de scheepsbouwmeesters de JongKorte landt tn Anthony, op hunne wetf St. Jon'svoor rekening van d'e heeren C. en A. Vlierboom en van Rossen4, vafi Oordt en Comp.; terwijl onmiddellijk daarna op dezelfde helling-, vóóï reke ning van eerstgenoemde heeren, de kiel werd opgehaald voor een barkschip van gelijke grootte, hetwelk den naam zal voeren van Cefës Uic Amsterdam meldt men van den i6den FebruarijS: - Het vertrek der verlofgangers over de iigting van on 1833 hééft lieden in de Desce orde plaats 'geiiad, en zijn de manschappen met den bes ten geest bezieid, en onder het aanheffen van vreug&ekretën op óaarsch gegaan. Reeds voor eenige dagen hadden wij vernomen, dat onze stad gevaar zou loopen de voor hare welvaart Zoo hoogst belangrijke st'ööm-STi ik er-raffi naderij van de heeren Rape en Zoon ten gevolge van den •éegëïlsfancT, welken die heeren alhier omtrent de daarstelling van de tot hare uitbYeidmg onmisbaar noodzakelijke inrigtingen, van vele zijden ontmoeten, naar eTaVrVté zien verplaatsen. De daartoe betrekking hebbende geruchten beginnen hoe langer zoo meer vastheid te erlangen. Hec is te nopen, dat weldadige en onpartij dige tusschenkomsc onzer stedelijke Regering dit verlies, hetwelk wij en velen niet ons inderdaad als hoogst noodlottig voor de stad zouden beschou wen, zal weten te voorkomen. Men meldt uit Nijmegen van den 15 Februarij: Blieven, uic Belgie alhier aangekomen, meiden, dat de isce, 2de en 3de ban der garde civique zullen opgeroepen worden. De meeste fabrijken aldaar staan stil; het werkvolk te Luik doorkruist de straten, drinkt, vloekt en wil vrijheid; de burgers vreezen elk oogenblik een pproer, dat hunne be zittingen iu de waagschaal stelt. St. Walburg, de voorstad, die naar de citadel leidt, is opgepropt met jonge lieden en vreemden; in één woord, alies is soldaat. Zij incusschen, die soldaat zijn, beginnen te morrendewijl, sedert 10 dagen, de betalingen aan het krygsvolk slechts gedeeltelijk vol daan zijn. Kan onze Regering, bij zulk eenen staat van zaken in Belgie, wel te goed onze grenzen versterken; vooral daar wij de morele overtuiging bezit ten, dac de Belgische beweging niets liever verlangt dan met Nederland te strijden. Uic f Iel voire wordt van den i4den Februarij .geschreven: Mijn verblijf in 's Hercogenbosch (op mijne terug reize), heeft mij in de gelegenheid gesteld,, met zekerheid te Kunnen Zeggen, dac men met den grootscen ijver met het aanleggen en voltooijen der batterijen voorgaat De zelve zijn reeds zoo ver- gevorderd, dac dezer dagen de Prins van Oranje zelf de gekeeie met batcerijen versterkte lijn voor de rivier heeft langs ge reden, engeïnspecteerd. Het is zeer inceressanc, 0111 deze werken te zien, zoo dat dagelijks ingezetenen uit de stad zich met rijtuig of te paaid daarheen begeven. Van 's Hertogenbosch komende, zag ik zeil, dac men met een aantal militairen en arbeiders, onder opzigt van een* officierbezig was, batcerijen voor de rivier op te werpen, tusschen Vugt en Boxcel, op de hoogte van de Haldersche Barrière. Verder komende, tot even buiten hec •dorp Boxtel, zag ik de lijn van batteiijen, welke zien van afstand tot afstand voor, de rivier bevinden, en welke even zoo te Helvoirc en elders zijn ge maakt. De bauerij, welke op den steenweg is, en waar wij met de aiiigence doorreden, scheen mij toe, voltooid te zijn; de steenweg was zelfs daar opgenomenom den vijand hec doorkomen aiueijelijk te maken. Op mijnen regterkant, op het terrein van het kasteeltje van Boxtel, zag ik eene hoog* te, welke mij toescheen meer een klein fort dan wel eene eenvoudige bat terij te zijn. De algemeene opinie is, dac men weinig van de Belgen en hunne demon- stratien heeft te vreezen, doch men wantrouwt Frankrijk; wie weet, wat men daar in den zin heeft. Uit de provincie Zeeland wordt van den 12 Februarij gemeld: Twee detachementen artillerie zullen de vesting Vlissingen verlatenhec :eene ónder commando van den nten Luitenant van dat wapen Goffinmet 30 kanonniers, zal naar Breskens, en het andere onder bevel van den isten - j— o-- .