A\ 1839. LEYDSCHE C O II ft A N T. VRIJDAG, 18 JANUARIJ. NEDERLANDEN. Leyden den i7den Januarij» foen meldt uit's Gravenhage van den töden dezeri 2. K. H. de Prins van Oranje is heden middag van Tilburg in deze Re sident ie teruggekeerd. Naar men verneemt, zijn door Zijne Maj. benoemd, tot Commiesen bij het Departement van Btnnenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A.J.van der Helm en O IY. Hora Siccamaterwijl aan den Adjunct-Commies J. C. Palot toe- eekend is geworden de personele titel en rang van Commies. Zijne Majesteit heelt den Predikant bij de Nenerduttsch-Hervormde Gemeente te Haarlem, J. van der Zandt, verklaard emeritus salvo honore et stitendio en aan hem een Rijks pensioen toegekend. Zijne Maj. heeft de Ministers en verdere hoofden van Departementen en Collegiën van algemeen bestuur gemagtigd, om mede op ne verzoeken om korting op de gelden, toekomende aan bladschrijvers en urtsten, te be schikken overeenkomstig de bepalingen vervat in de wet van den 24 Januarij l8Hoo s'de'tue heefteden Minister van Binnenlandsche Zaken gemagtigd tot benoeming of continuatie over 1839 van de opzigters bij 's Rijks water, staat te weten: 111 Noord-Braoand acht, in Gelderland negen, in Noord- Holland acht, in Zuid Holland zeven, in Zeeland vijftien en drie buitenge, wone, in Utrecht twee. in Vriesland één, in Overtfsel vijf, in Groningen twee,' in Drenthe twee en bij de werken der Mydrechische droogma kerij twee. Voorts heeft Hoogstdezelve toegestaan dat het door Mr. A, C. Brouwer uitgegeven bijvoegsel tot het Staatsblad voortaan door Mr. B. van Dorp, kantonregten te Voorburg, zal worden voortgezet. Naar men verneemt, zon het handelstractaat met Pruissen dezer dagen van onze zijde geratificeerd, en bereids naar Berlijn overgebragt Zijn. Men inag dus hopen, dat hetzelve spoedig in werking zal komen. Door den Luitenant-Generaal, opperbevelhebber der vesting Bergen op Zoom, is, in plaats van Mr. P. J. van der Does do Bye, Kapitein der artillerie bij de afdeeling Mobile Utrechtsche Schutterij, tot andere functie geroepen, als Anditeur-Militait bij den temporairen krijgsraad aldaar benoemd Mr. A Gordon. Gis eren namiddag is er onder de Uilenboomen brand ontstaan in eene Fineerderij, toebehoorende aan den heer fYys. Hoezeer de wind zeer fel en het gevaar alzoo groot was, heeft het echter, door de spoedig toege- bragte hulp, mogen gelukken den brand weldra meester te worden. Dade lijk bij het uitbarsten van den brand zijn onderscheidene spuiten naar de plaats van het ongeval vervoerd; drie derzêlve hebben water gegeven. Ook het brand-piket der Schutterij heeft zich beijverd onder de wapenen te komen. Er schijnt vrij aanzienlijke schade geleden te zijn. In den afgeloopen nacht is op het Schevehingsche strand een wrak aangespoeld. Heden middag ten ongeveer half vier ure is aldaar gestrand het kof. schip Atalanta, gevoerd door Kapitein John Aynstey, komende van Londen en bestemd naar Sunderland. Het scheepsvolk, bestaande uit zes personeh, is gelukkig gered. De pogingen tot redding, ofschoon overbodig, zijn des niettemin allerloffelijkst in het werk gesteld. Welligt zullen wij nader in staat zijn de personen te doen kennen, die, wegens hunne menschlievende pogingen, openbare vermelding verdienen. Te Rotterdaifl is in den avond van den 15 Januarij brand ontstaan, in eenen houten koepel, aan het einde van den Goudschen weg, die echter spoedig gebluicht is. Volgens een brief van Egmond aan Zee, van den nden dezer, was den vorigen avond, nabij Bergen, gestrand het Engelsche schip John and fViUiam, Kapitein Mellow, met verwstoffen enz., van Londen naar Huil; het volk was gered en een groot gedeelte der lading geborgen. Gedurende het jaar 1838 zijn in de gemeente de Helder geboren 400 zoons en 181 dochters, te zamen 381 kinderen. Overleden van het manne lijk geslacht 163 en van hgt vrouwelijke 138 personen, te zamen 301waar. onder zijn begrepen 47 doodgeboren kinderen. Gehuwd 75 paren en ééne echtscheiding. In den jare 1838 zijn te Amersfoort geboren 240 kinderen van net mannelijke en 201 van het vrouwelijk geslacht, rotaal 441; zijnde hier onder onechte van het mannelijk 22 en 11 van het vrouwelijk geslacht. Huwelijken 88. Geene