1830. LEYDSGHE O SI A N T. VRIJDAG, 5 J U L IJ. NEDERLANDEN. L EY den den 4den Julij. Men meldt uit's Gravenhage van den 3den dezer: Gisteren morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje, van Stuttgart over Tilburg terugkeerende, in deze Residentie aangekomen. Men verneemt, dat het Zijne Maj. behaagd heeft aan het vaderland, sche fonds ter aanmoediging van 'stands zeedienst te Amsterdam, ten be. 'hoeve van de kweekschool voor de zeevaart, enz., te verleenen eene sub. sidie van f 19,000, over het dienstjaar 1840. Met den isten dezer is het eervol ontslag ingegaan van de spéciale ambtenaren van politie; blijvende zij hunne wedden tot het einde dezes jaars behouden. Men verzekert, dat bij het Gouvernement reeds het voornemen zou bestaan, om de kosten, vallende op de buitenlandsche passen, zoo veel be. treft de passen voor reizigers naar Belgie, te verminderen. Men verneemt intusschen met genoegen, dat het aan een groot aantal ingezetenen, die 'slechts van een binnenlandschen paspoort voorzien waren, door de Beigische autoriteiten is vergund geworden, om, zonder oponthoud, door Belgie te reizen. Het sints eenige dagen iti omloop Zijnde gerucht, wegens de opdragt van de hooge waardigheid van Gouverneur-Generaal van Nederlands Inctië, aan Zijne Exc. den Secretaris van Staat, Baron van Doorn van iVestkapelle schijnt zich te bevestigen. Reeds spreekt men van deszelfs vervanging in zijne tegenwoordige betrekking, door'Zijne EXc. den Staatsraad .7. C. Baud. Zijne Exc. de Staatsraad in buitengewone dienst, Mr. ,7. van s Gra- yenwaertRidder der orde van den Néderlandschen Leeuw, is van zijne tweejarige wetenschappelijke reis door het Oosten, dezer dagen ill welstand binnen deze Residentie teruggekeerd. Met genoegen verneemt men, dat aan het glas-magazijn van den heer .1. Steffen alhier het eerste Hollandsch. glas uit de fabrijk van de heeren S. Swereih en Comp.,is ontvangen. Hetzelve moet geheel met het büi- tenlandsche kunnen wedijveren en zal gewis eenmaal een belangrijke tak van nijverheid en welvaart voor ons Vaderland opleveren. Heden is ddor Zijne. Exc. den Baron van Palldndt van Keppel, Minis ter van Staat, belast met de Generale directie voor de zaken der Hervorhlcte kerk, enz.; vergezeld van den heer Secretaris en Adviseur Jannende vier en twintigste vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsche Her. vormde Kerk geopend, bestaande dezelve uit de navolgende leden, als: De heeren: Dr. H. H. Donker CurtiusPredikant te Arnhem, President; G. van derTuiïk, Predikant te Berlikum, vice-President; F. Derr.'.out Predikant te 's Gravenhage, Secretaris; J. J, RoozeboomPredikant te's Gra venhage, secundus-Secretaris; A. Lens, President te 's Gravenhagesecun- dus van den vice-President; J. R. Schotten, te Amsterdam, questor-Gene. raai; N.C.Kist, Hoogleeraar te LeidenH. BonmanHoogleeraar te Utrecht P. Hoftede de Groot, Hoogleeraar te Groningen; A. C. Roeit, Predikant te Goeree; .7. van SlogterenPredikant te Hoorn; C. de Visser, Predikant te Thoien; II. A. van der Ven, Predikant te Driebergen; .7. S. tVor, Predikant te Zwolle; Th. F. Uilkens, Predikant te Loppersum; C. IV. Pape, Predikant 'te Heusden; II. van Beyttingen, Predikant te Meppei; HI. A. van der Bank Predikant te Utrecht; F, tV. de Virieu, Ouderling. Gisteren is in dè hoofdplaatsen der onderscheidene gewesten, de jaar. lijksche vergadering der provinciale Staten geopend. Die van Holland zijn te Haarleth bijeen gekomen. Deze colfegien Zullen zich ook tnoeten bezig houden met de verkiezingen voor het aftredende derde gedeelte van de Twee. de Kamer der Staten-Generaal, hetwelk ditmaal 16 leden bedraagt, en za- mengesteld is als volgt: Noord-BrabandP. A. van Meeuwen-, Gelderland: Mr. J. IVeerts en Mr. H. .7. Dijkmeester; Holland: Mr. F. Frets, Mr. IV. ,7. Junius van Hemcrt, J. H. J. van VIeke voort CrommelinII. Baron Collet d'Escury van Heijnenoord Jhr. 0. Repelaer van Molenaarsgraaf, Mr. D. Hooft Jz. en F. C. IV. Druy- vesteyn; Zeeland: Mr. .7. G. HinlopenUtrecht: .7. van den VeldenVries land: C. BinkesOverijssel: F. Lemker en Mr. A. Sandberg en Groningen: Mr. C. Star Busman Te Dordrecht heeft den cqsten Junij II. de uitreiking plaats gehad van prijzen aan de leerlingen van de stads bouwkundige teekenschóolna eenè gepaste aanspraak des voorzitters. Uit