k\ 1839. LEYDSCHE VRIJDAG, I k COURANT. Leyden den ioden January. Peking den 3 April. Twee Prinsen van de Keizerlijke famielje, welke reeds vroeger de godsdienst van Jezus Christus aangenomen, maar de onge lukkige zwakheid gehad hebben, het kruis te verloochenen, zijn onlangs in den schoot der Kathoii.ike Kerk teruggekeerd, maar heboen door dezen stap ook rijkelijk gelegenheid gehad, hunne vorige gebreken te boeten, zoo als men uit het volgend besluit ter veroordeeling ziet, hetwelk het laatste nommer van het Londensclien Asiatic-Journal volgens de courant van Peking mededeelt - ïi JANUARIJ. NEDERLANDEN. Berglwerei) heeft Z. H. de Prins van Oede, die, zoo als gemeld is, zich Ietiage bev-indt, deze stad en de merkwaardigheden derzelve bezocht. ■ti H. was alleen door een persoon van zijn gevolg vergezeld. Gisteren morgen, omstreeks 4 ure, ontstonu er brand in eene boeren, woning, gelegen aan den Hoogen Rhijndijk, een half uur van deze stad, digt Dij de Meerburger-watering, toebehoorende aan den landman Fakkeldijk welke, ondanks de spoedig aangebragte hulp, de woning geheel in de ascii heeft gelegd. De vrouw, die alleen te huis was, daar ae man om zaken juist afwezig was, heeft gelukkig nog bij tijds den brand ontdekt, om zich aeivo te redden, en de koebeesten en het paard, die op stal stonden, los te snijden en in de vrije lucht te brengen, zoodat het vee nog is gered ge worden. De oorzaak van den brand is onbekend, doch schijnt in eene schuur omstaan ie zijn. Men meldt uit 's Gravenhage van den 9 January: Bij Koninglyk besluit is bepaald, da: de gnffier bij den Hoogen Raad, telkens nadat de bevolen consignatie, krachtens de artikelen406, 428 en 429 vatl het wetboek van burgerlijke regtsvorderingeener som van f 100 voor boete, door den verzoeker in materie van cassatie, ter griffie zal hebben plaats gehad,, die som Zal worden overgebragt ten kantore der registratie voor de geregtelijke en administratieve acten te 's Gravenhage, en dat, wanneer de teruggave dier boete door den Hoogen Raad zal zijn bevolen, de uitkeering daarvan door gemelden ontvanger, tegen qnitantie op zegel, zonder inhou ding voor kosten van beheer, zal geschieden, Bij een ander Koninglyk besluit van 14 December II., zijn de statuten goedgekeurd eener Maatschappijdie, onder den naamvan de tweede Holland sohe Maatschappij ter Zeeverzekering, te Amsterdam zal zijn gevestigd. Der. zeiver handelingen zullen zich eentg bepalen tot het doen van verzekeringen voor gevaren, zoo ter zee als te land, mitsgaders op de binnenwateren. Het kapitaal dezer maatschappij is bepaald op eene som van f 100,000, verdeeld In 20 actiën of aandeelen, ieder groot 500O. Zij is aangegaan voor den tijd van 15 achtereenvolgende jaren, te rekenen van den- rsten Januarij 1839. Tot Commissarissen zijn benoemd de heeren: B. ff. Joosting en el. F. Jung, en tot Directeurende heerenG. H. Broek hujsen en D. C. Joosting Dirksz. Men verzekert heden vrij algemeen, dat de beide bataljons grenadiers, alhier in bezetting, eerstdaags deze Residentie zouden veriaten, om zich naar de grenzen te begeven; Zeker schijnt het, dat de grenadiers order be komen hebben, om zich marschvaardig. te houden. Sommigen willen weten, dat zij aanstaanden Vrijdag zouden vertrekken. Ook een detachement jagers z»l dien dag naar Noord-Brabahd op marsch gaan. Zijne Exc. de Minister van Binnenlsndsche Zaken heeft het, ter voorko ming van alle ongeregeldheden, doelmatig geoordeeld, aan de Gouverneurs der provinciën te doen opmerken, dat bij de wet op de schutterijen van den nden April 1827 (Staatsblad N°. 17), aan de leden derzelve tvel het regt is toegekend, om, na volbragten 34jaiigen ouderdom, tienjarige s'chutterlijke dienst of 5 jaren dienst bij de reservefinaal te worden ontslagen doch dat het, gelijk zulks zeer duidelijk in de arr. 25', 26', 8s en 86 is opgegeven, biet van de verkiezing der plaatselijke Besturenmaar van die der belang, hebbenden zeiven efbsnkelijk is gesteld, dit regt al dan niet te doen gelden; zoodat dan ook zij, die in de termen verkeeren om, op grond van d'e be staande verordeningenfinaal uit alle schutterlyke betrekkingenor wel be paaldelijk uit die tot de Mobile Schutterij te worden ontslagen, alleenlijk dan aan genteld departement behooren te worden voorgedragenom in het genot van dit regt gesteld te worden, wanneer de belanghebbenden zich ter •flanging van hetzelve schriftelijk bij de plaatselijke Besturen, of wel bij gedeputeerde Staten mogten hebben aangemelden hun dit regt, ten gevolge hiervan, door het een of ander dier collegien werkelijk toegekend mogt lijn geworden. Zijne Bxc; d» Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Gonver. nenrs aanbevolen,, om, voor het vervolg, ten behoeve van zoouanigc jon gelingcn, die, zonderden ouderdom van 23 jaren te boven te zijn', nog'niet aan de Nationale Militie hebnen behoeven deel te nemen, of daaraan reeds genomen hebbende, geene finale vrijstelling- kan de dienst hebben verkregen, noch ook de bij Wt. 33 der wet van den 27 April i8so (Staatsblad N°. 