Even ais deze man vóór het plegen dezer daad in 2fin bedrijf en handel geene de minste bewijzen van zinneloosheid gegeven heeft, is zulks ooit dóiirna niet opgemerkt. Bij zijn vervoer naar Tiel, heeft h(j met de mêestè bedaardheid van zijne vrouw afscheid genomen, en de noodigeJresièllingen omtrent zijne zaken gedaan, en voorts geen doorgaand berouw of liedwezen over het gebeurde betoond. De bevolkii g van het deel van Luxemburg, dat aan den Koning- Groothertog komt, bedraagt 149,700, en die van het Limburgsche 161,298, te zanten 310,998 zielen. Van de genoemde bevolking in het Limburgsche behoorden vóór'1794 onder Nederland 56,016; onder Pruissen 8658; oqder Cleef en Gulik 28,187; onder Luik 22,592 en onder de Oostenryksche Ne. derlanden 45,825. AMERIKA. De berigten, die uit New-York tot den 10 Maart loopen, luiden niet zeer vredelievend ten aanzien van Engeland. De twist over eene streek lands ten noorden van de Maine tot aan de St. Laurensrivierwelke reeds zoo lang geduurd heeft, en in der tijd aan de beslissing van Zijne M. den Koning der Nederlaiinen onderworpen werd, doch welke beslissing door de Vereenigde Staten niet is erkend geworden, is weer op nieuw op het tapijt gebragt, daar het Gouvernement der Vereenigde Staten die streek wil laren bezetten en de Engelschen er uit laten verdrijven. In de beide Huizen der genoemde Staten is eene wet bijna met eenparige stemmen doorgegaanwaarin de Voor zitter van Buren gemagtigd wordt, om, zoo de drang der omstandigheden het vereiscnte, 50,000 vrijwilligers onder de wapenen te brengen, en tot aanbouw van oorlogschepen 25,000,000 gtnden te oesteden. Ook is eene som toegestaan tot een buitengewoon gezantschap naar Londen, om te zien of deze zaak nog in der minne kon geschikt worden. De stukken die aan Engeland zullen voorgelegd worden, zijn gematigd van toon, doch in dezelve worden grooter eiscben dan te voren gedaan. PORTUGAL. Lissabon den 19 Maart. De Minister van Financien, Calvalho, heeft zijn ontslag ingediendhetgeen waarschijnlijk door het ontslag vragen van alle Ministers zou gevolgd worden. De reden van dezen stap des Ministers schijnt daarin te moeten gezocht worden, dat eenige leden der Cortes zich scherpe aanmerkingen over het gedrag van het Gouvernement, ten aanzien van het bezoldigen der troepen gemaakt hadden, daar de troepen der hoofd, stad altijd geregeld betaald werden, doch die in de provinciën eenen grooten achterstand te vorderen hadden. Cahalho heeft zich hierop dus verdedigd, dat hij meende, dat er een oproer zou uitbarsten, indien hij niet dus gehan deld had. Ondertusschen heeft de Koningin zijn ontslag nog niet aangeno men, en de kooplieden te Lissabon hebben een adres aan Hare Maj. aan. geboden, waatin verzocht werd dat zij het ontslag niet zou verleenen. Het ontwerp van wet, waarbij het tonnegeld der vreemde schepen, die in Portugal zout komen halen, bepaald wordt, is door de Cortes aange nomen en naar den Senaat verzonden. Het tegenwoordig tonnegeid bedraagt 500 reis, en, volgens het gezegde ontwerp van wet, worden schepen, die geheel met ballast komen en eene geheele lading zout innemen, vrij van tonnegeld verklaard; zij, die slechts hunne lading komen aanvullen, moeten 100 reis per ton betalen en diewelke van de eene Portugesche haven naar de andere komen om zout te laden, zullen restitutie van de regten, in de eerste haven betaald, ontvangen, van welke echter 100 reis per ton zal worden afgetrokken. ZWITSERLAND. Uit Zurich schrijft men van 20 Maart het volgende: De verwachting, dat de in beweging gebragte partijen in het kanton Zu rich gebruik zouden trachten te maken van de thans daar heerschende stem. ming ten einde belangrijke veranderingen te bewerken in de inrigtingeff van het openbaar onderwijs en in het kerkelijk bestuur, is bevestigd geworden. Den i9ilen dezer heeft een der leden van de kantons-regering, beboorende