êtten minder gunstlgen uitslag toe san den armoedlgen toestand des lands wegers verschelden jaren mislukten oogst. Uit Warschau schriift men van 23 Januarij, dat in Polen eene aanmer kelijke beweging onder de Russische troepen plaats gehad, en men meende, dat er een observatie-leger, sterk 100,000 man, onder den Veldmaarschalk Paskesvilsch, aan de Pruissische grenzen zou gevormd worden. Genoemde: Maarschalk had het plan tot eene reis naar Petersburg en Kiew laten varen. Uit Konstantinope! meldt men van 23 jantiarij, dat den vorige.11 dag het paleis der Hooge Forte eene prooi der vlammen is geworden. De eersie Minister, die hetzelve bewoont, had zich met moeite met zijnen harem kunnen redden; onderscheiden papieren van Siaac waren verbrand, bet ar chief echter had men nog kunnen redden. De brand was in een nevenstaand gebouw aangekomen. Sedert 30 jaren is dit paleis driemaal door ae vlam men verteerd geworden. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 Februarij. De Minister van Koloniën; die zijne dimissie lieefi genomen, zal door den tegenwoordigen Onder-Koning van Ierland, ..den Marquis van Norsnanbj iervangen wotdenwie dezen zai vervangen, is rog niet bekend. Den I2den heeft de Nederlandsche Gezant Dedel eene conferentie met Iden Minister Palmerston gehouden, nadat er depeches van den Engelschen Gezant te 's Gravenhage waren aangekomen. -. Zoo als men verzekert, zou hef Gouvernement van voornemen zijn binnqn kort eene leening uit te schrijven van niet minder dan 10,000,000 (je beraadslagingen in het Parlement zijn meest van plaatselijk belang, zoo als over re ooene motten over de koren-wetten, armen-wetcen, opvoe ding der jeugd enz. FRANKRIJK. Parijs den 15 Februarij. Zijne Mai* de Koning heeft rijnen derden zoon, -den Pruts de Joinviilc, tot Ridder benoemd van hec legioen van eer. De Minister van Oorlog heeft aan een gedeelte-der .regimenten, welke, ten gevolge der hooge prijzen der granen en van het brood en de daaruit out stane 'onrustige bewegingen in de westelijke departementen, naar die streken opgetrokken waren, bevel gezonden otn naar hunne vorige garnizoenen cerilg te keeren. Er Zal echttt in die departementen, eene aanzienlijke krijgsmagt terugblijven, omdat de Regeting nog niet zeker is of die onlusten wel geheel gedempt zijn en misschien niet door eentge oprttijers konden aangewend wor- den om revolutionnairé woelingen daar te stellen. Hec schip le Genercux te Cherburg, moet als transportschip uitgerust worden, om naar Mexiko een bataljon van het 35ste regiment, sterk 930man, «ver te brengen. De Fransche officieren, die voorheen bij het vreemden legioen in Spanje gediend hebben en thans in Frankrijk teruggekeerd zijrr, zullen dezer dagen eèfie bijeenkomst houden, ten einde een adres aan oen Koning op te steLlén, waarin zal verzocht worden, hun de vergunning te verleenen, om in Bel gische dienst te mogen treden. Uit Zwitserland meldt men, dat het bekende klooster op den Sc. Ber. nard door roovers aangevallen was geworden, doch dar de'monniken, ge holpen dooi hunne getrouwe honden, de roovers op de vlugt hadden gedreven. B E L G I E. Bij besluit van Leopold zijn de Kamers weder tegen den ipden Februarij bijeengeroepen. Men meent, dat alsdan het besluit der Regeriqg, ten aan. zien der 24 artikelen, zal worden bekend gemaakt, en men twijfelt niet, of dezelve zullen door het Bestour aangenoqien zijn. Hec Ministerie zou op eene meerderheid van 20 stemmen voor zich in de Kamer der Vertegen woordigers kunnen rekenen. Dezer dagen heett de Minister van Oorlog een koop van 2500 paarden gesloten, die uit Engeland gebragt en te Antwerpen moeten geleverd wor den. Deze aankoop zou geschied zijn, om die