NED E'R L A N D E N. Leïden den jóden Mei. 'Het "Hof heeft den J5den dezer den ligten rouw .voor den tijd van 14 'ifagen aangenomen, wegens het overlüden van 11. D. H. Mevrouw de Her. togin Maria Frederada van Anhalt-Bcrr.burggeboren Landgravin van Hessen. Naar men verneemt, is door Zijne Maj. een besluit genomen, waarbij de verlofgangers van de ligting van 1832 en 1*833 met onbepaald verlof naar Hunne haardsteden zullen worden gezonde^ Van Regeringswege is eene som van óooo als bijdrage verstrekt ge worden in de kosten der herstellingen Van de doorbraken in de Pruissische Rhijndijken, onder Rees, in Palissen. Bij eene ministeriële circulaire aan de respective Gouverneurs is, nit aanmerking van de verschillende handelwijze, die .er in de onderscheiden gewesten plaats grijpt, met opzi-gt tot het loon van bewaking of toezigt der beambten btj .de inslagen van zour, turf of steenkolen, ter dienste van fa- brijken of trafieken, onder genot, van gelieelen of gedeeltelijken vrijdom van accijns, bepaald, dat het loon, hetwelk door de beambten wegens hunne bewaking of toezigt bij deze inslagen z'dl mogen worden berekend en door den belanghebbenden fabrijkaot of trafiekdht aan hen zal moeten worden vol. daan, zal bedragen, voor het eerste uur 30 cent, voor het tweede uur 20 cent en voor het derde en de volgende uren 15 cent per uur, terwijl dit loon geen 1.50 per dag zal mogen te boven gaan, en het, ih -geval er t'filee ambtenafeu tegenwoordig 'Zijn, niet voor elk afzonderlijk, maar Vcor belden te zamen zal mogen Wórden berekend. Overigens, dat geen loon hoegenaamd door de beambten Zal kunnen of mogen worden genoten wegens bewailing bij inslagen van azijnen, zeep of bihnenlandsch gedisteleerden door deze beschikking zijn komen te vervallen allé zoodaijige bepalingen, welke vroeger, met öpzigt tot het loon der ambteharen voor het toezigt tyj den inslag van zout erf brandstoffen in faorijlten of trafieken, voor deze of gene provincie mogten zijn vastgesteld. Den I4de'n Mei is te Rotterdam van 's Konings werf, met het beste gevolg, van stapel geloopen, Zijner Majs. corvet Juno, van 32 stukken. 'Aan den Helder is den I3den Mei binnengekomen Zijner Majs. stooft. JÊbip Curasao, Commandant Luitenant ter zee, iste klasse, Coert'zeti -In het dagblad de Avondbode van gisteren leest mdn: Men zegt ons nopens de ophanden zijnde verplaatsingen der verschillende gedeelten van het Nederlandsche leger het navolgende: Naar de loopende geruchten, zullen de lansiers over den Bosch, Tilburg en Breda, in Noord-Brabanden de hussaren, over Maastricht, Roermond en Venlo, in LWnbtirg verdeeld worden. De dragonders zullen als voorpost de linie bezetten. Te *s Gravenhage zullen de grenadiers, te Amsterdam het jste bataljon jagers, en te Haarlem het 2de bataljon jagers in vast garnizoen "Worden gelegd. De 'overige troepen en ook de kurassiers, meent men, zul. len, ovèr'net algemeen, terugkeeren naar hunne vorige garnizoenen. De uitgever van den Arnhemsche Courant heeft zich, blijkens aankondig 'ging, van het tegeft hem uoo'r het Hof van Gelderlauu geslagen vonnis, op den Hoogen Raad der Nederlanden beroepen. Uit Apeldoorn meldt men.van den 12 Mei: Gisteren avond omstreeks half tien ure ontstond in deze gemeente een fellé brand in de aanzienlijke en sedert de laatste jar'èn 'aanmerkelijk uitgebreide papier-fabrijk, genaamd IVaterlootoebehoorende aan de freeren van Gerre. vink en 'van 'Delden'} de thbrijk-gebouwenpakhuizen, bergplaatsen, mo. lens enz., Zijn rot den gfond toe afgebrand met al de daarin zijnde gereed, schappen en koopmansgoederen onder welke laatste meer dan 4000 riemen gemaakt, papier. Men begroot de schade op 35 h 40 duizend guldens; ruim 80 menschen, dagelijks in de fabrijk arbeidende, zijn door deze rain'p eens- klaps zonder verdiensten. Ondertnsschen verneemt men, dat'dé huizingen, zoowel als de fabrijk-goederen tegen brandschade verzekerd waren. Uit Nijmegen meldt men van den 14 Mei: Gisteren avond kwam alhier, per stoomboot, van Keulen aan, Z. D. H. de 'Erfgroothertog van Saksen-fVeimaren gevolg, afstappende in het hótél 'de Plaats kóijaal, alwaar Hoogstdezclve nog vertoeft. Het vertrek is nog niet bepaald. Zijne Exc. Graaf von Wylich und Lcttum, gevolmagtigd Minister van Zijne Maj. den Koning van Pruissen, aan het Hof te 's Gravenhage, kwam laatst leden Zondag avond alhier aan, en vervolgde deszelfs refze naar Frankfort 'den volgéntfen morgenfia In de 'Plaats Roijaal