A\ 1839. L E Y D S C H E Over, erjen akken PIE It )HiV. me- klcp. T"ge dat "Jge. WOENSDAG, Êf'mmL 'V; GEwm X E NEDERLANDEN. 1' Leyden den ipden Februarij. i De 22ste geboortedag van Z. K. H. Prins Willem Alexander Paul Fre. berik Lodewyk, oudsten Zoon van Z. K. H. den Prins v«« Oranje, is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Men meldt uit 's Gravenbage van den 18 Februarij: Zijne Exc. de Baron Mortier, die tot Ambassadeur van Frankrijk in Zwit. seriand benoemd is, heefc de eer gehad, zijne afscheidsbrieven, als buiten, gewoon Gezant en gevolmagtigd Minister bij het Nederlandsche Hof, aan Zijne Maj. oen Koning aan te bieden. Voorts heeft de Baron Mortier afscheid van de Punsen genomen. Zijn opvolger, de Baron de Bois ie Cointe, is bij Zijne Maj. den Koning toegelaten, ten einde zijne geloofsbrieven aan Zijne Maj. te overhandigen. Na de audiëntie bij den Koning, heeft deze Diplo. maat zijne opwachting gemaakt bij HH. KK. HH. de Prinsen -van Oranje en Frederik der Nederlanden. Naar men verneemt zal het gezin van den Baron Mortier, omstreeks het einde dezer week, deze Residentie verlaten. Met leedwezen zien vele vrienden, die het hier telt, hetzelve uit deze hofstad vertrekken, Heden namiddag is Z. K. H. de Erfprins van Oranje, vergezeld van Hoogstdeszelfs Aojudant, uit Noord-Braband in deze Residentie aangekomen. Dezer dagen is door Z. M. een besluit genomen, waarbij bepaald woidt, dat de opgeroepen verlofgangers, iigting 1832 en 1833, voorzoo veire zij gehuwd en kind of kinderen hebben, of wier vrouwen zich in staat van zwangerschap bevinden, tot weder-oproeping in hunne haardsteden kunnen verblijven. Zijne Maj. heeft bepalingen gearresteerd betrekkelijk het tot stand brengen van een pensioen-fonds voor en het verleenen van pensioenen aan de weduwen en weezen van Hoogleerarenin te gaan met 1 January van dit jaar. Ook heeft HoOgstdezelve bewilligd, dat over 1839, op gelijken voet en voorwaarden als zullts kiachtens besluiten door Zijne Maj. in het afgeloopen jaar en in het laatst voorgaande genomen heeft plaats gehad, tegeraoetko. mingen uit bet fonds van den landbouw zullen worden toegekend aan eigenaren van vee, ten gevolge der onder de runderen heerschende longziekte gestor. ven of afgemaakt. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot Auditeurs-Militair, in het provinciaal commandement van Noord-BrabandMr. J. H. Telders; en in dat van OverijsselMr. H. J. H. de Bruijn, Advocaat en Procureur te Zwolle. Voorts is benoemd tot Notaris, met last om te Groningen te resideren, Jr. Mr. iV. H. Trip, en zulks tot vervanging van Jhr. Mr. H. Tri} tot an. dere functien geroepen. Nog verneemt men, dat het Z. M. dezer dagen behaagd'heeft den ontvan ger van het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te 's Bosch, J. L. Bolsiusin deszelfs hoedanigheid overte plaatsen bij het kantoor van waarborg, gevestigd te Middelburg, en zulks tegen genot der voordeelen, aan de laatst gezegde betrekking verbonden. Evenzeer is de ontvanger van het waarborgskantoor te Middelburg, J. C. Claurum, overgeplaatst bij het kantoor van waarborg te 's Bosch. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijen: Een octrooi in dato 10 Januari) 1839, voor den tijd van 15 jaren verleend aan L. C. N. Hubert Briezze, woonachtig te Parijs, domicilium verkozen hebbende bij mr. J. IV. Oefken, Advocaat te 's Gravenhageop de uitvin ding van een nieuwen toestel, om water, wijn, bier, stroop, en de vloei, stoffen in het algemeen, te filltreren en helder te maken. Een octrooi in dato 10 Januarij 1839, voor den tijd van 15 jaren, van af, den aosten Januarij 1837, verleend aan IV. Casey, woonachtig te Londen domicilium verkozen hebbende als voren, op de invoering van een nieuwen toestel om de rook te verbranden in de ovens, en om de stoom, met warme lucht vermengd, aan te wenden op de smeltovens. Een octrooi in dato ïi Januarij 1839, voor den tijd van 10 jaren verleend aan R. Huckvalewoonachtig te Londen, domicilium gekozen hebbende als voren, op de invoering der uitvinding van verschillende werktuigen geschikt tot het snijden, buigen, aaneenhechten, welven (cintreren) én doorboren van metallieke platen. Een octrooi in dato ia Januarij 183^, vbor den tijd .van 10 jaren verleend aan J. P. Ackerlin, te Rotterdam, op de invoering van eene aan hem be kende wijze om de Eau de Cologne te vervaardigen. Een