paarden ie vergoeden, die men uit Pruissen dacht te ontvangen, doch door bevel van de Pruissische Regering niet mogten uitgevoerd worden. Ook in de provincie Namen zou den aanzienlijke aankoopen voor het leger hebben plaats gehad. De Pricurseur bevat een artikel, waarin hij, om "oen zien, dat ook andere landen soms concessien v»<" «rondgebied hebben moeten Boen, herinnert, dat alle Staten van Europa op verschillende tijdstippen af. (atand van grondgebied gedaan hebben, zonder zich te onteeren. Het beroept zich op het voorbeeld van Engeland, ten aanzien der Noord Atnerikaansche Staten; van Frankrijk, ten aarzien der overwinningen van het Keizerrijk, die zich van Rome tot aan Hamburg uitstrekten; van Spanje, ten aanzien der Amerikaansche koloniën; van Nederland, ten aanzien van Belgie en de Kaap de Goede Hoop; van Turkije, ten aanzien van Griekenland; enz. De handelszaken in Belgie schijnen niet zeer vooruit te gaan; in Luik hebben onderscheiden handelhuizen hunne betalingen moeren schorsen; on. derscheidenen fahrijken moeten stilstaan; het huis van den heer Jthn Cocke- rilt heett van zijne schuldeischers surgeance van betaling vei kregen. Sedert 1831 heefc het Belgische leger 105.969 man bedragen, hetgeen 250 soldaten op 10,000 inwoners is; in Frankrijk bedraagt hec slechts 96, op de 10,000, daar het leger 311,500 mail gemiddeld bedraagt.- Het leger in Belgie heeft sedert 1831, 320,605,766 fr. gekost en kost jaarlijks 53,434,294 fr. In k Beige leest men t Het Gouvernement heeft onderhands het gerucht doen tegenspreken, dat de heer van de IVeijer last tot teekenen had ontvangen. Die last is werkeliik gegeven. De heer van de Wei]er moet morgen, 15 dezer, met constitutionele reser ves. onderteekenen. De volhragte daadzaak zal den ipden aan de Kamers worden medegedeeld. He( verraad rekent op 12 vertegenwoordigers. In datzelfde blad leest men ook nog het onderstaande artikel: Verscheiden Regeringen van steden van den tweeden rang, als Huy, Mee rsen. enz. hebben tegen de verbrokkeling van grondgebied geprotesteerd. Dit voorbeeld zai worden gevolgd, maar dit is niet genoeg; dat op aile punten 'des lands de Regeringen, die nog niet geprotesteerd hebben, protesteren; dat zij, die reeds hebben geprotesteerd, nogmaals in beslissende bewoordin gen protesteren; dat de Regeringen deputarien benoemen, aan weike de aanzienlijkste hunner stadgenooten zich zullen aansluiten; dat die geconsti tueerde ligchamen zich in massa, daags voor de hervatting der zittingen, naar den Koning begeven, en hem het onoverwinnelijke besluit van alle Bel- ."gen kennelijk maken om den provincialen pijlbundel met Limburg en Ltixetn* Vurg 'ongeschonden te houden; dat de bevolking den uitslag van dezen in* jdrukwekkenden stap afwachte in het park, dat schmiwtoonee! van den groo- ten strijd der onafhankelijkheid op het marrelaarsplein die laatste wijkplaats ,Van onze broeders, die gesneuveld zijn in het bevechten voor ons van die --nationaliteit, welke lafaards onverded:gd willen overleveren; voor hec stad. ..huis, die bakermat des voiksgezag; en dat zii overal bedaard, geducht en streng, den kreec doe weergalmenvan leve de armeegeene verbrokkeling 'leve de vrijheid! Eene zoodanige voor hec lichc des hemels en -ten aanschouwe des lands >getnaakte verrooning zoude tot op verren afstard worden gehoord en zou de ellendige -parvenus doen sidderen, die angstvallig berekenen, wat de verza king des volks., ;dat hen veriieven en verrijkt heeft, hun aan gemakkelijke .rust, nijverheids-aandeeien en meer of minder vereerenswaardige winsten zou /kunnen opleveren. De woorden van het patriotismus zullen door de muren -ider Tuilerien en het waas van het Foreign Office