Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat de rcsteerende Óbli^atién, Spruitende uit de Negotiatie, ren tende pCt.gearresteerd bij Zijner Majcst.eits besluit van dei; ai April 1830 N°. 30 op den eersten Jul ij dezes, jaars zullen worden afgelost dn tot betaling daarvan tnet over- legging der stukken met de daarbij behoorende onversclrcnen Couponszal worden geva ceerd ten kantore van den Stedelijken Ontvanger, in den loop der maand |ulij aanstaande, dagelijks, uitgezonderd 's Zondags en 's Woensdags. Leyden den 23 Mei 1839. Èur.gemeester dn Wethouders voornoemd J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. G. van Hoorn, WethouderL. S NEDERLANDEN. Leyden den 2den Junfj. Heden namiddag te 3 nre is alhier gepasseerd 2. Reiz. H. de Grootvorst- Troonopvolger van Rusland, komende van 's Gravenhage, HoogsrdèSzelfs terngreize naar Rusland aanvangende; omtrent de aankomst van Z. Rêiz. H. de Grootvorst te 's Gravenhage, meldt men van daar van den isten dezer: Z. Keiz. H. de Grootvorst-Troonopvolger van Rusland, Vergezeld van Z. Kon. H. Prins Hendrik, derden Zoon des Prinsen van Oranjeis heden avond, met zijn talrp gevolg, uit Londen, in deze Residentie wederge- keerd en wederom aan het paleis van Z. K. H. den Kroonprins, afgestapt. Heden morgen was een van 's Konings Adjudanten naar Rotterdam vertrok ken, om den Grootvorst, b(j Hoogstdeszelfs aankomst aldaar, namens Zijne Maj. te verwelkomen. Zijne Exc. de Russische Minister aan ons Hof, is den Grootvorst te gemoet gegaan. Uit 's Hage wordt nog gemeld, dat de aanstaande echtgenoot van den Erfprins van Oranje, na haar huwelijk, zonder eenigen hofstoet uit Stuttgart hier heen zal komen. Hoogstderzelver Huis zal alhier geheel uit Neder- landsche dames gevormd Worden. Naar men wijders verneem: legt zich H. K. H. sedert eenigen tijd met ijver op het aanieeren der Nederduitsche taal toe. Haar wordt in die taal onderwijs door den heer Osiandcr van Amsterdam gegeven. Nopens de beminnelijke hoedanigheden der jeugdige Prinses, bestemd om eens op Nederlands troon te prijken, wordt eenpariglijk door allen, die het geluk gehad hebben haar van nabij te leeren kennende schitterendste ge tuigenis afgelegd. Hare schoonheid is ons bereids bekend door de onder- scbeidene bezoeken, waarmede zij herhaaldelijk sedert eenige jaren dit land, in gezelschap van haren Koninglijken vader, vereerd heeft. Minder bekend is het echter dat de aanminnige Prinses evenzeer door de fortuin als door de natuur begunstigd iswordende haar vermogen op een jaarlijksch inkomen van per maand zeven tonnen gouds geschat. Naar men wil, zal het Hof van HH. KK. HH. den Erfprins van Oranje en de Prinses Sophia van Wurtemberg zamengesteld zijn uit.- Baron Rage,\ van PVarmenhuizenMaarschalk; Baron van Paliandt van Eerde en Baron Steengracht van Duivenvoorde, Kamerheeren; Majoor Hazebomme, Adjudant; den isten Luitenant van de afdeeiing grenadiers van BronkhorstSecretaris; Mevr. de Barones van Knobeidorf, Grootmeesteres; Barones van Pabst tot Bingerden en Gravin van Limburg Stirum Noordwijk, Hofdames. Z. M. heeft benoemd: tot 2den Luitenant bij het 3de bat. veld-artille. tie, den sergeant titnlair F, K, H. M. van Vugtvan het bataljon; bij het corps rijdende artillerie, den wachtmeester titulair van het corps, AJ. P. Meijl-, bij het bat. vrijwillige artilleristen, den sergeant titulair IV. F. G. L. Boellaard, den sergeant F. X. H. Leesbergen en den sergeant titulair A. G. Kempers, de eerste en de laatste van het rsce bat. veld-artillerie en de twee de van het bat. vrijwillige artilleristen; bij het 3de bat. art. nat. militie, den sergeant titulair A. E. Reuthér, van het bataljon; bit het 4de bat. art. nat. militie, de sergeanten titulair F. J. Stieltjes en J. M. Hibert, respectivelijk van het iste bat. veld-artillerie en van het 3de bat. art. nat. militie; bij het 6de bat. art.nat. militie, den sergeant titulairP. Ritmeester, van het bataljon; bij het bat. art. schutterij de sergeanten titulair G. N. Ninaber en F. J. (V. Sesseler, respectivelijk van het iste bat. veld-art. en van het 3de bat. art. nat. mil. Dezer dagen zijn door Zijne Maj. benoemd: Tot ontvanger der directe belastingen te Delft, Mr. J. Evera, thans ontvanger derzelfde middelen te Dordrecht, en zniks in plaatse van den heer P. Dinant Meers, wien een eervol ontslag als zoodanig is toegekend; tot ontvanger der directe belastin. gen te Dordrecht, in plaats van den heer