A0. 1830. LEYDSCfIE O R A N T VRIJDAG, I or me a AUGUSTUS. NEDÈRLANDËN. LeydeS den isten Augustus. Tot Substituut-Griffier in de Arrondissements-Regtbank alhier, is door Zijne Maj. benoemd: Mr. F. van AlphejSi. Den 29sten julij II. is te Nieuwkoop gearresteerd de persoon van Arend Stokkel, laatst woonachtig te Hazerswoude, en vandaar voortvltigtig sedert den isten Januarij 1835, welke zich in den nacht van den sisten December 1834 op den isten Januarij 1835 had schuldig gemaakt aan moedwilligen doodslag te Hazerswoude, en ter dier zake, bij arrest van het voormalig Hof van Assises in de provincie Zuid-Holland, van den 22sten Februaiij 1836, was veroordeeld geworden', Den 2<jsten Julij heeft Zijne Maj. een' uitstap naar Castricnm bij Alkmaar gedaan en is des avonds op het paleis in het Bosch wedergekeerd. De Staatscourant van gisteren bevat een Koninglijk besluit van den 2osten Julij II., betrekkelijk den vorm van executie der vonnissen en acteti, aan het hoofd hebbende het formulier van executorie in Belgie gebruikelijk. Dit besluit is van den navolgenden inhoud: Wij WILLEM, enz. In aanmerking nemende, dat, vólgens art. XXIII van het tractaat met Belgie gesloten, van kracht blijven de, onder het Belgische beheer gewe zene vonnissen in burgerlijke en koophandels-zaken, de acten van den bur- gerlijken stand en de acten verleden voor eenen Notaris of anderen Open baren ambtenaar, in de gedeelten van Limburg; onder Ons gezag terug. keerende Overwegende, dat het noodzakelijk Is den vorm vast te stellen, volgens Welken zoodanige vonnissen öf actën, aan het hoofd hebbende het formulier van executorie in Belgie gebruikelijk, hier te lande zullen kunnen worden ter executie gelegd; hebben besloten en besluiten: Art. i. Ten einde de vonnissen in burgerlijke én handelszaken, mitsga ders de notariële of andere openbare aCten, welke in art. XXIII van het met Belgie geslotene tractaat bedoeld, en vóór de uitwisseling van deszelfs rati, ificatie gewezen of gepasseerd zijn, en die het in Belgie gebruikelijke for mulier van executorie aan het hdofd hebben, voortaan ter executie te leg gen zal de belanghebbende partij dezelve vooraf moeten aanbieden aan den President der Regtbank van het arrondissement, waaronder hij, of wel zijne wederpartij behoort, ten einde door denzelven zoodanig vonnis, gewijsde, of acte worde executoir verklaard. Art. 2. De Presidenten zuilen zich in de merites der zaken, waartoe de voorschrevene aan hen aangeboden vonnissen, gewijsden of acten betrekke, lijk zijn, niet mogen inlaten; maar indien zij bevinden, dat dezelve behoo. ren tot diegenen, welke in het vorig art. zijn bedoeld, dezelve zonder kos ten of verhoor van parcijéd geldig verklaren, door daarop aan te tèekenen: zij deze acte (decisie, gewijsde of vonnis) gepasseerd (of gewezen), „tedenexecutabel in Naam des Konings." Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van het tegenwoor dig besluit, hetwelk aan Onze Commissarissen in Limburg, tot informatie en narigt, medegedeeld, en in het Staatsblad geplaatst zal worden. In de Staatscourant van heden leeat men een Koninglijk besluit van den 27Sten julij, houdende uitbreiding vati dat van den i2den Jnnij 11., no. pens den loop der linien van toezigt, en de vestiging van kantoren en heer banen voor de in- en uitgaande regteu en accijnsen iri Limburg. Hetzelve luidt aidns: Wij WILLEM, enz. Gezien de voordrage vin Onze Commissarissen, belast met het voorloo- pig bestuur der weder in bezit genomen landstreken in Limburg; Gezien het rapport van Onzen Minister van Finintien; Hebben goedgevonden en verstaan, bij uitbreiding in zoo verre van Ons besluit van den i2den Julij II., nopens den loop der linten van toezigt en de vestiging van kantoren en heerbanen voor de in- en uitgaande regcen en acciinsen in Limbutg, te bepalen: 1°. Dat alnog voor den invoer aan de landzijde, volgens art. 42 der al. gemeene wet van den 26 Augustus 1822, een kantoor van betaling te Hoog Cruts (gemeente Noorbeek), zal gevestigd worden; z°. dat alnog een kan- loor van expeditie en laatste visitatie, overeenkomstig art. 37 en 66 der evengemelde wet, benevens van doorvoer, speciaal van goederen voor Pruis, sen