heelklinken, en zullen - beier begrepen worden dan de nederige smeekingen der kruipende hovelin gen, die de lotsbestemmingen van een edelaardig volk alsnog in handen hebben. Ook het leger zal ons verstaan, en wij hopen dat het garnizoen op dien beslissenden dag niet slechts geheel op de been zal worden gebragt, maar zelfs versterkt, opdat de militaire vaderlandsliefde zich ontboezeme bijhaie aanraking met de volksvaderlandsliefde. Men stelle zich de toedragt der zaken nier verkeerdelijk voor: de revo. linie van 1830 siaat cp het spel, want de verbrokkeling is de restauratie. Het volgende verzoekschrift, aan de Kamer der Vertegenwoordigers gerigt, is te Biugge in omloop gebragt: De discussieii, die inde Engelsche wetgevende Kamers zijn. begonnen hebben aan Europa het geheele denkbeeld van de Londensche Conferentie geopenbaard. i/e Conferentie heeft een onherroepelijk besluit uitgesprokenhaar vonnis is zonder beroep. Asn Belgie blijft niets over dan zich te onderwerpen en zich af te schei den van tteszelfs voormalige broedeis, daarbij protesterende tegen het mis- bruik van niagt en zich overigens met smart onderwerpende aan de wet der noodzakelijkheid. Daar de partiële oorlog eene onmogelijkheid is, en de algemeene oorlog de vernietiging van ónze nationaliteit en de verdeeiing van tiet land, waiil neer de Noordsche Mogendheden overwinnaars ziin, of onze inlijving bij Frankrijk, wanneer de zege aan de armee -van Lodesvijk Philips toevalc, moet ten gevolge hebben, zoo hebben wij in deze nooalotiige keus slechts eene partij te nemen, ie weten: de reeds door Hólland aangenomen condi tiën te onderteekenen. Wanneer Belgie nog eenigen tijd in dezen staat van krisis moest voort- worsieien, die reeds zoo snel alle takken van nijver:,eid heeft verlamd en aan alle hardeisspectilatien den doodslag heeft gegeven, zoude het particulier bankroet welras de voorbode wezen van het Staats bankroet. Het is in deze plegcige omstandighedenop het oogenblijt nu gij over het lot des Vaderlands gaat beslissen, dat wij bij u, Mijne Heeren, eenen wenscli ten behoeve van den vrede te kennen geven en 11 smeeken het land te red. oen, door een einde te maken, terwijl gij het finale iractaat aanneemt, aail eene gesteldheid, die niet langer kan duren, zonder de veiligheid en de be zittingen des volks en den invloed en de werking van hec Gouvernemenc op hét spel te zetten. MENGELINGEN. OVER DE ONMATIGHEID EN MATIGHEIDS-GENOOTSCHAPPEN IN ENGELAND. Sedert de matigheids-genootschappen zich aldaar meer en meer schijnen te vestigen, neemt net aantal wijnkuopers en kroeghouders nog dagelijks toe. Nimmer nebben deze industriëlen zien slimmer, behendiger en naauwletteh- der betoond dan thans', 0111 partij te trekken van het hulpmiddel der openbare aankondigingen. Sedert zes of zeven jaren, smis die genootschappen wer den opgerigt, le st men geen dagblad, geen maandwerk, geen enkel review, wier bladzijden niet eene of andere prijs-courancnieuwe adressen en goed. koope aanbiedingen van Fransche, Kaapsche of Portugesche wijnen inhouden. En, zonderling genoeg, hetzelfde Magazine, dat een voortreffelijk betoog behelst over het nut en de grooie voordeelen der matigheid, geeft u op des. zelfs omslag eene lange reeks te lezen van de namen der slijters dier heil- iooze dranken, tegen welke zich te verzetten, de tegenwoordige bon ton vereischc. Gij, wijsgeeren en zedekundigen, die beweert der maatschappij een gelijkvormig en ingetogen leven in te prenten, als bestond dezelve al. leen uit bouwsteen of raderwerk, hoe zult gij het aanleggen, om al deze Kent gij iJtgariÜ"die" jfees ugê"kar'i"k/W-TSftTid t1 die, in eene reeks van platen de menschelijke ondeugden en verkeerdheden