A0. 183». L E Y D S C II E fcpf- I-.M C U R A N T. WOENSDAG, i - vKVv'~ 4 y Vfft Wöi,> 31 J u L IJ. NEDERLANDEN. Leyden den 3osten Julij. Naar men verneemt, heeft de Hooggeleerde Heer J. F. van Oordt J.Vz., Professor te Groningen, de öp Zijn Hooggel. uitgebragte beroepingals i'ro. fessor in de Theologische Faculteit aan de lloogeschool alhier, aange nomen. De Staatscourant van heden bevat het tractaat van handel en scheep, vaart, tusscnen de Nederlanden en de Vereenigde Staten van Aineruta, het. geen door Zgne Maj. den Koning den igden Maart is bekrachtigd en door den President der Vereeniggie Staten den 23Sten Mei,op welken dag ook de wederzijdsche uitwisseling van de akten te Washington heeft plaats gehad. Het tractaat zelve luidt aldus: Zijne Maj. de-Koning der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amé» rika, den handel en de scheepvaart wenschende te regelen, welae tusscheu de twee landen en derzelver schepen respectivelijk wordt gedreven, hebben daartoe Gevolmagtigden benoemd, te weten: Zijne Maj. de Koning der Nederlanden heeft befloemd Jonkhr. Evert Ma- rius zidriaan Martinilid der Ridderschap van de provincie Noord-Urabami Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en Hoogstdeszeif's Zaakge lastigde bij de Vereenigde Staten; en de President der Vereenigde Staten John Forsyth, Secretaris van Staat van gezegde Vereenigde Staten, dewelke, na hunne wederzijdsche volinagten te hebben uitgewisseld, die in goede en behoorlijke orde bevonden zijn, over de Volgende artikelen zijn overeenge komen: Art. 1. Goederen en koopwaren, onverschillig welke derzélver herkomst zij, ingevoerd of uitgevoerd wordende, in of uit de havens der Nederlanden in Europa van of naar fle havens der Vereenigde "Staten, in Nederlandsche schepen, zullen geene "hoogere of andere regten betalen, dan zullen worden geheven op gelijke goederen en koopwaren ingevoerd óf uitgevoerd in natio - nale schepen. Err wederkeerig zullen goederen en koopwaren, onverschillig welke derzelver herkornsr zij, ingevogrd of uitgevoerd wordende in of uit de havens der Vereenigde Staten van of naar de havens der Nederlanden in Ëuropa, in de schepen dier Staten, geene hoogere of andere regten betalen, dan zullen worden geheven op gelijke goederen en koopwaren, ingevoerd of uitgevoerd in nationale schepen. De premien, teruggave van fegten df andere begunstigingen van dien aard, in de Staten van eene der contracte rende partijen aan den in- df uitvoer met nationale schepen toegekend, zul. len insgelijks bewilligd worden, wanneer de regtstreeksche in- of uitvoer, tusschen de havens der twee landen zal geschieden met schepen van den anderen Staat, met dien verstande, dat zoowel in dit als in het vorige ge. val, de goederen werkelijk zullen moeten zijn ingeladen in de havens, van waar die schepen respectivelijk zijn uitgeklaard. Art. 2. Geene der partijen zal op de schepen der andere, hetzij dezelve ladingen tusschen oe havens der Nederlanden in Europa en die der Veree nigde Staten overbrengen, of wel in ballast aankomen van eenig andbr land, eenige regten heffen voor tonnen-, haven-, baken-, berg- of reddingloon (salvage), loods-, quarantaine- of havengelden, van welke soort of bena ming ook, welke in gelijke gevallen niet zullen worden gelegd op nationale schepen. Art. 3. Verder is tusschen de beide contracterende partijen overeengeko men, dat de Nederlandsche Consuls en Vice-Consuls in de havens der Ver. eenigde Staten, en wederkeerig de Consuls en Vice-Consuls dier Staten in de Nederlandsche havens in Europa, voortdurend ai zoodanige voorregteh, be scherming en bijstand zullen genieten, als gebruikelijk zijn en vereisciit wor den tot de behoorlijke waarneming hunner ambtspligtenook met betrekking tot de deserteurs van de schepen hunner landen, zoowel oorlogschepen als koopvaarders. Art. 4. De contracterende partijen komen overeen., om als schepen der Nederlanden en der Vereenigde Staten te beschouwen en te behandelen, al dezulke, welke, door de bevoegde autoriteit voorzien van een paspoort of zeebrief, onder de in der tijd bestaande wettdn en 'verordeningen ais natio. nale schepen zullen worden erkend door het land, tot hetwelk zij respecti velijk behooren. Art. 5. In geval van schipbreuk of zeeschade zal elke partij aan de sche. pen van de andere, hetzij dezelve oorlogschepen of koopvaarders zijn, de zelfde hulp én bijstand verleeUen, welke in gelijke gevallen aan hare eigene