A\ 1839. 4EYDSCHE COURANT. f DUITSCHLAND. GROOT-BRITANNIE. Londfni2 Januarij. Gedurende de verwoesting, welke de laatste orkaan re Dublin aanrig'fe raakte de groote Proresrantsche kerk, Bethesda genoemd, in brand welk schoon gebouw niet alleen maar ook eenige aangrenzende huizen, waaronder een liefdadig gesticht, door de vlammen verreerd ziin. «fiörPR 7. WOENSDAG, -*■ 'v>* t, 16 JANUARI]. NEDERLANDEN. Leyden den isden Januarij. Heden middag, omstreeks f2 ure, zijn te Katwijk aan Zee gestrand, twee 'geballaste brikschepen, van welke het eene, genaamd Husdillgevoerd door 'den Kapitein Husdill, komende van Londen, met destinatie naar Sunderland, bemand was met zeven koppen, de Kapitein daaronder begrepen; het ande re, genaamd the.Gracesmede komende van Londen, met destinatie naar Seaham, gevoerd door den Kapitein Ridpatheen gelijk getal manschappen voerde. Geheel de equipage dezer beide schepen, is, door den iiver der bootsgezellen der Noord- en Zutd-Hollandsche Reddmgsboot-Maat<chappij onder het beleid en bestuur van den alhier gevestigden Plaatselhken Bestuur» der, den Heer F. Meerburg, en desze.fs Adjunct, S. van Duykeien, ge red en behouden aan wal gebragt. Men meldt uit 's Gravenhage van den iqden dezer: Z. K. H. de Prins van Oranje wordt heden of morgen weder uit Tilburg in deze Residentie verwacht. Bij Koninglijk bestuit zijn in plaats van de leden, die bij de Kamer van koophandel en f.brtjken te Maastricht met den 31 December moesten afire, den, op nieuw tot leden der kauier benoemd de heeren: A. van Riemsdijk, O. Polis en ,7. T. PVenstemaad. Bij Koninglijk besluit is aan den Luitenant ter zee der 2de klasse A.D. van der Gon Netschermet ingang van den eersten Maart aanstaande, verleend een verlof voor den tijd van anderhalf jaar, ten einde zich, tot het afdueu van eenige particuliere zaken, naar Demerarij te begeven. Door de Hoofd-Admihistratie van het corps rijdende artillerie zal op den 2Ósten dezer, des middags ten 12 ure, ten huize van den Kapitein- Kwaitiermeester, worden aanbesteed de levering van too rijpaarden, ten behoeve van dat corps. -Van Ter Heijde schrijft men van den 9 Januarij Heden middag, ongeveer een ure, strandde kor: op elkander twee Engel- sclie schepen, Londen of New-CastleKapitein...., en de Oceaan, Kapitein Ritchie Peters. Het eerste, geladen met steenkolen, is dadelijk bij de s ran ding omver geslagen en daarbij de equipaadje verdronken; doen gelukte hec den bootelingen der aldaar geplaatste reddingsboot der Nöord- en Zuid Hof landsche redding maatschappij, onder T. de Soete, nadat de onoverkomelijk hetd gebleken was, om met de boot het gestrande vaartuig te bereiken, om, vertrouwende op hunne Scaphanders, er heen te waden, met dac gelukkig gevolg, dat zij vijf man der equipaadje van het tweede vaartuig gered heb ben; hoezeer dan ook twee derzelve, de Kapitein en stuurman, sederc aan den wal zijn overleden. De Amsterdamsche Courant van den igden maakt gewag van drieling- zusters, van Rennes genaamd, te Beusekom in Gelderland geboren, dié den 13 Jan. allen haren zestigsten verjaardag in goeden welstand gevierd hebben. Uil Wervershoof, ongeveer 9 uren van Amsterdam gelegen, wordt ge. meld, dat aldaar een zeker hardrijder, Lippe Breebaart genaamd, niét zijn d/iejarig zoontje, den 25 December, op schaatsen in 6 uren nair Am sterdam was gereden, aldaar des nachts geslapen en den volgenden dag we der teruggekeerd zijn, zonder dac het jonge kind bij zijne te huiskomst ver moeidheid deed blijken, dewijl hij dadelijk met andere kinderen ging spelen. Van Vlieland wordt van den 11 Januarij gemeld. In den nacht van gisteren strandde op het Noorder-strand, twee uren van het dorp, een vaartuig, hetwelk bij het aanbreken van den dag door het noodgeschrei is ontwaard, waarop de reddingboot der Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij, onder bestuur van den heer Mr. T. H. van der Kop, dadelijk in zee is gebragt, en hetzelve bereikende, is aebleken dat het was het Engelsche brikschip, genaamd Industry, Kapitein IViUiam Bar. rist, komende van Yarmouth en gedestineerd naar New-Castle, beladen met tkrwe, tarwemeel in zakken, boonen, garsc en haver, bevaren met vuf man; van welke equipaadje slechts de Kapitein en een matroos