A0. 1830. 1EYDSCHE COURANT. t'-v" WOENSDAG-, w. 'ésf M JUL IJ. "NOTIFICATIE. J)e Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Hollandgezien de missive van den 'Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën, de dato 8 Julij 1839 N°» 85» becref- 1 feilde het openen der jagt op ganzen, eenden en watersnippen, voor dit saizoen; Gelet op art. 11 der wet van den 11 Jtilij 1814, N®. 29 Staatsblad N°. 79) op Zijner Majesteits besluiten, in dato 5 Julij 1823 CStaatsbladen N°. 25 en 2tf), en op de delihe- 'ratien van Hun Ed. Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ter 'dezer zake; Brengt, by deze, ter kennisse van de daarbij belanghebbenden, in Zuid Holland: 1®. Dat, achtervolgens de bepaling van den Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën, vastgesteld met overleg van Gedeputeerde Staten voornoemdde jagt op ganzén, eenden en watersnippen, zal geopend zijn op'Donderdag den isten Augustus'1839. 2°. Dat, mede ten gevolge der, door voormelden Opperhoutvester, gemaakte bepa lingen, dezelve jagt niet zal kunnen 'worden uitgeoefend, dan in die'localitcitcn, waar zulks door denzelven zal worden toegestaan; zullende alzoowat de publieke jagt aangaat, deze slechts op het water, langs de strandón, oevers van n.eeren veenplassen en rivieren, mitsgaders op lage en moerassige grondenen bepaaldelijk nimmer in en langs bdsschen, bf op bouw- en weilanden, tot het gewone jagtvel'd behoorende, mogen worden uitgeoefend; terwijl verder den kooilieden wordt her innerd, dat, Volgens art. 3 van Z. M. besluit, in dato 1 December 1820(_Staats- blad N®. 26)hunne kooi-eenden tot den isten September moeten zyn opgesloten of gehoktop de boete daarbij bepaald. En ten einde niemand hiervan eenige onwetenheid voorwende, zal deze worden afge- 'kondigd en aangeplakt alom waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te V Gravenhage, den i7dén julij 1839. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd van 'der düyn. nederlanden. Leyden den ®3Sten Julij. De Raad dezer Stad heeft op gisteren aan Jhr. Mr. L. P. A. van Puit. kammer, op deszelfs daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als Stedelijk Ontvanger, in welke betrekking Zijn Hoog Wel-Geb. steeds de overvloedigste blijken heeft gegeven van zjjne eerlijkheid en goede trouw. Ter vervulling dezer vacature, is tegelijker tijd door den Raad tot Stedelijk Ontvanger benoemd, de heer Isaak Henkes, Ontvanger der beschrevene Ste delijke Middelen, welke beide betrekkingen thans, ingevolge vroegere bepa. lingen, vereenigd zijn. Heden avond te 10 ure 'passeert alhier Z. K. H. Prins Alexander, tweede Zoon van Z. K. H. des Prinsen van Oranje, komende van 's Plage en zich naar Berlijn begevende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 22Sten Julij: Bij een besluit des Konings van den isden dezer, N°. 92, is de Hoog. 'leeraar C. Star Human, benoemd tot Rector-Magnificus bij de Hoogeschool te Groningen, voor het Akademie-jaar 1839—1840. Heden des morgens ten 10 ure, zijn de in deze Residentie nog aan. wezige leden der Tweede'Kamer, ten getale van 21, in hunne gewone ver- 'gaderzaal bijeengekomen. De Voorzitter, Jhr. Mr. M. JV. de Jonge van Cam- 'pens Nieuw/and, plaatst zich in het voorzittersgestoelte en zegt, dat er geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig is, om eene zitting te honden; dat hij Voorzitter, indien de zitting voortgang had kunnen hebben, der vergade. ring mededeeling zou hebben gedaan van eene kennisgeving der Eerste Ka. mer, dat zij zich mee het ontwerp van adres van gelukwenkching aan Zijne Maj. den Koning, ter gelegenheid van het huweftjk van Z. K. H. den Erf prins