■De Stoomboot, op Welke tie Vorstelijke personen naar Zaandam zijn over gestokenwerd door Prins Hendrik met eigen handen bestuurd. In het Petershuisje te Zaandam, heeft II. K. K. H. staande voor den onlangs aldaar aangebragten steen, ter gedachtenis der zeetogten van Prins Hendrik, met al de warmte van erkentelijke moederliefde, de gelegenheid aangegre pen, om den verdienstelijken Kapitein ter zee Ariëns, andermaal, in de vlei jendste bewoordingen, hare gevoeligheid, wegens zijn belangrijk deel aan deze merkwaardige togten te doen kennen. Het is naast dezen steen, dat die met de inscriptie: Tsesarewitsch, Troon opvolger Grootvorst Alexander Nicolajewitsc'iden 17 April 1839, ter gedach tenis aan het bezoek van den Keizerlijken reiziger, is geplaatst. De heer Bes aan de Zaan, heeft aan Z. K. H. den Grootvorst eenen zil. veren beker doen aanbieden, die door hem aangenomen is. Aafl den kunst schilder Portman, die het portret van Czaar Peter vervaardigd heeft, heeft H. K. K. H. de Prinses van Oranje een met jnweeien rijk orazettén ring ten geschenke gezonden. De zilveren beker, die door den heer Bes aan Z. K. H. is aangeboden, was van -Czaar Peter zeiven afkomstig, en in der tijd door Z. iVi. te Zaandam ten geschenk gegeven. Door den heer PViedeman, een achter kleinneef van den beroemden Adam Silo, die de leermeester van Czaar Peter in de scheepsbouw kunde geweest is, is een portret van dien Si/o aan Z. K. H. aangeboden. Nog schrijft men uit Amsterdam van den 2osten, dat H. K.K.H.eenen gerusten nacht had gehad en men zich vleide, dat Hoogttdezelve spoedig herstellen zou. Prins Alexander werd dien dag in de hoofdstad verwacht. Uit het Journal de la Haye verneemt men, dat de heer Couvrcurwo nende te Haarlem, en wiens ijver in het vak der nijverheid bekend is, een man van ondervinding en een vriend van eiken wezentlijken vooruitgang, in de loopbaan, waarin hij eenen zoo loffelijken naam verworven heeft, voor. nemens is in gemelde stad, een groot etablissement tot bevordering der nationale nijverheid in werking te brengen. De weleerw. zeer geleerde heer J. M. Chedeville, sedert October 1804, Professor en President van het Seminarie te Warmond, heeft den I3den February jl, zijne bediening nedergelegd. Zijn weleerw. zal den ipden dezer, als President worden opgevolgd door den hoogeerw. heer B, J. Ger. ving, Aartspriester van Holland, Zeeland en West-Vriesland. Wij vernemen, leest men in den Avondbode van gisteren, dat heden ten 2j- ure te 'Sloterdijk een beslissend contract tnsschen de Haarlemmer Spoor weg-Maatschappij en den heer Beukman is geslotenen dat dadelijk de werkzaamheden op het zoo lang betwiste terrein, onder directie van den Ingenieur Conradzijn aangevangen. Door deze voltooide schikking en aangevangen werkzaamheid is derhalve de Maatschappij reeds thans in het bezit van den questieusen grond. De procedure zal echter niet, zoo ais een ander dagblad te voorbarig gezegd heeft, van de rolle geschrapt', maar wel degelijk voortgezet worden. De uitspraak in het hoogste ressort zal beslissen over den prijs: of, namelijk, de maatschappij zal volstaan met hetgeen zij nu voor den grond betaalt, dan of aan den heer Beukman zijn volle eisch behoort voldaan te worden. Hoe die uitspraak ook zijn moge, zij is, voor de voltooijing van den weg, die nn spoedig zal volgen, geheel onverschillig. Wij gelooven derhalve, om goede redenen, aisnu te mogen en te kunnen voorspellen, dat de Haarlemmer spoor weg tegen Augustus geheel zal zijn