is gered; zijnde twee man door den orkaan over boord geslagen, en de stuurman dood in het wand hangende gevonden. Met deze redding bezig zijnde, ontdekte men aan het uiterste einde der Horst, ten noord-westen, een groot brikschip, dac eene noodvlag had gehe schen. De Reddingboot rigtede daarnaar hare koers, en had hec geluk hec schipzijnde het Engelsche brikschip the Fair Allan, Kapt T. E. 0'rcye, komende van Lorden en gaande met ballast naar New-Castle, te bereiken en van het zelve de geheele ekwipaadje, uit 13 man bestaandece redden en behouden aan wal te brengen. Van den orkaan, die bestendig gewoed heeft en het vreeseliik weder, bij eene hoogst verbolgene zee, is naauwelijks bij menschen geheugen een voorbeeld aangetroffen, en alzoo verdienen de inspanning, de vlijtbetooning de getrotseerde gevaren, gedurende een geheelen dag, den hoogst mogelij ken en welverworven lof, onder opzien tot den Algoede, die déze onver moeide pogingen met zijnen zegen heeft bekroond. De sterfte aan de kinderziekte op dit eiland en dé armoede der bewoners geven aan hetzelve, in de tegenwoordige bange dagen, een treurig aanzien. Uit Zierikzee wordt van den 11 Januérij gemeld: Eergisteren morgen is op de noordzijde van den Banjert, bij het ei'and Schouwen, verongelukt het Engelsch schoonerschip Malvine, Kapitein John Hbllstone, van Gowle naar Londen bestemd, en geladen met straatsteenen. De Kapitein, stuurman en twee matrozen zijn gisteren avond, door schipper P. de Vos. hier aangebragt, zijnde een man omgekomen. Uit Bommenede, provincie Zeeland, wordt van den 9 Januarij gemeld; In den loop van den dag van gisteren, werd deze gemeente door een on geluk getroffen, dat zoo onverwacht als noodlottig was en veelvuldige ver liezen heeft aangebragt. Des voormiddags te half twaalf ure, werd er brand ontdekt in de binnen deze gemeente staande Meestoof, welke in korte oogen- blikken zoodanig toenam, dat het geheele gebouw met het daarbij gelegen stamphuis, binnen anderhalf Uur tijds, door hét vtinr is verteerd geworden. Niettegenstaande de brandspuiten van Bommenede en Zonnemaire, alsmede die van Brouwershaven en Noordgonwe, ai het mogelijke gedaan hebben, was de gloed der vlammen, vermits het gebouw, den toren uitgezonderd, geheèl van hout was, en er een felle noordwesten wind woei, zoo groot, dat er aan geen blusschen te denken was. Vervolgend wordt nog gèmeld, dat de geheele Mééstoof inet alle de zich daarin bevindende voorraad, en ook nog éené kleine hofstede, digtbij gele gen, verbrand zijn gewordent-De daardoor ongelukkig gewordenen, wordêö aan de menscblievendheid hunner landgenooten aanbevolen. Naar het kamp van Béverloo, ih België. is bevérgezonden, om zich dadelijk in staat van verdediging te stellen. Op het eerste hevel moet de ruiteril gereed zijn om op trekken en het kamp moet zoodanig verschanst zjjn, dat het door de infanterie en artillerie verdedigd kan worden. RUSLAND. Men verneemt uit Petersburg, dat in Rusland volstrekt geene dergelijke bewegingen onder de troepen bestaan, welke zonden kunnen aanduiden, dat men er zich ten oorlog bereidt; in het wintersaizoen hebben voor het overige altijd eenige vetanderingen van kantonnementen plaats, omdac in Rusland alsdan de wegen het geschikst ter vervoering zijn. Bij Borodino zon in den aanstaanden zomer een groot legercorps van 100,000 man in een kamp. bijeentrekkenom aidaar, ter gelegenheid van de plegtige inwijding van hec opgerigte gedenkteeken ter herinnering van den veldslag, aldaar 7 September 1812 tegen de Franschen geleverd, groote ma- noeuvren te doen. -- De optionw en innerlijke versiering van het winterpaleis, dat voorleden jaar afgebrand is, wordt met spoed voortgezet; er werken dagelijks 12,000 menschen aan hetzelve. Men meende, dat het huwlijk der Groot-Vorstin Maria met den Hér. tog van Leuchtenberg in Julij op het verjaringsfeest der Keizerin zou voltrok, ken worde». Hetgeen over den oproerigen toestand van Polen en Georgie in de dag. bladen gezegd werd, was onwaar. SPANJE. Men meldt uit Madrid van den 3 Januarijdat Narvaez reeds naar de gren zen getrokken was, met hec voornemen om Spanje te verlaten, daar hij dewijl de Cortes toegestemd hadden, dac hij in regten kon vervolgd worden, bevreesd was gevangen