^an.mniersnaar Neuzen vertrekken. Ook verneemc men, dac ae Kapitein-Luitenant ter zee Jollymet twee ka- nor.neerboocen bij een punt op de regter oever der Schelde post zal vatten; van verdere versterking van de troepen, op de .grenzen in Zeeuwsch-Vlaan- deren, of op de forcen aan de Schelde, hoort men tóe heden niets; de Ka pitein Hondekoeter van hec reserve bataljon der 18de afdeeling te Vlissingen, is op zijn verzoek bij de 12de afdeeling overgeplaatsc, zullende de Kapitein Thuyn de Ligny in zijne plaats, bij dat reserve bataljon woraen gesteld. O O S T - I N D I E. Men schrijft uit Batavia van den pden October: Toen dezer dagen te Sumanap het gerucht liep, dat op het oostwaarts van dit eiland gelegen Rif der vier Gebroeders een schip was gestrand, is Zr. Ms. stoomboot FFeklagecommandeerd door den Luitenant der 2de klasse B. H Staringonverwijld derwaarts gestevend, ten einde des noods en zoo moge lijk hulp te verleenen, tot redding der schipbreukelingen en het behoud van schip en lading. Bij de komst op den ipden September jl.van de stoomboot Fleklain de nabijheid van hec gemelde rif, werd aan de zuid-wesczijde van hetzelve wer kelijk een verlaten wrak gevonden, tot aan het water geheel afgeorarid en nog brandende. Het scheen een nieuw 5^6 voeten diepgaand vaartuig, van Europesche bouworde, van omstreeks 250 a 300 lastente zijn geweest. Een vrouwen borstbeeld, wie geschilderd en mee eenig veïguldsël 'uitgemonsterd, werd onder anderen bij het wrak drijvende gevonden. Behalve een paar ankers en ankerkettingen, was Van het wrak nietsoverig dan eenige stukken hout, terwijl zich in hetzelve bevonden, bedorven rijst, victualie, afgebrande stukken touwwerk, enz., alles onder elkander in eenen onbruikbaren staat. De stoomboot Flekla welke omtrent het lot der equipagie geene jufsre berigten had kunnen bekomen, heeft, na de voorschreven bevinding aan het rif, hare nasporingen tot redding der schepelingen voortgezet. Volgens later bekomen inlichtingen, is hec bovengemelde gestrande schip The Janevan Londen, die op Baly eene lading rijsc, voor China bestemd-, bad ingenomen; terwijl hec ons aangenaam is hier te kunnen bijvoegen, dat de gezaghebber en de equipagie, tijdig den bodem verlaten hebbende, zon der verlies van een enkel persoon, dezer dagen te Sberibtija zijn aangekomen. AMERIKA. Uit Mexico ontvangt men berigten van 28 December, waarin gemelde wordt, dat de federalistische partij de overhand op de andere behaald had en dus Bustamente van het Bestuur af en Pedrozzagewezen President, aan hetzelve gekomen was. De Franschen beschouwden deze omwenteling in hun voordeel, blijkens eenen brief van den Admiraal Baudin, waarin hij ver klaart, re wenschen, dat de federalisten zegepralen, maar tevens'benugt dat hij gaarne zien zou, dac zij dit zonder hulp van vreemden dden Voorts wenscht de Admiraal zich geluk over de gematigdheid waarmede bij dén oorlog voert, en over de goede behandeling die de Mexikaansche krijgsgevangenen van zijnentwege hébben ondervondenhebbende hij allen de vrijheid geschonken, behalve den Generaal Arista. Hij zegt dat hij alleen Vera-Cruz aangevallen heeft als hec eenig middel om den Generaal Santa Anna zijne ge weldrladige handelwijze ce doen veranderen. Eindelijk verzekert hij, dac Frankrijk hec volsrrekt niet op de onafhankelijkheid van Mexiko heeft gemunten geefr tot bewijs daarvan op, dac hij geene troepen aan -boord zijner schepen heeft. Meu rueldc nog uit Mexiko, dot flë Re$erin£ rftdaar 100 kaperbrieven tegen de Fransche