11) bepaalde1 «om van f 150 in-*1 Rijks schatkist hebben gestort, en verlangen mogien als-ambtenaar of ia eenige particuliere betrekking naar 's Rijks Oost- of West-Indische Bezittingen te vertrekken, de bij Zijner Majs. bes'uit van den lateo Januarij 1825, gevorderde verklaring van genoegzame zekerheid te hebben gegeven, dat eventueel aan de verpligtingenten aanzien der Natio nale-Militie,. zal worden voldaan, niet uit te reiken, dan na dat zij, die genegen zijn deze verzekering te geven,, zich door eenen in den wettigen vorm opgemaakte acte, onder verhand van hunne personen en goederen voor h« tiidig eo behoorlijk stellen van eenen plaatsvervanger of substirnant, voor den vertrekkende aansprakelijk zullen hebben gestéld; zullende de Gouverneuri bij zoo verre de zich als borgen aanmeldende personen, bii ge breken' vin onroerende goederen, effecten of vaste inkomsten te bezitten waaraan men zich auto quo zou kunnen verhalen, de gevorderde waarborg 'mogten missen, alsdan gehouden zijn de door ben,aangegane verbintenissen, alvorens de bewuste'verklaring- af te geven, door op voorschrevene wijze aangegane suppletoir» borgtogten vin één of meer volkomen solide geachte ingezetebtsi te doen versterken. Tevens zijn- de Gouverneurs onderrigt, dat het doelmatig is geacht, om fcopens de aoliditeit der zich als borgen aangemeld hebbende personensteeds vooraf; de plaatselijke Besturen hunner woonplaats te hooren, en dat al verder het voornemen bestaat, om, bijaldien de onder de hierboven bedoelde*borg logtei* naar 'siRijka Overzeesche Bezittingen, vertrokken personen, nader, hand bij de Nationale Militie, dienitpligtig zijnde geworden, niet werkelijk, binnen den daartoe aan de lotelingen der ligting, waartoe zij behoorenbij de wet. vastgesteldtn tijd, zijn vervangen of gesuhstiioëerd', hen alsdan, zoo jatj ambteharén zijndadelijk te ontslaan, of, zoo zij dit niet zijndus in bfcidfc deze gevallenhet verder verblijf in de koloniën te ontzeggen. Door Zijne É*c; den Minister van Financiën isbii onderscheidene voor schriften, bepaald, dat de boeten, in zaken van enkele policiede Nationale Militie, but onderwijs, en die, voortvloeiende uit de provinciale, stedelijke of plaatielijke reglementen, of'keuren, voortaan-, door dè ontvangers der registratie,, owniddeiijk-ai» de ontvangers der daarop regthebbende gemeen, ten,, waaronder de overtreding, is gepleegd .zullen worden uitgekeerd na1 ettrik^van- vjjF tetr Honderd - voor - korten- van' beheer. Bij missieve van Z. Exc. den Minister van Financien, is aan de Góu-* verneurs der provinciën, ter wegneming van den twijfel, ontstaan met be. trekking tor den termijn binnen welken de acten van in bewaargeving, vol gens att. 979 van het burgerlijk wetboek, door Notarissen op te maken, we- gens de bij hen gedeponeerd wordende olographiscne testamenten, ter regi stratie moeten worden, aangeboden te kennen gegeven, dat die registratie eerst kan worden gevorderd te gelijk met het gedeponeerde testamenten alzoo drie maanden na den dood van den testaiettr, daar de acte van depót, door de bepaling, voorkomende in art. 986 van hetzelve wetboek, zoodanig zamenhangt met het olographisch testament, dat deze vereenigde acten, voor de toepassing der wet op de registratie met een testament voor Notaris ge passeerd, zijn gelijk te stellen, en, dienvolgens moet worden geacht te be hooren tot de uiterste wilsbeschikkingen, opgenoemd in art. 21 der wet van 24 Frimaire 7de jaar. De Gouverneurs zijn uttgenoodigd de Notarissen hier. mede bekend te maken, opdat zij zich, ten ware eene vroegere registratie dier acten door de Notarissen mogt worden verlangd, dienovereenkomstig zullen Kunnen gedragen terwijl het wel niet zal behoeven te worden aange merkt, dat de Notarissen deze acten van depót, even als de voor hen ge. passeeerd wordende testamenten, in hnn repertorium behooren in te schrijven. In den ochtend van den 8 Januarij, omstreeks acht ure, is er te Ara. sterdam weder een hevige brand uitgebarsten, ten huize van Simon Eliazar Noot, gebreveteerd onderwijzer, in de Rapenburgerstraat, N°. 