benevens een jagthond, alle wagens, karren, ploegen en verdere bouwgereedschappen, het paardenwant, vijftig mnd tarwe en vijftig voer hooi, eene prooi der vlammen is geworden, zonder dat iets van dat alles is kunnen gered worden, niettegenstaande de spoedig aangebragte hulp mee dc brandspuit van Aagtekerke, waaraan nogtans het behoud van het woonhuis te danken is; terwijl van de brandspuiten van Dombnrg, GrijpskerkeOosr. kapelle en 'Gapinge, welke 'insgelijks bij den brand'waren aangebragt, ook de twee eerste in werking zijn geweest en niet weinig hebben coegebragt om den verderen voortgang der vlammen te stuiten en den brand meester te worden. De schuur was voor brandschade verzekerd. De gelden, door de Commissie van bet departement Vlissingen der maatschappij Tot Nut van 'r Algemeen ingezameld tot het daar ter stede oprigten van een standbeeld voor den Admiraal Mic'aiel Adriaanszoon de Ruyterhebben in alles, met hetgeen ook, ten gevolge der door de Depar. tementen van Binnenlandsche Zaken, Oorlog, Marine en Koloniën op last van Zijne Ma'j. gedane rfanöeveling is ingekomen, bedragen 8,3,2. !9j-, en zijn alzoo niet voldoende om het standbeeld, Zoo als zulks vroeger was one. worpen, te kunnen daarsteilen. Men ziet dus nadere voorstellen van opge roeide Commissie te gemoec omtrent de aan deze gelden te geven bestemming, T U R K Y E. Konstantinopel den 24 Jnlij. In den Oostenrijksc'ien Beobachter leest men hét volgende: Volgens de nieuwste lijdingen uit Alexandrie van 16 dezer was de Turksche vloot tegen den avond van den i4den op de hoogte van genoemde stad ver schenen. De Kapudan-Pacha begaf zich daags daarna met het /Egyptische stoomschip de Ny! aan land en had terstond eene conferentie met Melicmed- Ali op het kasteel Rass-Kddin alwaar hij met alle aan zijnen rang passende eerbewijzen werd ontvangen. De Turksche vloot kruiste in het aangezigc der stad, hoewel op eenigen afstand van de /Egyptische. Deze berigten zijn aangebragt met de Turksche stoomboot Peiki-Schewket, aan boord van welk vaartuig zoowel de aan Mehemed-Ali met de kenmsge. ving van Sultan Abdul Medschids troonsbestijging afgezonden Akif-Y.ffjmii als de onlangs met depêches voor den Kapudan-Pacha geëxpedieerde Musce. schar der vloot, Mühsin-Effendi, in deze hoofdstad zijn wedergekeerd. Volgens bovenstaande berigten heeft Mehemed-Aliop het vernemen vaii den docd des Sultans Mahmoud en de troonsbestijging van zilnen zoon, oogen blikkelijk de bij troonsveranderingen in het Ottomanische Rijk gebruikelijke kanonsalvo's doen lossen en bevolen, dat de openbare gebeden in de moskeen van nu at' aan voor den Sultan Abdul Medschid zullen worden gehouden. Gisteren is óp hét 'plein voor het paleis van den Seraskier, in bijzijn vatv den Sultan, die van zijnen jongeren broeder werd vergezeld, eene grootè wapenschouwing gehouden; de daar verzamelde krijgsmagt beliep nagenoeg 20,000 man. Aangezien te Smyrna gedurende den tijd van dertig dagen geen pestgevat is voorgekomen, is de quarantaine voor de van daar komende goederen opge. heven geworden. Hier blijft de staat van gezondheid bevredigend. Nadere berigten nog uit Alexandrie melden, dat de Turksche Admiraal op eene zeer vereerende wijze door Mehemed-Ati is ontvangen geworden, en dat deze laatste op verzoek van den eerste dadelijk 15,000 kleedingen op de Turksche wijze voor de bemanning van de schepen, heeft beschikbaar gesteld. RUSLAND. Z. M. de Keizer had in 1834 eene verdeeling van zijn land, in noorde lijke en zuidelijke gewestengemaaktten einde naar gelang dier verdeeling de ligting van troepen te kunnen doen plaats hebben; zoodat in bet eene jaar de ligting in het noordelijk, het andere jaar in het znideiijk deel gedaan werd, Z. M. heeft echter bij ukase van Julij I. I. deze verdeeling vernietigd en eene andere ingesteld, waarbij wel wederom het Rijk in twee deelen wordt gescheiden, maar thans in oostelijke en westelijke helft. De ligting der re. km ten zal thans naar die verdeeling geschieden cu dezelve nog in het loo- pende jaar in de westelijke helft plaats hebben. DUITSCHLAND. De Turksche Gezant aan het Weener Hof, is even als die aan de Fransthê en Engelsclie Hoven, teruggeroepen. Een Zaakgelastigde zal echter, gedu rende zijne afwezigheid, zijne bezigheden waarnemen. Z. M. Keizer Ferdinand heeft onder dagte'eltening van 28 Jnlij weder om een rescript aan den Hongaarsbhen Rijksdag gezonden, waarin de Keizer zich nogmaals beklaagt over het oponthoud der beraadslagingen over onder werpenwelke in die vergadering aanhangig ziin; de Rijksdag wordt daarin vermaand, om, zonder verder oponthoud tot zijne taak over te gaan. Daar als reden Van vertraging in het behandelen van zaken door den Rijksdag was opgegeven, dat de verkiezing van den Graaf Raday door den Keizer ver nietigd en van geener waarde verklaard was te zijn, zoo heeft Z. M. ook irt genoemd rescript aangemerkt, dat die vernietiging der verkiezing van ge noemden Graaf geene verkorting was van de regten des lands, ten aanzien van de verkiezing van Afgevaardigden. Men verwacht in Pruissen, wegens liet afsterven van den Sultan Mah moud, de officieren uit Turkije terug, welke, onder goedkeuring desKonitigs, onder den Sultan dienst haddén genomen, Het crimineel regtsgeding tegen de Overheid der stad Hanover is thans aangevangen. Slechts 2 punten van beschuldiging, van de 15 die voor gesteld waren, zijn behouden; namenlijk dat over het openbaar maken van het vertoog van 15 Junij, omtrent de bestaande grieven, en het tevens hier door openbaar maken der daarin vervatte beleedigingen tegen de Regering des Lands. Uit onderscheiden steden 'en plaatsen zijn er thans adressen aan den Ko ning ingekomen, waarbij hij verzocht wordt zijnen Minister Scheele weg tÊ zenden en 111 het geheel een ander Ministerie daar te stellen. Alle corpsen van het Hanoversch leger zouden voltallig gemaakt wor den ten minste zijn de verlofgangers van het eerste bataljon ligte infanterie-, dat te Göttingen garnizoen houdtonverwachts opgeroepen geworden. 1)0 openbare orde blijft thans te Göttingen hèersChen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den nden AugustUg. Donderdag 1.1. heeft de Hertog van Argyll Lord-Interdant van Hare Maj., aan H. M. in eene bijzondere andientie net adres aangeboden van bet Huis der Lords wegens den slavenhandel. De zittingen van de beide Parleineiushuizcn leveren thans niets belang-

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1