Maassluis meldt men van den aden Julij, dat men den vorigen avond ten 7 ure aldaar het genoegen had te zien aankomen den tweeden Hollandschen haringjager, met ruiin tachtig tonnen nieuwen- haring, heb, bende den 28 Junij de vloot verlaten. De prijs der ton is op 500 gesteld. Uit den Brielle meldt men van den a/sten Junij: Eene ligte onweersbui, welke gisteren namiddag omstreeks vier ure alhier werd waargenomen, en slechts weinige minuten heeft geduurd, heeft in de naburige gemeente van Nieuw-Hellevoet eene buitengewone schade veroor. zaakt. In eene weide van den bouwman Cornells Touw zijn, door eenen blik. semstraal, vijf melkkoeijen en een paard gedood. AI deze beesten waren van het beste soort, en het ongeval is te treffender, dewijl het aan een' nijveren huisvader is te beurt gevallen, welke ïnet een gezin van tien kin* deren is bezwaard. Uit Amsterdam méldt men 'van den 3dén Julij: Men wil, dat het plan zoude bestaan, om de nieuwe koopbeurs te plaat- sen op het Rok-in, tusschen de Doelensluis en Langebrug, alwaar dan de Amstel tot dat einde gedempt zou moeten worden. De standplaats zonde zijn tegenover de kantoren van de Nederlandsche Bank. De vrije doortogt van het water zou verzekerd worden door middel van eenen boog, overeen, komende met dien, welke onder de oude beurs heeft bestaan, Het gerucht wil, dat bij de festiviteiten ter gelegenheid der komst van Z.K.H. den Erfprins van Oranje en Hoogstdeszelfs Gemalin hier ter stede, de hulpbeurs, op den Dam, met toepasselijke decoratiën geheel zoude om. geven worden. Dit uitgebreide ligchaam aldus omkleed, zoude zeker tot eene der prachtigste verlichtingen de gelegenheid aanbieden, In de onlangs te Haarlem gehouden vergadering van de Hollandschè maatschappij der wetenschappen, is tot Directeur verkozen Jonkhr. D. T. Gevers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en ziin tot leden benoemd de heeren: .7. Bosscha, Hoogleeraar te Amsterdam; J. C. Broers, Hoogleeraar te Leiden; J. P. DclpratMaioor der genie, 2de Commandant van de militaire Akademie te Breda; Dr. IV. de Haan, te Leiden; C. van Ihyr.sker genHoogleeraar aan het Instituut voor de marine te Medemblik; Dr. J. C. van Ryneveld, 2de Kapitein der rijdende artillerie te Breda; Dr. H. Schlegel, te Leiden; Dr. IV. C. H. StaringTi, te LochemB. V. Stief' man, Hoogleeraar te Utrecht; J. R. Thorbecke, Hoogleeraar te Leiden en Dr. J. G. Verdam, te 's Gravenhage. De algemeene vergadering der Maatschappij: Tot Nut van'' t Algemeen zal dit jaar den i3den en I4den'Augustus eersckomende plaats hebben. Uit Groningen wordt van den isten Julij gemeld- In den morgen van den bisten Junij had te Kolham op het alleronverwachts een zeer treurig voorval plaats. De nog slechts korten tijd geleden nieuw gebouwde woning van een nijveren arbeiders gezin werdgeourende hunne afwezigheid, men weet niet door wélke oorzaak, in korten tijd eene prooi der vlammen; sléchts 'béne koe is uit het brandend huis nog gered, maar overigens zijn huisraad, beddegoed, kteederen, enz., alles in rook opgegaan, en ongelukkig is niets tegën brandschade verzekerd. Dit huisgezin van Stoffer Jeins Blaauwhetwelk uit man, vrouw en acht kinderen bestaat, is hierdoor in de diepste ellende gedompeld, te meer, daar de huisvader, wiens gezond, heid door ziekte ondermijnd is, reeds lang buiten staat is iets te verdienen. Men meldt uit Finsterwolde van den 28 Junij: De dag van heden was voor vele ingezetenen dezer gemeente een hoogst treurige dag, daar ér zich omstreeks twee uren, in het zuidoosten, eene zware lucht deed zien. Men hoorde ook al spoedig het ratelen der donder, slagen, en daarop viél er ook weldra een geweldige regen, vergezeld van eenen zeer sterken wind, met hagel en ijsstukken, zoodanig, dat de grond in een oogenblik als met een wit kleed overdekt was. Hierdoor is zeer véél schade veroorzaakt op de landen en tuinen, vooral in de nabijheid der pas torij gelegen. De tuinvruchten zijn daar meerendeels geheel vernield, de Goftboomen werden van hunne sieraden beroofd, zoodat de grond als bezaaid was met onrijpe vruchten; de veldboonen en erwten zijn meer dan ten halve ver. nield; het zaadgewas heeft ook zeer veel schade geleden, alsmede de garst en haver op die landen, waar de onweersbui is overgetrokken. Dank zij Gods goedheid, dat onze rijk bewassene polder