A0. 183». LEYDSCIIE COURANT, vrijdag, 48 j u n ij» nederlanden. duitschland. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter ken- ntese van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed, Ach tb. van den Heer Controleur der Directe Belastingenis ontvangen het eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Per- soneele Belastingdienst 1839 en 1840, welke op den ipden dezer maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leyden den 27 Junij 1839. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve Paul du RiEUj WethouderL. S. Leyden den 27sten Junij. Zijne Maj. de Koning heeft benoemd tot Secretarii dezer Stad, in plaats van wijlen Mr. 1'. A. du Pui, jonkhr. Mr. J. N. van Puttkammer, thans Regter-Plaatsvervanger bij de Arrondissements-Regtbank alhier. Gisteren heeft alhier de eerste openbare Promotie eh Prijsuitdeeling vart het Stedelijk Gymnasium plaats gehad. Uit het te voren in druk rondgedeeld Verslag van den staat dezer Inrigting, na afloop van dezen eersten Jaar-cur sus, is men nog nader bekend geworden met den geest en met den omvang van het onderwijs aldaar gegeven, even als met de methode, die er gevolgd wordt; en deze eerste proeve heeft, oank zij den ijver en kunde der res pective onderwijzers, goede vruchten opgeleverd. De plegtigheid, die Zich overigens bepaalde bij de uitreiking der Prijzen aan die Kweekelingen, die zich het meest verdienstelijk hadden betoond in een of meer der vier hoofd rubrieken van het Gymnasiaal onderwijs, namelijk in de Oude Talen, in de Historische IVetenschappenin de Hollandsche en andere levende Talen en in dé Mathesis, en voorts bij de Grdtiarum-Actioncs der beloonden, werd op eene belangrijke wijze geopend door den Rector, Dr. A. Base, met het houden eener Latijnsche Redevoering: de liherali puerorum institutione ad morum et temporum conditionem prudenter snoderandadat is: over het verstandig inrig ten van het letterkundig en wetenschappelijk onderwijs der Jeugd, naar de ge steldheid der tijden en zeden. Bij het zoo even vermeld Verslag is gevoegd het Programma der lessen, zoo als die gehouden zullen worden in den Jaar-cursus, beginnende met den 12 Augustus aanstaande. Een en ander kan niet nalaten een' gunstigen in druk te maken op Leidens Ingezetenen, en de Regering dezer Stad aan té sporen tot het volharden in haar begonnen werk, tot behoud en bloei eener Inrigting, die op eene waardige wijze in de redelijke behoefte der jeugd voorziet. Den 2Östen Junij heeft de Hooge Raad de voorziening in cassatie van J. C. Backer, verworpen en het vonnis bekrachtigd. Bij Zijner Majs. besluit van den 2isten Junij 11., N°. I21, is de heer II. de Haze Bomme, Majoor en Adjudant van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijne Maj. heeft benoemd: Tot Wethouder der stad Haarlem, in plaats van wijlen J.Scholting, A. van IVickevoort Crommelin, lid van den Stedelijken Raad en Agent van den algemeenen Rijks-Kassier aldaar. Tot Secretaris der stad Rotterdam, in plaats van wijlen Jonkhr. .7. A. Baion van Zuylen van Nytvclt, Jonkhr. N. J. Storm van 's Grdvesande thans Secretaris van de Kamer van koophandel en fabrijken en Secretaris van de Commissie van administratie over de gevangenissen te Rotterdam. Tot Wethouder der stad Zntphen, in plaats van wijlen .7. C. Theben Ter- rille, den heer J. J. Mispelblom Beyer, lid van den Stedelijken Raad. En tot Burgemeester der gemeente Angelo (Gelderland), in plaats van wijlen .7. Jansen, M. A. Valkenier. Volgens ministeriële aanschrijving zullen er tegen den isten Julij aan- staande onderscheidene bezuinigingen ingevoerd worden; als: 1°. opliouding van de buitengewone administratie-kostenin tijd van oorlog verstrekt aan de kwartiermeesters der bataljons; 2°. intrekking van fourage-gelden aan de officieren van de geneeskundige dienst, de kwartiermeesters, enz., die bij de veld-bataljons ingedeeld zijn; 30. het verwijderen der trein-soldaten en het doen opleggen, in een der magazijnen van oorlog, van de caissons, die aan het leger te velde toegevoegd zijn. Ook verneemt men, dat er spraak is, om Z. K. H. Prins Alexander bij eene op handen zijnde organisatie en welligt op het tijdstip, dat Hoogst, dezelve zijne meerderjarigheid