bestemd, alsmede van betaling voor de dagelijksche behoefte der grens bewoners, zal worden gevestigd Op den weg van Maastricht naar Tongeren, in de gemeente Vroenhoven; 30. dat alnog als routes of heerbanen bij den in- en uitvoer van goederen ert koopmanschappen, ingevolge art. 38 der meergemelde wet, worden aangewezen de wegén Hoog Cruts, langs Rei- merstok, nasr Gulpen; van Hoog Cruts, langs ReimerStoknaar en op Margraten, Groot Weisdal en Subbe op Valkenburg, en eindelijk ook langs Reimerstok, Brusterbosch en Hontem, op Maastricht. Onze Minister van Finantieti en Onze Commissarissen voornoemd, ziin heiast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit, hetwelk in het Staats blad zal worden geplaatst. Bii Zijner Majesteit besluit van den if sten Juljj, N°. 9, is de heer C. L. Hartman, thans Resident te Kadoe, benoemd tot Ridder der orde Van den NedèrlandscheD Leeuw. Bij Zijner Majs. besluit van den 22Sten Julii, N°. 35, is benoemd: tot Regter-plaatsvetvanger in de Arrondissements-Regtbank te Zwolle, Mr. B. R. Royer. I. Bij Zijner Majesteits besluit van den 22iteri Julij, N°. 36, zijn benoemd: Tot Griffier van het Kantongerégt te Assen, Mr. P. Ousting; tot Griffier van het Kantongeregt teHoogeveen, provincie Drenthe, J. van der Veen Az.; tot Plaatsvervanger van den Kantónregtéf te' Dordrecht, Mr. A. C, A. Bee- loeris van Emmickhtven. Bn Zijner Majesteits besluit van den 22Sten Julij, N°. 37, zijn benoemd tot Notarissen: te Rozendaal, Mr. E. J. A, van tVely; te Akkrum, J. S. Bekma; te Zalt-Bommei, Mr. 0. Blomhert Bij besluit van Zijne Majesteit ziin benoemd: Tot Wethouder der stad Ziandam, C. van Goor Hinlopentot Wethouder der stad Zalt-Bommel, de heer A. H. Lenshoek, lid van den Raad en Ontvanger der Registratie aldaar, en zulks in de plaats vart Wijlen Mr. A. van der Bella; tot Commandant in tie gevangenis voor veroordeelde vroiiwen te Gouda, Z, C. IV. Bar. De heer de Ldirge, Secretaris der stad Haarlem, is op zijn verzoek door Zijne Maj. eervol uit die betrekking ontslagen. I*Bij Koninglijk besluit is bepaald, dat de zeemagc binnen 's lands zal bestaan Op 'de boven- en benedcn-Scheideuit 2 divisien van 8 booten, ieder onder bevel van een' Kapitein-Luitenant, en gezamenlijk onder het opper commando van den commandant te Vlissingen. De bemanning van teder dezerbootenbuiten het wachtschip te Vlissingen met 200 koppen, zal bestaan uic 20 h 22 koppen. De overige 9 booten, thans op de Schelde in dienst znlten worden opgelegd. In de Maas en Goedereede, voor de Policie en de dienst der quarantaine, behalve het wachtschip te Helllevoecsluis met 200 koppen, uit 5 kanon- neerbooten. In de Noordelijke zeegaten, behalve het wachtschip te Willemsoord met 200 koppen, uit 4 booten. Naar men verneemt,heeft bet Zijne Maj. behaagd, de. persone van Jannetje BestemanWed. van PV. Melkerdie door de criminele Regtbank van Holland, den I5den Februarij jl. tot de doodstraf was veroordeelt!ter zake van moedwillige brandstichting in hare eigene woning, kwijtschelding van de doodsttaf te verleenen en hare straf te veranderen in 20 jaren tucht- huisstraf. pen 29Sten Julij is, er te 's Hage des middags groot diner gehouden bij HH. KK. HH. Oen Erfprins en de Erfprinses van Oranje. Onder de hooge gasten merkte men op HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden. Gedurende het diner, heeft het corps mttzijkan- ten der stedelijke schutterij onderscheidene muzijkstukken uitgevoerd. Na het diner hebben alle de leden van het Koninglijke gezin zich naar het Huis ten Bosch begeven, alwaar Hoogstdezelven den avond hebben doorgebragt. Den 3osten Julij heeft het corps muzijkanten der stedelijke schutterij van 's Gravenhage, des middags eene serenade gegeven in het hótel van HH. KK, HH. den Erfprins en de Erfprinses van Oranje. Naar men verneemt, zal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, in den avond van den isten Augustus uit 's Hage naar Berlijn vertrekken. Naar men verneemt, zijn in het schip Prins Hendrik geladen de tegen- geschenken, voor die, welke hetZ.K. H.Prins Hendrik behaagd heeft, gedu rende Hoogstdeszelfs reize in Nederlandsch Inilië aan te nemen, van eenige Inlandsche Vorsten en Grooten. Dezelven bestaan hoofdzakelijk in prach tige kristallen en porseleinen tafelserviesen, jagtgeweren, enz.; terwijl elk stuk, van het naamcijfer van Z. K. H. voorzien, door de zorg van het De. partement van Koloniën, tot dat einde expres is vervaardigd geworden. Uit Amsterdam meldt men van den 31 julij: De op gisteren alhier, overeenkomstig kennisgeving van Hun Edel Ac'ntb. Heeren Burgemeester en Wethouderen van den 23sten dezer, ten behoeve van de ingezetenen der gemeente Sloten, welke bij liet onweder van den 18 Junii 1. 