niet algemeen daarin gedeeld heeft, want dan zoude des landmans hoop ten eenemale te leur gesteld zijn. Uit Tilburg wordt van den ksten Junij gemeld: De menigvuldige drukten, die sedert eenigen tijd alhier op de onderschei, dene militaire bureaux hebben geheerscht, zijn merkelijk verminderd; en ondanks er nog niets van de ontbinding van het groote hoofdkwartier, waar. over de gesprekken alhier druk zijn loopende, bekend is, verneemt men evenwel, dat reeds daarbij gedetacheerde officieren bij de andere alhier ge. kantonneerde corpsen zijn in subsistencie gesteld, waaruit dan ook vermoed wordt, dat de ontbinding weldra volgen zal; ook zegt men, dat de mili ciens der ligting van 1835, eerstdaags met verlof naar hunne haardsteden zullen terug kéeren; die van 1834, welke bij het iste bataljon jagers zijn dienende, zijn heden morgen onder eene treffende en zeer welluidende mu ziek, welke door de muzijkanteD van dat bataljon, onder directie van den kapelmeester Rheuner, werd geëxecuteerd, tot buiten de stad begeleid, en hebben aldaar onder een levendig gejuich en geroep van Leve de Koning! en Hoera! van hunne officieren en kameraden afscheid genomen. Uit Maastricht meldt men van den isten Julij: Bij publicatie van wege Burgemeester en Schepenen is heden middag om. streeks 2 ure, aan de ingezetenen de heuchelijke tijding bekend gemaakt, dat de staat van oorlog en beleg, waarin deze stad en vesting sedert de maand October 1830 verkeerd heeft, is opgeheven, en dat dezelve alzoo van dit oogenblik af tot den toestand van vrede is teruggekeerd; hebbende derhalve de tijdelijke krijgsraad en het verder in werking blijven der mili taire a'gemeene policie-verordenmgen, uit den staat van oorlog en beleg voortgevloeid, ook opgehouden te bestaan. Eene bijzondere brief uit Venlo spreekt er van, dat de kosten, welke er zuilen vereischt worden, om de werken en gebouwen der vesting, die de Belgen ontbloot of beschadigd hebben, te herstellen, wel op een half millioen zullen kernen te staan. Vele arbeiders zijn voornamelijk bezig aan de herstelling van de kazerne, hetgeen aan de ingezetenen bijzonder aange. naam is. De inwoners van Venlo waren zeer ingenomen met de verande. ring, die hun lot ondergaan had, en zij beloofden zich veel goeds voor hun. men handel en nijverheid, na hunne wederkomst aan de Nederlanden. T U R K Y E, Een berigt over Athene en Triest van I2deh Junij uit Konstantinopcl te Weenen ontvangen, en ook meldende, dat de vijandelijkheden tus schen den Sultan en den onder-Koning van Aegypte zouden uitgebarsten zijn wil ook weten, dat.de Sultan een manifest in het licht had gegevenwaarbij, zoowel Mehemed-Ali als zijn zoon Ibrahim-Vacha uit hunne bedieningen ont" zet %varenen de Oppperbevelhebber der Turksche legers, Hafiz-Pachz daarentegen tot opvolger van Mehemed-Ali als onder-Koning van Aegypre benoemd wotdt. Men kan echter zoo min op het een als op het ander nog eenigen staat maken. GRIEKENLAND Men beeft berigt uit Patras van den 14 Junijbetgeen te kennen geeft dat de Fransche vlootvoogd van de die haven binnengezel.de schepen den Pacha benevens jeenige beambten gevangen genomen bad. Deze Pacha namenlijk had geduld of zelfs bevolen dat een Griek, die zijne toevlugc bij den Franschen Consul genomen had, uit des Consuls huis gehaald en zoodanig mishandeld geworden isdat hij aan zijne wonden is bezweken. De Pacha en zijne beambten worden naar Konstantinopel opgebragc, om aldaar hnn vonnis te ondergaan. Volgens berigten tiic Athene is het aan den Commandant van de Griek- scbe vloot, den Schout-bij-Nacht Kanarie, gelukt, twee der zeeroovers, die in de wateren bij den berg Athos rondzwierven, met hunne vaartuigen te bemagtigen, en alzoo aan de zeerooverijen aldaar een einde te maken. DUITSCHLAND. HH. MM. de Keizer en Keizerin van Oostenrijk, zijn uit Hongarije den aksten Junij, te Weenen teruggekomen. Z. 1VT. de Koning van Pruissen heeft een afseheids-gehoor verleend aan den Russischen Gezant de Ribeaupierredie hem de brieven van zijnen Mees- ter getoond heeft, waarbij hij terug geroepen wordt. De Pruissische Staats-courant van 28 Junii bevat: Nadat de Koning de door het Kabinet van Brussel gegeven verklaringen als voldoende heeft beschouwd, en zoowel in de thans gevestigde eeuwigdu.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1