bereiken zal, tot Generaal-Majoor te bevor. deren en aan het hoofd der cavallerie te plaatsen. Naar men verzekert, zullen HH. KK. IIH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje, tegen den loden der volgende maand, uit Stuttgart, in 's Gra. venhage aankomen. Dezer dagen zijn uit 's Hage vertrokken, zich naar Zeeland begevende, Zijne Exc. Mr. 77. J. Baron van Doorn van WestcapelieMinister-Secretaris van Staat, en de heer Mr. A. IV. Philipse, President van den Hoogen Raad. De bestuurders van bet krankzinnigen-gesticht te Deventer, bekend onder den naam van het St. Elisabeths Gasthuis, zijn door den Koning ge- magtigd tot den aankoop van vaste goederen, ter daarstelling van een doel- matig krankzinnigenhuis, en wijders is aan Gedeputeerde Staten van Overijs sel te kennen gegeven, dat in de kosten der verpleging en geneeskundige behandeling der door de armbesturen in die provincie, door hunne tnsschen- komstin dat verbeterd gesticht te plaatsen behoeftige krankzinnigen, van 'sRijks wege, tot opzeggens toe, zal worden bijgedragen f 3p*sjaars voor iederen daarin geplaatsten krankzinnigen, en f 15'sjaars voor elke onver- vulde plaats beneden het veertigtal, onder gehoudenheid van eene gelijke bijdrage van de zijde der provincie, en om, bij eventuele uitvoering van het plan de aanwijzingen te volgen welke het Gouvernement mogt raadzaam oordeelen aan de Provinciale Staten te geven, tot bevordering der bereiking van bet oogmerk der goede behandeling en genezing van de lijders. Ook heeft Zijne Maj. goedgekeurd den aankoop van onroerende goede ren, door Gedeputeerde Staten der provincie Groningen gedaan, voor de daarstelling van een doelmatig gesticht tot verpleging en herstelling van krankzinnigen. In den avond van den 24sten Junij heeft tegenover de stad Rotterdam te Feiienoord een droevig ongeluk plaats gehad. Nadat de werkzaamheden van het volk, aldaar bedrijvig zijnde, waren afgeloopen, en het zich om roet de stoomboot naar hnis te keeren, ten getale van 50 h 60 man op het Bruggeboofd bevond, stortte eensklaps hetzelve in, en gaf onder die me nigte zulk eene verschrikkelijke verwarring, dat men zich ter naauwernood heeft kunnen redden. Men heeft, naar men verneemt, evenwel het leven van 2 k 3 mensehen te betreuren, waaronder een vader van drie kinderent latende dezelve eene diepbedroefde weduwe na, wier verlies niet ahdéfi kan gelenigd worden, dan door haar vertrouwen op God, en op die wel dadige menSchen-vrienden, die haar in haren ongelukkigeh coeitand uiet raad en daad zullen ondersteunen. Men zegt, dat de bekende architect Zöchir zich thahs bezig houdt met het ontwerpen van een geheel nieuw plan voor eene beürs binnen dé stad Amsterdam. Bekend is het,: dat onlangs door den Ed. Achtb. Raad dier stad besloten is, de nieuwe beurs niet op de plaats der oude op té rigten, doch waar en wanneer met den wederopbouw een aanvang zal wor den gemaakt, is hog altijd Onzeker. Den 23Sten Junij zijn te Utrecht aangekomen en hebben hnn intrek genomen in het Hotel des f'ays-Basde heeren G. G. Clifford, Noêl-Simons en Baud, Commissarissen voor de Belgische afrekeningen, en van de Bel- gische zijde de heefen J. Fallon, C. Liedtz, A. Dujardin en Nayar.tlaatst, gemelde als Secretaris, welke hun intrek hebben genomen in Bellevüe, op het Vreeburg. In den morgen Van den 24sten te 12 ure hebben de Com missarissen, in het daartoe gereed gemaakt lokaal, hunne eerste voörlóopigë bijeenkomst gehad en hunne werkzaamheden aangevangen. In den-nacht van den 22Sten op den 23sten dezer D men in Heusden ten hoogste verschrikt geworden door het roereh der trom en het luiden der brandklok, ten gevolge van eeneh In het haborige HCesbeen Uitgebro ken hevigen brand, Waaidoor zes bouwhoeven met der2elVer Schuren enz» zijn in de aSch gelegd, en waarvan dé vonken rot in de nabijheid der stad nedervielen, waar zich op dat oogeiiblik Ongeveer 13o wagens en caissons met ammunitie bevonden, behoorende tot het reserve-park van het lCger té velde. Oogenblikkelijk werden alle mogelijke maatregelen genomen, zoowel tot stuiting Van den brand als tot beveiliging van het park, en is men in Heusden bewaard gebleven. Te Helmond is den 22stett liet eetste door de