koopvaarders had "iiftgevifrdigfl. Ook verspreidde men hec 'gejuch:dat de Generaal Santa Anna aan zijne bekomen wonden over- ledeSi was, De Prtns de Joinville is in de Havanna aangekomen, waar de fraaije stoombooc lè Velocedoor welke oorzaak weet men niet, eene prooi der vlammen geworden is. PORTUGAL. Lissabon tien 6 Februarij. De Parlementaire zittingen zijn eindelijk aan. /gfevangenwelke, sedert de opening der Kamers door de Koningin, wegens het -£?iTng getal der opgekomen leden, verhinderd jgêworden waren. Men Is begöïïmTn over hec adres van antwoord op de troonrede te beraadslagen. In dat amftoöid merkt men verscheidene zinsneden op, uie hevige beschul digingen tegen de Mrnisters van Binnenlandsctie Zaken en Oorlog bevattea; onder anderen wordt daarin te kennen gegeven, dac hec cractaat met Spanje niet genoeg nageleefd wordt, en geene genoegzame middelen worden aange wendom de Miguellistische partij geheel ten onder ce brengen. De Mi nisters schijnen ecuter in de Kamer de overhand te hebben. Een rapport van den Minister van Financien aan de Cortes voorgelegd, bepaalt hei ie kort, dat thans in de schatkist bestaat, op 2,440,000 gulden; er zou echter vooruitzigt zijn om door hec betalen van eene maiige belas ting die te kort vóór November aanstaande te dekken. Ondertusschen zou den de inkomsten van dit jaar weder een te kort van 6,000,000 opleveren', daar de uitgaven op ƒ30,000,000 en de inkomsten slechts op ƒ24,000,000 ge raamd waren. De Bricsche soldaten hebben van Portugal nog 3,600,000 te vorderen. ITALIË. De bijzondere brieven uit Napels maken melding van eene luisterrijke wa penschouwingwelke ae Koning ter eere van den Grootvorst Troonopvolger van Rusland den só Januarij gehouden had, als ook van de feesten, die bij gelegenheid van het carneval hadden plaats gehad. Bij dewapenschou- wing waren 25 regimentenvan onderscheidene wapens vereenigd. Het bof 'is in 15 rijtuigen op het veld, waar de troepen vereenigd waren, aangeao. men. Men begroot het aantal der met toeschouwers opgevulde rijrurgeb, welke aan de ingangen van het veld geplaatst waren, op 1000. Het geheel moet een bijzonder fraai schouwspel hebben opgeleverd. Nadat de troepen gedefileerd hadden, heeft een zware regen eensklaps de schitterende vertoo. ning gestoord en de voorgenomene militaire manoeuvres verhinderd. Den 27sten heeft de Koning ter eere van den Russischen Prins, eenen uiterht prachtigen gemasketden opiogt, den terugkeer van Hendrik IF van eene val- ken-jagt voorstellende, doen houden, en tot laat in den nacht in persoon aan dien optogt en de daarbij plans hebbende vreugde-bedrijven deel geno. men. Ondanks den verbazenden toevloed van menschen, die uit nabijgelï- gene of meer verwijderde plaatsen naar Napels zijn te zamen gestroomdom de feesten en vreugde-bedrijven bij te wonen, schijnt de openbare orde vol. komen gehandhaafd te worden. Van het begin van deze maand schrijft men uit Napels: Het weder is aanhoudend tamelijk gunstig, en gelijkt naar de leme'eener Noordsche hemelstreek. Terwijl'op de verwijderde bergen de sneeuw schit. tert, zijn de velden rondom bedekt met het schoonste en zeer afgewisselde groen der meest verscheidene soorten van gewassen, welke aan geene zijde der Alpen slechti door de loodlijne stralen der Augustuszon uit den grond voortkomen. De bloembedden zijn in den prachttgsten bloei, en de catnelik -prijkt tusschen rozen en violieren. De landman en sdhipper brengen onge. hoorde massa's verschè 1 óianje-ippelen naar de stad, alwaar dezelve 'vóór 'een' spotprijs uitgevent, op openbare plijncn als pyramided opgezet worden, en den straatjongens, in plaats van steenen of ballen, tot spelen dienen. Z. M. de Keizer van Rusland heeft aan den Grootvorst in plaats van wijlen den Prins von Lieven, den Graaf