A\ 1839. LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, ■*s\ 20. »5 FEBRUARIJ. NEDERLANDEN. Lxtden den I4den February. ]^Ien meldt uit 'i Gravenhage van den iaden dezer: fc. K. H. de 'Prins van Oranje is gisteren namiddag tigen één ure uit het poofdkwartier weder in deze Residentie aangekomen. Hoogstdezelve heeft heden morgen de vergadering van den Raad van State gepresideerd en zal "weder spoeoig naar Noord-Braband vertrekken. Men meldt, dat door Zijne Maj. aan eenige inwoners van Urk beloo ningen zijn toegekend voor de verleende assistentie, in de maand November 11., met ijsbooten bewezen aan de toen aldaar in het ijs vastgezeten heb. bende kanonneerboot N°. 48, onder het bevel van den Luitenant ter zee van de lste klasse Sauvage. Door Zyne Exc. den Directeur-Generaal van Oorlog, is ter kennis gebragt van ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen admissie als cadet aan de Koninglijke Militaire Akademie raogten verlangen, darwe der in dit jaar een vergelijkend examen voor de adspbanten tot dat einde zal worden gehouden, en dat door hen mitsdien, en wel vóór den aosten Maart aanstaande, een daartoe strekkend adres aan het Departement van Oorlog zal moeten worden ingezondenzullende na dit tijdstip geene verzoeken ter admissie tot het gemelde examen worden aangenomen. Dit jaar zullen er bij de gemelde Militaire Akaöemie kunnen worden geplaatst: 17 cadetten voor het wapen der infanterie hier te lande en 30 cadetten voor dat wapen in de koloniën10 cadetten voor de artillerie hier te lande en 4 voor hetzelfde wapen in Oost-Indie; 6 cadetten voor de cavalerie hier te lande, voorts 5 cadetten voor het wapen der genie in Nederland, van welke twee zullen be steind worden voor den stat van het wapen en de drie overigen uitsluitend voor het corps mineurs en sappeuts, en eindelijk vier cadetten voor de genie in de Overzeesche Bezittingenen waarschijnlijk ook eenige cadetten voor het vak van den waterstaat in die gewesten. Er zullen dit jaar voor het wa pen der cavalerie in Oost-Indie, of voor het vak van den waterstaat in Ne. derland, geene cadets bij de Koninglijke Militaire Akademie worden benoemd; Aan het Algemeen Handelsblad wordt uit 's Hage, dd. iaFebr., berigt: Onze Regering heeft even als het Bestuur te Brussel eene nota van Groot- Britannie ontvangen, waarbij wordt te kennen gegeven, dat het ter voorko ming van ontmoetingen tusschen de Hollandsche en Belgische troepen, als wenschelijk te beschouwen is, dat aan de militaire magt van beide kanten eene achterwaartsche stelling wierd gegeven. Dezerzijds is hierop geant woord dat reeds vtiör het ontvangen dier notade Hollandsche troepen zich op eenen geruimen afstand van de Eelgische grenzen hadden verwijderd. Men zegt tevens, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken bij deze gelegen, heid aan den Engelsche'n Gezant bij ons Hof zijne bevreemding niet heeft ontveinsd, ter zake, dit de nota van het Britsche Bestuur aan ons Kabinet gerigt, in denzelfden toon en bewoordingen was gesteld, welke men heeft gebezigd in de te Brussel ingediende nota terwijl toch het verschillend ge drag te *s Hage en te Brussel in de tegenwoordige oogenblikken gehouden, en de dreigende houding der Belgen tegen 'over de blootelijk verdedigende maatregelen van Holland, laatstgenoemde wel eenig regt gaven om op eene andere wijze toegesproken te worden dan zijdie door hunne buitensporige en onregtmatige vorderingen en plannen de rust van Europa in het algemeen en Hollands veiligheid in het bijzonder op het spel zetten. Tot op dit oogenblik is alhier niets bekend van de teekening namens Leo fold; doch hier even als te Londen en elders houdt men zich verzekerd, dat dit spoedig zal geschieden. Jn het dagblad de Avondbode van gisteren leest men deze berigten: Men schrijft onS, dat dezer dagen door de Regering aan de bevelvoerende Commandanten der schepen en vaartuigen binnen 's lands aanschrijving is gedaan, om tot nader order geene verloven hoegenaamd te verieenen. Zijner Maji. corvet Amphitrite en de brikken Mercuur en de Snelheid, de twee eerstgemelden aan den Helder, en de laatste te Hellevoetsluis, lig gen thans geheel en al voor de dienst gereed, ten einde daarvan bij voor. komende gelegenheid dadelijk gebruik te kunnen maken. En in die var. heden leest men