Sommige leden betwistten geenszins de omsandighedeDdie de Regering tloopen den gouden penning ongekrenkt te handhavenmaar geenszins zagen zij de onmogelijkheid in, om de intrekking der daarvan geslagen millioenen successivelijk te doen plaats hebben, en niet meer in circulatie te brengen, dan voor een negotie-penning toereikend is. Men heeft nog opgemerkt, dat in ons land, waar geen klein bankpapier bestaat, het zilver eenen wettelijken koers hebben moet; dat het goud eens in den omloop is en blijft; dat dit laatste, bij den slechten toestand van het in omloop zijnde zilver, den grond oplevert voor de berekening van de in- nerlijke waarde der Nederlandsche guldens in den wisselhandel, en dat dit een en ander schijnt meê te brengen, dat ook aan de gouden munt een wettelijke koers worde gegeven. Verscheiden nota's zijn overigens overhandigd, waarin de vraagpuntenmet de onderhavige voordragt in verband staandeop geschied-en staatshuishoud kundige gronden worden onderzocht. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 30 December: Bij Koninglijk besluit is benoemd tot Burgemeester en Secretaris der ge meente Wieldrecht en Louisa-polder, in plaats van J, H. Holle, die tot an dere functien geroepen is, Mr. C. IV, O. van Doneer, Regter-Plaatsvervan ger bij de Arrondissements-Regtbank te Dordrecnt. Bij een ander besluit is benoemd tot Secretaris der gemeente Rittham (prov. Zeeland), ter vervanging van J. J, van Burg, die vroeger eervol uit die betrekking is ontslagen, D.UyttenhovenNotaris wonende te Vlïssingen. Heden heeft de heer Mr. P. Bicker Caarten, laatstelijk bpnoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer, in handen van Z. Exc. den Minister vin Financien, daartoe door den Koning gemagtigd, den gevorderden eed af gelegd. Uit Dordrecht berigt men, dat aldaar het lijk van den vermaarden zee. schilder J. C. Schotel, den 27 December met veel plegtigheid ter aarde be. steld is. Bij het graf heeft, benevens anderen, de zoon van den overledene, de wel-eerw. zeer geleerde heer G. D. J, Schotel, Phil. Theor. Mag. et Lit. Hum. Doet., Predikant te Lage Zwaluwe, eene korte rede uitgesproken. Uit Nijmegen meldt men van 28 December: Het drijfijs op de rivier de Waal is gisteren minder dan heden, hoewel nog menigvuldig. Tot nog toe heeft hetzelve zich nergens gezet. Op den Beneden-Rhijn en de Lek, heeft het ijs zich echter op vele plaatsen gezet, zoodat er eenige open vakken gebleven zijn. Dit is ook het geval op de rivier de Maas, alwaar, van Boxmeer af tot Alphen, het ijs op vele plaat sen vast zit, terwijl men, op zoo vele andere plaatsen, open water heeft. Uit Belgie meldt men, dat het Gouvernement 5000 geweren naar Luxemburg gezonden heeft, om met dezelve de bewoners ten platten lande te wapenen. Ook uit Antwerpen berigt men, dat die stad in goeden staat van verdediging gesteld en de batterijen verbeterd werden; men werkte zelfs des nachts met fakkels aan dezelve. AMERIKA. Men nam, volgens berigten uit Neder-Kanada, aldaar ernstige maatregelen om de inwoners gedurende den winter tegen aanvallen der opstandelingen en van hunne vriendendie laatstgenoemde in Noord-Amerika hebbente be. veiligen. Onderscheiden inwoners van Noord-Amerikaansche Staten zouden voor. nemens zijn in Kanada eenen inval te doen. De Colonel Co/borne was hiervan wel verwittigd, maar scheen niet dadelijk dien inval te zullen kunnen ver. hinderen. In het Huis der Noord-Amerikaansche Representanten in eene motie van den heer /hlams doorgegaan, om onderzoek te doen naar de beschuldi. ging, tegen den heer Stevenson, den Gezant der Staten in Engeland, inge. bragt, dat hij, in vereeniging met drie andere Noord-Amerikaansche burgers, strijdig met zijne betrekking en met alle goddelijke en menschelijke wetten, getracht zou hebben den heer D. O'Connell tot een tweegevecht te noodza. kenmet oogmerk om hem van het leven te berooven. Op een paar stoombooten hebben wederom groote ongelukken plaats gehad. De buis van een derzelve is bij St. Helena gesprongen, waar door benevens den Kapitein, stuurman en machinist, 30 personen het leven heb ben verloren; eene andere, de Cumancheia, beneden de Zout-rivier, met man en muis vergaan. GRIEKENLAND Den 22 November heeft de Koning eene ordonnantie uitgevaardigdwaarbij een gedeelte nationale grond en eene aanzienlijke som geld, als huwelijks goed, geschonken wordt.aan de twee dochters van den beroemden Marco Bozzaris. Op sommige punten van den Griekschen Staat worden bij voortduring rooverijen gepleegd. Door het Bestuur is eene premie