octrooi in dato 13 Januarij 1839, voor den tijd van 10 jaren verleend aan J. D. Stcuerwald, te 's Gravenhage, op de uitvinding van eene verbe terde reliefmachine om te graverentoegepast op stalen en koperen platen. Een octrooi in dato 15 Januarij 1839, voor den tijd van 15 jaren verleend aan P. Faddegon Jr., te Alkmaar, op de uitvinding van een niéuw en verbe terd waterwerktuig, door hem genaamd perpendiculaire dubbele trechter- vijzel of waterbraket. Een octrooi in dato 15 Januarij 1839, voor den tijd van 15 jaren verleend aan U. Pelloutier, woonachtig te Nantes, domicilium verkozen hebbende bij Luden en Poel, te Amsterdam, op de invoering van een toestel, om alle soorten van water, en vooral het zeewater, drinkbaar en gezond te maken, welk toestel geschikt is, om opschepen van allerlei grootte te worden gebruikt. Het heeft H. K. K- H. Mevrouw de Prinses van Oranje behaagd, aan het bestuur van het Afichajjingsgenootschap van sterke dranken, te Rotterdam, eene milde gift te doen toekomen, vergezeld van eenen, de goede zaak huldigenden en toejuichenden brief, en zulks in antwoord op den door het bestuur aan H. K. K. H., met de werkjes van het genootschap, toegezonden brief. Men verneemt, dat bij de Regering een ontwerp van negotiatie aan. hangig is, strekkende tot daarstelling van eenige werken van openbaar nut, in de respectieve provinciën. Men zal zich herinneren, dat dit ontwerp reeds in het afgeloopen voor- jaar, gelijktijdig met die tot droogmaking van het Haarlemmer Meer, en toe de aanlegging van de ijzerbaan van Amsterdam naar Arnhem is voorgedragen, doch destijds de goedkeuring van de Tweede Kamer niet heeft verworven. Voor als nog is het niet met zekerheid bekend, of dit ontwerp nog in den loop dezer zitting van de Tweede Kamer, dan in de volgende najaarszitting zal worden voorgedragen. Men meldt ook, dat de huizing en verdere localen van den bekende herberg Vermeulen, op den Scheveningschen weg te 's Hage, en daarbij nog een paar belendende kleinere erven zijn aangekocht, tot het daarstellen eener Boekdrukke-ijLettergieterij en Persen-Fabriekop eene zeer groote schaal. Van den \9den Februarij. Heden wordt de 22Sten verjaardag van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, met de gewone plegtighedenin deze Residentie i C O U E A N Te ao FEBRUARIJ. gevierd. De Tegenwoordigheid van schier alle de leden van het Koninglijke gezin zet aan dit feest bijzonder luister bij. Terwijl bovendien deze verjaar dag dit jaar, met te meer vreugde wordt gevierd, omdat daarbij gedacht wordt aan de aanstaande verbindrenis van den jongen Vorst, en aan het nieuwe lid, waarmede weldra het Koninglijke gezin vermeerderd zal worden. Uit Amsterdam meldt men van 18 Februarij: Wij vernemen met genoegen, dat zich een gedeelte der afgescheidenen van het bestaande Hervormde Kerkgenootschap aan de bepalingen onder worpen heeft, door de Regering indertijd voorgeschreven, en dat derhalve aan dezen door den Koning vergund is geworden, zich publiek tot de uit oefening htinne<*"grrdSdienst te vereenigen. Djm 28sten dezer zullen respecciveliik uit Hellevoetsluis en het Nieuwe Diep, naar Oost-Indie vertrekken, de schepen Generaal van den BoschKa pitein Par lev lieten Jan Piet enz. KoenKapitein P. van Duijvenhodenhet eerste met een detachement van 100 militairen en 5 officieren, en het tweede met loo militairen en 4 officieren. Men meldt uit Deventer, dat den 16 Februarij vandaar vertrokken is de afdeeling zware artillerie N°. 7 en 11, naarHintem en Raamsdonk gaande. - Men schrijft van onze grenzen van den 16 Februarij: Op de militaire route naar Maastricht, ondervindt men geene de minste hindernis, als zijnde nog op gisteren uit Eindhoven een wagen met geld voor de bezetting derwaarts vertrokken. AMERIKA. Men heefc thans stellige berigten uit Mexiko, welke melden, dat de Gé. neraai Santa Anna den 20 December aan zijne bekumene wonden overleden was. Zijne troepen waren daardoor in eenen verwarden toestand, en zou. den bij de andere partij, zoo die haar betaalde, Wel in dienst treden. Brieven in Frankrijk oncvangen, van zich in Mexiko bevindende Fran- scben, hangen een treurig tooneel op van den toestand, waarin zij verkee. ren; van hunne goederen berooid, waren zij gebannen en wisten nog niet, waarheen zij zouden gevoerd worden; hun was eene onberekenbare schade berokkenddat deze schade door de Mexikaansche