Ter eere der beide Vorstelijke vreemdelingen heeft Graaf Pozzo di Borgo den volgenden dag eene luisterrijke partij gegeven. De Hertogen van Cambridge en van Sussex hebben een bezoek bij den Troonopvolger in Mivarts hótel afgelegd. Het Ministerie Melbournedat zich vier jaren staande gehouden had, ishoewel niet geheel onverwachtsgevallen. Aan de orde van den dag was den (Sden in het Lager-Huis, de wee omtrent eene verandering in het bestuur op Jamaica. Bij deze wet werd de magt gevraagd, om het vertegenwoordi gend Ligchaam op flat eiland geheel op te heffen, en hetzelve door eenen Gouverneur en eenige door de Regering van het Moederland te benoemen Raden te doen besturen, en zulks op grond, dat dit Ligchaam gedurig met het hoofdbestuur overhoop lag en het toestaan der benoodigde gelden wei gerde. De behoudende partij of Torys waren gezamenlijk met de Radikalen, die anders hunne heftigste tegenstanders warengeheel tegen deze wet ge. zindZoodat toen het in den nacht van den Sden op den 7den tot eene stem. ming kwamde Ministers slechts de geringe meerderheid van 5 stemmen welke in Engeland ongenoegzaam gemeend wordtvoor de wet verkregen. Dien ten gevolge heeft de Minister Melbourne in liet Hooger- en Russell in bet Lager-Huis den 7den verklaard, dat de gezamenlijke Ministers hun ont. ülag aan de Koningin hadden ingediend en de eerste heeft er bijgevoegd, dat Hare Maj. hetzelve had aangenomen. De beide Huizèn zijn daarop voor eenige dagen geschorst. Men weet nog niet in welken geest de Koningin eene keus zal doen. Ook de spreker of voorzitter van het Lager-Huis Abercrombie heeft aan. gekondigd, dat hij wegens zijne zwakke gezondheid het voorzitterschap niet langer bekleeden kon, doch echter zijnen post tot na de Pinkstervacanfie zou waarnemen. Door de verschillende partijen is hem de hulde voor zijnen arbeid toegebragt. Omtrent de werkzaamheden van het afgetreden Ministerie, leest men in eenen bijzonderen brief het volgende: Het is nu vier jaren geleden dat Lord Melbourne de tengels des bewinds opnam, welke hij niet dan in gedurige spanning, onbetwistbaar met vrede, lievende bedoeling, doch niet zonder veel inschikkelijkheid voor vreemde Mogendheden en de partij van O'Connellgevoerd heeft. Hem alle beleid te ontzeggen, gelijk de Torys doen, ware onregevaardigen voorzeker 7.00. den vele zijner pogingen om Engeland naar buiten meer ontzagwekkend te doen voorkomen, en van binnen meer tot rust te brengen, beter uitslag hebben gehadindien de Torys het hem niet zoo benaauwd hadden gemaakt. Van al de groote binnenlandsche hervormingen, welke hij had voorgenomen, is nu niets gekomen, en hij heeft nog slechts even lang genoeg geleefd om de Belgische aangelegenheden tot eene beslissing te helpen voeren en de Mexikaansche twist tot een einde te brengen. De gewigtige Óostersche zaak, om van de Spaansche niet te spreken, laat Lord Melbourne aan zijnen opvolger over. Want wel heeft, onder zijn beleid, Lord Palmerston in het afgeloopen jaar het groote waagstuk gedaan, om Ruslands invloed bij de Porte te knakken, maar dit duurde slechts luttel tijds, en die invloed wordt dagelijks weder krachtiger. Eene telegraphische depech'e den 8sten ten 7 ure des avonds van Loh. den afgezonden en te Parijs ontvangen, meldt, dat de Koningin den Hertog van Wellington en Sir R. Peel bij zich had doen roepen, en dat men niet twijfelde of laatstgenoemde was met de zamenscelling van een nieuw Ka. binet belast, F R A N K R IJ Kt Tarijs den 10 Mei. Z. M. de Koning heeft den 8sten dezer een revue gehouden over 3 regimenten infanterie en even zooveel ruiterij, op de plaats der Tuilerien en die van het Carrousel. De Hertogen van Orleans, Nemours, Aumalc en van Wurtembergen de Maarschalk Gerard vergezelden den Koning. De beraadslagingen over het voorstel van den heer Mauguin, omtrent het indienen van een adres aan den Koning, wegens