V gedwongen worden, en dat tand mag etch nog gelukkig rekenen, wanneer het, tot loon van deszelfs kwade trouw, niets meer verliest dan de eer. Zoo Frankrijk al niet tot de executie medewerkt, dan zal het in geen geval beletten dat de overige tnagien daartoe overgaan. Het dagblad de Times bevat over de Hollandsch-Belgische zaken het volgende: Omtrent de Hollandsch-Belgische qnaestie moet ik herhalen, dat men ernstig vreest, dat vijandelijkheden de schikking van dezelve zullen vooraf gaan. Naar men zegt, heeft de Graaf Molt aan den Generaal Sohastiani Zaturdag I. I. dépêches gezonden, om de 24 artikelen onverwijld 'instanter te onderteekenen. Het Fransche Gouvernement heeft ter gunste van Ko ning Leopold, naar Londen een voorstel gezonden, om, in plaats van den afstand van het grondgebied van Limburg en Luxemburg, eene somme gelds te betalen, maar echter zonder eenige verwachting of aanbeveling, dat dit voorstel door de Conferencie zou worden aangenomen. De haast, waarmede de Graaf Molt (200 als mij is verzekerd} van zijne zegepraal over het adres in de Kamer der Afgevaardigden heeft gebruik gemaakt, om aan den Fran, schen Gezant te Londen bevel te geven, het tractaat te teekenen, is, vol gens mijnen berigtgever, eene reden te meer, om te gelooven dat hij op het oog heeft zich uit het Ministerie te verwijderen, en wenscht, om, eer hij hetzelve verlaat, een einde aan deze zaak te maken. Reeds heb ik gezegd, aat men ernstige vreeze koestert, dat er vijande lijkheden in Belgie zullen plaats hebben, ofschoon zelfs de hevigste Bel- gischgezinden niet aan den uitslag van dezelve twijfelen. De eerste stap, om Belgie in bedwang te honden, zal gelijk zijn aan dien, welke Frankrijk in den afgeloopen nerfst ten opzigte van Zwitserland heeft gedaan. Er zal langs de Duitsche grenzen een cordon worden getrokken, hetwelk van dien kant alle gemeenschap zal afsnijden. De ongelegenheden, daardoor ontstaan, zullen, doch dit is eene flaauwe hoop, de Belgen tot berusting aansporen. Maar mogt zulks het geval niet zijndan zullen niet de Hollandsclie tróe. pen, maar die der Duitsche Bondsvergadering Belgie tot onderwerping noodzaken. De 5 gevolmagtigde Ministers, die de Londensche Conferentie uitma. ken, hebben den 22Sten eene bijeenkomst op het bureau van Buitenlandsche Zaken gehouden. De scheepvaart was te Londen zoo levendig, als men zich sedert lang 'niet herinnert. Dit wordt te weeg gebrast door de pogingen, die men in het werk stelt, om van alle kanten vgn Europa granen te krugen. Volgens een berigt uit Peruzouden ook daar even als te Mexico on. eenigheden met het Fransche Bestuur ontstaan zijn, over het gevangenne. 'men van een Franschman De Engelscne Oost Indie-vaarder, de Protector is voor Bengalen, aan boord hebbende 17? zielen, geheel vergaan; slechts 8 menscnen zijn gered. Het 'dagblad the Sun berigr, dat bij de opening van het Parlement in de troonrede een paragraaph zal zijn, betrekkelijk het huwlijk der Koningin met den Hertog van Saksen Koburgneef van hare Majesteit, 22 jaren oud. F R A N K R IJ K. Parijs den 25 Januari). Er heeft ook in Frankrijk eene meerdere bewes ging van troepen naar de Noordelijke grenzen plaats, behalve degenen, dié er reed» gestationneerd zijn. Het Journal des Dtbats bevat hierover het volgende De bijeentrekking van de Hollandsclie en Belgische troepenop de gren. zen van beide landen, schijnt de Fransche Regering tediebben doen besluis ten, om de meest geschikte maatregelen te nemen, ten einde al de ongele, genheden te voorkomen, welke uit eenen zoodanigen staat van zaken zouden kunnen oncsiaan Er zijn dus hevelen uitgevaardigd, om de troepen, die in het voorleden voorjaar op de Noordelijke grenzen waren verzameld, in bri. gades te verdeelen en aldaar te cantonneren ter sterkte, cavalerie en artil. lerie daaronder begrepen, van 35 it 36,000 man. De Temps meldt, dat een Fransche