to: de radicale partij, in den Grooten Raad een besluit voorgesteld, hoofd zakelijk inhoudende, dat de Hoogeschool van Zurich met het einde van Sep. tember dezes jaars zal worden opgeheven, en dat een plan zal worden voor gedragen tot her reorganiseren der openbare scholen. Als de gronden van dit besluit werden hoofdzakelijk opgegeven: „dat de Hoogeschool geenszins de gunstige uilkomsten heeft opgeleverd, die men tijdens derzelver siichting verwachtte, en dat het niet te denken is, dat die uitkomsten in het vervolg beter zullen zijn, nademaal de vrijheid van onderwijs, welke den grondslag eener Hoogeschool behoort uit te maken, door de gebeurtenissen van den iaatsten tijd verstoord is geworden." Na eene langdurige beraadslaging heeft de vergadering, met eene meerderheid van 144 tegen 54 stemmen, besloten, deze voordragt in overweging te nemen, en eene Commissie benoemd, om over drie of vier weken daarover verslag uit te brengen. De meerderheid dezer Commissie bestaat uit erkende tegenstanders der Hoogeschool, en ver. mits ook de groote meerderheid der bevolking tegen die inrigting is ingeno men (omdat men ten platten lande meent, dat dezelve eene kostbare inrigting is, die weinig nut sticht en waarvan alleen de stad Zurich voordeelen trekt), schijnt dezelve groot gevaar te zullen loopen. In ieder geval verwacht men, dat, al mogt het dan ook der stads-partij gelukken eene opheffing der Hoo geschool te verhinderen, deze laatsre echter reeds dadelijk een zeer gevoe lig nadeel zal lijden door het haar dreigend gevaar. Ten aanzien van de kerkelijke besturen is mede den tpden dezer door den Grooten Raad, met tegenspraak van slechts één enkel lid, besloten, om de deswege bestaande verordeningen aan eene herziening te onJerwerpen „opdat aan den eenen kant eene met de behoefte van den tijd strookende ontwikkeling der kerkelijke betrekkingen bevorderd, en aan den anderen kant in het onderwijs het benoud van de godsdienst des lands gewaarborgd worde, en in het algemeen alle vij. andig geschil tusschen kerk en school geweerd en eene doeltreffende zamen- werking van beiden verzekerd worde." Na ook voor deze zaak eene Com missie benoemd te hebbenheeft de Groote Raad zijne tegenwoordige bui. tengewone zitting gesloten. DUITSCHLAN D. Door Zijne Maj. den Keizer van Oostenrijk zijn dezer dagen de statuten bekrachtigd van eene maatschappij, welke ten doel heeft om, door alle mogelijke micdelen, welke de vereenigde ijverige deelname van een groot aantal door theoretische en practische kennis uitmuntende mannen zal ver mogen daar te stellen, alle takken van nijverheid aan te wakkeren, te be vorderen en meer en meer te volmaken. Het protectoraat van deze maat schappij zal aan een lid der Keizerlijke familie opgedragen worden, terwijl de werkzaamheden van dezelve toevertrouwd zijn aan een collegiebemande uit eenen Voorzitter en eenen uit de leden gekozen Raad, met twee bezol digde Secretarissen. Het lidmaatschap in deze maatschappij staat voor een ieder, tegen eene jaarlijksche bijdrage van 15 fl. c. m., open. Uit Bonn worat van den 25 Maart berigt, dat men aldaar de tijding had ontvangen, dat Paus Gregorius bij een schrijven aan den Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Keulen, Dr. Hiisgen die, zooals bekenn is, in plaats van den gevangen' Aartsbisschop, het bestuur op zich heeft genomen, hem in het tot hiertoe gevoerd bewind bevestigd en alle noodige volmagten verleend heeft. De Paus had hem tot hiertoe in die betrekking niet officieel erkend. Thans zal ook de ordening van onderscheiden geestelijken, heigeen in geen twee jaren geschied is, plaats hebben en daardoor aan velen genoegen wor den gedaan. Men wil hierin een bewijs vinden, dat de Paus niet zoo af. keerig is van eene minnelijke schikking als men tot nog toe gemeend had. Te Göttingen zijn de Stemgeregtigden den 20 Maart