Regering moesc vergoed worden, werd in die brieven als zeer billijk opgegeven. Het blijkt thans ook zeker, dat op den 5 December de Fransche oor logschepen een gedeelte van Vera-Cruz hadden gebombardeerd, en vooral de kazerne, waarin de troepen van Santa Anna geweest waren, hadden plat gescnoten. Hec nieuw foederaiistisch Gouvernement zou aangeboden hebben, om met de Fransche in onderhandeling te tredenwaarom de'blokkade wasgeein. digd en alle köopvaardiiscbepen weder toegelaten zouden worden. Dit laatste berigt wordt uit Hamburg medegedeeld. Tijdingen echter over Engeland ontvangen, melden als zeker, dat Mexiko, wel verre vin door de verandering van het Bestuur minzamer gezindheden jegens Frankrijk te toonen, aan Frankrijk den oorlog verklaad heeft. De thans aan het Bestuur gekomen foederalistische partij had eene proclamatie aan de inwoners uitgevaardigd, waarin het dezelve oproept, om, met achterstel ling van. alle bijzondere partijschappen en gevoelens den algemeenen vijand tc bcS-riooa.n, Eene algemeene amnestie is uicgevaardigd. Uit Kanada schrijft men, dat de nieuw nenoemue o— neur,Sir John Colborne, zijn bewind den 17 Januarij te Montreal had aanvaard. In Neder-Kanada en wei te Brochville was eene poging in het werk gesteld om het brood der Engelsche soldaten te vergiftigen; de misdaad was echter nog bij tijds ontdekt. Een inwoner der Vereenigde Staten werd ais de schuldige aangemerkt. Er worden te Moiltreal nog verscheidene doodvonnissen voltrokken. Deze strenge manier van handelen schijnt de oproerigen, ten minste voor. eerst, af te schikken, om verdere onlusten te beginnen. NOORWEGEN. Den tsten Februari) is te Christiania, waar zich Zijne Maj. de Koning Karei Jan nog steeds bevindt de Storthing bijeengekomen. Zij bestaat uit 99 leden, onder welke 46 ambtenaren, 24 goedsbezitters of boeren, 19 gees, telijken, 8, kooplieden of nering doende personen, een militair en een ge neesheer geteld worden. Tot President is de Sorenscriver Sorensen en toe vice-Presldent Probst Riddervold benoemd. Daar Graaf iVedel Jarlsberg voortdurend aan het podagra lijdt en niet kan uitgaan, heefc de Koning in deszelfs huis raad gehorden. Order anderen is besloten tot het benoemen êener gemengde Commissie nit vier Noorweegsche en vier Zweedsche leden, die den isten Augustus aanstaande teStokbolm zal moeten zamenkomen, om over verscheiden gewigtige punten, waarin de twee Rijken betrokken zijn, te raadplegen en te berigcen. Onder deze punten zijn de door bet adres der Storting van den 24 Januarij 1837 behandelde onderwerpen, de diplomatieke en consulaire kosten en de medewerking tot de gezamenclijke verdediging. SPANJE. De Kamer der Afgevaardigden heeft een voorstel van den Generaal Soanc aangenomen, om den gewezen Minister Torreno in staat van beschuldiging te ■stellen, ter zake van het door hem geprorogeerd contractrakende de mijnen van Almaden en verkeerd bestuur in 's Lands financien. Uit Madrid meldt men van den 9 Februarij, dat onverwachts de Cortes waren geschorst geworden,, voor eenen onbepaalden tijd. Men wise vol strekt geene reden uit te denken, waarom dit geschied was, daar de Cortei rustig beraadslaagden over zaken van inwendig beheer. Men meent, dat dé nieuwe eerste Minister. Perez de Castro, geene genoegzame meerderheid in de Kamers had en dat dns deze maatregel de voorboden van eene aanstaande ontbinding was. De Koningin geeft, in haar besluit tot ontbinding op, dat de Cortes lang genoeg in zitting geweest zijn en hunne tegenwoordigheid te huis bil' den aanstaanden kriigstogt tot uitdelging der Carlisten noödig kan zijn. Men meent gronden te hebben oin te denkendat de Carlisten met het aanstaande voorjaar plan hebben, om eene expeditie te ondernemen^ waar heen echter is nog niet bekend. Dit gerucht zou men dus ook onder de gesprekken van den dag kunnen rangschikken. De zwakke bende, welke Munagorridie tusschen de Christinos en Carlisten tusschen beide staat, en door de eersten niet bevoordeeld endoor de harsten a!« viiand behandeld, op de Fransche grenzen gelegerd is, is dezer dagen tot muiterij overgeslagen, omdat hare soldij niet geregeld werd betaald. Zes duizend fr., bet geheele overschot van de kas is toen ondeé ■hen verdeeld geworden. Verscheiden manschappen -van die bende zjjn reeds op order van Carlistische krijgsraden doodgeschoten.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1