legerraagt op de Belgische grenzen wordt zamengetrokken, en dat een Engelsche zeemagt op de Schelde zou verschijnenom de uitvoering van de besluiten der Londensche Conferencie te verzekeren. De Moniteur bevat een besluit, waarbij de voorloopige uitvoer van granen en meel langs alle kusten der zee verboden wordt. Op onderscheiden plaatsen in Frankrijk ontstonden nog onlusten wegens hec vervoeren van granen. Den 22sten heeft de Minister van Financien de begrootingswetten over I839 aan de Kamer der Afgevaardigden ingediend. Nadat sedert eenige dagen geruchten geloopen haddendat het Ministerie of geheel of gedeeltelijk zou aftreden, zoo meldt de Moniteur van gisteren, dat de gezamenlijke Ministers hun ontslag bij den Koning hebben ingediend, doch zegt nog niet, dat hetzelve was aangenomen. Het Journal des Dtbats, dat zich steeds zeer op de hand van het Ministerie Molt getoond heeft, oevat hieromtrent het volgende: Dit besluit is edel; het is eervol, want hèt is uit eigen beweging geno. men. Wij keuren hei ten volle goed. Het ongrondwettige, door de Commissie voorgestelde adres isde eene zinsnede na de andere, door de meerderheid en door de volhardende pogingen van het Kabinét veranderd 'en omgewerkt ge worden. Het Ministerie heelt over zijne vijanden de zege behaiid, maar het heeft gedacht, dat de meerderheid, die het adres goedgestemd had, niet aan. zienlijk genoeg wasen daarom treedt het af. Nimmer was een gedrag Krach tiger en meer parlementair geweeit. Krachtig, want het Ministerie koesterde geenerlei vrees bij de benoeming der Commissie tot het adres en bij de vijan. delijkhedenwelke het daaruit voorzag. Het heeft eene discussie gewild, waarin ieder zijne meening zou knnnen zeggen en deze discussie heeft plaats gehad. Het heeft dezelve volgehouden inet een talent en eene geestkracht, waaraan ziine vijanden zeiven in stilte regt lieten wedervaren. Zijn gedrag is parlementair, want wat is meer parlementair dan discussie en openbaar, heid, en eene uit eigene beweging aangeboden demissie, omdat de meerder, heid den Ministers te gering in hun voordeel toescheen? Wat men er ook van hebbe willen zéggen, nimmer heeft een Ministerie meer en beter de kroon gedekt, want het heeft haar tót den einde toe gedekt, het heeft haar beveiligd tegen de roekelooze aanrandingen van het adres der Commissie. In een berigt van het Journal des Dthats van den 24»ten maakt het be kend, dat de Koning het hem aangeboden ontslag der Ministers aangeno men heeft. Dat blad voegt er bij: Wij hebben het besluit der Ministers goedgekeurd, wij eerbiedigen dat der kroon Er worden reeds verscheiden liisien van het nieuwe Ministerie in om- loop gebiagt, op welke, behalve de Maarschalk Soult, die door den Koning met het maken van een Ministerie belast schijnt, ook de namen van de te. genstanders van het laatste Ministerie geplaatst zijn, als die van Thiers, Guizot, Odillon Parrot en anderen. Z. M. begeeft zich naar Dreux om de begrafenis van wijle zijne doch. têr bij te wonen. De Kamer der Afgevaardigden beraadslaagt thans over onJërwérpen van géén algemeen belang. De beraadslaging over Het voorstel van den heer Passy, tot afschaffing der slavernij in de Overzeesche Bezittingen is onder de tegen, wóordige omstandigheden uitgesteld geworden. In het dagblad ie Commerce leest men in overeenstemming der bëffgten uit *s Gravenhage en Londen: Onze Gezant te Londen heeft het protokol onderteekend, waarbij de Ufi. voering der 24 artikelen oppermagtiglijk wordt bevolen. Thans is het de "Zaak der Belgen om Voorzigtig tè* ztjh. Hun Gouvernement rigt al deszelfs aandacht naar de zijde van Holland; zij zullen echter niet door de Hollanders worden aangegrepen. Het Hol» landsche léger is sleëhts de reserve, die niet dan in het uiterste geval zal binnenrukken. Maar de aan Belgiens grenzen zaamgetrokken troepen van het Duitsch Verbond moeten onverhoeds