bijeengekomen. om re beraadslagen over de aanschrijving van den Koning van Hanover, Waarin bevolen wordt eenen anderen Afgevaardigde voor de Srenoen te ver. kiezen, ter vervanging van den genen, die niet op de laatste vergadering der Stendén verschenen was. De Kiesvergadering heeft echter, na langdurige beraadslaging', met eene groote meerderheid besloten, geenen nieuwen Afge vaardigde té verkiezen. Uit Kranenburg schrijft men, als vervolg op het gebeurde te Cleef den 25 Maart, van den 2Ósten het volgende: Men verwachtte gisteren avond nieuwe onlusten te Cleef, doch het beleid en de cordaatheid van den fatsoenlijken stand heeft die afgewend. Ten 8 ure waren in den hoek, genaamd de Heiberg, (eene straat van de gemeenste soort,) meer dan 200 man, en eene menigte wijven op de been, nadat bij dén Piedikant Turmaneen naamlooze brief was gezonden, in welke hij en bet zyne beoréiga werden, en men rekende er dus op, dat er geplunderd zou worden. Volgens de geruchten, wetden ocik de belasting-kantoren en de bureaux en kassen van den landraad bedreigd, waardoor het gemeen zij nen afkeer van den inpost op net geslagt en het gemaal wilde te kennen geven. Door eenen aanvat op deze bureaux en kantoren, zou het oproer, derhalve, een meer staatkundig aanzien nebben gekregen. Dit geheele plan is, door de wijze maatregelen van het civiele bewind en de krachtdadige handelingen der betere burgets, verijdeld. -De puDUCatr* van den Burgemeester, waarbij ten strengste verboden werd, om niet mes meer dan drie personen op straat bij een te zijn, heelt goede vruchten ge» dragen; op grond daarvan, werd de bedoelde Heiberg schoongeveegd dolir de burgerwacht, die gisteren georganiseerd, en met sabels, geweren en pie- ken gewapend was. Eenige dezer burgers zijn door steenen gewond, die door het janhagel in hunne retjen geworpen werden; doch zij hebben ge. toond, dat de moed van den regtscliapen man voor geene gevaren terugdeinst en de zege wegdragen moet. Een twintigtal der be/hamers Zijn dobr het) gevangen genomen, en bevinden zich thanj in den kerker. Ten 11} ure des avonds was de rust nersteldmaar de burgerwacht is, gedurende den gèheg. ien nacht, onder de wapenen gebleven. Dezen ochtend zijn de kwartiermakers der verwachte troepen binnengCkó. men, heden avond zal de aud met 100 man inlanterie en 20 a 30 uhlanen bezet worden. Men is thans overal reeds druk aan het Werk, om de gebroken glizen te herstellen, voor rekening der stad. De geregtelijke vervolgingen tegen de belhamers en hunne consorten zullen weldra ingesteld, en ongetwijfeld met spoed en gestrengheid voortgezet worden. Men kan niet genoeg uitweiden in den lof van de wakkere mannen der burgerwacht, die in dezen getoond hebben,dat een hoop janhagel niets we zenlijks vermag tegen gegoede burgers, die rust en orde willen handhZveh. Het gebeurde te Cleef bewijst tevens, dat indien de piopaganda in onze gC weaten vorderingen gemaakt heeft, het niet andera ia, dan onder het schuim dei bevolking, en dai de gegoede burgers zelve het eerste geneigd zijn, om ae oproerige siappen van het gemeen te beteugelen. P. S. Op het oogenblik verneem ik, dat 100 man infanterie en 20 4 30 uhlanen bereids te Cleef zjjn aangekomen. GROOT-BRIT ANNIE Londen den 27 Maart. H. M. heeft gisteren een prachtig diner gegeven, waarop vele buitenlandsche Gezanten tegenwoordig waren. De Lord Maire van Londen heeft I, I. Zaturdag aan de Ministers eenen maaltijd gegevenwaarop hij de tegenwoordige quaeatie te berde bragt. Namenlijk tot hiertue koos de civiele Regering der stad de beamten der Policiethans willen de Ministers dit aan zich trek ken. De stedelijke Re gering heeft zich over die zaak reeds tot H. M. gewend, doen met geenen anderen uitslag, dan dat zij geantwoord heeft, dat de beoordeeling der zaak aan de Huizen onderworpen zou worden. Er valt in de beide Huizen niets van belang