overnacht te hebben. AMERIKA. Men heeft Verigten uit New-York van 30 Maart meldende dat de partij van den Voorzitter van Buren, die de demokratische is, thans de overhand op die van den vorigen Voorzitter Jackson, die meer tot de oppositie be hoorde, verkregen heeft. Een blijk daarvan was, dat er een Maire, die tot de laatste partij behoorde, bij een verkiezing, met eene meerderheid van iooo stemmen, door een voorstander van het tegenwoordig Bestuur vérvan. gen werd. Het stelsel, hetwelk het eerst door den Generaal Jackson is ihge. voerd geworden, en wriarvan beide partijen sedert beurtelings gebruik maken, te weten van zijne tegenstanders in massa uit de ambten en posten te one- Zetten, om zijne vrienden daarin te plaatsen, is thans ook ruimschoots ge volgd geworden, en dit is hetgeen den heer van Buren de bovenhand voor zijne partij verzekerd heeft. Uit een der olficiêlé rapporten blijkt, dat er, in een jaar tijdsdoor den heer vttn Buren niet minder dan 364 directeurs van 'posterijen vat) hunne ambten ontzet zijn geworden. Tusschen den Staat van Maine en de Engelsche provincie van Nienw- Brunswijk schijnt alles zich ïn het minnelijke te zullen schikken, maar ojj de Canadasche grenqen blijven de vijandelijkheden fnsschen oe Amerikanen en Engelschen nog altijd voortduren. Men vecht niet langer met de wapens in de hand, maar het is door brandstichting dat men zich wederkeerig den oorlog doet. Te Sr. Albans, in den. Staat van Vermont, en te Alburgh een niet ver van St. Albans gelegen dorpzijn ettelijke huizen en schuren in brand gestoken, en er gaat bijna geen nacht om, Üat er 'niet eenige brand, stichting plaats heeft. Te Champion, Odletown, St. Johns en op meer ande. ren punten heeft men gedurig dezelfde tooneelen. In den nacht van den 24 op den 25 Maart is een piket Engeb'che soldaten hetwelk te Beach-Ridge gestationeerd wasovervallen geworden door eenen troep Amerikanen, die hetzelve uit een houten kanon beschoten hebben maar ait kanon gesprongen zijnde en sommige der artilleristen zelve, die het bediendenverwond hebbende; zijn de Amerikanen weder afgetrokken. Het verbod des Konings van Pruissen, om paarden over de westelijke'Rliijir provinciën uit te voeren, is dezer dagen ingetrokken. Men heeft te Berlijn den 9 Mei het berigt ontvangen, dat de Keizer van Oostenrijk de in Hongarijen ontstane ongelegenheden, wegens de ge. mengde huwelijken, vooral haren oorsprong hebbende uit eenige herderlijke brieven van Bisschoppen over dat onderwerpaan de gemeente- geschreven thans uit den weg zijn geruimd en dat door Zijne Maj. eene bepaling ts- vast. gesteld, welker onpartijdigheid aan beide partijen genoegen had gegeven. Men wilde weten, dat er door'Koningrijk rescript wederom verandering gekomen Was in Je straf aan den Bisschop von Dunin opgelegd, Te Stuttgart heeft den 8 Mei de piegtige onihuldlging van het standbeeld voor den grootcn dichter Schiller itr nagedachtenis opgerigt, plaats gehad. Men séhrijft uit Memel van 30 April, dat er sedert den 23sten dier ihaand, ten geVolge van de doorbraak van den dijk der rivier de Minge,tus. schen het post-station van PrSkult en het dorp -Wilkiezeneene zoo groote overstrpoming ontstaan was ais er nog nimmer heeft'plaats gêhad. De waterstand bereikte eene hoogte van 14 voet 2 duim, en heeft de geheele omtrek iïi eene zee veranderd; de poststraat van Piökuls tot Wtlkieten mijl lang, is geheel overstroomd; slechts het posthuis van Prökuls is droog gebleven. De stroom, welke veel ijs medevoert, heeft zich overal een Weg gebaand; dé verwoestingen, welke de chaussée heeft ondergaan zijn nog niet te bereke nen, en de toestand der. door den stroom weggeslagene dijken en dammen döet vréezen, dat'zij de omstreken in het vervolg niet meer zuilen kun. nen beveiligen. FRANKll IJ IC. Parijs den 14 Mei. Parijs is weder, zoo als in de jaren 1832 en f835', h'et tooneel van verregaande ongeregeldheden geweest, die een staatkuiutig doel hadden en met het daarstellen van eene Republiek in vernand stonden. Zondïg naden middag, den I2den dezer, toen geheel Parijs scheen stil te zijn, auizende inwoners buiten de stad of op het veld van Mars zich ver maakten 'èn de wachtposten slechts schraal bezet Waren, vertoonden zich eensklaps; tegen 3 ure, een ^ootal jongelieden, met kielen aan en tmuzefi óp het'hoofd, in de straat Bourg l'Abb'é, bij een geweermaker, liepen dé deur open, haalden er de voorhanden zijnde 'geweren, kruid en lood