jazn -wasrdèëbeloopen f 12826,8 én tie laatste 9,371,218,4dus gemiddeld - jaarlijksf 1,613^922 meer 111- din' uitgevoerd. Dit is waarschijnlijk het ge. ""vpfg geweest^van de beuoodigdheden dezer grondstoffen voor de fabrijken, in de Belgische gewesten. v Van zelve volgt liet, dat de uitvoer de inlandsche schaapsteelt moet schra. 4jen. en dit blijkt duidelijk, dewijl dezelve steeds is afgenomen; zoo dik— wijls de bedoelde uitvoer, het zij door verhoogde regten op denzelven, of ter sake van den oorlog, belemmerd werd, gelijk de eerste reden, onder atioereP ih 175» en ü'792de laatste in 1793 en '1794. De boeveelheid iniotidsche wol, welke vroeger jaarlijks werd uitgevoerd, is meermalen berekend op 3^ millioen oude of halve Ncderlandsche ponden. Behalve naar Frankrijk, gaat dezelve ook, gelijk voorbeen, naar enkele streken van Duitsclvlandalwaar dezelve hoofdzakelijk diént tot het vervaar digen van saijetten én voor gebreide stoffen. Ook wordt uit ons landhet cene jaar meer het andere minder, wol naar Engeland getrokken.Van 1800 tot 1824 werden uit Holland in Engeland aangebragt 2,227,224 ponden, waar. van het meeste in 1817 en 1818, te weten: 589,402 en 768,875 ponden; en in 1824 bedroeg het 156,094 ponden. In 1833 bedroeg de hoeveelheid, nit Holland te ""Londen aangevoerd 149,700 ponden. Uit de in het vorig jaar opgemaakte berigten, schijnt men den meerderen bloei van de veeteelt hier te lande, ook door de veredeling der rassen, te ra ogen voorzien, In dit sttik wordt voorts herdacht hoe vroeger, vooral in de izden eeuw, onze fabrijken in bloei waren, zoodat in één jaar om de 50,000 stukken dekens in Holland, vooral in Leiden, werden vervaardigd en afgeleverd. Hoezeer die tak van nijverheid van lieverlede is afgenomen, blijkt uit de resolutie» der "Staten van Holland, van 4 Mei 1791. In het begin der vorige eeUW, bedroeg liet getal der vervaardigde stukken lakens te Leiden nog 30,000 jaarlijks; in 1760 niet meer dan 3749, en in r.790 slechts 1909! Uit Utrecht meldt men van den 17 Jnlij Gisteien, omstreeks 11 ure, zijn HH. KK. HH. de Erfprins en de Erf- prinses van Oranje alhier aangekomen en mex de meeste plegtigheid ontvan. gen. Zoodra zij in het hotel van Zijne Exc. den Staatsraad Gouverneur der provincie waren aangekomen, vertoonden zij zich op hetbalcon, en werden door de menigte toegejuicht. Na audiëntie te hebben verleendheb. ben HU. KK. HH. de voornaamste inrigtingen dezer stad bezigtigd: als bet, archief op het stadhuis, het museum, de bibliotheek de akademie gebou. wen, den stadstuin, enz. In liet stadhuis werden HH. KK. HH. door den Burgemeester Kiende Wethouderen en Raden ontvangen. Bij het inkomenwerd door eenige jonge beoefenaars der toonkunst het Wurtembergsche volksgezang aangeheven, geac compagneerd door de mtizijk; de trappen naar de archief opgaande, werden de jonggehuwden door eenige jonge jufvrouwen, in het wit gekleed, met bloemen bestrooiden bij hun vertrek werd het Nederl. volkslied gezongen. Na liet diner bezochten HH. KK. I1H. den schouwburg, steeds begeleid wordende door Z. Exc, den Minister van Staat Baron van der Kapellen, op wiens buitenverblijf l'ollerhovtn zij het dejeuner hadden gebruikt, door Zijne Exc. den beere van ToulonStaatsraad-Gouverneur der