schepen zouden worden verstrekt. Art. 6. Het tegenwoordige tractaat zal van kracht zijn voor ó'en tijd van tien jaren, te beginnen bitlnen zes weken'na de uitwisseling der ratificatien; en verder tot aan het -einde'van twaalf maanden, nadat eene der contracte rende partijen aan de andere kennis zal gegeven hebben van haar voorne nen om hetzelve te doen ophouden; behoudende elk der contracterende partijen zich het regt voor, om zoodanige kennisgeving aan de andere te doen na het einde van het voornoemde tijdperk van tien jaren; en is men hierbij on. derling overeengekomen, dat, in geval van zoodanige kennisgeving, dit trac, taat en al deszelfs bepalingen gezamenlijk, na verloop der gestelde twaalf maanden, zullen ophouden en eindigen» Art. 7. Het tegenwoordig tractaat zal bekrachtigd worden en de bekrach. tigingen zullen worden uitgewisseld te Washington, binnen zes maanden na de dagieekening, of zoo mogelijk vroeger. Ter oorkonde waarvan de wederzijdsche Gevolmagtigden deze hebben ge. teekend, en met het zegel hunner wapenen vóórzien. Gedaan in duplikaat te Washington, dén negentienden dag van Jannarij in het jaar Onzes Fleeren een duizend acht honderd negen en dertig. CL. SI) Ad. Martini. C'L. S.~) John Forsyth. Bii Koningliik besluit is het opdelven van beenderen en andere dierlijke overblijfselen, mitsgaders het verkoopen en verbruiken van dealzoo opgedol- ven voorwerpen, verboden. Voorts is daarfiii bepaald dat de overtreders van dit verbod, volgens art. 1 der wet van 6 Maart 1818, znllen worden gestraft; dat, bij ontdekking van eenige overtreding, daarvan onmiddelijk het vereischte proces-verbaal zal Worden opgemaakten hetzelveonver wijld, aan het openbaar ministerie, ter vervolging, zal Worden opgezonden; en dat, dien overminderd, door de zorg dér plaatselijke pólicie, de noódige maatregelen zullen genomen worden, ten einde het bereids opgegravene met den meesten spoed weder onder den grond worde bedolven. Dit besluit is genomen uit overweging, dat het opdelven van aan de thans heerschende vee-ziekte overleden often gevolge dharvangedabd veeen vooral het verkoopen en verbruiken der uiterlijke bekleedselen van zoodanig vee geacht moet worden zeer bevorderlijk te kunnen zijn aan tic verspreiding der smet. stof, en dat het alzoo van den plig.t van het algemeen bestuur is, 0111 daar' tegen te waken ten einde zoo veel mogelijk de verdere voortzetttn van eene zoo geduchte ramp onder den Goddelijken zegen te verhoeden. Door Zijne Maj. zijn onder anderen, benoemd: Tot Heemraden bij de generale dijkagie van den lande van Voorne (Zuid-Holland): A. II. van Kruijne, benjamin Vlielander, Joh. van der Minne, Aarnoud van dér Meer Jacob Trouw en Mr. II. T. Hoijer. Uit eenen staat van de Nederlandsche marine'op 1 Julij dezes jaars, blijkt, dat het. corps zee-officieren enz, dier marine alstoen bestond uit' 1 Admiraal en Colonel-Generaal, Z K. H. Prins Frtdetik der Nederlanden- 4 ^vice-Admiraals, als de heeren: O. I/A. Cobins, Jhr. A. Ruysch, C. J. IVolterbeèk, Jhr, A. C. Twent-, 7 Schouten bij Nacht, als de heerenA.' II. de Man, P Ziervogel, il. Dibbitz, E. Lucas, G. A. Pool. J. P. Machielse'n Cb .7. C. Rijk23 Kapiteins; 40 Kapitein-Luitenants, waaronder Z. K. II. fïillem Fredrik Hendrik, Prins der Nederlanden; 28 Luitenants der eerste klasse; 173 idem der '2de; 53 Adelborsten der eerste klasse; officieren van gezondheid, als: Chirurgijn-Majoors van den eersten rang 6; idem van den 2den, 8, idem van de 3den, 12; Chirurgijns der 2de klasse, 14, idem der 3de klasse 29: schrijvers en victualiemeéstersals: van de eerste klasse 6- van oe 2de klasse 18; van de 3de klasse 18; adjunct-schrijvers 34; klerken 38; dek- en onder-officieren, als; opper-stuuriieden der eerste klasse 7; der 2de klasse 9, opperscbippers, 10, kons.tapels-majoors 8, oppertimmer! lieden 5, tweeue schippers 5, bootslieden 6, konstapel 1, opper-zeilma. maker 1, eerste smid 1, eerste kuipers 2, botteliers 6, 2de timmerman 1. Koningliik Instituut voor de Marine te Medemblik: militaire beambten 7', Hoogleeraren, onderwijzers-en civiele beambten 7, adelborsten op het iirsii! tuut 78. Corps mariniers, als: tijdelijk Inspecteur der mariniers 1, Commandant ai interim 1, Majoors Chefs der tiivisien 2, Kapiteins 9, eerste Luitenants 10, 2de idem 5, Kap.-Kwartierm. 2, 2de idem 1, 2de Lnit.