Staatsraad, lid van de Tweede Kamer der Staten-Getieraaide Baron van Brlenen van de Groote Lindt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; de heer Staatsraad Canneman; de Jonkhr. van Pabst tot BingerdenStaatsraad; de heer Mr. F. van de Foil, Staatsraad, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; de Baron Schimmelpenninck van der Oije van de Pólilid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Secretaris: de heer IV. J. Pie pers, Secretaris van den Raad van State. Art 5 laat aan de Commissie zelve over, om, op voorstel van den Presi dent, zoodanige punten van orde en verdeeling van werkzaamheden te ma. deen, als zij voegzaam en noodig zal oordeelen. Bij art. 6, eindelijk, is Zijne Exc. de heer Mr. ai. van Gennep, Minister van Staat, President der Commissie, gemagtigd, om met het Amortisatie- Syndicaat, met de Directie van de grootboeken der Nationale Schuld te Am sterdam, en met de Commissarissen, welke, volgens art. 13 der Belgische conventie, door onze Regering, voor de Commissie te Utrecht, zullen be noemd worden, zich in onmiddelijke betrekking te stellen, en respectiveiijk in overleg te treden, ter bevordering van de eenheid en medewerking tot het algemeene doel, waartoe deze Staats-Commissie is ingesteld. Dezer dagen is door Z. M. benoemd: tot commies stempelaar op het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te Schoonhoven, de heer el. Hofman, thans adjunct-essaijeur bij hetzelve kanton, en zuiks in de plaats van den heer van der Voort, die benoemd is tot essaijeur bij het Waarborgs-kantoor van 's Gravenhage. Voorts zijn benoemd, tot onderwijzers van den derden rang voor de dienst in Oost-Indie, de heeren, B.van der Kolk, te Arnhem; J. II. van der Heyde, te Amsterdam; A. Meijer Jr., te Amsterdam, C.Pienck, te Fins- terwolde (provincie Groningen); L. van Meeningen, te Stiphout (provincie Noord-Braband.) Z. M. heefc bepaald, dat de heffing der tollen, bij Hoogstdeszelfs be. sluit van 10 November 1836, N°. 1, op den weg der 2de klasse van Zierik- zee naar de Zijpe, geoctrijeerd, zal worden opgeheven, en dat in plaats daarvan zuilen worden aangenomen de bijdragen tot afkoop van heffing, aan- geboden door de plaatselijke Besturen van de stad Zierikzee en van de ge. meenten Bruinesse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Hoogstdezelve heeft al verder bepaald, dat de toepassing van Zr. Ms. vroeger besluit van 2 November jongstleden, N". 84, waarbij eenige nadere bepalingen zijn vastgesteld, ten aanzien van den trek door de aardappelen, stokers te verantwoorden, nog gedurende dit jaar zal worden uitgesteld, en mitsdien de aanslag van alle soortgelijke fabrijkanten nog tot ultimo Decem ber 1839, volgens Hoogstdeszelfs besluit van 26 October 1835, N°. 59, zal worden geregeld. Z. M. heeft tot Directeuren van wege den handel bij de entrepöt-in» rigting te Middelburg, buiten bezwaar van het Rijk, benoemd en aangesteld de heeren C. Bomme en Jhr. IV. R. Boddaerteerstgeraelde gedurende vier jaren en de tweede gedurende drie jaren, met bepaling echter dat deze be noeming zal geacht worden te zijn vervallen, indien binnen een jaar geen volledig locaal, voor het algemeen entrepót vereischt wordende, zal zijn aangewezen. Zijne Maj. de Koning heeft vergund, dat het lijk van wijlen den Lui. tenant-Generaal Dibbetsop het gewone kerkhof begravenzal opgegraven en weder ter aarde besteld worden op het bastion C der vesting Maastricht, en dat dit bastion voortaan den naam van Bastion Dibbets zal voeren. Aan den Generaal-Majoor Baron van Boecop is, door Zijne Maj., op deszelfs verzoek, in afwachting van pensioen, het non-activiteits tractemenc verleend. Den 9den dezer is de verjaardag van H. K. H. Mevrouw Prinses Albert van Pruissen in de Residentie gevierd geworden met het uitsteken van vlag gen, het