provincie, enz. Al. daar werden zij met een algemeen gejuich ontvangen, terwijl de mnziik de volksliederen aanhief. Bij het ophalen van het gordijn reciteerde de heetW.A. Bingieij met veel nadruk een schoon vers van Ridder R. tl, van Someren op bet huwelijk van HH. KK. HH., waarna her geschiedkundig blijspel Hendrik de Vierde, huisvader, werd gegeven. De schouwburg was fraai met was kaarsen vei'icht, en het talrijk publiek betuigde, zoo bij de komst als bij het vertrek, met veel deelneming deszeifs genoegen in het verblijf van de Koninglljke gehuwden in hun midden. Hadden de inwoners des morgens gewedijverd, in het groentnaken en het versieren hunner huizen, des avonds was het even zoo met de illuminatie, weke algemeen en zeer luisterrijk was. Het stadhuis en andere publieke gebouwen waren ook fraai verlicht, 1111. KK. HH. hebben de stad doorre- den en de illuminatie bezigtigd. Het verblijf van het Koninglijke paar in ons midden maakte den dag van gisteren tot een volksfeest, waaraan elk deel nam; den ganschen dag waren de straten met wandelaars, en des avond werd de tuin Tivoli, welke luister, rijk verlicht was en alwaar ter eere van HII. KK. HH. een fraai vuurwerk, niet toepasselijke decoratien, werd afgestoken, met een talrijk publiek bezocht. Heden morgen omstreeks 10 ure zijn HH. KK, HH. van hier naar 's Gra- vertrokken, wordende door de leden van het provinciaal en stedelijk Bestuur uitgeleid. Ook te Arnhem is de illuminatie smaakvol geweest en is daar alles goed afgeloopen. T U R K Y E. Reeds sedert eenige maanden hadden onderscheiden dagbladen berigten me degedeeld van eene ziekte des Sultans', die in de laatste dagen van Junijzeer zou verergend zijn, hoewel men toch tijdingen had, dat Z. H. zich per rij. tuig naar de raoskée en naar een linieschip begeven had, welke berigten elkander dus schenen tegen te spreken, zoo als die allen, welke men sedert een paar maanden uit het Oosten heeft. Thans wordt door een handelhuis uic Weenen gemelddat Sultan Mahmud 11 aan zijne ziekte den 27Stcn Junij overleden is, doch dat zijn overlijden tot I Julij is geheim gehouden. De Troonsopvolger zou dadelijk bezie van den troon hebben genomen en oo.lt teistond een bevel hebben uitgevaardigd, dat de Turksche legersonder //iJjfz-Pacha uit Syrië moesten terug trekken en alle vijandelijkheden staken. Ook in Belgie had men brieven uit Weenen ontvangen, welke dezelfde nieuwstijding mededeelen, en wat van meer belang zou zijn, is, dat de Fransche Moniteur van den ïöJen Mei, zooals het Handelsblad in zijne benrsberigten mededeelt, eene telegraphische depeche zou bevatten, tien dood van den Sultan en de Troons-bestijging van zijnen oudsten zoon mei. dende. Wij vinden echter alleendat een Fransch blad dien dood ook verhaalde. SPANJE. Men had te Madrid de tijding ontvangen, dat de Engelsche stoomboot Waterloo, met 10,000 geweren en andere krijgsbehoeften voor de Cariisten weldra uit Londen vertrekken zou. Uit Barcelona meldt uien van den isten Julij: De staatskundige gesteldheid wordt hier geenszins beter; de oorlog wordt dagelijks wreeder en gruwelijker; er werden vroeger eenige Carlistische ge. vangenen in Barcelona vermoorddoch thans zijn de twee versterkte dorpen Manlleu en Ripoll door de Cariisten