Mr. J. Evera, Jonkhr. F. IV. A. Beelaerts van Blokland, thans ontvanger te Papendrecht; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Papendrecht, Mr, A. F. A. van Hogen dorp thans te Nieuwpoort c. a.en tot ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Nieuwpoort c, a., A, van Capeilen Dzn., 2de Luitenant bij de mobiele Zuid-Hollandsche Schutterij, wonende onder Overschie. Zullende alle deze benoemingen gerekend worden in te gaan met i°.Jiilij aanstaande. Naar men verzekert, zijn sints eenigen tijd, door de Regering onder scheiden maatregelen beraamd, strekkende om onderscheiden krijgskundige aangelegenheden, tot den voet van vrede terug te brengen, die spoedig na het ontvangen van het berigt, dat het eind-verdrag tusschen Nederland en Belgie, door de Gezanten der Mogendheden, te Londen zal zijn geratifi. ceerd, zullen worden uitgevaard. Men verneemt, onder anderen, dat het leger eene geheele organisatie zou ondergaan, dat het getal afdeelingen in- fanterie zal worden aangevuld met die afdeelingen, welke, ten gevolge van den ontstanen Belgischen opstand, vervallen waren; dat vele officieren op pensioen zouden worden gesteld en andere op non activiteit zouden worden gebragt; dat de officieren, die gedetacheerd zijn bij de mobiele Schutterij, weder bij hunne respective corpsen zullen terugkeerep; dac de vrijwilligers, die in 1830, op de roepstem van onzen geëerbiedigdeti Koning, zoo vol. ijverig de wapenen hebben aangegord, door Zijne Maj., voor de getrouwe, door hen bewezene diensten, zullen worden bedankt; dat de mobilisatie der Schutterij zal ophouden; dat de vrij-corpsen zullen worden ontbonden; dac de staat van beleg en van oorlog der vestingen zal worden opgeheven, de temporaire krijgsraden in de vestingen mede zullen worden ontbonden, enz. Men ziet de uitvaardiging van de besluiten, die een en ander zuilen inhoti. den, met veel belangstelling te gemoet, Ten gevolge eener geopperde vraag, of bij voortduring toepasselijk is het 38ste artikel van het Keizerlijk decreet van den 14 Junij 1813, waarbij aan deurwaarders is verboden, middellijk of onmiddelliik Itoopers te worden van roerende goederen, met welker verkooping zij belast zijn, dan wel, of het moet worden aangemerkt als te zijn vervallen door de bepalingen vat) art. 1505 van het burgerlijk wetboek, heeft de 1'rocurenr-Gcneraal bij het Provinciaal Geregtshof in Holland, als zijn gevoelen, aan het Departement van Justitie te kennen gegeven, dat gemeld artikel nog steeds als geldende kan worden beschouwd, terwiil intusschen' de materie zelve eene nadere overweging zal verdienen, wanneer de bevoegdheid der Deurwaarders tot het houden der verltoopingen van roerende goederen aan eene andere beraad, slaging zal worden onderworpen; met welk gevoelen zich de Minister van Justitie heef: vereenigd. De een en twintigste vergadering der Evangelisch Luthersche Synode is den 29 Mei II. te 's Hagè geopend geworden, docr Zijne Exc, den Minister van Staat, belast met de generale directie voorde zaken der Hervormde Kerk; enz», vergezeld door den Secretaris en Adviseur van dit departement. De leden dezer vergadering zijn: Ds. J. Decker Zimmerman, van Utrecht, President; Ds. G. F. Sartorius, van Amsterdam, Vice-President; Ds. ,7. C. l.omanvan Amsterdam, Secretaris; Ds. R. T. F. Rendier, van 's Graven hage, Secundus Secretaris; Prof. J. T. Pluschke, van Amsterdam; Ds. J. G, E. P. Fortmeijervan Rotterdam; Ds. II. J. Matthes, van Leyden; Ds. J. G. Liernur, van Haarlem; Ds. G.Eekhart, van Groningen; de heeren T. J. Kerkhoven, H. H, Klsjn, Mr. A. J, Lublink, alle van Amsterdam; C. Lock, van Rotterdam; .7. P. Mond, van 's Gravenhage; Prof. J. Nieuvenhuisvan Leyden, en de heer ,7. G. Onnen, van Utrecht. Den 3iscen Mei beeft in deze Residentie de piegtige inwijding plaats gehad van de nieuwe, in het Westeinde, op te rigten Roomsch-Katholijke kerk. Deze plegtigheid is geschied door den hoogeerwaarden heer Mgr. Ant. Antonucci, Vice-Superior der Holiandsche zending, en Kamerheer van den Paus Gregorius XVI, in tegenwoordigheid van een aantal hooge geeste lijken en eene talrijke schare van ingezetenen dezer Residentie. In den loop dezer maand wordt de afdeeiing grenadiers, uit Noord- Brabandin deze Residentie terug verwacht. Z. K. H. de Grootvorst Constantijn van Rusland is den Jisten Me- Nijmegen gepasseerd, zich naar 's Gravenhage begevende. Den 29 Mei is van Harderwijk te water naar het Nieuwe Diep vertrok, ken, een detachement, sterk 26 