spelen van het klokkenspel en het houden van parade; des morgens was er dejeuner en des middags Familie-diner ten Hove. Den yden dezer is Z. K. H. de Prins van Oranje uit Tilburg in de Residentie teruggekeerd. Er zou nog, behalve de door Z. K. H. den Grootvorst van Rusland gedane en bekend gemaakte geschenken, eene aanzienlijke som gelds aan den Russischen Minister aan ons Hof zijn ter hand gesteld, om dezelve on der eenige personen te verdeelen, die door het een of ander zich de gunst van den Grootvorst hebben waardig gemaakt. De Hooge Raad heeft het beroep tot cassatie, ingesteld door Jannetje Besteman, weduwe van IV. Melker, die ter zake van moedwillige brand stichting in een gebouw, door de criminele Regtbank van Holland, tot de doodstraf is veroordeeld, verworpen. De Administratie voor de nationale nijverheid heeft aangekondigddat met primo October aanstaande, aan 's Rijks vee-artsenijschool te Utrecht, eenige plaatsen voor jongelingen open zijn, die aldaar voor eigen rekening de lessen zouden willen bijwonen. In een der laatste nommers van den Avondbode leest men het volgende: Betrekkelijk het ontwerp van de hang- of kettingbrug over het Y, van den Ingenieur Brade, wordt ons nog berigt, dat de wijdte van 200 ellen voor de grootste bespanningen, de gemiddelde is van de stoutste, welke van oien aard tot nog toe bestaan. Die van de hangbrug over de Menai, welke het eiland Anglesea van de vaste kust van Engeland scheidt, heeft slechts 170 ellen; terwijl die van Freyburg, in Zwitserland, welke de grootste bespan- ning van de tot nog toe gebouwde hangbruggen bevat, 270 ellen wijdte heeft. De eerstgemelde brug over de Menai (zegt de inzender) bestaat voor ruim de helft uit eene hangende brug van voormelde bespanning, en voor de andere helft uit eene vaste steenen brug van zeven bogen, welke op steenen pijlers en landhoofden van 20 ellen hoogte rusten, te zamen uitma kende eene lengte van 320 ellen. Zij heeft ongeveer f 1,300,000 gekost terwijl de brug van Freyburg in Zwitserland, die uit slechts ééne bespanning met 2 landhoofden en 2 poorten bestaat, en ongeveer dezelfde lengte heeft, slechts f 300,000 heeft gekost. Dit groot verschil komt hoofdzakelijk daar uit voort, dat de eerste brug gedeeltelijk bestaat uit eene steenen brug, op bogen rustende, en bewijst alzoo de aanmerkelijke besparing van kosten, welke de kettingbruggen boven de vaste bruggen opleveren. Deze oecono- mie is, in het onderhavige geval, nog vermeerderd door het gebruik van ijzerdraad. Elk der beide kettingen van de brug van Freyburg bestaat uit 2000 ijzerdraden, en de proeven van de heeren Seguin en Co. en andere heb. ben bewezen, dat het ijzerdraad, bij gelijkheid van stoffe, de dubbele kracht heeft. Als men in de ijzerfabrijken hier te lande insgelijks zich op de fa- brijkaadje van draad wilde toeleggen, dan zoude dit nog voor de constructie van de onderhavige brug eene groote besparing kunnen| opleveren. Ais men de som voor de hangbrug, die over het Y geraamd is, vergelijkt met die, welke de brug van Freyburg, en meer andere van ijzerdraad gemaakte bruggen, zooals, bij voorbeeld, die over de Rhóne bij Tournon, gekost hebben, dan schijnt daaruit te blijken, dat de raming van 2J millioen voor de onderhavige brug niet te laag is gesteld. De brug over de Rhóne bij Tournon, bestaande nit twee bespanningen, elk van 89 ellen, en hebbende eene totale lengte van ongeveer 200 ellen, doch slechts eene breedte van 4 el 20 duim, heeft maar f 90,000 gekost. Bij de berekening der baten, welke de onderhavige brug tot goedmaking van renten en de kosten van onderhoud en opzigt kan opleveren, heeft men den grondslag aangenomen van tweemaal de tegenwoordige circulatie, naar een tarief, hetwelk minder zijn zoudan de kosten zijn van het vervoer met de tegenwoordige bestaande middelen. Dit