voor het buitenland voor. Met Paschen worden de zittingen gesloten en den nden April weder ge. opend, als wanneer de Minister Rutscit zijn aangekondigd voorstel doen zal, over het al of niet goedkeuren van het Lager-Huis van het gedrag der Mi. nisters in de staatsaangeiegenhedenhergeen in het Hoogerhuis, zoo als ge» meld is geworden, hevig was berisp en afgekeurd. De aanvoer van vreemde tirw is wederom zeer ruim, bedragende 55,878 kwarters, met 4670 zakken en 4378 vaien meel. De aanvoer van inland, sche carw, inzonderheid van de kusten, is mede toenemende. De tarw was dan ook Maandag ruim 4 sh. lager dan acht dagen te voren, maar tot dien verminderden prijs is veel omgegaan, Garsr en haver gaan nog slepende tot nagenoeg voorgaande prijzen af. In boonen en erwten gaat bijna niets om. F R A N K R II K. Parijs den 29 Maart. In het Journal der Dcbatt van den 27Sten dézer las men het volgende: Reeds vóór de conferentie, die des namiddags het volstrekt afbreken der, tusschen den heer Thiert eenerziidsen den heer Guizot tner zijne vrienden anderenzijdsop htt touw gezetie onderhandeling heeft te weeg gebrast, heeft de Maarschalk Stuit zijn van bepaald besluit ie kennen gegeven, 00 aan de ontworpen zamenstelling geen deel meer te nemen. Men verzekerde gisteren avond, dat de heer Thiert heden (Woensdag) ochtend op de 'Tuilerier. zoude worden geroepen. Tevens wgrd verzekerd, dat de heer Thiert, om niet verlegen te ziin, zich reeds heden avond bezig hield met de keuze der leden van het Kabinet, welks zamenstéliing hém bepaaldelijk schijnt te zullen opgedragen worden. Als wij w I onderrigt zijn zoude de heer Odillon-Barretdie van nu af aan den heer Thiert in deze geheele onderhandeling bijstaat, reeds aaii den heer Dupin het portefeuille van justitie hebben aangeboden, hetwelk déze stellig zoude henben afgewezen. Dat van den a8stenna een artikel over dit onderwerp uit denMeiiager en de Nouvellitte te hebben aangehaald, bevat het volgende: Het is zeer waar, dat de Koning dezen morgen aan den heer Thiert ge- vraagd heeft om een Kabinet daar te stelien, hem alle vrijheid latende over de personen en de zaken. Het is even waar dat Thiert verklaard heeft zich in de onmogelijkheid te bevinden, om deze eere-taak tc kunnen vervullen. Heden verzekerde men in de zaal der conferemien, dat Zijne Maj. een brief ontvangen had, waarin Thiert zijne woordelijke verklaring bevestigde, en 'de beweeggronden openlegde, welke hem verhinderden om een Kamnet daar te stellen. Het is ook waardat eenige Afgevaardigden vin, de linker zijde ,en van het linker centrum zich, jn den namiddag bij den Maarichalk Muit begeven hebben ten einde te trachten, ziin besluit te w.iiz'gen. Maar'de Maarschalk heeft op nieuw zeer stellig geweigerd om deel te riemen ian iedere combina ie, in dewelke mén hem T/»'ebs lm ambtgenoot zou geven. Het gerucht van die weigering heeft zich dezen avond verbreid eh «Mi héb- ben zelfs eenige reden van ie denken, dat Je geschreven proef daar.-an Ian Tuiert zeiven is moeten toekomen. t Wij zullen niet herhalen, hetgeen men met zoo veel s nni'moedigheidiegt, omtrent den goeden wil, welken a! de leden van de linker centrum com binatie toonen, om zich opnieuw te schikken, onder Het vborzirterscliap van den Maarschalk, met uitzondering van den heer Humaan, welken nien gemakkelijk zou vervangen; maar deze goede wil schijnt heden aan vele per. nen twijfelachtig toe. De heeren Patty, en Dufaure hadden sedert 4 dagen hunne afkeuring te kennen gegeven omtrent de eischen en de uitsluitingen van den heer Thiert, zoodat de heer Pasty slechts flaanw gezind scheen, hm san het Ministerie deel te nemen; wtt den heer Dupin aangaat, wij gelöo. ven te kunnen verzekeren, dat hij in zijn tegenstreven voortgaat, om in een Kabinet te tredendat Thiers het plan had om te geleiden.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2