van Oranje, heeft vereenigd; en dat liy dan tevens het uitbrengen zou hebben uitgelokt van het rapport der Commissie uit de Tweede Kamer, die, met eene uit de Eerste Kamer vereenigd, het bedoelde adres op Zaturdag den 20sten aan Zijne Maj. den Koning heeft aangeboden waarbij alsdan van het door Hoogstdenzelven daarop gegeven antwoord zou zijn gebleken. Al verder maakt de Voorzitter gewag van liet ontvangen van een Koninglijk be- sluit, betrekkelijk de op heden plaatste hebben sluiting van de tegenwoordige bijeenkomst der Staten-Generaal. Daarop verlaat de Voorzitter zijn gestoelte. Kort daarna wordt de zitting veranderd in eene vereenigde zitting der beide Kamers. De heer Mr. A. van Gennep bekleedt, als Voorzitter der Eerste Kamer, daarin bet Voorzitterschap. Hij doet door den Griffier voorlezing doen van een beluit van Zijne Maj. den Koning van den 2osten Julij, waarbij Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gecommitteerd, om zich op héden, des morgens tèn io nre, te begeven in de vergaderzaal der Statèn-Generaal, ten einde aldaar, in 's Konings naam, de tegenwóordige bijeenkomst der béule Kathers te slniten. Door den genoemden Voorzitter worden tot leden der Commissie uit beide de Kamers, bestemd om Zijne Exc. den Minister in- en uit te leiden, benoemd: de Baron van Brienen van de Groote Linde, de "Graaf van der Goltz, Jhr. van Meeuwen, de heer Mr. J. Corver Hooft, Jhr. Jarges, de Baron du Tour van Bellinchavede heer Mr. G. IV. Verweij Mejan en Jhr. Gevers. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt door deze Om. missie binnengeleid, plaatst zich voor den troon en leest de volgende aan. spraak voor: Edel Mogende Heeren De Koning heeft mij de vereerende taak Opgedragenmij op heden in Uwe Vergade ring te vervoegen, om uit Hoogstdeszelfs naam te verklaren, dat de tegenwoordige zit ting van U, Edel Mogendengeëindigd is. Met belangstelling heeft de Koning den loop Uwer gewigtige werkzaamheden gevolgd, 'cn erkent met voldoening den ijver en de bezadigdheidwaardoor Uwe beraadslagingen zich hebben gekenmerkt; het vertrouwen, waarmede de voordragten der Regering door tJ F.dei Mogenden zijn ontvangenen de medewerkingwelke Hongstdezclve bij u heeft 'gevonden. Door de verschillende wetten toch, gedurende deze zitting tot stand gebragt, is onder anderen aan de ingezetenen eene nieuwe waarborg verschaft voor de geregelde toediening 'van het regt'; eene noodzakelijke verbetering in het muntstelsel bevolen; bet zekeve uit- zigt geopend op de verwezenlijking van eene nuttige en grootsche ondernemingvoor welke vroegere geslachten herhaaldelijk waren teruggedeinsdde ordelijke sang van de 'openbare dienst verzekerd; bet crediet ,van den Staat bij voortduring bevestigden voor zien in die buitengewone behoeften., welke van den staat van zaken onafscheidelijk waren. Ter voldoening aan bet bepaalde bij art. 125 der grondwet, had de Koning de ont werpen van wet tot vaststelling van de eerste afdeeling der volgende besrooting van Staatsuitgaven en van de middelen tot derzelver bestrijding, aan U Edel Mos. doetf aan bieden. Hoogstdezelveuit de aanmerkingen der afdeelingen van de Tweede Kamer dep Staten-Generaalbet bijna algemeen begrip en verlangen van Hun Ed. Mog. ontwaard hebbende, om de behandeling dier aangelegenheid tot een,tijdstip uit te stellen dat de staatkundige gesteldheid en de daarmede verbonden beschikkingen eene meerdere klaar heid en zekerheid zouden hebben bekomen, heeft vermeend op de afdoening dezer zaak gedurende de tegenwoordige zitting niet te moeten aanhoudenenbij het laten eencr genoegzame tijdruimte tot het gemeen overlegin ernstige overweging tè moeten