ingenomen, die bij deze gelegenheid alles zonder onderscheid van geslacht, rang, ouderdom.of denkwijze, ver. moord hebben. De Baron de Meer heeft Catalonie en de stad Earcelona verlaten, welke, gedurende zijn verblijf, steeds in rust is gebleven; zijn opvolger, de Gene raal Valdès, wordt voor een braaf man gehouden; alhoewel de terugkomst van eenige verdachte lieden, die door deszeifs voorgangers verwijderd waren, ongerustheid heeft te weeg gebragt. De Generaal heeft de stedelijke Re gering, welke door den Baron de Meer was verkozen, afgezet en vervangen door die, welke vroeger was ontbonden. Dit bestuur evenwel zal de rust zooveel mogelijk handhaven. Men houdt zich druk bezig met de verkiezingendie den igden dezer maand moeten plaats hebbenen het is te hopendat de bedaarde lieden niet door de opgewonden partij zullen medegesleept worden, waardoor de laatste de bovenhand zonae verkrijgen. D U I T S C H L AND. Uit Koblents schrijft men van den 12 Jnlij, dat de tegenwoordige weers. gesteldheid op den plantengroei in het algemeen en op den wijnstok in her bijzonder ceuen weldadigen invloed uitoefent. In de meeste oorden liet-11 de veldgewassen niets te wenschen over. Het koolzaad, dac reeds was inge. oogst, was overheerlijk uitgevallen. De overige gewassen stonden oneindig veel beter, dat in het vorige jaar; de wijtfscok Was bijna eöne maand bo. ven 1838 vooruit. De Zwitsersche Landdag heeft met eene meerderheid van 20 stemme» verklaard, dat dezelve zich tegen eene scheiding van Beneden- en Oppor- Wallis verzette en heeft met 14 stemmen besloten, eenen constitutie-raad*, onder bescherming van het Eedgenootschap ce deren'benoemendie ec-ne nieuwe staatsregeling voor het geheele kanton moet ontwerpen. Naar mr.te van derzelver bevolking zullen de onderscheiden gemeenten leden voor dezen Haad verkiezen. Ter uitvoering van dat besluit is er nog eene Eedgenoar. schappelijke Commissie van zeven leden benoemd. FRANKRIJK. Parijs den 16 Jnlij. De door het Hof der Pairs ter dood veroordeelde Barbis is begenadigd geworden, daar de Koning de doodstraf in die-van levenslange gevangenisstraf en dwangarbeid veranuerd heeft. Hoewel 'Barbes zelf niet re bewegen geweest is om genade te verzoeken zoo heeft ecluet het verzoek van zijne naaste bloedverwanten, daartoe mondeling aab den Koning gedaan, op het besluit van Zijne Maj. v»el invloed gehad. In eenen Minisrerielen Kaad was te voren reeds beraadslaagd of het vonnis zou voltrokken worden en hadden zich vier Ministers er vóór en vier er tegen verklaard, terwijl één weifelende was gebleven. Omtrent de wijze waarop de verleening van strafverandering aan Barbès is toegegaan, leest men in een dagblad, dat de meerderheid der Minis-ers zeer tegen het veranderen der doodstrat gezind bleef, doch dat de Koning onder het rapport van zün Grootzegelbewaarder zou geschreven hebben, dat hij van zijn voorregt, hem bij de wet verleend, gébruik maakte, om den dwangarbeid voor den dood in plaats te stellen, en dat hij hierop aan den Raad had verklaard, dat hij al de verantwoordelijkheid van zulk eene handelwijze op zich nam. Gij hebt de vrijheidmoet de Koning aan zijne Ministers gezegd hebben „om uwe medeonderteekening te weigeren, aan eene verzachting van straf, doch