echtscheidingen. Overleden 176 personen van het mannellik en 198 van het vrouwelijk geslacht, totaal 374; waaronder 21 dood geboren kinderen en 43 personen van 75 tor 90 jaar en daarboven. Uit Niimegen meldt men van den 12 Janitarii: Een gedeelte der bezetting van Grave is plrgernkr. Alhier is gisreren avond eene sterke patrouille uitgemarcheerd en worden de hnirenwachcen en voorposten versrerkt. ten einde eiken stroootogt der Belgische voorpos ten. die niet verre van hier verwijderd zijn. tegen te gaan. Ook onder de troepen in dezen omtrek gekantonneerdmerkr men eenige bewegingen op. in verband tot de algemeene door de Regering genomene voorzorg-maatregelen. Zoo zijn hier heden doorgekomen de batterij N°. 9, onder het bevel van den Kapitein Singevdonk, een gedeelte der 8ste afdee ling infanterie en van het regiment kurassiers N®. I, ten einde digter aan de grenzen gekantonneerd te worden. Nog meldt men uit Niimegen van den tg januarij Gisteren morgen vertrok van hier het 2de bataljon der 2de afdeeling infan terieonder bevel van den Majoor Goetz, naar Groesbeek. terwiil de hoog édel gestr. heer Co\one\^Ardesck en deszelfs Adindanr. zich naar Malden jtebhen begeven, om over dit bata'jon van de t8de afdeeling, re Henmen èn Malden gekantonneerd, bevel re voeren. De hoog edel gestr. heer Gene- raal-Majoor von Quadtcommanderende de 2de brigade der 2de divisie infan terie en deszelfs staf. is naar Grave vertrokken. Naar men verneemt, wordt eerstdaags te Wijchen. in onze nabijheid, ver- wacht, het 4de bataljon van de 8ste afdeeling infanterie, tot nu in Gronin gen ga-nimen gehouden hebbende. Te Niimegen zijn in het jaar 1838 geboren 730 kinderen. a'< van het mannelijk en 344 van het vrouwelijk geslacht; overleden ziin 268 personen van het manrelük en 249 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 517: ge- huwd ziin 143 naren. Men meldr uit Groningen, dat in den nacht van den 8sten on den ölannarii. te Muntendam, de pel- en rooggemolen. van Lammert Pieters Mulder, geheel is afgebrand. De hulp der aangebragte brandspuiten was onvoldoende, om iets van den molen te redden. Het buis van den molenaar is echter gelukkig bewaard gebleven. Men kent de oorzaak van dezen brand niet. De molen was in 1828, nadat de vorige ook was afgebrand, nieuw ge bouwd en in eene te Zaandam bestaande brandwaarborg-maatschappij voor f 10,000 verzekerd. Den 8sten dezer is te Niezijl, in een huis, behoorende aan de Ingelanden van de Oksterstreck en bewoond door de Pries, brand ontstaan, en is bet. zelve geheel eene prooi der vlammen geworden; van de meubels is bijna niets gered. Men houdt er voor, dat deze brand veroorzaakt is door het droogen van vlas. Uit 's Hertneenbpsch wordt van den 14 Januarij gemeld: Naar men verneemt, zal het hoofdkwartier uit Tilburg binnen eenige da. gen naar deze vesting overgebragt worden. Uit Bergen op Zoom meldt men van den 15 Januarij: Gisteren en eergisteren zijn alhier detachementen binnengekomen, ter ver sterking van de alhier in bezetting liggende 12de afdeeling infanterie. Eene kompagnie van gemelde afdeeling is ter aflossing gemarcheerd naar de voor. posten Ossendrecht, Hoogenheiden en Huibergen. Gisteren zijn de inRoo. sendaal gekantonneerde troepen gemarcheerd, ais kurassiers en het ade ba. taIjon jagers. Meest overal heerscht beweging en waakzaamheid. Uit de provincie Zeeland wordt gemeld, dat de werkzaamheden in de onlangs te Middelburg, Zierikzee, Goes en Vere opgerigte katoenweverijen van de heeren G. en H. Salomonson, een aanvang hebben genomen, en dat nog eene dergelijke weverij door genoemde heeren te Brouwershaven opge. rigt zei worden. lp dezelve worden uitsluitend arme en behoeftige men- schen en kinderen gebruikt, betgeen, wanneer deze fabrijken eenmaal geheel aan het werk zullen zijn, geene geringe verligting zal toebrengen aan het getal armen en behoefttgen, dat zich in de Zeeuwsche steden bevindt, en tevens kan medewerken rot her herstel van den vervallen toestand, waarin de nleeste dier steden door een' zamenloop van omstandigheden geraakt zijn. Te Goes zijn in 1838 geboren 227 kinderen, 111 van her mannelijke en 116 van het vrouwelijke geslacht; overleden ïéi personen, 82 mans en 79 vrouwen; gehuwd 58 paren. Itr 