een berigt uit 's Hage, dd. 13 Febr.: Er is gisteren eene order van Regeringswege, aan den Commandant op de Schelde per telegraaf gezonden, inhoudende aanschrijving aan dienComman. dant. om alle de onder zich hebbende kanonneerboo'en in activiteit te hou den, en te plaatsen, zoodanig, dat de communicatie met de forten niet kan verden afgesneden. Hetzelfde dagblad houdt nog het volgende berigt uit Vlissingen irs Er zijn alhier berigten ontvangen, dat er door het Departement van Ma rine de noodige bevelen zijn uitgevaardigd, om de corvet Amphitrite en 'de brik de Snelheidliggende ter reede van Texel, onder bevel van de Kapi- teins-Lnitenant ter zee Tenghergen en Fergusonen de brik Merkuurliggende te Helvoetsluis, onder bevel van den Kapitein-Luitenant ter zee Tuning, ten spoedigste naar de Schelde te doen verzeilen, en zich te stellen onder de or ders van den Kapitein ter zee Courrier, dit Dubicart, commanderende de 2de divisie van de iste atdeeling der linie van de defensie op de Schelde. Uit Amsterdam meldt men van den 13 February: In den afgeloopen nacht, ongeveer ten half vier ure, is er brand ontstaan Sn het huis, bewoond door den heer E. Helleman, fabrijkant in baleinen, op de Houtgracht, N°. 4, welke zoo hevig was, dat de bewoner ter naanwer- nood, en niet dan met het grootste gevaar, zich, zijne vrouw en drie kin- 'deren over het dak van het nabijgelegen huis heeft gered; terwijl zijn ne Eenjarig zoontje, hetwelk op de derde verdieping geslapen heeft, niettegen staande alle vruchteloos aangewende pogingen ter redding, in de vlammen is Omgekomen. Het lijkje is des morgens gevonden. Na het in werking brengen van veertien brandspuiten, is men den brand Sen zes ure genoegzaam, en een uur later geheel roeester geworden. Het huiS, dat van binnen voor het grootste gedeelte is uitgebrand, was, zoowel als dè, .zich daarin bevonden hebbende goederen, voor brandschade verzekerd. Uit Groningen wordt van den 9 February geschreven, dat aldaar, dien dag, in den ouderdom van bijna 61 jaren overleden is, de hoog wei geboren heer, Jhr. Mr. Willem Jan Quintus, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van de Twee Kamer der Staten-Generaalvan het Provinciaal Geregtshof van Groningen en van den Raad dier stad, Curator van de Latijn, ithe School aldaar enz. x De geestelijke zusters van het klooster te St. Oedenrode hebben bevel Ontvangen, om zich gereed te houden op de eerste aanmaning het klooster te ontruimenten einde dat gebouw tot krijgsgebruik te kunnen inrigteu, De Burgemeesters in de omstreken hebben order gekregenom een zeker getal bespannen karren in gereedheid te houden. Door een Belgisch dagblad wordt de laatste nota van den heer Bedel aan de Conferentie te Londen, aldus medegedeeld: De ondergeteekénde, Gevolmagtigde van Z. M. den Koning der Neder, landen, heeft ontvangen en zonder vertraging aan zijne Regering overge- maakt de nota, vergezeld van de zes stukken, welke HH. Exc. de HH. Gevolmagtigden der Hoven van Oostenrijk/FrankrijkGroot-Bntannie, Pruis, sen en Rusland, te Londen in conferentie vereenigd, hem de eer aangedaan hebben, hem den 23Sten Januarij jl. te doen toekomen in antwoord op die van den I4den Maart 1838, bij welke hij hun te kennen gaf, dat hij bevel had ontvangen om met HH. Exc. de 24 Artikelen te teeltenen, tot welker teekening de Gevolmagtigden des Konings bij hunne nota vaD den I5den Oc. tober 1831 waren uitgenoodigd geworden. De Koning, kennis genomen hebbende van de combinatiën, welke deze mededeeling hem aanbiedt om tot eene afdoening der Hollandsch-Belgische zaak te geraken, heeft het levendig betreurd, talrijke stipulatien daarin aan te trejfen, welke Z. M. wel verre was daarin te verwachtenen, volgens Hoogst denzelvenonbestaanbaar met zijne regt en en met den vorigen loop der onderhan delingen; doch, gesterkt door het bewustzijn van den weg der voorstellingen en volharding gevolgd te hebben zoolang die weg H. D. door het welbe grepen belang zijner volken werd voorgeschreven, heeft de Koning zich thans moeten overtuigen dat hun welzijn hem niet veroorlooft, zonder hoop op een goed gevolg, tegen de kracht der omstandigheden te worstelen. Dien ten gevolge heeft de ondergeteekendevolgens de door bem ontvan. gene instrnctien de eer bij de tegenwoordige nota te verklaren, dat hij