afgewerkt, en wenschen met deze uit komst der bemoeijenissen van den Raad van administratie van den Haarlem mer spoorweg het vaderland geluk. Uit Apeldoorn schrijft men van 18 April: Met belangstelling verneemt men, dat zich alhier gevestigd heeft eene maatschappij, ten doel hebbende om door opbouw van huizen, en ontgin ning van heide gronden, den bloei'dezer belangrijke gemeente te helpen be vorderen. De steeds toenemende bevolking dezer plaats, de gunstig,e ligging voor handel en fabrijlcvvezen doen het vast vertrouwen geboren worden, dat de ontwerpers van deze oprigting hun nuttig doei zullen bereiken. Het be. haagde Zijne Maj. bereids voor 8 aandeelen ih te schrijven, terwijl verschei. dene ingezetenen ook reeds ais deelhebberen bekend zijn, zoodat men reeds dit jaar met den opbouw van huizen eenen aanvang maken zal. Het is voor namelijk in de buurt van de heerlijke wandelingen van het park 'tLoo, dat men gronden ter ontginning en opbouw van huizen aangevraagd heeft. Te Over-Asselt, nabij Grave is, onder het laveren, het schip van P. van Kessel onder water geraakt, waardoor zijne vrouw en een zuigeling van 8 maanden, die zich in de kajuit bevonden jammerlijk zijn omgekomen, de schipper en de knecht hebben zich met moeite gered. lir zijn berigten uit Batavia tot 5 November 1. I. die niets bijzonders mededeelen, dan alleen eenen brand te Sorabaije, waardoor ruim 250 huizen in de asch werden gelegd. DUITSCHLAND. Uit Berlijn schrijft men van den iaden: Het plan tot het bouwen eener bibliotheek achter de Universiteit, is thans den Universiteit-Senaat voorgelegd, die zijne toestemming tot afstand van den grond geven moest, hetgeen trouwens geen bezwaar hebben zal. Het bouwkapitaal van 360,000 daalders is over 6 jaren verdeeld, zoodac er ieder jaar 60,000 daalders daartoe bewilligd zijn. Het oude bibliotheek-gebouw zal tot bewaring van andere voorwerpen van kunst worden gebezigd. Sinds eene reeks van jaren heeft de Directeur-Géneraal van den post, de heer van Nagler, bijzondere zorg besteed aan eene platen-verzameling. Deze waardevolle bladen liggen schier nutteloos in portefeuilles, vermits er geen geschikt lokaal voorhanden was, om ze voor het publiek toegankelijk te maken. Men hoopt, na voleinding der nieuwe bibliotheek, in het oude gebouw plaats voor dezelve te vinden. Ook het Aegyptisch museum, dat zich thans in het paleis Mon Bijou bevindt, zal naar het oude bibliotheek gebouw overgebragt worden. De Aartsbisschop van Posen en Gnezen houdt zich nog altijd, als vrij man, te Berlijn op, en heefc vele conferentien met hooge Staatsdienaren; hij is nog niet ten gehoore bij den Koning toegelaten géwordén. Uit Frankfort meldt men van den i/den, dat de Belgische Baron O'Sulli van de Grass zonder eenige officiële hoedanigheid te Weenen is teruggeko men, en het hem slechts is vergund geworden, zich als ambteloos persoon daar te vertoonen. Nu de berigten uit Konstantinopel lang; genoeg van oorlog geschreven hebben, zoo wordt thans, hetgeen wel denkelijk was, daar aan al die tij dingen niets waar was, uit Smyrna berigt, dat er geen oorlog zal komen, want dat de Fransche Gezant Roussin den Sultan tot vredelievende gedachten jegens den onder-Koning van Aegypte had overgehaald! GROOT-BRITANNIE. Londen den 17 April. Lord Russell heeft Maandag zijne aangekondigde motie in het Lager-Hnis gedaan, omtrent eene verklaring door dat Huis te geven, of het de door de Ministers, ten aanzien van Ierland, gevolgde staat kunde goedkeurde. Hij