Zijns Exe.dë OpparbavsihHyber v»n <St vtstiog Bergeo-op-Zjom, He Lnltenint-Generjal Baron van der Cape Hen, als zoodanig te Maastricht be. noemd, heeft den*3<Jen April de volgende dagorder afgekondigd: Wij Luitenant-Genewial Baron P. van der CapetienOpperbevelhebber dezer vesting, brengen door deze ter kennis van de beze;ting: Dat bet Zijne Maj, den Koning behaagd heeft, bij besluit van den isten April 1839, N°. 1, mij te benoemen tot Opperbevelhebber der vesting Maas tricht, in plaats van wijlen den Luitenant-Generaal Baron Dibbetzen tot Opperbevelhebber der vesting Bergen-op-Zoom te benoemen den Generaal- Majoor Bngelaar. Wordende het opper-eommando dezer vesting van heden af provisioneel opgedragen in afwachting der aankomst van den Generaal-Majaar Bagelaar aan den Colonel von RheinsPlaatselijk Commandant alhier. Dit Dewijs van *s Konings vereerend vertrouwen kan mij niet anders dan ten hoogste aangenaam zijn, en zoo ik aan mijne verpligtiegcn jegens Ko ning en Vaderland heb kunnen voldoen, dan ben ik dit grootenrieels ver- scbuldigd aan de eensgezindheid en goeden wil, welke ik bij een ieder, gedurende mijn lang verblijf alhier, heb mogen ondervinden; terwijl ik van deze gelegenheid gebruik maak, mijnen aank deswegens aan een ieder te be. tuigen, zullende ik mij steeds met genoegen die zamenwerking blijven her inneren, en wensch ik aan mijne wapenbroeders dezer bezetting alle geluk en voorspoed toe. De Luitenant-Generaal voornoemd (Geteekend~) Baron van der Capellen. De publicatie aan de ingezetenen gerigt was buna van denzelfden inhoud, onder betuiging van Zijn Hoog Edel Gestr. tevredenheid over het gehouden gedrag der goede ingezetenen dezer plaats. Zijne Exc. heeft den ndeti dezer, na ue ontvangst van deszelfs benoeming, zoo veel mogelijk van de officieren afscheid genomen en is in den morgen van den 2den naar zijne nieuwe bestemming vertrokken, met zich voerende den bijzonderen en algemeenen wensch van velen, om ook in andere oorden dezelfde gehechtheid te mogen ondervinden als tot het heil en geluk van Zijn Hoog Edel Gestr. dienstig kan zijn eu waarvan alhier zoo dikwerf de bewijzen aanwezig waren. AMERIKA. De laatste berigten uit Mexico schenen het nog als waarschijnlijk op te geven, dat door tnsschetikomst van Engeland eene minnelijke schikking met de Fransche Regering tot stand zou komen. Evenwel waren de Mexikaan- sche havens nog bij voortduring geblokkeerd, behalve die van Tampico, dewijl de inwoners van die plaats de Fransche ingezetenen, in tegenstelling met het bevel oer centrale Regeringniet hadden verjaagd, maar integen deel hun vele beleefdheden bewezen handen. Santa-Anna had, van zijne bekomen wonden geheel hersteld, den 3 Fe bruary het presidentschap aanvaard, dat hem gedurende de afwezigheid van Butfamente is opgedragen, die, aan het hoofd van vierduizend man, tegen de Federalisten te Tampico was opgetrokken, wier magt aanzienlijk is ver. tneerderd door de aankomst van den Generaal Megia van Nieuw-Orleans, met manschappen en krijgsmaterieel. A E G Y P T E. Een berlgt uit Alexandrie meldt, dat de Engelschen werkelijk In het bezit van Aden gekomen zijn. Nadat gedurende eenige uren de stad dour het ge. schut van twee corvenen beschoten was geworden, heeft de zoon van den Sheik de stad overgegeven, op voorwaarde, dat aan de bewoners tijd zou verleend worden, om met hunne bezittingen dezelve te verlaten; waaruit dus blijkt, dat de Arabische bevolking zich aan de Engelschen niet wil onder, werpen. De Sheiks van Aden waren tot hiertoe steeds onafhankelijk geweest, en zelfs de Turken hebben, twee honderd jaren geledenslecht zeer korten tijd zich in de opper-heerschappij over hen kunnen handhaven. Thans heeft de zoon van den Sheik, die Aden aan de Engelschen heeft moeten overge