het voortduren der Mi* nisteriele krisis, zijn Woensdag in de Kamer van Afgevaardigden begonnen. Zoowel voor als tegen hetzelve is gesproken in den laatsten zin heeft Lamarm tine zich uitgelaten, die het aanbieden van dat adres onder de tegenwoordige omstandigheden gevaarlijk voor het Parlement en beleedigend voor de kroon rekende. Ooit de heer Lanier, die tegen het adres sprak, vermelde mee veel lof bet voorgaand Ministerie en deszelfs verhevene staatkunde en dat juist de mannen, die hetzelve hadden omvergeworpen, de ongelegenheid ver oorzaakt haddenin welke het land zich thans bevond. De verdere beraadslagingen zijn; wegens den invallenden Hemelvaarts dag tot Vrijdag uitgesteld geworden; Men meent echter nu reeds, dat de uitslag derzelve niet twijfelachtig zat zijn, daar verreweg het meeste ge. deelte der Afgevaardigden zouden verklaard hebben, de aanbieding van een adres aan den Koning voor noodzakelijk te houden. Men gelooft echter, dat in de bewoordingen van het adres, zooals hetzelve door den heer Mau. guin is voorgesteld, aanmerkelijke veranderingen plaats zullen hebben. Te Montfort-sur-Rilleeen kleih plaatsje, in het departement de l'Eure, is het volgende natuurverschijnsel opgemerkt. Bij eene vrij sterke warmte, zag men eene dikke geelachtige wolk, van het Noorden komende. Losbarstende, viel er een geelachtige regen, hetgeen de bewoners denzelven een' goudregen deed noemen. Onderscheidene droppels, welke opgevangen werden, lieten, na opgedroogd te zijn, eene zeer fijne stof achter. De wolk werd verder naar het Zuidwesten afgedreven, en dadelijk gevoelde men eene merkelijk koudere luchtgesteldheid. Te St. Amand, Seine et Loire, had vroeger een schaap in driemalen vijftien lammeren geworpen. Dit jaar heeft het dier nogmaals vier jongen ter wereld gebragt, doch is zelf eenige dagen daarna gestorven. Te Tessy heeft men eene nog grootere vruchtbaarheid opgemerkt, alwaar een schaap biet minder dan zes lammeren tegelijk heeft geworpen. BELGIË. t)oor de Commissie, die in de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers belast was, om onderzoek te doen nopens de conceptwet over den tol op de Schelde, is die taak volbragt. Dezelve heeft eene menigte veranderin gen: voor raadzaam gehouden en voorgesteld, om in de terugbetaling der tol ook de Hollandsche schepen te doen deelenen dtis dezelve te doen plaats hebben aan alle schepen zonder onderscheid van vlag. De wet, waarbij 300,000 fr. aan het Departement van Buitenlandsche Zaken worden toegekend, ten einde te voorzien en de buitengewone uitgaven tot het ten uitvoer leggen van het vredes-tractaat, is in de Kamer der Afge. Vaafdigden met algemeene stemmen aangenomen. De acte van beschuldiging tegen Bartcls en Kats, is hoofdzakelijk de Volgende: Burgers en ingezetenen bij gedrukte geschriften of bij gesprekken op Opémbare plaatsen te hebben opgeruid tot het ligten of werven van gewa. pende troepen, zonder last of magtiging van het wettige gezag. (jp gelijke wijze de officieren en bevelhebbers te hebben opgeruid, om tegen de bevelen in van het Gouvernement, militaire commandememen te behouden en hunne troepen bijeen te doen blijven, niettegenstaande derzel. ker afdanking en ontbinding gelast mogt zijn; welke opruijingen evenwel zonder gevolg zijn gebleven. Uit Brussel schrijft men van den iodendat de Gouverneur van West- VlaSuderen dezer dagen aan al de district-Commissarissen en Gemeentebe- sturen van die provincie eene circulaire gezonden had, waarbij zij worden uitgemoodigd, om de kerkbesturen, godsdienstige stichtingen en inrigtingen Van openbaar onderwijs aandachtig te maken, op het inleveren van hunne schuldvorderingen, welke zij ten laste van het Hollandsche Gouvernement mogtcn hebben, vóór den 25 Mei, opdat dezelve bij de dadelijke onderhan delingen tusschen Holland en Belgie zouden kunnen gelden. MENGELINGEN. BELANGRIJKSTE