nit en begaven zich, in drie benden verdeeld, onder de kreeten: iVêg met Lode- 1vyk Philips! Leve de Republiek!terwijl zij hunne geweren afschoten, naar eenige wachtposten,dievan niets vermoeden hebnende, spoedig en gemak, kerijk overrompeld werden. De opstandelingen nu een genoegzaam aantal geweren bekomen hebbende en door anderen van hunnen aanhang versterkt, begonnen, daar het alarm in de stad algemeen was geworden, zich, door fiet omverwerpen van de rijtuigen, op liet plein van het raadhuis te ver. sperreti. Eene bende municipale garde te paard, die hen wilde verdrijven, werd afgeslagen, én rienige manschappen, onder welke de bevelhebber, sneuvelden. Wederotp e'chter zich, onder den Generaal Duchand, die ju;-1 ffi 'politiek gekleed op die plaats tegenwoordig was, verzameld hebbende, deed zij eerieb vernieuwden aanval en verdreef de opstandelingen uit dia stelling. Weldra kwamen er meerdere troepen, zoowel van de natiónale garde als van de linie op den been, zoodat men berekent, dat er des avond óo.ooo mail onder de wapenen stonden. De opstandelingen evenwelwier getal gedurig aangroeide, bezetteden de straten St. Martin, St. Denis en anderen, alwaar zij groote versperringen hadden opgeworpen, en gingen'in alje hunne ver- rigcïn'gen inet orde en naar "gen vast plan te werk, hetgeen aanduiddedit niet onervaren personen zfch ijnder hen moesten bevinden. Overal evenwel waar de linietroepen of de nationale garde, die overigens zeer koel bleef en bijna gjee'n deel a'an d'e verrigiingeh namverschenen, moesten 3e opstandelingen, hoewel velen doende sneuvelen en wondende, de wijk riemen nit de huizen echter, in wélke zij post hadden gevat, werd btj aanhoudendheid en hevig gevuurd; dit belette toch niet, dat des avonds om 11 ure de troepen in alle straten meester Waren en de opstandelingen zich hadden verspreid of waren gevangen génomenmen berhkent het aantal deV laatsten op ruim 2Óo; hoeveel van hen gesneuveld zijn is nóg niet te berekeneri. Gedurende den nacht, toen een deel der troepen in de straten gebivouak- keerd hebben, is het rustig gebleven, ofsdhoon in de straten, daar destu. denten vooral wóhen, oproerige geschriften werden aangeplakt, die echter spoedig werden 'afgescheurd. Van al de schouwburgen heeft 'slechts één, de groote Opera namenlijk. dien avond gespeeld. Men meende dus, dat de opstand bedri/ongen was. Ongelukkig echter hebben de opstandelingen den zeiven M'aaridag den I3den op eene hevige wijze vernieuwd. Teil 11 ure voor den middag zijn er sterke versperringen bij de markt des Innocens op. geworpen'; ten één ure Was er eene andere in de.straat St. Merjr opgewor pen, di'ê echter, hoewel met veel verlies van volk, genomen en de opstan delingen verjaagd zijn. Overal werd de alarmtrom geroerd, de Winkels wd- ren gesloten, geheél Parits was in rep en roer. De laatste berigren zijn van den middag van den I4den en berigten, dat, hoewel de opstandelingen op deft middag van den i3deri nog eenige barikaden gemaakt, en dezelve stoüt verdedigd hadden, echter door eéne nog grootere ontwikkeling van magt, de Redering die onlusten gedempc heeft. Ten 5 lire, toen, allés scheen afgeloopen re zijn', heeft de Koning 'de nationale garde in oogens'chonw genomen, zoowel als de troepen en is, vergezeld vrirt Zijne Vijf zonen en den Maarschalk Gerard, re vobc 'de geheele linie gepasseerd, en met groot gejui'ch ontvangen. Tor voor zorg evenwel, is een gedeelte dér troepen 'des nacht op straat gebleven, hebben in dezelve wederom gebivuoakkeerd en groote vuren omstoken, om zich, wegens her ongunstige weer tè verwarmenook waren er soldaten !n 'de hoekhuizen dér voornaamste straten geplaatst, om, indien het moge noo- dig Zijri, het opwerpen, van versperringen dadelijk en krachtdadig te kun. hen verhinderen. De mehigte v'an iiieUwsgierigfen blééf den i^den nog de straten vervuilen. Het getal der dooden en gekwesten aan den kanc der soldaten en nationale garde» wordt verschillend opgegeven; er Is een berigt, dat er 80 officieren 'en soldaten Zohd'eh geêneuv'eld zijn; ben groot aantal gewonden zijn in on derscheiden hospitalen gebragt, van welke ook reeds verschéidérien gestór. ven ziin. Onbegrijpelijk is bet, dat de Policie van deze zamenzwering. die stellig lang te voren moet beraamd geweest zijn en reeds diepe wortelen geschoten lij.ilgeheel onkundig en gebleven was en dus niet eenige voorzorg gebruik liadi

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1