Zuid-Willemsvaart onder Belgische vlag van Luik komende vaartuig gepasseerdbeladen met leijeti en ijzerwaren. Men hoopte spoedig dezelfde levendigheid en vertier langS liet kanaal als voor de Belgische onlUsten te Zien herleven. De berigten vah de heeren uit den Provincialen Raad, die te Maas. tricht belast zijn gewordeh om in de voornaamste plaatsen van het mét Hol. land hefeenigde Limburgsche de proclamatie van inbezitneming af te kondi. gen, luiden alleraangenaamst; zij zijn met sprekende blijken van belang, stelling en tevredenheid ontvangen. De Commissarissendie zich volgens tractaat met de regeling der grensscheiding in het Limburgsche moeten bezig houden, bevinden zich reeds te Maastricht. De Directeur vart het, postkantoor te Maastricht heeft doen bekend maken, dat van den 23sten af aan tnsSéhen Maastricht, Sittard, Roermonde en Venlo de directe post dienst is hersteld; eerstdaags zal zulks ook het geval zijn lusjchen Holland en de geheele Nederlandsche provincie Limburg. RUSLAND. Üit Jassy schrijft men van 5 Junij: Men meldt ons nit Odessa van de grootste tot nóg toe plaats gehad heb. bende expeditie tegen de Tscherkessen enAbchasen, en van de met dat doel ingescheept zullende worden 15,000 man Russen, op het eiland Taman iri den Cimmerischen Bosporus. De escorterende en medewerkende vloot be. draagt 8 schepen van groot kaliber, 6 corvetten en brikken en 7 stoomsche. pen. Van MingrellenIzullen andere 15,000 man opbreken,en van de kust allé de in Anapa en andere forten reeds verzamelde troepen. Deze geheele magt van meer dan 40,000 man zal ter gelijker tijd en geconcentreerd ageren en waarschijnlijk ook van het noordoosten ondersteund worden. Het zal dé ergste storm zijn, welke die even zoo woeste als dappere Zonen vin hec gebergte nog ondervonden hebben. Misschien is in deze Oogedbiikken dé stfijd gedeeltelijk reeds begonnen. In Petersburg is dezer dagen eene weduwe overleden, die 115 jaren bereikt heeft en weinige dagen vóór haren dood nog eene draad tn deii naald en dat wel zonder bril stak, SPANJE. Van de Spaansche grenzen wordt onder dagteekenlng van den 19 Junij dé volgende tijding geschreven, welke echter grootelijks bevestiging behoeft: Een zoo even uit het hoofdkwartier van den Pretendent aangekomen per soon verhaalt mij, dat, ten gevolge van een onderhoud tusschen Esparterd en Marottoeen wapenstilstand voor den tijd van drie maanden is tot stand gekomen. Volgens berigten uit Bayonne van den éosten hielden de beide legers onder Espartero en Marotto hurme stellingen nog in.— De Christines hebben' in Arragon zich gedwongen gezien de sterkte Montalban, tusschen Terne! en Saragossa aan de Carlisten over te geven. De Generaal Valdez, die onlangs in plaats van den Baron de Meer, toe opperbevelhebber van Catalonie is aangesteldis naar Barcelona op reis ge gaan. Men denkt niet dat er möeijeliikheden tusschen hem en de Meer zullert ontstaan, omdat deze laatste herhaalde malen om Zijn ontslag verzocht had. JDe Meer zon naar Belgie, van waar hij afkomstig is, wederkeeren en Zijné overige dagen in rnst aldaar doorbrengen. De Generaal Nogueras, opperbevelhebber des legers van het centrum: is door Francisco Narvaez, Kapitein-Generaal te Madrid, vervangen gewordenv De verjaardag van de proclamatie der constitutie van 1837 zou té Madrid den 18 Junij, ook door eene wapenschouwing der Koningin-Regentes' over 2,500 man nieuwe troepen, die voor het legef van bet Noorden bestemd Zijn, gevierd worden, in eenen bijzonderen brief uit Berlijn van dén 19 Juni), wordt, nadat' gezegd was, dat van dè kerkelijke aangelegenheden bijna aldaar niet meer gesprokén wordthef volgende medegedeeld Ernstiger spreekt men thans over hetgeen onder de Protestanten plaats heeft. Onlangs meldde ik 0 dat een aantal landverhuizers van hier naar Hamburg was vertrokken, om zich van daarnaar Amerika te begeven, welke door godsdienstige begrippen tot dien stap werden bewogen. Thans vernemen wij uit Maagdenburg, dat een aantal oude Ln'terschen (dat wil zeggen né zoodanige, die aan de oude kerkelijke gebruiken der Lutherséhe kerk heCh. ten en de nieuw ingevoerde liturgie niet willen aannemen) zich aan de tJioé.'

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1