VOORTBRENGSELEN der ENGELSCHE LETTERKUNDE, in 183ö. Aan populaire geschriften, tot het historische vak behoorende, heeft het in het jaar 1836 niet ontbroken, waaronder enkele, welke de opmerking ver. dienen; wij noemen vooreerst de Geschiedenis van China, welke tot de Eden- burger Cabinet library, en de Geschiedenis van Rusland, die tot Dr. Lardner's Encyclopaedia behoort. Het eerste werk is, met zorgvuldigheid, volstandig afgewerkt, en leert niet alleen het geschiedkundige, maar ook den toestand van het volk, de wetten, het gezellige leven, en den aard van het land en van den grond, op eene bevallige wijze kennen. Van de Geschiedenis van Rusland kan men wel zeggen, dat zij eigenlijk voor de eerste maal het En. gelsche publiek wordt aangeboden, want het oudere en tot nu toe eenige werk over dit onderwerp van Tookeis vol onnaauwkeurigheden. De Ge schiedenis der Reformatievan Sledding, is wijdloopig, doch geeft een wel. geordend overzigt der groote gebeurtenissen, welke met de verschijning van het Protestantismus te zamenhangen; lezers, wien het aan genoegzame ken nis of lust niet ontbreekt, om de bronnen zeiven na te gaan, zullen in hec genoemde boek veel nut vinden. Het Leven van den zwarten Prins, ven Ja mes, bekleedt eene belangrijke plaats onder de voortbrengselen der nieuwste literatuur; het is een goed, op grondig onderzoek steunend werk, waarin al. leen maar wat meer duidelijkheid in de uiteenzetting zoude kunnen verlangd worden. De minnaren van klassische studiën verheugen zich ook met eene uitgave van Gwr'sHandboek der Romeinscheoudheden; men merkt echter bij dit even als bij vele andere boeken over hetzelfde onderwerp,op,dat de schrij* ver dikwijls niet uit de bronnen maar uit het leerboek van Adam geput heeft. Zeer verdienstelijk, echter; als vertaling uit hec Duitsch, eigenlijk niet toé de Engelsche letterkunde behoorende, is, Het openbaar en huiselijk leven der Grieken, van Hase. In de tegenwoordige geschiedenis trekt liet Berigt over den oorlog in Portugal, van Napier, de aandacht tot zich; dit schrijven is in meer dan een opzigc merkwaardig en eigendommelijk, onderscheiden namelijk door vrijmoedigheid en zeemans rondheid,door levendige en trouwe schilderingeneindelijk door korte en krachtige bewoordingen. Wij gaan tot de reisbeschrijvingen over. Het getal der Engelsche tourlsten, die zich in Europade LevantOost- en West-Indienja in de geheele wereld ophouden, en dan hunne reizen beschrijvenis reeds legio en worde nog dagelijks grooter. Natuurlijk hebben slechts de minste onder deze reis. berigten aanspraak op dnUrzame belangstelling, en onder deze zijn dan bij zonder te noemen: Davfs Reis naar China, Strang's Reis door Duitschlani en Laing's Reis in Noorwegen; alle drie in eenen hoogen graad leerrijk, vol nieuwe oplossingen over land en volkenkunde, over staatkunde, staathuis. houdkunde en geschiedenis. Zulke reizen doen het vernuft, den waarnemings. geest, het scherp en juist oordeel der reizigers eer aan, en verschaffen den lezers een waar genoegen. Davis kan voor de kennis van China als een der eerste autoriteiten gelden. Hij bestudeert het karakter en de gewoonten deS volkshij schildert situatiën en aangelegenheden met eene in hec oog val lende trouwhij neemt alles in oogenschouw en stelt het op eene duidelijke wijze voor. Davis behoort niet tot die gentlemendie een of twee dagen op de markt te Canton rondslentereneens bij eenen Hong-koopman als gasc spijzen, en dan met veel zelfvertrouwen ons Europeanen de geheimen van een land willen openbaren, dat naauwer bewaakc worde dan het serail te Konstantinopel. Davis heeft veel met Chinezen omgegaanhij is diep in het land gedrongen, ver over de grenzen, tot welke zijn Chineesch paspoorc hem veroorloofde te gaan; hij heeft tijd en gelegenheid gehad eene menigte belangwekkende stof voor zijn werk te verzamelen, en heeft