onderofficieren en manschappen, waarvan het bevel zal worden opgedragen aan den Luitenant ter zee van de 2de klasse Alvarez, vergezeld wordende van den officier van gezondheid der 3de klasse D.C. Berkenkamp, om met het schip Heemskerk, naar Java te worden overgebragt. Uit Kampen schrijft men, dat het jager-corps van Cleerens, meest uit Belgische deserteurs bestaande, ontbonden zon worden. Uit Leeuwarden wordt van den 28 Mei gemeld: Heden had alhier het zeldzame ongeval plaats, dac een veertienjarige knaap, tot den minderen burgerstand behoorende, doch eene naar de ouderlijke be trekking, geëvenredigde opvoeding genietende, door zich op te hangen, zich van het leven beroofde. De ongelukkige, als winkeljongen bij den heer O. Koopman, op het Noordvliec, alhier, in dienst zijnde, en zich bi) denzei ven doorgaans tamelijk wel gedragende, bedreef echter voor een paar dagen, eene uestrairenswaaiuige daad, waar over hij' dan ook door deszelfs meester ernstig werd onderhouden niec alleen, maar die daarvan cevens ken nis gaf aan zijnen vader, ten gevolgen waarvan deze knaap, de regtmacige straf zijns vaders duchtende, en, welligt beangsc voor eene zwaardere straf dan hem stond te wachten zich gisteren namiddag verwijderde, zonder dat men zijn verblijf kon ontdekken; heden morgen evenwel omstreeks vijf uur, vond men hem levenloos hangende in den tuin nabij eene schuur achter de nui. zinge zijns meesters, het kenmerk dragende, dat hij reeds dadelijk na zijne verdwijninghet besluit tot dien wanhopigen stap heeft volvoerd. Voot eenige dagen had alhier mede een geval plaats, hetwelk de noodlot* tigste gevolgen na zich had kunnen slepen. Een zeventienjarige burgerzoon in goede verstandhouding en buurschap verkerende met eenen jongeling van gelijke jaren, komt deze toevallig ten huize des loacscen, terwijl die zich op dit oogenblik niet te huis bevond; aldaar in eenen hoek van het voorhuis achter tene deur een jagtgeweer ziende grijpt hij heczelve, en begint daar mede eenige handgreptn, waarmede hij voortvaart, ongeacht de vvaarschu» wmg van de dochter des huizes, dat hetzelve geladen wasen door-haren vader daarom alleen voor de hand was geplaatst, om hetzelve ce laten af trekken en schoonmaken, die hij in den wind slaattoe dac deszelfs makker, de zoon des nuizes, terug komende, hem met ernst het geweer ontneemc hoezeer daarbij niet opmerkende, dat de haan is gespannen; daarop het geweer naast zich in eene schuinsche rigcing op den grond gezet hebbende ging hetzelve eensklaps af, eu aller ongelukkigst trof bec schot, met grove hagel geladen den, zoo even nog schertsenden jongeling in het achterhoofd, ten gevolge waarvan dat gedeelte des hootds zoodanig verbrand en gekwecsE werd, dat men aanvankelijk voor deszelfs levensbehoud beducht was; eene spoedige en doelmatig aangewende heelkundige hulp, is echcer met den bes ten uitslag bekroond geworden, en doet thans de gegronde hoop voeden hem der Maatschappij eerlang hersteld terug te geven. Den 29 Mei is het lijk van wijlen den Baron Dibbets opgegraven en naar hec bastion C, dac, zoo als gemeld is, volgens Koninglijke bepaling, naar hem genoemd zal worden, zonder statie overgebragt. O O S T - I N D I E. Het dagblad de Avondbode deelt in zijn nommer van I. I. Vrijdag de vol* geilde bijzondere berigten mede, omtrent den staac van zaken in Indië, loo* pende cot den laatsten December 1838: Van Sumatra's westkusc waren te Batavia geene tijdingen van eenig bij zonder belang op hec gemelde tijdstip ontvangen. De Luicenant-Coionel von Saperwiens vertrek van Batavia naar Sumatra's westkust nog kort ge leden is gemeld geworden, bevond zich in eenen zeer verzwakten toestand te Padang. Ook de gezondheidstoestand van den Majoor der artillerie Hoijel moet zeer bedenkelijk zijn, zoodac die hoofdofficier op zijnen terugkeer naar Batavia stond, om van daar verder met verlof naar Nedeland te vertrekken. Zr. Ms. korvet Hippomenes, is naar Sumatra's wescknst bestemd geworden, ter vervanging van het aldaar gestationeerde fregat de Maas. Vau Palembang waren de berigten niet later dan tot den 14 December. Er waren aldaar veroi trustende tijdingen ontvangen omtrent de bewegingen van den Arabier Saïd Mohamet en diens aanhang in het Jarabieksche, zoodac inen voor een oogenblik voor de veiligheid van den militairen post te Mocara Kompeli scheen uezuigd te zijn geweest; latere berigten echter waien van

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1