het betwiste grondgebied betreden en met eene magt bezetten, sterk genoeg om de verraste bevolkingen allé denkbeeld van wederstand te benemen. De Belgen moeten niet in het minst rekenen op de ondersteuning of in terventie ten hunnen behoeve van de zijde des Franschen Gouvernement^; hetwelk voor en met de Conferentie is. Het Jlgemeen Handelsblad behelst daarenboven nog den volgenden bij. "Zonderen bri'ef uit Parys, van den 24 January gedagteekend Bij de ontvangst dezes zult gij waaischijnlijk reeds van uw welonderrigten correspondent te Londen, vernomen hebben, dat ons Kabinet eindelijk is toegetreden tot het besluit der Conferentie in de zaken tusschen Holland en Belgie. Maar hetgeen gij voorzeker niet weet, ja zelfs niet vermoedt, is, aat Koning Lodewyk Philips stellig besloten heeft, in alle deelen eene lijn met zijne Bondgeiïooien te trekken, en aan Europa te toonen, dat Frankrijk ook van zijne zijde getrouw wil blijven aan eenmaal aangegane verbindte. nissen. Het spoorelooze opgeruide Belgische volk, of liever de volkslei ders aldaar, mogen dus zoo veel vertooning maken als zij willen; zij heb- ben van Frankrijk niet alleen geen bijstand hoegenaamd te hopenmaar zij zul. len, indien onze staatkunde niet verandert, zelfs een Fransch leger zien deel nemen asn het ten uitvoer leggen 'eens tractaats, aan hetwelk Belgie zich met eene zoo ongehoorde kwade trouw wil onttrekken. Ik kan u de stel. Ifge verzekering geven, dat onze militaire bewegingen op onze noordelijke grenzen, geene andere bedoeling hebben, dan om, ingeval de Belgen hec tot een uiterste laten komen, gezamenrüjk met de troepen van Frankrijks B ndgenooien, dat buitensporige en onredelijke volk, op eene gevoelige wijze, eerbied voor het volkenregt en naleving van onderschrevene verbind, tcnissen, te leeren. Ik herhaal het, onze staatkunde kan veranderen, doch op dit oogëiiblik is het besluie genomen, om tot de executie des verdrags met der daad mede te weiken. Uw Hof moet daarvan onderrigt wezen. MENGELINGEN. Nadeelige invloed van verstandelijke werkzaamheden van jonge Kinderen, op hunne ligchamelijke ontwik keling en gezondheids-toestand. Er is geen tijdstip van ons leven, waarin de gezondheid niet te lijden heefc door den arbeid van den geest, zoodra dezelve bovenmatig of van langert duur is; aoch de gevolgen dezer soort van onmatigheid, moeten nog veel heiltoozer zijn in den kinderlijken leeftijd, wanneer de hersenpan, naauwe- lijks gevormd, zoo gevoelig en vatbaar is voor alle indrnkselen, welke vat. baarheid vervolgens met de jaren vermindert. Vooral bij klierachtige en rachitische kinderen treft men de droevigste gevolgen aan eener zoodanige ovehaaste beschaving. Voor deze kinderen, die zich over het algemeen onderscheiden door de ontwikkeling van het hootd, vroegtijdig begrip, ert fijnheid van ledematen, zou het in der daad heilzaam zijn, indien men die levendigheid van geest poogde te beteugelen, dewijl dezelve spoedig ver. stompen zal, en zoo al niet hunnen dood veroorzaken, althans aie voortref, felijke gave des kinds verdooven, waarop de ouders trotsch waren, en eené in schijn zoo regtmatige verwachting gebouwd hadden. Maar, verre van daar, neemt men alle mogelijke middelen te baat, om die wakkerheid der geestvermogens nog meer te prikkelen. De liefkozingen der moeder, dè meest begeerde helooningen, naijver, loftuitingen, vleyerij zelfs, alles worde in het wetk gesteld om tot het wonderbare te geraken, en hetgeen eigenlijk geen ander gevolg heeft, dan dat, binnen weinige maanden, en vóór derzel. ver ontwikkeling, de geestvermogens overspannen, misbruikt zijn, terwijl dezelve, met kunst geleerd, den roemrijksten naam hadden knnnen verwerven; Bezwaarlijk zal men geloof kunnen hechten aan het groot aantal kinderen van bemiddelde en rijke familiën, die, jaarlijks, zoodoende opgeofferd wor. den aan de eigenliefde hunner