verklaarde, dat de toestand van Ierland in de laatste jaren niet verergerd was, en dat de oorzaken van verwarring, dié er in som. mige deelen nog mogt bestaan, aan het voorgaande bestuur der Torys moesc worden toegeschreven; de rust en de welvaart zou langs zoo meer hersteld worden en toenemen, wanneer de tegenwoordige staatkunde behouden bleef, doch indien de Torys aan het bewind mogten komen, hetgeen geschieden zouzoo zijne motie werd afgestemddan vreesde hij voor Ierland het ergstedewijl dan de banden van onderlinge vriendschap en welwillendheid, welke het tegenwoordig bestuur had getracht te léggen, weldra vaneen zouden gescheurd zijn. Sir R. Peel, die berigt had, dat hij, zoodra Russell zijne motie zou doeii; tegen dezelve een amendement zou voordragen, verklaarde, dat het weinig voegen zou aan het Lager-Huis om het gedrag der Ministers goed te keuren; terwijl in het Hooger-Htiis opzettelijk een onderzoek naar dat gedrag werd ingesteld. Zijn amendement bevatte, dat het in den tegenwoordigen staat van zaken niet voegzaam zou wezen de door den Minister verlangde verkla. ring af te teggefi. Onderscheiden leden hebben, dien dag en gisteren, zoo voor als tegen dé motie van Lord Russell gesproken. Onder de laatsten waren er die een vrees- selijk tafereel ophingen van cte bestaande onveiligheid voor Protestantsché landeigenaars en hunne onderhoorigen in Ierland, Gisteren avond was het nog tot geene stemming gekomen, Te Londen is den 11 April een prachtig geschenkdat de Schah vanPersie voor de Koningin van Engeland bestemd heeft, aangekomen. Hetzelve bestaat: uit 50 of 60 shawls, in de fabryken van Shiraz en Ispahan met buitengewone bekwaamheid en uitmuntenden smaak bearbeid.i Eenige dier shawls stellen; fn al derzelver bijzonderheden, voor zegevierende togten, reeksen van rijli: belariene Itameelen en prachtig gezadelde Arabische paarden, groepen mtizij- kanten en opperhoofden, alle schitterend, en met groote naauwkeurigheitl voorgesteld. F R A N K R IJ K. Parijs den 19 April. Op het laatst van de zitting fan den i6den is menf nog tot de stemming van eenen Voorzitter voor de Kamer van Afgevaardig. den overgegaan, en is met 223 stemmen de heer Passy verkozen. De heer GdiUon Barrot heeft 193, Dupin 9 en Cunin Gridaine ééne stem verkregen. Op het laatst dei zitting van den lyden en in die van den i8den, zijn in de Kamer van Afgevaardigden 4 Vice-Presidencen gekozende Secreta rissen en Quaestors moesten nu nog gekozen worden. Hoewel de Oppositie bladen, die de partij van den heer Oditton-Barrot zijn toegedaan, hunne woede over de keuze van den heer Passy, die geiö- tigde gevoelens koestert, niet kunnen verbergen en thans de wyze van stem ming hekelen, welke niet zou toelaten om vrij zijne keus uit te brengen; zoo verheugen zich de bladen, die voor het voorgaande Ministerie Moll hebben .partij getrokken, zeer over de benoeming van Passy, Onder anderen leest men in het Journal des Dlbats Men wilde, dat de Kamer zoude spreken en de Kamer heeft gesproken, enzoo wij het zeggen mogen, met eene grootere meerderheid dan wij zelfs durfden hopen. Er blijft ons niets over dan een Kabinet op den door de Kamer aangewezen grondslag te vormen. Elke vertraging zou voortaan zon der verontschuldiging zijn, en het ware het geluk van Frankrijk tegen wer ken indien men aan de booze hartstogten den tijd liet om weder in het onzekere te brengen datgene, hetwelk de wijsheid der Kamer zoo gelukkig beslist heeft. De Moniteur behelst de vergelijkende