nemen, om bij de eerstvolgénde bijeenkomst der Staten-Generaal de noodige voorstellen te doen ten einde den gang van zaken inmiddels voor den jare 1840 te verzekeren. Het thans voltrokken huwelijk van 's Konings beminden Kleinzoon met eene Prinses 'uit bet Koninglijk Huis van Wuriemberg bekroont de wenschen vin het verheven ge slacht, dat ons regeert. liet Vorstelijk Paarin.ons midden aangekomen, is allèrwege met sprekende bewijzen van liefde en verknochtheid ontvangen. Zoo werd het einde van den tijdkring, welken uwe tegenwoordige zitting .omvat, door eene gebeurtenis gekenmerkt, welke aller harten met blijdschap heeft vervulif. In naam des isoningsverklaar ik de tegenwoordige zitting der Staten-Geueraal te zjjn gesloten. Nadat Zijne Exc. de Minister door de Commissie is uitgeleid, gaat de vergadering uiteen. Naar men verzekert zou Jhr. Mr. de Jonge van Campens Nieuw/and, die, gedurende de afgeloopene zitting der Staten-Generaal, het Voorzitter, schap der Tweede Kamer vervuld heeft., door Zijne Maj. benoemd zijn tot lid van den Raad van State. Behalve de door Zijne Maj. gedane benoemingen die wij in onze vorige hebben medegedeeld, heeft het 'Zijne Maj. behaagd, het non-activiteits- tractement toe te leggen aan de nagenoemde hoofd-officierenin afwachting der nader te hunnen opzigte te nemen beschikking, als: Aan den Luitenant-Colonel van Buseckvan de 2de afdeeling infanterie commandant van de iste afdeeling Noord-Brabandsche schutterij aan den Luitenant-^Colonel de Helbig, van de 12de afdeeling infanterie, commandanc van het 3de bataljon van de afdeeling Zeeuwsche schutterijaan den 'Luite nant-Colonel Jonkheer Brugghen vanCroy, van de 5de afdeeling infanterie commandant van het 3de bataljon der iste afdeeling Geldersche schutterij aan den Majoor von Jeetzevan de 2de afdeeling infanterie, commandanc van het iste bataljon der iste afdeeling Geldersche schutterij'; aan den Ma. joor Thion, van de 10de afdeeling infanterie, commandant van het iste batal. jon van de 3de afdeeiing Nooid-Brabandsche schutterijaan den Majoor 'Roest, van de rode afdeeling infanterie, commandant van hec rste bataljon van de 2de afdeeling Zuid-FIoIlandsche schutterij aan den Majoor Lich, van de 17de afdeeling infanterie, commandanc van hec iste bataljon van de 2de afdeeling Vriesscbe schutterij aan den Luitenant-Colonel Roest, van de 18de afdeeling infanterie; aan den Majoor Kraft, van de 13de afdeeling infanterie; aan den Majoor LVollv/eber, van de 12de afdeeling infanterie; en aan den Majoor Schmitz, van de 14 afdeeling infanterie. Zijne Exc. ae Minister van Buitenlandsche Zaken, Baron Verstolk van Soelenis uit deze Residentie vertrokken, zich voor eenigen tijd buiten 's lands begevende. Gedurende zijne afwezigheid, is Baron H. van Zuylen van Nyevelttijdelijk met de portefeuille van dat departement belast. Gisteren avond is er bij Z. K. H. den Prins van Oranje een groot gala bal gehouden. Dit bal is buitengemeen luisterrijk geweest; bijzonder grooc was het getal dergenen, die zich op hetzelve bevonden. Men merkte daar bij op al de leden van het Koninglijk gezin, het Corps Diplomatique, de Ministers, Verschillende leden der Staten-Generaal enz. De bezoekers van het bal onderscheidden zich door keurigheid en kostbaarheid van tooi. De voorgevel, de ingang en de achterzijde van het paleis des Kroonprins, wa. ren schitterend en smaakvol verlicht. H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heeft voor de armen der Residentie 1000 gulden door haren Kamerheer aan den Burgemeester vah 's Gravenhage laten ter hand stellen, wegens het aan haar huis door hec huwelijk van Z. K. H. den Erfprins van Oranje te