in het helderst daglicht heeft gesield. Voorzeker iieefc deze doorknede ze- dekundige meer toegebragt tot de bevordering der matigheid, dan de voor. treffclijkste redevoeringen, in de matigheids genootschappen uitgesproken. Zijne volksprent van den Gin hane, waarin hij op eene waardige en in hec oog springende wijze de onderscheidene gevolgen van dezen vermoordenden drank heeft voorgesteld, heeft krachtiger invloed op de lagere klassen des volks uitgeoefend, dan alle Parlements-actendan alle motiën van Francis Place en Lord Cholmondeley. Ongetwijfeld zullen de zedekundige schrijvers mijn gevoelen niet deelen, noch aan de schilderkunst die voorregt toekennen. Voor mij, die deze bewonderenswaardige prent onder de oogen heb, ik, voot mij,.kan dezelve die groote en heilzame uitwerking niet ontzeggen. In het eersie vak ziet gij eenen man met «een blaauw-gezopen lijf, tot eenen staat vin geraamte overgegaan, ten gevolge van het onmatig gebruik van den jenever. De huizen, die daar ginds afbranden of instorten; die zelfmoordendie vrouwwelke haar laatste huisraad gaac verkoopenten einde zich eenige droppelen van dat gevloekte vocht te versohaffen; al die bejammerenswaardige gebeurtenissen zijn hel gevolg van deit jenever. Ziec gij al die wezens meer naar lijken dan levende schepselen gelijkende, op wier gelaat het afdruksel van den waanzin ot de razernii geprent is; en zeg mij nu of deze prent niet veel .welsprekender is, dan al de opgeblazen rede neringen uwer matigheids-zendelingen. Doch laten wij ons bii her oppervlakkige niet bepalen, trachten wij iets dieper door te dringen, en te onderzoeken welke de oorzaken kpnnen zijn- dier verk'eefdheid des volks aan het geb'iiik van sterken drank. In 1736 heeft de heer Place berekend, dat er te Londen 7,044. huizen waren, alwaar sterke drank verkocht werd; maar die optelling betrof s'echrs de wijken van Holborn, Westminster, de Tower en Finsbury; tien jaren later, bleek uic een. op last des parlements ingesreld, onderzoek, dar er in de hoofdstad zelve, met uitzondering van de City en Snuthwark-bnrg. 12.000 jenever- verkoopers waren. Ongeveer tegen hetzelfde tijdstipbeweerde de Bisschop van Salisbury, dat er 7,044 vergunningen waren afgeleverd, tot denverkoop van sterken drank, en 3007 vergunningen voor hier; deze'fde geestelijke man heeft het opschrift bewaard, dat men gemeenliik hoven dergelnke win kels las: Hier kan men zich voor een stuiver een roes drinken, voor. twee stui vers dronken zuipenversch stroo voor niets. Volgens eene niet minder gel dende bron dar de bovengenoemde uit de officiële tabèl der bevolking van Londen, over 1831, bevinden wij, dat er op dar cijdstip niet meer dan 5000 verkoopers van jenever aanwezig waren. Indien men de aanmerkelijke ver. meerdering der bevolking van de hoofdstad, gedurende deze laatste jaren. In aanmerking neemt, moet men noodwendig opmerken, dat de aanzienlijke vermindering van het aancal sliicers, een onfeilbaar kenmerk is der vorderin. gen, welke de matigheid bij de mindere klassen gemaakt heeft. Evenwel, is ook dir bewijs nog nier genoeg afdoende; men dient ook re weren hoe hec gesteld is met hec totaal der verbruikte dranken. In 1742 werden in Engeland en hec land van Wallis 22,800,000 gallons wijn en geestriike dranken ver bruikt, zoowel van het binnenland als van vreemden bodem afkomstig; in 1833 beliep dit totaal 26.770,000 gallons. Maar vermits de bevolking van Groot-Bri antiie, sedert 1742, met het dubbel vermeerderd is. zon het totaal der constitutie van deze artikelen, ware deze in dezelfde verhouding toege. nomen, in 1833, minstens 45,000,000 gallons bedragen hebben.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3