ouders, of aan eenen al vrij kwalijk geplaat. s-en ijver, om hen tot eene schitterende loopbaan voor te bereiden. Hec schijnt evenwel, dat in Amerika dit kwaad in nog grootere mate woedt, dan elders. Gemakkelijk zal men daarover een oordeel kunnen vellen, nadat men de volgende zinsneden, ontleend aan eene onlangs over dit onderwerp door Doctor Brigham uitgegevene brochure, zal gelezen hebben: „Dikwijls, zegt hij, heb ik bij kinderen, die, of een klierachtig gestel hadden, of daartoe neiging bezaten, zeer gevaarlijke ziekten ontmoet, veroorzaakt door de al te groote werkzaamheid van hunnen geest; bij eenige dier kinderen; bij welke de ziekte aanvankelijk geen zoo ernstig aanzien had, heb ik de genezing genoegzaam niet kunnen bewerken. Met aandoening herinner ik er mij eenige, die den onoerdom van vier tot zes jaren bereikt hadden, met de uitstekendste begaafdheden bedeeld waren, en, in weerwil der meest moge. lij Ice verzorging, aan die ziekten bezweken, waaraan andere, die, wat den geest betreft minder rijk bedeeld waren, zeer ligtelijk ontsnapten. Wanneer zij ziek zijn, ontwaart men bij die kinderen eene soort van drift voor boeken en om zich te oefenen, en dit vermeerdert nog de bewondering hunner ou der» over deze vroegtijdige rijpheid des geestes, die door alle mogelijke mid. delen is opgewekt, en zulke dtoevige gevolgen na zich sleept." Te oordeelen naar de menigvuldige voorbeelden, welke de geneesheer Brigham bijbrengt, schijnt het, dat de dwaling, waarin de ouders vervallen, die met de opvoeding van hun kroost te vroeg eenen aanvang maken, in de Vereenigde Staten meer algemeen is, dan ergens elders: „onder de boeken, die men in Amerika voor kinderen bestemt, vindt men er, dus zegt hg die bepaaldelijk bestemd zijn voor kinderen van twee tot drie jaren; en onder deze vindt men handboekjes voor kruid-, wis- en sterrekunde! Men hotidc er voor de beste leerwijze, die, welke op den geest van het kind werkc door de snelste middelen, zonder zich over derzelver invloed op de gezond, heid van het kind te bekommeren." Dezelfde schrijver voegt er bij, dat hij in meer dan eenefamielje kinderen gezien heeft, van nog geene drie jaren, die eene geheele reeks van verzen en gansche stukken uit de Heilige Schrift of geschiedenis uit het hoofd moesten leeren, behalve dat zij zes uren daags in gewone scholen doorbrag- ten. Zelden hondt men kinderen te huis, wanneer zij eenmaal den ouderdom van vier jaren bereikt hebben; naanwelijks zijn deze uit de school terug ge komen of aanstonds beproeft men op onderscheidene uitlokkende manieren hun nog eenige huislesjes te leeren of boeken te doen lezen en hiermede gaat men voort zoo lang, tot dat hun zenuwgestel verzwakt, hunne gezond heid ondermijnd is. Zoo heeft de meergemelde geneesheer onderscheidens kinderen van zeven of acht jaren zien nerven, die zieltogende nog de tref fendste blijiten gaven van eenen rijk begaafden geest, en waardoor hu de smarc over hun verlies slechts pijnlijker werd. Andere bereikten eenen meer ge. vorderden ouderdom, maar in eenen kwijnenden toestand, hun zenuwgestel was verlamd, en daardoor tot hypochondrie, dyspepsie, met een woord to: alle soorten van ziekten geneigd, die uit een bedorven zenuwgestel kppnen geooren worden. Bereiken zij eenen mannelijken ouderdom, dan zfjn allé yerstahdelijke vermogens bij hen uitgedoofd, zoodat zij de lijdende werk tuigen geworden zijn van hen, die in vroegeren leeftijd verre beneden hen waren. Zoo groot is zelfs de onwetendheid der ouders, over al wat de opvoeding hunner kinderen, uit een physiologisch oogpunt beschouwd, betreft, dat, wanneer eeh dezer kléine wonderen bezweken Is aan de gevolgen eener dust danige leiding, het sómwiilen gebeurt, dat zijne levensgeschiedenis door den druk worde bekend gemaakt, een einde aan andere ouders de middelen

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3