ven, eene bezending naar den in Yemen bevelvoerenden Generaal van Mehe. med Ali afgevaardigd, hem om bijstand tegen de Christenen gevraagd, en zich vrijwillig aan de heerschappij van den Pacha van /Egypte onderworpen. Die Veldheer, Ibrahim-Pacha, heeft terstond berigt van het gebeurde aan Mehemed- AU gezonden. Of de Engelschen bunne veroveringen op het gebied van Aden voort zullen zetten, weet men nog niet; zeker is het evenwel, dat de bewoners zich in dat geval met kracht zullen verdedigen. SPANJE. Eene aanmerkelijke menigte Bijbels, in de Spaansche taal gedrukt, wor. den, sedert eenigen tijd, onder begunstiging van den Bisschop van Astorga, uit Engeland in Spanje ingevoerd. De kerkelijke Overheden echter in onder- schelden kerspelen zien dit met lede oogen aan, en beginnen maatregelen ie beramen, welke het verspreiden der Bijbels en dus ook van kennis, verlich ting en ware godsdienst, zouden kunnen beletcen. Men verzekert ook dat de Ministers op dien grond den invoer van Bijbels beraoeijelijkten, dat namen, lyk daardoor de binneniandsche boekhandel zou lijden. ITALIË. Uit Ancona meldt men, dat aldaar den 24 Februarij, eenige onrustbarende woelingen, door beschonken soldaten veroorzaakt, plaats hadden gegrepen; de gewapende magt had zich echter in het algemeen aan de zijde van het Gouvernement geplaatst, waardoor de rust spoedig wis hersteld geworden. Verder wordt nog gemeld, dat op het eiland Maltha in February nieuwe, beperkende maatregelen ten aanzien der drukpers waren afgekondigd, welke, hoewel in staat om de losbandigheid der drukpers op dat eiland te.beteuge len, echter gevreesd werden r.iet dat uitwerksel te zullen hebben, hetgeen men er van kon verwachten, omdat de Autoriteit geene genoegzame kracht zou aanwenden, om die maatregelen uit te voeren. De drukpers leverde vooral stukken op, die men nadeelig voor de rust van Italië beschouwde. DUITSCHLAND. Uit Weenen schrijft men van 30 Maart: De leening, door ons Gouvernement geopend, en in de dagbladen ver- meld, is eindelijk vastgesteld en gesloten; zoodac er nog enkel de ratificatie aan ontbreekt. Dezelve zal groot zijn 30 millioen 20 fl. fusz., verdeeld in loren van 250 fl., die wederom gesplist zullen zijn in vijfde gedeelteneven als de groote loten Rothschild. De trekking zal geschieden tweemaal jaars de hoogste prijs zal zijn 250,000 fl., en de Niet 500 fl. (alles 20 fl. fusz.) dat is het dubbel van den inzet; de leening zal in 40 jaren zij afgelost. Een Kabinets-orde van den Koning van Pruissenonder dagteekening van 5 Januarijstaat aan de Israëliten van de provincie Westphalen, welke vaste goederen ten platten lande verkregen hebben, en die zeiven landbou» wers ziin, toe, om arbeiders van de Christelijke godsdienst aan te nemen. Uit Berlijn schrijft men van 31 Maart: Naar men zegt, zullen er dit jaar in verschillende provinciën geene krijgs oefeningen van de landwehr, en geen bijeentrekken van troepen plaats heb^ ben. Eensdeels zou zulks zijn ter tegemoetkoming der buitengewone kosten op ons budget van oorlog; anderdeels, om alle geruchten, aangaande het maken van krijgstoerustingen, te voorkomen, en de handwerkslieden en land bouwers te verschoonen. Tegenwoordig is voor het kamergeregt alhier aanhangig het bekende Mucker's proces, waarvan de dagbladen reeds bij herhaling gesproken heb ben. Hetzelve betreft eene secte in Koningsbergen, die, aan het uiroetenen van kerkelijke plegtigheden de schandelast* daJen paart. Verschillende bijbeiplaarsen legger, de leden vtn dezelve, ter hunner verontschuldiging,, verkeerdelijk uit, en drijven een aantal dwaalbegrippen tot het uiterste. De geschiedenis levert siecbts weinige voorbeelden op van zulke buitensporig heden, als door hen bedreven worden; misschien zouden, bij voorbeeld, die, welke onder