A0. 1830. LEYDSCHE !::t 7'89. COÜRAN VRIJDAG, -.-i s6 JUL IJ. NOTIFICATIE. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, gezien de missive van den 'Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën, de dato 8 Jujij 1839 85» betref fende het openen der jagt op ganzen, eenden en watersnippen, voor dit saizoen; Gelet op art. 11 der wet van den 11 Julij 1814, N°. 29 Staatsblad N°. 79) op Ziiner Majesteits besluitenin dato 5 Julij 1823 Staatsbladen N°. 25 en 26)en op de delibe- Tatien van Hun Ed. Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ter *de2er zake Brengtbij dezeter kennisse van de daarbij belanghebbendenin Zuid Holland i°. Dat, achtervolgens de bepaling van den Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën, vastgesteld met overleg van Gedeputeerde Staten voornoemd, de jagt op ganzen, eenden en watersnippenzal geopend zijn op Donderdag den isten Augustus ,1839. 2®. Dat, mede ten gevolge der, door voormelden Opperhoutvester, gemaakte bepa lingen, dezelve jagt niet zal kunnen worden uitgeoefend, dan in die localit» iten, waar zulks door denzelven zal worden toegestaan; zullende alzoo, wac de publieke jagt aangaat, deze slechts op het water, langs de stranden, oevers van meeren veenplassen en rivieren, mitsgaders op lage en moerassige grondenen bepaaldelijk nimmer in en langs bosschen, of op böüw- en weilanden, tot het gewone jagtveld behoorende, mogen worden uitgeoefend; terwijl verder den kooilieden wordt her innerd, dat, volgens art. 3 van Z. M. besluit, in dato 1 December 1820(Staats- blad N°. 26) hunne kooi-eenden tot den isten September moeten zijn opgesloten of gehokt, op de boete daarbij bepaald. En ten einde niemand hiervan eenige onwetenheid voorwende, zal deze worden afge- 'kondigd en aangeplakt alom waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te 's Graven/iage, den i/den Julij 1839. De StaatsraadGouverneur voornoemd van der Duyn. NEDERLANDEN. Leyden den 25sten Julij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 24sten dezer: Bij Zijner Majesteits besluit van den i2den dezer, N°. 38, is tot lid der 'algemeene Hervormde Synodale Commissie benoemd Jonkhr. Mr. F. Beclacrts van Blokland, en zulks in plaats van Mr. IV. H. de Greve, op deszelfs ver. zoek eervol ontslagen. Bij onderscheidene besluiten heeft het Zijne Maj. den Koning behaagd te benoemen: Den Generaal-Majoor J. van Duynenthans commandant van de ïste brigade van de tweede divisie infanterie, onder eervol ontslag uit die betrekkingtot provincialen commandanc van Overijssel; den Generaal- Majoor H. Baron van Heerdt tot Eversberg, tot commandant van de ïste bri gade van de 2de divisie infanterie; den Luitenant-Colonel C. de Haan, van de 17de afdeeling infanterie, tot commandant van het ïste bataljon dier af deeling, en denzelven eervol te ontslaan als commandant der veld-bataljons dier afdeeling; den Majoor J. F. Dith, van de 17de afdeeling infanterie, tot commandant van het 2de bataljon der 14de afdeeling infanterieden Majoor op non-activiteit L. Beukman tot plaatselijken commandant van de 3de klasse te Grave; den Majoor J. Stok, van de 5de afdeeling infanterie, tot plaatse lijken commandant van de '3de klasse te Naarden, en hem tevens eervol te ontslaan als commandant van het ïste bataljon der 3de afdeeling Zuid-Hol- landsche schutterij; den Luitenant-Colonel E. de Charon de St. Germain van het algemeen depót der landmagt, n". 33, tot plaatselijken commandant van de 3de klasse te Delfzijl; den Majoor G. J. Corbelijn, van de 14de af deeling infanterie, tot plaatselijken commandant van de 3de klasse te De venter; den Majoor J. L. Barre, van de i8de afdeeling infanterie, tot com. mandant van de ïste divisie van het algemeen depót der landmagt, n°. 33, en hem tevens een eervol ontslag te verleenen als Adjudant van den Gene. raal-Majoor de Roye van Wichen; den Majoor D. T. van Langen, tijdelijken •commandant van Loevesteintot plaats-majoor van de ïste klasse, te Wou. drichem; den Kapitein plaats-majoor van de ïste klasse P. C. Mourentz, thans etape-commandant te Dordrecht, tot plaats-majoor van de ïste klasse te Crevecoeur; en den Kapitein op non-activiteit D. H. Laasman, tot plaats- majoor der ïste klasse te Venio; den Kapitein B. J. Verstegevan de 7de afdeeling infanterie, doch werkzaam bij het Departement van Oorlog, als een bewijs van Zijner Majs. bijzondere tevredenheid met de ijverige en goede diensten door hem, gedurende veie jaren, bij gemeld departement