40, (zooge naamde Vinkenbunrt), achter uitkomende tegen het perceel van den heer Nolthenius, op de Nieuwe Heerengracht aldaar. Ten half 9 ure was de vlam door het geheele huis verspreid; van tijd tot tijd zijn de spuiten, negen in getal, aangekomén; ten 10 ure was men den brand meester en ten 11 ure geheel gebluscht. Het huis, behoorende aan den heer Salomon Barend van Praag, is geheel uitgebrand, doch is, benevens de meubelen, verwaarborgd; de beiendene huizen hebben mede eenige schade geleden. De oorzaak van dezen braid is onbekend, en is alles in de beste orde afgeloopen. In den voormiddag van den 9 Januarij heeft de Hoogleeraar Suringar te Amsterdam het nieuwe lokaal voor het onderwijs aan de klinische school, op den Kolveniersburgwal, nabij het Oudemannenhuis aldaar, in tegenwoor digheid van de Commissie van toevoorzigt en eenige Autoriteitende kwee- kelingen dier school enz. plegtig ingewijd met eene redevoering, waarin zijn edele voornamelijk het noodzakelijke betoogde, hetwelk er voor de genees kunde zelve in gelegen is, dat de plaats, waar die wetenschap onderwezen wordt, daartoe doelmatig ingerigt zij. Naar dit lokaal, hetwelk aan deszelfs bestemming volKomen schijnt te beantwoorden, is ook het Attatomisch-Pa- thologisch Kabinet, dat te voren in het Gasthuis geplaatst was, overgebragt, Te Gouda zijn in het jaar 1838 geboren 285 zonen en 304 dochters, te zamen 589 kinderen, daaronder niet begrepen 22 zonen en 23 dochters, als doodgeboren of levenloos aangegeven, te zamen 45 kinderen; gehuwd 118 paren; geene echtscheidingen; overleden 217 personen van het manne lijk en 254 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 471; dus meerder gebo ren dan overleden 118. Uit de registers van den burgerlijken stand te Zwolle blijkt, dat in het jaar 1838 aldaar zijn geboren 308 zonen en 277 dochters, te zamen 585 kin. deren, zijnde 26 meer dan in 1837; voorts is het getal der overledenen van het mannelijk geslacht 199 en van het vrouwelijk geslacht 202tezamen401, zijnde een getal van 38 meerder dan in 1837; gehuwd 128 paren, zijnde 12 paren minder dan in het jaar te voren; geene echtscheidingen hebben er plaats gehad. Onder de overledenen was een getal van acht en dertig, die den ouderdom van 79 tot 95 jaren oereikt hadden. In het jaar 1838 zijn te Brussel geboren 4676 kinderen, als 2366 zo. nen en 2310 dochters; overleden zijn 4707 personen; 1206 huwelijken en 9 echtscheidingen hadden er plaats gehad. Vier Hollandsche officieren zijn dezer dagen door de Belgen bij hec Hazegras, nabij Sluis, gevangen genomen en naar Brugge gebragt. Die offi. eieren vermaakten zich rustig met het jagen. CHINA. Tou Sé, te voren Tou Sing, nadat hij voor het Geregtshof gevoerd was gewordendewijl hij de godsdienst van den Heer des Hemels (Chinesche godsdienst) verlaten had, toonde berouw, beterde zich en werd begenadigd. Later vereerde hij van nieuws het kruis en de beelden met zijnen zoon Ban. Kuang en beiden hebben gebeden en hymnen gezongen. Uit deze hunne han. delwijs is het klaarbliikeliikdat zii zich niet waarlijk bekeerd hebben. Ik beveel daarom, dat tou Sé en Ban-Kuang van hunnen rooden gordel ontdaan, hunne namen van onze geslachts-tafel uitgewist, zij zeiven naar Ely (in Tar. tarije) gezonden, en den gemeenen stand der slavernij onderworp worden." SPANJE. Men meldt uit Madrid van den 29 December, dat eenige leden van den Senaat besloten hadden, aan Hare Maj. een adres in te dienen en dit door de Kamer der Afgevaardigden te doen ondersteunen, ten einde het afgrijs, selijk bloedvergieten, door het rampzalig stelsel van wedervergelding, se dert eenigen tiid vooral in Arragon ingevoerd, te doen ophouden. De Generaal Espartero heeft uit Madrid 6,000,000 realen voor benoo- digdheden van zijn leger ontvangen. Van eenige krijgsbedrijven van dezen Generaal hoort men niets. In den omtrek van Logrono is een bevelhebber der Christinos door de Carlisten doodgeschoten; de Christinos zullen nu een bevelhebber der Car. listen doodschieten. De Carlisrische Brigadier Bahnaseda is door eenen krijgsraad ter dood veroordeeld, doch hij beeft zich met de vlugt gered. ITALIË. PisAAden 28 December. Vóór zes dagen kwam Z. K. H. de Hertog van Nitntarf alhier tan, Ongelukkig had echter zijn bezoek niet die uitwerking

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1