Lodewyk XP", nabij Parijs, in de vergaderingen der Con. vulsionaires, plaats hadüen, daarmede kunnen vergeleken worden. Het op. perhooid dier secte, zekere Ebelverdedigt zich, naar men zegt, zeer scherpzinnig, en het oordeel zal misschien geheel anders uitvallen dan men verwac.it; daar de getuigen meest allen medcpligtigen zijn, zoo vinden na tuurlijk de verklaringen dier weinigen, welke door opregc berouw tot beken tenis worden gedreven, veel tegenspraak. De algemeene verwachting is omtrent den uitslag van dat regtsgeding zeer gespannen. Uit Kleef wordt van den 3den April gemeld: Alles is thans hier weder tot de rust teruggekeerd, zoo zelfs, dat ware de jongste opscnudding niet nog steeds het onderwerp van alle gesprekken, men nergens eenig spoor der woelige tooneelen, die voor eenige dagen onze stad verontrust hebben, terug vinden zouden. De 120 man infanterie en 20 lansier», die tot herstel der rust herwaarts gekomen zijn, waren daartoe meer dan toereikende. Tot nog tóe zijn 38 personen in hechtenis genomen; het geiegteiijk onderzoek wordt met ijver voortgezet; men spreekt van nog meerdere gevangennemingen, die bewerkstelligd zullen worden. Men zegt ook, dat vast garnizoen alhier gelegd zal worden en men verwacht zelfs reeds binnen eenige dagen een bataljon, groot 400 man, van het 150e regiment. - Men schiint in nog eenige plaatsen in den omtrek van Kleef voor onlusten beducht te zijn; althans neemt men daartegen voorzorgsmaatregelen; te Gel» dern alleen ligt thans een garnizoen van 800 man. De in Kleef in garnizoen gekomen troepen zullen door andere en meer dere troepen vervangen woiden. tiij eene openbare bekendmaking der Rege ring is dit aan de burgerij afgekondigd. De Minister van Eerdienst en Openbaar Onderwijs in bet Koningrijk Hanovtr, von Stralenheimheeft officieel aangenondigddat Zijne Maj.de Koning verboden heeft, dac zijne onderdanen, tot een nader bevel, de Hoo* geschool van Tubingen mogen bezoeken. Men meldt uit Frankfort van den jsten April: De Baron O'Sullivan de GrasBelgisch gevolmagtigd Minister aan het Keizerlijk Oostenrijksch hof, vergezeld van Graai Vilain XIF, attaché bij dit Gezantschap, is gisteren uit Brussel alhier aangekomen, en heeft heden na den middag de reis naar Weenen voortgezet. De geschillen tusschen Belgie en het Oostenrijksch Kabinet, betrekkelijk den Generaal SkizynecKi, schijnen dus uit den weg geruimd te zijn. Een berigt uit Franklort van 30 Maart beweert, dat de tijdingen, die gedurig door de Illgemeine Zeitung worden medegedeeld, omtrent oorlogs toerustingen van de Porie tegen Mehemed-Ali (welke berigten trouwens ook niet de moeite waard zijn om over te nemen en dus door ons niet zijn me degedeeld), geheel bezijden de waarheid zijn, daar de beste overeenstem ming door de bemoeijingen der Europesche Mogendheden tusscnen den een en den ander heerscht. De Liebenbürger Bete van den 12 Maart, schrijft uit Bajda-Hunyad: Verleden maand was nier eene vrouw, naast de wieg van haren sluime renden zuigeling, ijverig bezig met naaijen. Toen het wigtje ontwaakte legde zij de naald weg, nam den zuigeling aan hare borst, en at, nadat het kind gezoogd was, eene snede van het nevens haar liggende vcsche brood, doch voelde bij het doorslikken der laatste bete eene stekende pijn in de keel. over welke zij zich aan haren man beklaagde, toen deze van zijnen arbeid te huis kwam. Toen zij later de weggelegde naald zocht, om haar naaiwerk weder op te vatten, was deze nergens te vinden. Des nachts leed zij aan eene stekende pijn in de borst, die echter tegen den morgen geheel bedaarde. Drie dagen later, juist toen, in tegenwoordigheid van verscneidene geloof waardige personen, zij haar kind weder aan de Dorst legde, hield het plots- ling op met zuigen en liet ae borst