beurt gevallen geluk. Z. K. H. de Erfprins van Oranje heeft aan den Luitenant ter zee iste klasse, P. Brtiining, die met de waarneming der honeurs op Zijner Majs. stoomjagt de Leeuw-, waar op HH. KK. HH. de Erfprins en de Erfprinses van Oranje uit Duitschland naar Arnhem zijn overgevoerdbelast was, een ring met brillanten en het naamcijfer van Z. K. H. ten geschenke gegeven. Naar men verneemt, heeft de Directie der onlangs opgerigte 's Gra- venhaagsche Scheepsreederij, aan Z. K. H.'den Erfprins van Oranje verzocht 'hebbende, om een der schepen van gezegde reeders naar Hoogstdeszelfs Gemalin te mogen noemen, op haar verzoek een zeer vereerend toestemmend antwoord mogen ontvangen, zoodat een der fregatschepen den naam zal voeren van de Erfprinses van Oranje. Den isten Julij 11. bestond 's Rijks marine uit 2 schepen van 84 stukken, 6 van 74, 1 van 64, 2 van 60, I van 54, 13 van 44, 5 van 3211 vaii28, 1 van 26, 2 van 22, 2 van 20, 12 van 18, 5 van 14, 2 van 12, 4 van 8, en 4 van 7 stukkenbenevens 3 transportschepen, te zamen 76 schepen, van welke echter nog 17 in aanbouw. Bovendien nog 10 gaffel-kanonneer- booten a 1 mortier en 3 stukken, waarvan 5 in dienst, 32 gaffel-kanonneer, booten groot model, waarvan 9 in dienst, 46 idem, klein model, waarvan 20 in dienst en 15 roei-kanonneerbootenallen te zamen 175 schepen Te Amsteraam is den 21 Julij des avonds brand ontstaan in de Enge Kapelsteeg in de Kaiverstraat in een bovenhuis door#'. J Hanssen bewoond; dadelijk toegesnelde hulp heeft te weeg gebragt, dat de brand zich alleen bij dig woning bepaald heeftdie voor brandschade verzekerd was. De nog ontbrekende $de haringjager is den 2isten te 'Vlaardingen bin nengekomen, met 217 ton, zoodat nu de jagerijwat de aanbrengst betreft, zijnde 1000 ton geweest, is afgeloopen en men weldra de schepen zeiven, daar de vangst thans vrij goed gaat, binnen verwacht. De anchoviscli-vangsc is gedurende het gewone saizoen zeer gering geweest, waardoor de onbe duidende voorraad van 183Ö op f 65 gehouden wordt, hoewei er tot dien prijs nog niet gedaan is. Er is evenwel van dit artikel nog met geene zékerheict iets te zeggenwant daar in vorige jaren op het tegenwoordige tijdstip de visscherij geheel had opgehouden, verdient het opmerking dat er in den nachc tusschen Vrijdag en Zaturdag (20 Julijtamelijk veel is gevangen zoodat de vangst nu twee maanden later dan gewoonlijk nog wel kan aanvangen. T U R K Y E. De berigten langs den gewonen weg uit Kónstantinopel. tot den 3den dezer 'ontvangen, melden niets van het verwurgen van Halil-Pocbz, schoonbroe der des thans regerenden Sultans Abdul Medschid, (een Duitsch blad zege thans, dat niet #«/<7-Pachamaarijttif-Pacba, een andere schoonbroeder van den Sultan zou gewurgd, zijn), welke tijding bij een handelhuis re Frank, fort, van den 5den uit Konstantinopelzooals wij in onze vorige medegq. deeld hebben, aangekomen was. Denzelfden dag van het overlijden des Stil. tans, 1 Julii (sommigen willen, dat hij reeds eenige dagen vroeger zou ge storven zijn) heeft ook zijne begrafenis op eene aan zijnen rang passends en met de plegtigbeden der Muhamedanen overeenkomstige wijze plaats gehad. Er zijn door den nieuwen Sultan belangrijke veranderingen in de hoog'e staatsbedieningen gebragt. De waardigheid van Groot-Vizier onder anderen door Sultan Mahmud afgeschaft, heeft hij wederom ingesteld; tot dezelve is benoemd de schoonbroeder des Sultans CAwrew-Pacbade post van eersten Minister ;s daardoor vervallen en hij die dezelve bekleedde, is Voorzitter van den Rijks Raad geworden. Be andere schoonbroeder des SultansHalH-

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1