plan van den heer Brade, aan Zijne Maj. aangeboden, is met de daarbij behoorende teekeningen, in handen van Zijne Exc. den Gouverneur van Noord-Holland gesteld, om te dienen van berigt. Op het dorp Purmerland, in Noord-Holland, is dezer dagen de eerste steen gelegd van een kerkgebouw der Hervormden; het merkwaardige hierbij was, dat door den oudsten zoon van den weledel geboren heer de Groef, heer van Purmerland, Ilpendam en Zuidbroek, om den eersten steen te leg gen, dezelfde truffel gebruikt werd, waarmede door een van deszelfs voor vaderen in 1648 de eerste steen van het paleis te Amsterdam is gelegd geworden, De schilderijen van wijlen Professor Bleuland te Utrecht, hebben bij openbare verkoop de aanzienlijke som van 72,000 opgebragt. In het voorjaar van 1840 zal er weder eene tentoonstelling van gewes. telijke voorwerpen van nijverheid, in de stad Groningen, van wege het de partement Groningen van de Nederlandsche maatschappij van nijverheid, ge. houden worden. Door hetzelfde departement dier maatschappij is dezer da. gen de volgende prijsvraag uitgeschreven, die vóór of op ultimo September 1840 zal behooren beantwoord te zijn: „Welke zijn de verfraaijingen en verbeteringen, welke, bij hetgeen reeds, zoo van Regeringswege als op andere wijzen, in de laatste jaren vooral, geschied is, in en om de stad Groningen nog kunnen worden daargesteld. Men verlangt, dat hieromtrent een algemeen plan worde opgemaakt, zoo veel mogelijk in zoodanige termijnen van afwerking verdeeld, dat ingezete. nen uit de behoeftige klasse hierin gedurende eenige jaren een nuttig werk kunnen vinden." Aan den schrijver van het best gekeurde antwoord op bovengemelde vraag, wordt eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van 50, aangeboden; terwijl daarenboven eene zilveren medaille is uitgeloofd aan hem, die, al is het geen volledig antwoord, evenwel genoegzaam belangrijke denkbeelden of ontwerpen betrekkelijk bovengenoemde zaak, aan het departement zal hebben medegedeeld. GRIEKENLAND Athene den 19 April. Van deze dagteekening schrijft men, dat het in Griekenland veel ongenoegen had gegeven, dat het bij vroegere Koninglijk besluit vastgestelde jaarlijksche feest der omwenteling, eerst uitgesteld en daarna met een eenvoudig Te Deurn zingen afgeloopen was. De menigte heefc dit aan den invloed van de Gezanten van Rusland, Oostenrijk en Pruissen, die het Te Deum niet bijgewoond hebben, toegeschreven, en zich des avonds vereenigd voor de huizen der Engelsche en Fransche Ambassadeurs, welke alleen geïllumineerd waren, en waar men door het aanheffen van vrijheids, kreten, het zingen van vrijheids-liederen enz. zich lucht gegeven heeft. Een groot aantal ingezetenen heefc voorts zich op eenen pubheken maaltijd vereenigd, waar hevige redenen uitgesproken zijn. Het ongenoegen heerscht overal; te Patras heefc men zelfs op eenen grooten maaltijd, in weerwil dat er de Gouverneur en verdere Autoriteiten tegenwoordig waren, geweigerd op 's Konings gezondheid te drinken. RUSLAND. Uit Petersburg schrijft men van 24sten April, dat in het gouvernement Taurien, in de maand Februarij, een merkwaardig natuurverschijnsel had plaats gehad. Den 15 Februarij begon in de Jaltasch-Kreitz de afhang des bergs, waartegen hec dorp Kekeneis gebouwd is, naar beneden te zakken, en op den 21 Februarij was een streek van 2 wersten in den omtrek, omtrent 50 graden verschoven. Door die afglijding waren 4 huizen, 6schuren, 7111a. len en 26 cuinen te zamen gestort. Uit Petersburg verneemt men verder, dat men in Rusland, sedert het jaar I709, geen voorbeeld weet, dat de rivieren eerst met 30 April van ijs zijn bevrijd geraakt; met onderscheiden rivieren zal zulks dit jaar nog langer duren. Men meldt uit Riga van 29 April: Het ijs in de Duna ligt nog zoo vast, dat men er in alle rigtingen