staten van de ontvangsten der regten enz. over de drie eerste maanden van het tegenwoordige jaar met die van het eerste kwartaal 1837 en 1838. Dit jaar hebben de ontvangsten, van Januarij tot ultimo Maart, bedragen 152,493,000 fr., zijnde 8,777,000 fr. meer dan in 1837, en 4,906,000 fr. meer dan in 1838. Het regt op de bin- nenlandsche suiker, hetwelk de vorige jaren niet bestond, bedraagt voor deze drie maanden 1,262,000 fr. Men werkt op de werven van Toulon steeds druk atu de niciusimg van eene vloot. Spoedig zullen 2 linieschepen en 1 fregat gereed zijn, om ree te kunnen bouwen. Door de aardbeving op het eiland Martinique zijn meer dan 500 men- schen omgekomen en 300 anderen Vertttinkt en zwaar gekwest geworden. B E L G I E. -De Avondbode bevat het volgend bijzonder berigt nit Brussel van den i8dens Ik haast mij, u te melden, dat er dezen morgen, onder voorzitterschip van Leopold, een Kabinetsraad is gehouden, in welke men heeft besloten, den heer Van de JVeyer tot de teekening van het eind-tractaat t» ■agaagen. Dien ten gevolge, zal de Kabinets-koerier Delmoitiidezen middag ten 4 ure, naar Londen vertrekken, met de noodige volmagt voor onzen Gezant, tot het vervullen eener Zoo herhaaldelijk toegezegde en zoo dikwerf Uit. gestelde formaliteit, waarmede de Hollandsch-Belgisehe quaestie einde lijk. haar beslag erlangt. De Commerce Beige bevestigt bovenstaand berigt, en voegt .er bij, dat de Kabinets-koerier Delmoitii Mn i8den des avonds met de magliging aait de IVeyer ter teekening naar Londen vertrokken is. Het stadje Stoekem, 2 ure van Masseijk, is door eenen vreesselijkeii brand vernield, waardoor 013 huisgezinnen in ellende gedompeld zijn. De invoer in Belgie nit Holland heeft in 1837 bedragen 25,393,854 fr. ais 1,360000 fr. aan tabak, 9,400,000 aan koloniale waren, 4,800,000 aan vee, 1,150,000 aan granen, 1,800,000 aan wol en 7,000,000 fr. aan ver. schillende voortbrengselen en koopmanschappen. PRIJS-COUR ANT der EFFECTEN. Amsterdam den 20. April 1839. Nederlanden. Gebl. Pruissen. Werkel.Schuld 2}pC, Dito 5 Uitg. Kans-Biljetten Am0rc.Syndic.4j 3 Hand.-Maats. 4} - Nieuwe dito4J Aandl.H.Spoorw. Rijn-Spoorw. 4" Frankrijk. Inschr, Grb. 3 pCt. Rusland. - 54tl 55, Ioi|aió2j i tV 27 a 27} 94ïa 95} 79l' 8° i8ojai8i Gb.tf.&C°.l798 5PCM05 aiosj I05 aio5l 7oJa 7o\ 98 a 98J Ins. en Certif. 6 ,8145 54'rï 102 1 ■"l 27! 94 li' 80 180J Geldl.tei0mf.4pCc. t Aandeelen van dito.. -a 1 Spanje* Nieuwe ,835 S 85 5pCt. i6|az6's Dito onbep. st.a— Dito passive-a Dito uitgest. a— Coupons 1 Nov... a— Oostenrijk. Obi.Go//& C°, 5 pCt. a ertificacen.ai -a Neg. Metaliek 2J a Idem'5 a Dito- in Lond. 5 a Bank-Aktien.3 1 -. Napels. Certificaten.5» pCt. a Dito in Napels5 a Gebl .161 De Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Leyden. Zdturdag den 20. April 1839. Van 29 tot 32 i 33 gulden. BROODZETTING voor de STAD LEIDEN, Tngaande Maandag den obsten April 1839. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel benedenzal mogen worden ver kocht, ingevolge Koninklijk besluit, van den 25 Januarij 1826, Staatsblad Nd. 5}, en de dispositie van H. H. Gedeputeerde Sjaten van .Zuid-Holland, van den 5 December 1828, CProvinciaalblad N°.'161.) Het Roggebrood i van zuivere rogge gebakken, wegende 3 Ned. ponden, op 39 cents. Een pond vijf oneen, op Het Tarwebroodbeste soortwegende een Nederl. pond, op 34 Vijf oneen, op17 Het Franschbroodvan een Nederl. pond, op -34 Vijf oneen, op 4 .17 t

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2