ge- magtigd is tot het teekenen van het tractaat tusschen Zijne Maj. en de vijf Mogendheden, en van het tractaat met Belgiegeannexeerd aan de hier boven vermelde nota van HH. Exc. dd. 23 Januarij, en dat hij gereed is om tot de teekening dier stukken over te gaan. De ondergeteekende neemt deze gelegenheid te baat om aan HH. Exc. de Gevolmagtigden der Hoven van OostenrijkFrankrijkGroot-BritanniePruis, sen en Rusland de verzekering zijner hoogachting te hernieuwen. [CeteekendDedel. AMERIKA. De St. Nikolaas-maatschappij te Albany, in de Vereenigde Staten, heefc den 6 December weder eene waardige en dankbare gedachtenis gevierd vah de Nederlandsche afkomst derzelver, leden. Bijna 100 gasten waren op St. Nikolaasdag van het vorige jaar bij het ge- Zegde feest tegenwoordig. De ruime eetzaal was bijzonder fraai en doeltreffend versierd. In de hoe. ken derzelve prijkten groene boomen, die zich tot aan het plafond verhie. Ven, en met schitterende kunstmatige bloemen versierd waren. In andere gedeelte Van de zaal zag men nagebootste citroenboomen, met gouden vruchten beladen. Festonnen van groenend loof en bloemguirlandes, rijk met oranjekleurige linten doorstrengeldhingen van het plafond af, en tooi den de wanden. De banieren der maatschappijen van St. Andries, St. Patrick, en anderen, die van het brandwezen, als: de Washington's compagnie N°. 2, en de nieuwe banier der brandspuit N". 7, door den heer Fink geschil derd, alsmede de banieren, die tot de maatschappij behooren, prijkende niet de wapens der stad, terwijl trofeën, met de wapens van Holland, en een aantal portretten aan de wanden prijkten. Onder de portretten waren die van Dr. Livingston, Generaal Gansevoort Simeon de WitAbraham van Vechten, G'or. Tates, den President van Buren Stephen van Renselaar, en inplaatstnk, de portretten van den Koning Willem der Nederlanden, den Generaal Washington, den Baron Chassi, den held van Antwerpen. Ónder de ingestelde toasten merkte men de volgende op: Óns Vaderland. Altijd op de zijde van vrije instellingen; altijd den zwakke regen den sterkere verdedigende; Ter nedergeslagenmaar nimmer wanhopend het heeft de Rijken van Karei en Napoleon overleefd. Het Huis van Oranje. Sedert eeuwen beroemd door deszelfs krijgs- en burgerdeugd. De Vereenigde Staten. Nimmer zullen zij vergeten, wat zij der Ver. eenigde Nederlanden verschuldigd zijn. De straffende regtvaardigheid. Spanje lijdt thans voor de wreedheden, in Holland gepleegd: de sraf van den verdrukker zal gebroken worden. De nagedachtenis onzer voorvaderen, wier deugden hunnen geboortegrond, ook bij de dreigendste gevaren, beschermden. De 3de vice-President Dr. J. Romeyn Beek, stelde de volgende toast in: De vaders der volksopvoeding in Nederland, Falck, van den Ende en van der Palm. Dok aan de stad Leiden, als zoo veel met andere deelen van Holland bij gedragen hebbende, om de Amerikaansche onafhankelijkheid te bevorderen, werd bij herhaling gedacht. Alles, wat Hollandsch is, wat op Holland be trekking heeft, toonden de dischgenootendat hun dierbaar is. Zelfs stelde de heer HUton in: >,Het Hollandsche hoekje vin den haard, Waar eerlijk, heid en verdienste steeds eene plaats vinden." Na den maaltijd werden verschillende brieven gelezen van genoodigden, die door belangrijke beletselen werden verhinderd, aan het feest deel te nemen, als: van den President der Vereenigde Staten, den heer M. van Buren, die van den Zaakgelastigde van Zijne Maj, de Koning der Nederlan den in Noord-Amerika, var. den heer ,7. C. ZimmermannNederl. Consul, en anderen; allen getuigden van bijzondere welwillendheid jegens de maat schappij. Ónder gulle vrolijkheid, den afstammelingen van Nederlanders waardig, is de maaltijd dezer weldadige maatschappij ten einde geloopen, welke voorzeker de belangstelling der Nederlanders overwaardig is. SPANJE, Men schrijft uit Madrid van den 3den Februari}. dat de nieuwe President van den Raad, Perez de Castro, uit Lissabon aangekomen, in het Ministerie zitting had genomen. Volgens een Koninglijk besluit, zal de stad Gandeza, die bij hare ver dediging regen deCarlisten, bijna in eenen puinhoop verkeerd is, op kosten Van den Staat, zoodra het de finantien zullen toelaten, herbouwd worded, en den naam van Onsterfelijke dragen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1