zonder gevaar over rijdt; de laatste ijsgang, die in de geschiedenis opgeceekend is, was anno 1582 den 29 April. DUITSCHLAND. Men meldt uit WeeneD van 6 Mei, dat Zijne Maj.de Keizer den istenjunij de reis naar Hongarije zal aannemen, ten einde den Rijksdag in persoon te openen, en dat Zijne Maj. daarna eene reis door een gedeelte van genoemd Koningrijk zal doen. Den yden dezer werd te Weenen verwacht Z. K. H. de Aartshertog Reinier en familie. Tegen het einde van Mei of het begin van Junij zouden aldaar aankomen de Hertog van Modena en familie. Z. K. H. de Aartshertog Palatijn was wederom naar Ofen teruggekeerd. Een Russische renbode was naar Petersburg, een Oostenrpsche naar Brussel en Londen afgezonden. Men scheen wederom meer aan eene hervatting der diplomatische betrekkingen met Belgie te denken, Dezer dagen is door Z. M. den Koning van Pruissen eene bepaling gemaakt, ten aanzien van jeugdige werklieden in de fabrijken. In dezelve wordt te kennen gegeven, dat niemand, vóór den vollen ouderdom van 9 jaren bereikt te hebben, in eene fabrijk mag aangenomen worden; vóór den ouderdom van 16 jaren bereikt te hebben, mag niemand worden opgenomen die niet gedurende 5 jaren regelmatig onderwijs heeft genoten, goed lezen en schrijven kan. De fabrijkanten moeten aan hunne werklieden, die nog geene belijdenis van hunne Godsdienst hebben afgelegd, den noodigen tijd geven, om zich daarvoor te bekwamen. Bij deze verordening zijn ook de uren van arbeid bepaald en een tarief er bijgevoegd van de boetendoor de fabrijkanten te betalen, indien zij deze wet niet nakomen. Z. M. de Koning van Pruissen heeft aan de heeren Scherf, Rochussen en le Cterq een gouden snuifdoos ter hand doen stellen, wegens hunne po. gingen bij het sluiten van een handelstractaat tusschen Pruissen en Neder, land, aan den dag gelegd. Van de zijde van den Koning der Nederlanden, zou een dergelijk geschenk aan de Pruissische Commissarissen gedaan worden. Naar men uit Berlijn van 5 Mei verneemt is Dr. Gans, Professor aan de Universiteit aldaar, in den ochtend van dien dag, ten gevolge van een aanval van beroerte overleden. Te Cleef heeft het schuttersgenootschap besloten de onlangs afgebrande scbutterstent weder veel fraaijer te doen opbouwen. Men schrijft uit Kranenburg van 8 Mei, dat met het aankomen van het betere weder, de meikevers in zulk eene menigte verschenen zijn, dat zij boomen en planten geheel kaal vretendaarom had de Burgemeester van Cleef 5 silbergrossen of 30 Cents uitgeloofd voor ieder schepel van deze dieren, dat op het stadhuis zal gebragt worden. Uit Stuttgard schrijft men ons dat op den 2den Mei het huwelijks, contract benevens alle de daarbij behoorende acten, betreffende het huwelijk van den Erfprins van Oranje, zijn onderteekend geworden. Z. K. H. wat op den 4den aldaar aangekomen en aan het Koninglijk slot afgestapt. Door de Regtbank van Osnabrugge is omtrent verschillende aanklagte# tegen weigerachtige schatpligtigen den 24 April uitspraak gedaan, en hef vonnis openbaar gemaakt. De burgersdie onder de tegenwoordige omstan digheden geweigerd hebben de belastingen te voldoen, zijn daarbij vrijge* sproken, en de administratie veroordeeld in de kosten. G RO OT-BRITANNIE. Londen den 8 Mei. Hare Maj. heeft Zaturdag een court gehouden, ter ontvangst van Z. K. H. den Russischen Troonopvolger en van Z. K. H. Prins Fredrik Hendrik der Nederlanden, welke zich in fijtuigen der Koningin naar het^ paleis hadden begeven, vergezeld door den Russischen Arobassa. deurGraaf Pozzo di BorgoGraaf Orlof en den Nederlandschen Zaakge lastigde, Baron Bentinck. Vervolgens zijn HH. K. en K. HH. aan de Hef- togin van Kent voorgesteld. Dienzelfden dag is er diner ten Hove geweest, hetwelk de Grootvorst eff de Prins bijgewoond hebben.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2