dezelve vlijtig gebruikt. Strang's DuitscMand is een boek vol grondige geleerdheid en kritiek dat het Duitsehe volks-karakter van alle zijden in oogenschouw neemt en in oorspronkelijke trekken afmaalthec oordeel des schrijvers is nooit ligc. zinnig uitgesproken, maar op degelijke, ja moeijelijke waarnemingen ge. grond; doch het is zwaarmoedig en de rangschikking niet van de besce. Beide worden door Laing in zijne Noorweegsche reis overtroffendat in alle opzigten voortreffelijk en een waar voorbeeld ishoe men reizen en reizen beschrijven moet. Men kan zeggen, dac vóór de verschijning van dit boek, dat land, deszelfs regeringsvorm, deszelfs voortbrengselen, en de zeden en gewoonten des volks, zoo goed ais niet bekend waren in Engeland. Laing heeft op dit alles gelet, aan zijne waarnemingen is niets ontgaan, en de juist heid zijner opmerkingen,het helder doorzigt, waarmede hij de zaken en der- zeiver gevolgen nagaat, verzekeren hem eenen blijvenden naam. Wij gaan vlugcig over eene geheele reeks andere reisbeschrijvingen heen, welke wjj niet zouden durven aanhalen, zoo het ons niet juisc te doen was de lezers met de waren bekend te maken, welke de Engelsche literatuur! markt overkroppen. Daar is vooreerst het vermaarde boek van Nlrs.Trotlope, Parijs en de Par ijzenaar slouter onverdragelijke affectatie; ie Herinneringen uit Amerika, van dezelfde schrijfster, deugen even zoo min; zij heeft hec land niet goed bestudeerd, hare beschrijving is zonder warmte of belangstel ling. Bij de Uitstapjes in Zwitserland, baart alleen verwondering, Cooper's naam voor een boek te vinden, zoo vol afgesleiene en tienmaal herhaalde zaken. De Reizen en luimen, van Willis, bevatten louter ijdel en nietig gezwets; het Schetsboek, van Gregor, is gemakkelijk en bevallig geschreven, maar vol gemeene plaatsen. Sliddelis Amerikanen in Engeland, zal mogelijk hem wat nieuws zeggen, die nog niet weet, dat de Londensche scrateu gas-verlichting hebben, en dat de Londensche hótêls zeer Comfortabei, maar ook duur zijn. De Tweede Reis naar Spanje, van denzelfden schrijver, is iets beter, en bevat ten minste, zoo goed als kwaad, iets nieuws. Het witte mannen graf, is door eenen heer Remkin vermoedelijk alleen met hec oogmerk geschreven, om de wereld te bewijzen, dat Sierra Leone de ge. Zondste verblijfplaats is, welke er op de wereld zijn kan; de schrijver heefc de reis daarheen voor zijne gezondheid gedaan, en dat is het eenige merk waardige In hec geheel omslachtig boek. Madrid in het jaar 1835, bevac geene onaardige schilderingen van Spaansche zeden en karakter-trekken, maar aan de buitensporige wijdloopigheid merkt men, dat de maker een brood* schrijver is. Griekenland, van Sir Granville Temple, is een regt behagelijk, eleganc boek, zoo als men van eenen gentleman verwachten kan, die voor zijn genoegen reist, en dan aan den gemakkelijker!, huiselijken haard zijne klassische herinneringen opteekent. De doopers in Amerikais in de hoofd zaak een berigt over eene naar Amerika vertrokkene zending, met hec doel om tusschen de Engelsche en Amerikaansehe Auabapcisten eene vereeniging daar te stellen, en geefc vele belangwekkende bijzonderheden over de scheu ring der Amerikaansehe Staten, wegens de slaven-quaestie, te kennen. Het vasteland in 1835, is eene doorgaans ledige, oppervlakkige compilatie. Ettt zomer in Spanje, heefc waarlijk weinig te beduiden. Zoo vele onbeduidende producten worden vergoed door hec buitengewoon belangrijk berigt over Ka- petein Backs ontdekkingsreis in de IJszee; de schrijver, de heer King, heeft de expeditie als heelmeester en natuuronderzoeker vergezeld. Den reizigers bevelen wij ten slotte het in datzelfde jaar verschenenHandboek voor het vaste landals een bruikbare, vertrouwde en in elk geval geschikte leids man, aan. 'Vervolg en slot hierna.j

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3