1. schade geleden hadden, gedane collecte heeft opgebragt de som van ƒ3,422.645. Van goederhand vernemen wij, dat de zaak, tusschen de Holiandsche ijzeren spoorweg-maatschappij en den heer Huijungs, die zich tegen her geslagen vonnis in appel begeven had, bij minnelijke schikking is ten einde gebragc. Dienvolgens worden de werkzaamheden op den betwisten grond reeds ijverig voortgezet, terwijl thans alle de benoodigde gronden zich in het bezit der maatséhapptj bevinden. Uit Middelburg schrijft men van den 29 Julij: Wegens de op den 3osten plaats zullende hebben aanbesteding te Gent, van het uitbaggeren van het kanaal op Neuzen, en wel het gedeelte begre pen tusschen Gent en het dorp Zelzaete, ter lengte van bijna 3J uur gaan», vernemen wij nader, dat volgens het bestek van dit werk, de bodem van het kanaal binnen den tijd van 2 maanden eene Nederlandsche el regelmatig moet zijn uitgediept, terwijl tot het doen der verdere uitdieping de rijd van zes maanden is gesteld; zoodat daaruit kan worden afgeleid, dat her bedoelde kanaal niet voor den aanstaanden zomer met diepgaande of koopvaardijsche. pen zal kunnen bevaren worden. Ook vernemen wij dat het Nederlandsche Gouvernement, door eene eerst- daagi te houden aanbesteding, het gemelde kanaal tusschen Neuzen en Zel zaete zal doen uitbaggeren en de zoo zeer ontramponeerde kanaal-boorden herstellen; welke werkzaamheden mede zeer belangrijk zullen zijn. Vrijdag ochtend, circa 4 ure, is van de reede van Neuzen naar het Nieu we Diep gezeild, Zr. Ms. brik Mercuuronder bevel van den Kapitein ter zee Tunning; ziinde alsnn het geheele station, hetwelk sedert het uitbreken Oer Belgische onluiten zich voor Neuzen, ter handhaving van Oud-Neder lands regten bevond, opgeheven, In den nacht van den aósten op den 27sten Julij li. heeft er in onder- scheiden Belgische provinciën een zwaar onweder gewoed, hetgeen aannter. kelijke schade aangerigt hèeft. T U R K Y E. Uit Konstantinopel heeft men een berigt van 10 Julijhetgeen onder ande ren het volgende bevat: Hoe geruststellend de staat van zaken zich alhier ook heeft voorgedaan, gedurende de eerste dagen na den dood des Sultans, de nederlaag van het Turksche leger en het schier onverklaarbare gedrag van den Groot-Admiraal Achmet-Fewti-Pzchs hebben daarentegen de zedelijke kracht der Regering op het ergste geschokr; terwijl het bijkans niet mógelijk is om door den 8ojari. gen Groot-Vizier Chosrew -Pacha, aan wien men overigens veel geestkracht en ervarenheid moet toeschrijven, het eenmaal verbeurde vertrouwen te zien herwinnen. Overigensiis deze Chosrew-Pacha'een man, teer voor den vrede gestemd en die nimmer in de oorlogzuchtige denkbeelden van Sultan Mahmoud hee.Q: gedeeld. Hij schijnt het liefst met Frankrijk te willen onderhandelen, welks Gezant, de Admiraal Roussin, ih persoonlijke en hooge achting bij hem staat. Bii voortduring is men in het onzekere, omtrent de wezenlijke bedoelin. gen der Turksche vloot, en men ziet niet zonder bezorgdheid de berigten te gemoet, nopens den indruk, dien deze afval in de onderscheidene provinciën des Rijks heeft te weeg gebragt. Wel is waar, de Janitzaren beslaan vobr het grootste deel niet meer, doch er zijn een aantal ontevredenen, welker onrustige geest nog daarenboven door Aegyptisch goud wordt aangekweekt én ondersteund. RUSLAND. Het dagblad van Grodno deelt in deszelfs officiële berigten mede, dat een zekere Konarski te Wilna is ter dood gebragt. Uit de processtukken is geble- ken, dat deze eenen geheimen aanslag in den zin had, om het bestaande G'ouverueineut om ver te werpen eu daartoe in Volhynie, Podolie, Kiew

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1