varen, ui, weike, tot verbazing van alle aanwezigen, een dunne gave draad kwam uitsteken; toet? nu de vrouw den draad verder voorttrok, kwam ook de daaraan gestokene, drie dagen geleden vermiste en werkelijk reeds verroeste naald voor den dag. De vrouw bevindt zich overigens volkomen wel. In de afgeloopen maand Maart heeft er in Polen en in de aangelegene Russische provinciën eene zeer feile koude geheerscht, daar de thermometer van Fahrenheit er veelal 15 gr. onder o stond. LrKOOT-BRlTANNIE. Londen den 3 April. De berigten uil Engeland bevitten niet veel belang, rijks voor het buitenland. Men merkt op, dat de Chartisten, (eene nieuwe benaming der Radicalen,) in onderscheiden deelen van Engeland eene voor de openbare rust gevaarlijke houding aannemen, daar zij, onder anderen in Lancashire, Yorkshire en andere districten, wapenen, vooral pieken onder het volk uitdeelen, zonder dpi de Overheid zich hiermede schijnt te bemoei* jen. Zelfs heeft te Chichester e/tn zeker Overheidspersoon (FBtian% de groote raadzaal tot net houden eene vergadering der Chartisten toegestaan, en hun gezegd, dat het volk zich aan oe nieuwe wet op de policie niet moest sto rendewijl daartegen reeds omzeilde petitien ingeleverd waren, en dat ieder onderteekenaar, om aan het verzoek meer kracht bij te zetten, zich met eene piek moest wapenen. De Gevolmagtigden der vijf groote, bij de Londensche Conferentie vertegenwoordigde Europesche Mogendheden, waarvan de meesten, zoo hec schijnt, om geene andere reden in de stad Londen waren blijven vertoeven, dan om gezamentlijk met den Belgischen Minister de laatste hand te leggen aan de eindschikking tusschen Nederland en Belgie, hebben, zegt de Mor- ning-Posteene teleurstelling ondervonden, bij het ontwaren, dat de instruc- tien, tot het onderteekenen van het verdrag, aan den heer van de IVeijer toegezonden niet onbepaald en onvoorwaardelijk zijn geweest. Hec verdrag is evenwel, niet alleen voor zoo veel de vuf Mogendheden en den Koning der Nederlanden betreft, eene volbragre daadzaakmaar is van hetoogenblik af, dat de Belgische Kamers het door Vorst Leopold voorges elde ontwerp hebben aangenomen, zulks ook ten opzigte van Belgie geworden. Al wat er nog te doen valtbestaat alzoo in formaliteiten. Uit Londen wordt hierover nog het volgende gemeld; Het teekenen der tractaten is wederom acht dagen uitgesteld geworden, ten gevolge van nadere instructien uit Brussel aan van de lVeijer gezonden, die eenter beloofd heeft aanstaanden Maandag tot het teekenen te zulleu overgaan. Door dit nieuw verwijl is de reis naar 's Hage van den Graaf Ser.ff von Pilsach ook weder uitgesteld geworden, daar hij ander» den 7den April van hier zou zijn vertrokken. Die weinige bereidwilligheid der Belgen om de zaak haar beslag te geven, doet hun veel kwaad in de opinie der diplomatie alhier, en baant hun geen zins den weg tot het inboezemen van dat vertrouwen, zonder hetwelk de nieuwe Staat altijd wankelend zal blijven. Tegen de helft dezer maand wordt Z. K. H. de Grootvorst Troonop volger van Rusland in Engeland verwacht. Er worden vele toebereidselen tot eene regt luisterijke ontvangst gemaakt. Z. K. H. de Grootvorst zou van voornemen zijn, om geheel Engeland in alle rigtingen te doorkruisten, Uit eene tabel, nopens den invoer van de katoen in Engeland en in Europa blijkt, dat de hoeveelheid katoen in Europa op het einde van 1837, en de invoer in 1838, een geheel bedrag heeft opgeleverd van 2,352000 balen; van die h< eceelheid bleef in Europa, met het einde van 1838. over een bedrag van 458 000 balen. In 1839 zag men een aanvoer van 1,700,000 balen te gemoeiheigeen eene gezaniei lijke hoeveelheid van 2,158,000 ba len oplevert, zynde 200,000 minder dan in 1838.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2