genomen te worden. Een der dagbladen heeft eenea brief van hem aan een zijner vrienden in Spanje geschreven, opgenomen, waarin hij zijn gedrag verontschuldigt en zegt een slagtoffer van zijne vijan - den te zijn, die ihans meer magc dan hij bezitten. Den volgenden brief heeft hij aan de Kamer van Afgevaardigden geschreven: Ik zal eene schuilplaats in een vreemd land opzoeken, omdac noch regt- vanrdigheid noch wet in Spanje in sraac zijn mij tegen de onregtvaardige vervolgingen muner vijanden te verdedigen. Ik verlaat mijn vaderland, mee een innig gevoel van smart, omdac de toekomst, die ik uit den stand van zaken re gemoet zie, niet anders dan de grootste rampspoeden Kan met zich. voeren." Ook Cordova zou het land verlaten, omdat hij te gemoet ziet, dat hec hem aangedaan proces niet dan ten kwade voor hem kan uicloopen. In de nabijheid van Valencia zijn uit Engeland 10,000 geweren voor Cabrera aangekomen, die hij onder zijne manschap uitdeelen zal. Het corps, dat Murïagorridie den vrede en de voorregten wilde, en zich tusschen de Carlisten en Chriscinos plaatste, doch tot bestrijding van eerstgenoemdenis optbonden geworden. In het eerst was veel van dien Munngorri geschreven. De provincie Valencia is nog gedurig in staat van beleg. Deze stad zal, meent men, niet eerder ophouden, dan, nadat Narvaez en Cordova zul. len gevonnisd en de nationale garde geheel georganiseerd zal zijn, ZiineMaj.de Koning van Hanover, die de Stendenvergaderingden 27 Jnlii II. huiswaarts gezonden had, omdat zij niet in zijnen zin handelde, lieefc die vergadering wederom tegen den 15 February bijeengeroepen. Zooals reeds gemeld is, hebben onderscheiden inwoners van het Koningrijk Hanover en onder deze ook een aantal Afgevaardigden ter Stendenvergadering moeite gedaan bij de Bondsvergadering, dat de door den Koning opgeheven grond wet van 1S33 zou hersteld wo-den, doch zonder goed gevolgd. Omdat hec bij de discussien over eene door den Koning nieuw voorgestelde grondwet bleek, dat de gevoelens der Afgevaardigden er tegen gestemd waren, was die vergadering ontbonden geworden. De opening der Stenden wordt dus mee veel oelangstelling te gemoet gezien. De Groothertog van Hessen-Darmstad heeft den 7den dezer aan ziine onderdanen, die wegens staatkundige misdrijven veroordeeld, of daarover nog in proces waren kwijtschelding van straf of van vervolging verleend. Allen kunnen in het land blijven, behalve eenen een' zekeren Carl Zeunerdie naar Amerika moet worden overgebragt. Te Darmstad heeft de afkondiging dezer amnestie veel vreugde verwekt en is de Groothertog in den schouwburg niet ondubbelzinnige teekenen van goedkeuring ontvangen. Ook in andere Tersche plaatsen is gedurende den storm brand omstaan, waardoor re Longhrea 87 huizen vernield zijn, terwijl 30 anderen gelijktijdig door den wind werden omver gerukt. Uir verder afgelegen distric'en en van de zeekust waren de Treurigste tij< dingen ontvangen. Het getal der in Ierland omgekomen menschen wordt op ongeveer 400 berekend. De wrakken van the Pemylvania en the Lochvjoodseen pakketboot en bet grootsre koopvaardijschip, zijn door eenige ontkomen schipbreukelingen biina geheel uitgeplunderd. In weerwi' der iiverigste pogingen, hebben slechts weinige passagiers en lieden der quioage van sómmige verongelukte schepen gered kunnen wor den. Men berekent dar alleen.te Livemoal en in de omstreken 100 menschen, zoo op zee als op het land. als slagtoffers van den orkaan zijn omgekomen, en dat voor meer dan een millioen sr. aan waarde vernield is. P eeds is in Londen voor eene beduidende som ter ondersteuning derover- geble'»nn schipbreukelingen ingeschreven. Van de gevangengenomen Canadasche opstandelingen, die naar Engeland overgebragt zij", zijn eenigen naar de gevangenis te New-Gare vervoerd, om voor het Koningliik geregt gevonnisd te worden. De 23 overigen zijn naar van Diemensland ingescheept. F R A N K R TT K. PARTfS den 13 Ta mi a HL Tn de zifting van den nden. waarin zoo ais wif gemeld hebben, bet amendemenr op de beide eer$re zinsneden van her adres van antwoord, hergeen in den zin van het Ministerie was, was aangeno^ men, heefc^de Minister Molé nog in dezer voege gesprokens

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1