-Administrateur van kleediug en wapening 1, Chirurgijn-Majoor 1, Chirurgijn der 2de Klas. se 1. In een der dagbladen van de'Residentie leest men Nadat de gevreesde longziekte een weinig in hetWestland aan het afnemen Is geraakt, heeft zich thans in die omstreken weder eene andere ongesteld, beid onder het rundvee geopenbaard, na'melijk de tongblaar, waaraan in weinige dagen duizende koebeesten ziek zijn geworden. Ofschoon deze ziekte niet doodelijk schijnt te zijn, zoo kan er evenwel geene melk van hec zieke vee woiden getrokken, en doet zulks meer en meer de prijzen rijzeü en schaarschte van zuivel verwachten. Den 27sten Julij is te Schiedam van de werf van den scheepsbouw, meester C. Gips en Zonen, met het beste gevolg, van stapel geloopen het fregatschip Luciegroot 450'lasten,, gebouwd voor rekening van de heeren Roelatids en Comp., te Rotterdam gevoerd zullende- worden door Kapitein D. Btihing, en daarna, voor dezelfde rekèning, een kiel gelegd van gelijke grootte; cerwijl tevens de kiel is gelegd voor het fregatschip de Stad 's Gra- venhage, groot ruim 600 lasten, voor rekening van de 's Gravenhaagschc scheepsreederij. Van Vlaardingen schrijft men van den '28 Jnlij: In de afgeloopen week zijn uit zee alhier aangekomen de twee eerste ha. ringschepen, als: den 2<Ssten dezer een met 8 last en den 27sten een met 5} last de prijzen waren-per ton zeestuks of ongepakt vollen haring '40 en 35 en maatjes haring f 80. Uit Amsceidam meldt, men van'den.-29sren Jnlij: Men verneemt, dat door den Ingenieur IV. C. brade, gezamentlük met den Ingenieur Leep van Brussel, is aangevraagd een brevet van. uitvinding, wegens eene belangrijke verbetering in het vervoer van locomotives of stoom, werktuigen, tot voorkoming van het gebrek der'zelve, dat de asch en kleine sintels, welke zich uit de schoorsteenen derzelve ontlasten en aan de reizi gers, (vooral die zich in de rijtuigen het naast bij dezelve bevinden), groot bverlast veroorzaken, hunne kleederen, alsmede de bekieedlngen dier rijtui gen bederven, enz.; terwijl tevens daarbij nog door eene geringe verandering in de bodems der rijtuigen, het middel verschaft wordt, in den 'winter te die nen toe verwarming der voeten van ae reizigers. Uit-Utrecht meldt men van den 28sten julij Wij vernemen, dat bij besluit van Zijne Maj. benoemd is tot Èssaijeur.bij het hoofdbestuur van 's Riiks Munt, de heer H. C. van Setten, een man, wiens aleemeene natnnr- én scheikundige kennis, zoowel als die der analy. tische scheikunde in het bijzonder, gepaard met zijnen onvermoeiden ijver, eenen vasten waarborg voor de bediening van deze zijne betrekking aanbiedt-. De miliciens van de ligting 1836 zullen.met onbepaald verlof worden gezonden, even als die van vorige jaren. Het Departement van Oorlog heeft hieromtrent de noodige orders gegeven. De longziekce, welke in deze streken onder het rundvee geheerscht heeft, is sedert eenigen tijd merkelijk aan het minderen, zoo dezelve niec heeft opgehouden. Deze ziekte, welke veeltijds doodelijk was en menig runder heeft weggesleept, is vervangen door eene tongziekte, welke echter niet doodelijk is. De tong of de huid van dezelve schijnt als gebrand, en vervelt zoodanig, dat het rund niet kan eten. Na eenige dagen verzprging herstelt het dier echter, en graast als te voren. De oorzaak van dit vreemd verschijnsel onder de runderen schijnt niet bekend. Te Arnhem is den 25Sten Jnlij, in den ouderdom van 61 jaren overle den, de hoog eerw. zeer,,gel. heer H. H. Donker Curlius, Theo!. Doctor, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, President der Hervormde Synode, Predikant te Arnhem enz. Uit Arnhem schrijft men van 28 Julijdat de zaak van de drie boos. wichten, die in hechtenis genomen zijn, als de daders van den versehrikke- Iijken moord, die in den nacht van 30 op .31 Mei, te Kuilenburg is gepleegd en vergezeld is gegaan van diefstal en braak,, waarschijnlijk in de eerste helft van de maand September aanstaandevoor het Provinciaal Óeregtshof van Gelderland zal worden behandeld. 'Men ver-zekert, dat een der booswichten buiten de woning od schildwacht is blijven staan, terwül.van de twe.e, die dezelve binnengetreden zijnslechts een den moord heeft begaan. Naar het zich laat aanzien, zal het thans bii de behandeling dezer zaak voor het Hof. eene belangrijke regtsvraag uitmaken,, in hoeverre de twee. personendie 'aan den eigenlii'ken mootd de hand niet hebben geleend, echter, door hunne daden, als medepiigtigen aan den moord moeten beschouwd worden,

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1