be. wezen, tot Majoor k la suite bij de voornoemde afdeeling, met bepaling, dat hij, in zijnen nieuwen rang, slechts het tractement van Kapitein der in. fanterie zal genieten, en met dien uitdrukkelijken verstande, dat zijne ancien, niteic als Majoor, nooit ten nadeele zal strekken van de Kapiteins van het wapen, welke nog vóór hem op de algemeene ranglijst voorkomen. Zijne Maj. heeft eervol ontslag verleend aan Adams, 2den Luitenant bij het ïste bataljon ïste afdeeling, en aan J. M. Benteyn, Kapitein bij het 2de bataljon 3de afdeeling Zuid-Hollandsche Schutterij. Zijne Maj. heeft tot Burgemeester te Terheijden, in plaats van C. A. Segers, overleden, benoemd C. van Lommei, tot dus verre eerste Assessor, en tot Dijkgraaf van den heer Hugonaard-po\detin plaats van wijlen Jhr. Fontein Verschuur van Heilo, Mr. G. van Leeuwen, Hoofd-Ingeland van dien polder. Zijne Maj, heeft autorisatie verleend tot bestrating van den grooten weg der eerste klasse N°. I, tusschen Amsterdam en Naarden. Dezer dagen heeft het Z. Maj. behaagd, de straffe des doods, waartoe de Engelsche matroos John Mutton, onlangs bij arrest van bet Provinciaal Geregtshof van Holland veroordeeld was, wegens poging tot moord op een Nederlandsch koopvaardijschip in volle zee, te veranderen in geesseling, brandmerk met den strop om den hals en 2ojarig confinement. Men verzeker: dat aan de heeren constructeurs der eerste klasse op 'sRijks werven te Amsterdam en Rotterdam, P. Schuyt en P. Glavimans, eervol ontslag is verleendin afwachting van een nader aan hen toe te ken. nen pensioen. De onderscheiden veldpredikers bij het leger te velde zijn eervol nit die betrekking ontslagen, met behoud van hnn tractement tot 1 January aan. staande, zullende tegen dien tijd nader over hen worden beschikt. Voor eenige dagen heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden een afscbeids diner gegeven aan de hoofd-ambtenaren, zoo burgerlijke als mili taire bij het Departement van Oorlog werkzaam, waarbij ook de militaire Intendanten tot en met den rang van Majoor en een paar commiezen zijn te genwoordig geweest. Hoogstdezelve heeft hen aan tafel in gevoelvolle be woordingen toegesproken. HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje hebben met wet. willendheid de nitnoodiging van de's Gravenhaagsclie afdeeling der Maat. schappij van toonkunde aangenomen, en zullen bij gevolg het mitzijlcfeest, dat door deze afdeeling op aanstaanden Vrijdag ter eere van de Doorluchtige Jonggehuwden, in de Luthersche Kerk alhier, zal worden gegeven, met hunne hooge tegenwoordigheid vereeren. Naar men verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik, derde zoon van den Prins van Oranje, in de maand Augustus, als Kapitein-Luitenant, eene reis naar de Middellandsche Zee ondernemen, aan boord van Zijner Majs. fregat de Rijn, van 60 stukken, gecommandeerd door den Kapitein ter zee Arriens. Gisteren avond heeft de tweede gala-voorstelling en nu in de Fran- schen schouwburg plaats gehad. Het uitwendige van het gebouw was op gelijke wüze versierd, en het inwendige eveneens ingerigt als bij de voor. stelling op laatstleden Zaturdag. Zoo mogelijk, was de zaal nog talrhker bezet, en leverde ook nu weder een schoon aanzien op. Bijzonder treffend was de ontmoeting der leden van het Koninglijk Gezin in den schouwburg, die ap nieuw, zoowel bij de intrede als bij het verlaten van de zaal, de on- wedersprekelijkste bewijzen van de liefde en gehechtheid der ingezetenen hebben ontvangen. Even als bij de vroegere voorstellingen, heeft ook tui de opera ie Brasseur de Preston grooten bijval verworven en veel genoegen verschaft. Na het eindigen der representatie had er eene zinnebeeldige voor. stelling plaats, verbeeldende de naamcijfers van het jonge Vorstelijke Paar, ineengestrengeld, met eene kroon versierd, en prijkende met de Nederland» sche en Wurtembergsche vlaggen. Met deze voorstelling is de reeks der feesten, bij het programma bepaald, afgeloopen. Gisteren avond, nadat Z. K. H. Prins Alexander, tweede zoon van den Kroonprins, de gala-voorstelling had bijgewoond, heeft Hoogstdezelve deze Residentie veriaten, om zich naar St. Petersburg te begeven, alwaar Z. K. H. waarschijnlijk nog een deel der feesten zal kunnen bijwonen, die aldaar ter gelegenheid van de te sluiten echtverbindtenis van H. K. H. de Grootvorstin van Rusland met den Hertog van Leuchtenberg zullen gehou den worden. De Minister van Binneniandsche Zaken is gemagtigd tot de aanbesteding van het herstellen van 's lands sluizenbruggen duikerspeilschalen en andere voorwerpenbehoorende tot den waterstaat in Gelderland. Van den lysten Julij. Zijne Maj. heeft hec Departement van Marine gemagtigd, om de, aan de Willemstad, sedert jaren bestaan hebbende onde en gebrekkige verlichting' te doen verbeteren, en dezelve te doen vervangen door een latede-optrek-licht der vierde grootte. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden vertrekt eerstdaags, voor den tijd van drie maanden, tiaar Duitschland. Gisteren is Zijne Exc. de Baron von Maltitz, Russisch Minister bij het Nederlandsche Hof, uit deze Residentie vertrokken, zich, tot hec ge bruik der baden, voor een paar maanden, naar Duitschland begevende. In den afgeloopen nacht is alhier, in het Lange Voorhout, aan hec huis van eene der aanzienlijkste familiën, poging tot inbraak gedaan door middel van een valsche sleutel. De dief is op heeter daad door den Commissaris van politie Waldeck ontdekt en aangehouden en reeds aan de Justitie overge leverd. Naar men verneemt, is hij de zoon van den beruchten huisbreker van Ulm, doch moet door een ander persoon tot den diefstal zijn aangespoord» O O S T - I N D I E. Batavia den 19 Februarij. Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal heeft bepaald, dat, met betrekking van hec voorgeschrevene van 31 December 1837, voortaan alle wijn, aangegeven onder de benaming van ordinaire wijn, bij den invoer, door de respective ontvangers en controleurs der inkomende en uitgaande regten zal worden onderzocht en geproefd, op monsters, uit de partij zelve te kiezen, naar aanwijzing der adminiscratie; en dat zoodanige wijn, welke in den handel uit de eerste hand op fi of meer, per flesch kan worden waardig geschat, of wel daarvoor verkocht, zal worden gerangschikt onder de fijne wijnsoortenen dat mitsdien ook alleen daarvan, dien overeen komstig, de regten zullen worden geheven. Voorts zijn door Z. Exc, onderscheiden burgerlijke en militaire benoemin gen gedaan. AFRIKA. In het Etigelsch dagblad the Courier, leest men onder dagteekenitig van 20 Julij het volgende: Bijzondere brieven nit Tunis, van den 2osten der vorige maand, klagen bitter over de vorderingen, nn laatstelijk door de Fransche Regering in hec midden gebragt. Naar het schijnt eitcht Frankrijk hec afstaan der forceres Keif, op grond dat zij te voren in de provincie Constantine omvat was. De bedoelde vesting ligt op de uiterste grenzen van het Tnnische grondgebied en het bezetten derzelve door eene vreemde magt wordt beschouwdmee ernstig gevaar voor geheel het land gepaatd te gaan. Om derhalve de Fran- schen te beletten, gedurende het aanhangig zijn der onderhandelingen, de sterkte te verrassen, heeft de Bei eene aanmerkelijke versterking aan hec garnizoen toegezonden. Ondertusschen beperken de vorderingen der Franschen zich niet tot hec bezit van Keff. Er is een eisch gedaan van achterstallen, aan den Staat vatt Algiers verschuldigd, aan welken Staat Tunis te voren cijnsbaar was, eö zulks op grond dat Frankrijk in al de regten en vrijheden van den onttroon den Dei is opgevolgd. Deze vordering, zegt onze correspondent, heeft te Tunis groote beweging veroorzaakt, daar men er vreest, dat Frankrijk ge. zind is zijn gezag ook over dien Staat uit te breiden. Daarenboven is er een voorval gebeurd, weinig geschikt om het algemeen gevoelde ongenoe gen te stillen. De Fransche Consul met zijn gezin was tot eene pleizier- partij op het land geweest, en toen hij, bij zijne cerugkomsc, aan den in gang der Goulette verscheen, weigerde de aldaar geplaatste schildwacht, hem door de poort te laten. Deze weigering is tot onderwerp eener formeelé klagte aan den Bei gemaakt, welker uitslag nog niec bekend is. Uit Algiers toopen de tijdingen tot 13 Julij en brengen zeer gunstige tijdingen aan. Men verwachtte aldaar vooreerst geene vijandeliikheden var. Abdel-Kaderdie meer met zijne ondernemingen in het binnenland scheen bezig te worden gehouden. De stad Algiers zelve werd zeer verfraaid en een groot aantal volkplanters had zich in den omtrek van dêzelve in hec voorjaar nedergezet en vleide zich met eenen rijken oögst. De uitvoer van granen die bij een besluit van 1 Februarij 11. verboden wasis volgens eeti besluit'van den Maarschalk Vallie van den Ssten, wegens de gunstige voor- uitzigcen op eenen goeden oogst, met 20 Julij aanstaande, opengezet»

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1