ik geef aan die veroordeeling mijne hand. teekening niet." Ondertusschen moet deze verandering van straf aan Barbès, die geene ge nade gevraagd heeft, maar volstrekt niet bevallen en hij verklaard hebben, liever den dood te hebben willen ondergaan, dat in het gezelschap van moor. denaars en dieven geplaatst te worden. Ook eenige dagbladen toonen zich met die verzachting van straf niet te vredenin dén National leest men daaromtrent Het slagtoffer niet kunnende doen vallenheeft men hetzelve ten minste willen schandvlekken met het brandmerk der galeijen. Docii het zijn niet de ijzers en de roode wambuis, die de schande daarstellen, de schande zal geheel kleven op hen, die, onmagtig om het schavot weder op te rigien zich tot herstellers van de staatkundige galeijen hebben opgeworpen. Barbès en Mialon, die thans gelijke straf hebben, zijn reeds naarMont Saint Michel weggevoerd geworden. Er zijn wederom onderscheiden gevangennemingen geschied ten gevolge van den oploop, die na he. bekend worden van het over Barbès uitgesproken doodvonnis heeft plaats gehad. Met programma voor de Julij-dagen is nog niet bekend gemaakt. De Regering heeft bevel gegeven, dac in de haven van Brest aller, spoedigst 3 linteschepen uitgerust zullen worden. PRIJS-COUR ANT der EFFECTEN. Amsterdam den 17. Julij 1839. Nederlanden. Its" la 2ÖJ> 27 9<>'J 96' 8lla 82 Werkel. Schuld aJpC. 54ja sg Dito 5 io2ja:o2f Uitg. Kans-Biljetten Am0rt.Syndic.4I 3i Hand.-Maats. 4J 173 21734 Nieuwe dito.. 44a Aandl.H.Spoorw. 113481144 Rjjn-Spoorw. 44103 ja 1044 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCc. Rusland. Gb.//.&C°.I798 5pCc. 105 ato5y 18J-» 5 104® a 105 Ins. en Certif. 6 a i8|4 598 a 984 Gebl. 54* 1024 1A s6fl 961 81" I73j 114 104 °5g 104, 98j Pruissen, Geidl. te Lond.4pCt. a Aandeelen van dito.. 123 3124 Spanje, Nieuwe 1835 85 5pCt. 18 J a 19 Ditoonbep.st...a Dito passivea Dito uitgesta Coupons 1 Nov...a Oostenrijk. OM.OollC°. 5 pCt. - a Certificaten.ai Neg. Metaliek 2ya Idem5 a Dito in Lond. 5 a Bank-Aktien.. 3 Napels. Certificaten... 5 pCt. 93ja 934 Dito in Napels. 5 95 a 95 i Gebl. I23l l8 1 1 6 (f 93 25s Ondertrouwd: Leyden den 19 Julij 1839. Eenige Kennisgeving. K. S. ADAMA VAN SCHELTEMA, beroepen Predikant te Borselen. EN H. STOKHUIJZEN. Heden avond beviel zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, ANNA CAROLINA ELISABETH d'AILLY, geliefde Echtgenoot van Leyden, ii Julij 1839. A. T. L. Rt. MULDER. Overleden op den BERCENP/IS bij Zutpiien den isden Juiij 1839, in den leeftijd van Drie Jaren en vier maanden, JAN JACOB, hartelijk geliefd en eenigst Kind van M. C. HARTE VELT, Wed. T. C. M. Mispelblom Beijer. Eenigste Kennisgeving. ■™- 1 3C 1 G. W. WESSELING en J. WESSELING Hz., zullen op Maandag den 22sten Jnlij 1839, des namiddags ten half drie ure, te Amsterdam, in de Witte Zwaan, op den Nieuwendijk, presenteren te Verkoopen: Eene extra mooije geheel nieuw aangekomene Partij Greenen en Vuren, Noord, sche, Riga, Dantziger en Narva Balken, Twaalf Ellens, Juffers, Rollers, Narva Sparren, Dantziger Duigen, en andere HOUTWAREN. Liggende in den Binnenkant en op den Wal. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON," te Leyden.-

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2