1838 zijn re Assen geboren 100 kinderen, namelijk 49 van bet man. nelijite, waaronder 2'onechteen 51 van het vrouwelijke geslacht, waaronder 5 onechtezijnde 12 minder dan in 1837. Gestorven 64 personen, namelijk: 33 van het mannelijke en 31 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 25 pa. ren, 2 minder dan in 1837: Te Hoogeveen ziin gedurende 1838 geboren 253 kinderen, waaronder slechts 2 onechte. Overleden 144; gehuwd 60 paren; bevindende zich onder de overledenen eene vrouw van 92 jaren. In Belgie schijnt men zich zeer over het oogmerk van hec oprukken der Hollandsche troepen naar de grenzen te verontrusten; men koesterde op sommige punten vrees voor eenen onverwachten inval. AMERIKA. Berigten in Engeland uit de Havannali, van den 10 December, aangeko-ï men, berigten, dat het smaldeel van den Fran'schen Vlootvoogd Flaudin, bij de vermeestering van Vera-Cruz, geschoten heeft op de Engelsche paket- bont Sheldrake, die de Britsche vlag voerde en dus die vlag op eene schan. delijlte wijze geschonden heeft. Ook wordt gemeld, dat de Generaal Santa-Annatwee dagen na de vermeestering van het kasteel St. Juan d'Ulioa, te Vera-Cruz gekomen, geweigerd heeft om de overeenkomst, welke de Regering dier stad met de Franscben gemaakt bad, te erkennen. In den Franschen Moniteur wordt, Onder dagteekening van den I4den Jannarii, het volgende medegedeeld: De Regering heeft ambtsberigten van den Schoüt-bii-Nacht Leblanc. van den 18, 27 en 30 October gedagteekertdontvangen. Op dat laatste tijdstip stonden onze zaken in de Plara-rivier zeer goed, en was er alle reden om te vermoeden, dat weldra onze geschillen met dé Argentijnsche Republiek tot een allezins voldoend einde zouden komen. Na nuttelooze pogingen, om den Generaal Rosas er toe te brengen van aan Frankn'ik de voldoening re geven, die hetreg'heefr van hem te eischen, heeft de Schölir-bii-N'cht Leblanc er toe moeren besluiten, om onvermijde lijk geworden viiandeliikheden te beginnen. Het werd daarom van belang, dat het eiland Martin Garcia hetwelk door ziine ligging op het punt waar de Uruguay in de Plara-rivier vloeit, den mond van den eersten stroom he- heerscht, niet in het bezit onzer viiaoden b'eef. Dat eiland werd den li Oc tober. in weerwil van den tegenstand der soldaten van Rosas, gewapender hand vernieesrprd. Dat schitrerend wanenfeit werdmet even veel pelnk als onverschrokkenheid door 22c van het smaldep] ontscheepte zpelieden onder het hevel van den corners Ksoiretn Daguenetvolvoerd wo'dende de onzen daarbii door afdeeiingen van het leger des Generaals Fructuoso Riveira bijgestaan. De belegerden gaven zich na drie viprendeelnurs den levendig- sten tegenstand geboden te hehhen. over, en de Fransche vlag verving op het fort die der Artrentiinsche Republiek. De Schonr-hii-Nachf l.ehlavc heeft sedert de bewaring van ziine vprnv-e ring aan de troepen van Fructuoso Riveira toevertrouwd, die aan her hoofd der Republiek van Oostelijk Banda gekomen en meester van Montevideo geworden is. De omwenteling, welke die stad in handen van den genoemden Generaal heeft fehraet. mt.»r on onze zaken den geinkkigsren invloed hehhen. Hii is een vüand van Rosas', ziine belangen komen met de onze overepn en zijne medewerking kan voor ons smaldeel niet anders dan zeer nuttig.zifn. Her verdient daarenboven opmerking, dar wij, zoo lang de voorzitter Oribls her bestuur in Montevideo in handen hadslechts zeer weinig 00 de mziidieheid van dat land rekenen komen. Reeds wapende de Amerikaan Brown, Admiraal in dienst van Rosasin de haven van Montevideo, eene kleine vloot. die. onder her voorwendsel van zich tegen de voortgangen van den Generaal Fructuoso Riveira te verzetten. eVenh'ik h.stemd was, om re-en de schenen van ons smaldeel gebruikt 'e worden, aan w-lke het. in weêrwil van het lage water, gelukte, om de Plararivier tot op eenigen gfVonrJ'? rtp 'e TV Pi-pr-rïppé Orihè< zoowel als Rrown?edwo*»<ren ffewnrden. nm Fi'T'cttfom Riveira te vinster en eene wïikplaars re Bn°noc-Avre* re 7oekpn®' zii hehhen nar» hn^ne ontwerpen vaarwel moeren zegdendie jni«;<;ah?en moe^e- lyk verijdeld hadden kunnen worden, omdat zij door eene Regering, Welketf

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1