Or lof toegevoegd, om hem op 'zijrle ~»rdere reis te vergezellen. D I T S C H L A N D, Ten bewijze hoe zich de Oosrenrijksche zeehandel en scheepvaart meer en meer uitbreidt, worde uit Triest geschreven, dat op de werven dier stad alleen twaalf groote koopvaardijschepen in aanbi uw zijn, en dat het getal der groote vaartuigen, welke in de verschillende havens van het Keizerrijk te huil behooren, vijftien stoonibooren daaronder begrepen, in het afgeloo- pen jaar 1838 niet minder dan vijf honderd en cferciën, te zamen van bijrra honderd acht en twintig duizend tonnen last, bëdtdeg. Te Weenen is voor weinige dagen eene ijzibgwek'kënde'iniï'd&aÖ óntyekt Een aldaar wonend architekceen welgesteld man, hield gedurende veertrtn jaren zi'ne dochter zoo naauw opgesloten, dat zelfs de Overheid-van hwr bestaan geen kennis droeg. Het ongelukkige s'Ctfépsel ónderging de wreeö&e mishandelingen. Van lichtlnchc en bewtging Verstókenzor'der eenige verzorging, physiek en moreel verwaarloosd, moet cfe ongelukkige'ZicbUiü eenen aan het dierlijke grerzenden toestand- bevinden. Het geheim kuVm'tyir, toen de vader van woning veranderde. Buiten zijde boelëerst'er wist tiietnand vroeger iets van hetzelve. Beiden zijn reeds rn hechtenis genomen tn aan Óen regter overgeleverd geworden. Men Vérmoëdidat'de Hoopde e/fge^ mam der dochter te worden, aan etke aoor hare moeder "evre aanmerkè- lijke som nagelaten was, den ónna'uurlijken vader tót hér onmensëhétijtte besluit gebragt heeft, z'iin kind op deze Wijze langzaamrè' yefmoorden.- Omtrem de aardbeving, wélke in Wurrembérg gevoeld is, zoóaft wij'ln ons vorig nommer gemeld hebben, schrijft'men uit Srntrga'rd van '9 Fébrtlarij Na eene lange, aanhoudende koude, en nadat ér veel sneeuw is gevallen, werd het eindelijk in de laatste dagen dootweder, en steeg de barometer dp eene voor de veranderde weersgesteldheid gehëè! óngewofie wijze, én be- reikte eene anders aanhoudende droogte en stil wedér aanduidende h'ódgtfe. En ook slechts enkele windslagen spraken deze aanwijzing regen. Sommjge lieden meènen, dat zij "eergisrerendé« avonds ómstfeëks hegen ure £edür rende die windvlagenligte schuddingen hebben ópigëmerkt. Duidelijk echfèr bespeurde men re gelijkertijd, op eenige mhlen afsrands, eene aardbeving, die, volgens daaromtrent ontvangen berigré'n v&'n dèn 'Néder-Nëckar bij Ffeill- bron door her Zaber. Enz en Würmgebied tot ópwians naar het SchwarzWafd, is bespeurd. Uir Bessegheim meldt men, dat men aldaar op den j7den dezer, des avonds ren negen ure enrwinrig minuteneene:bev?ge amdbèvihgheeft g'e« voeld, en, dar men ook in die stad van eene dergelijke gebeurtènis te Bie. tingheim, Lochgan en elders, tircfing heeft ontvangen; de aardbeving duurde vijf seconden, en ging met een gedruisch als dat van'eenën ftóriówind gepaard," Te Heillbron moet de aardbeving zeer stérk 'zijn gevoeld, maar vooral të Leonberg en in den omtrek, alwaar de hntren en gebouwen schuddedenzelfs' is aldaar de munr van eene bovenverdieping ingestort. De lucht was rustig, doch herrokken; de barometer, die voorheen zeëf hoog stond, viel eenigzins, doch rees weldra weder. De thermometer stond 1° i lj° onder het vriespunt. Ook te Calu is de gezegde aardbeving gevoéld; de barometer die, voof en na dezelve 27.6,2 reekende, stond gedurende de aardbeving 57.5.5. Dé thermometer stond, bij volkomen windstilte, en digten neVel 43° enkele personen hebben larer eenen tweeden aardschok gevoeld. In Noorwegen zijn in 1837, 25,280 personen overleden en 34,794 gé» boren; het getal der geborenen was 573 minder dan in 1836, dat der over. ledenen 2556 meer dan In dat jaar; 8188 huwelijken werden er geslotenher. geen 286 minder dao in 1836 en 646 minder dan in 183:5 is. Men schrffi

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2