van 500 scudi be loofd aan dengeen, die het verblijf der roovers kon aanwijzen of bewerken, dat de militaire magt met hen handgemeen werd. RUSLAND. Men heeft berigten uit Petersburg van den 15 December. Het officieel dagblad dier stad deelt het programma der plegtigheden mede, welke op den volgenden dag zouden plaats hebben, bij gelegenheid van het verloovings- feest van H. K. H. de Grootvorstin Maria met Z. H. den Hertog Maximi- liaan van Leuchtenberg. De Grieksche kerk is gewoon zulk een feest pleg. tig te vieren. HH. MM. zullen zich met hunne kinderen in eenen luisterijken optogt naar de Hoofdkerk begeven, waar de trouwringen aan de geestelijk heid overhandigd, aan het jonge paar gegeven en daarna verwisseld zullen worden. Na den afloop der plegtigheid zal de gelukwensching op het paleis plaats hebben. Den geheelen dag moeten de klokken bespeeld worden, 82 kanonschoten zullen worden gedaan en des avonds zal de vesting en de stad verlicht wezen. PORTUGAL. Lissabon den 18 December. H. M. de Koningin heeft den pden dezer de Cortes met eene aanspraak geopend. De volgende zinsnede kwamen in dezelve voor: Ik durf in elk opzigt hoop voedendat ten gevolge der aanhangige on. derhandelingen met den Pausselijken Stoel, de betrekkingen tusschen den. zeiven en Portugal weldra, even vriendschappelijk als weleer, zullen her. steld zijn. De Minister van Financien zal u eene opgave voorleggen van de publieke fondsen, en der vereischte bronnen, om de uitgaven en lasten van den Staat te bestrijden. Ik acht mij gelukkig u te kunnen aankondigen, dat de nati. onale inkomsten eene strelende uitkomst beloven, welke den schuldeischera van den Staat vertrouwen moet inboezemen. De Staat zal van een groot gedeelte dier lasten ontheven worden, welke zoo zwaar op deszelfs inkomsten drukten, en wanneer de behoeften van de openbare dienst geene nieuwe opofferingen vorderen, zoo vertrouw ik, dat, eer het volgende jaar (1839) verinopen is, geene lasten van dien aard door de openbare inkomsten zullen behoeven bestreden te worden. „De vervulling der aangegane verpligtingen, wegens de betaling der divl. denden, en de uitvoering van andere maatregelen van voorziening, door den ijver en de vaderlandsliefde der Cortes genomen, welke hun zooveel aan. spraak op mijne bijzondere achting gavenzullen u overtuigend hebben be. wezen, dat mijn Gouvernement al het mogelijke heeft gedaan, om het na. tlonaal crediet te handhaven. Met genoegen heb ik gezienhoe de meerdere vergunningaan den raad' van het openbaar crediet verleend, denzelven in staat gesteld heeft, om tos heden voor net grootste gedeelte aan deszelfs aangegane verpligtingen te vol. doen en binnen korten tijd zullen de houders der binnenlandsche geconsoli. deerde effecten geenen twijfel behoeven te voeden omtrent de punctuele be taling hunner/«ros en annuiteiten; te meer daar het Gouvernement eene be. langrijke bron voor nieuwe financiële operatien tot deszelfs beschikking zal hebben, welke met bekwaamheid en regtvaardigheid geleid, ook vgor andere scluildeischers van den Staat nuttig zal zijn. „De buiten 's lands gecontracteerde schuld, waarvan de dividenden niet verder dan tot het tweede halfjaar van 1837 konden voldaan worden, is een punt van het hoogste gewigt, waardoor de nationale eer en het natio. nale crediet gecompromitteerd zijn. Ik heb eene speciale Commissie belast,- aan u de middelen voor te dragen, waardoor het raadzaam geoordeeld wordt, de naauwgezette voldoening dier verbindtenissen na te leven; en ik hoop,- dat de Minister van Financien u weldra dienaangaande gepaste voorstellen zal aanbieden, welke ik vertrouw, dat door u in ernstige overweging zullen genomen worden, De invordering der inkomsten voor het aanstaande jaar vordert uwe au. thorisatie. Deze hoogstbelangrijke zaak, heeft mij doen besluiten u weder bijeen te doen roepen vóór den bij' de grondwet daartoe bepaalden dag."-f De troonrede is door de meeste dagbladen gunstig opgenomen. De Spaansche Gezant te Lissaoon, Perez de Castro, die tot eersten MI. nister te Madrid gekozen was, heeft voor die öetrekkipg bedankt en wil lie. ver zijne tegenwoordige betrekking bij het Hof van Lissabon behouden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 28 December De geruchtendie men omtrent Marotto, opperbevelhebber van de leger, magt van Don Carlot verspreid had, zoowel, dat hij in de magt der Christino* zou gevallen wezen, als dat hij van Don Carlos zijn ontslag zou ontvangen hebben, zijn onwaar; den i7den bevond hij zich nog in zijne betrekking in het hoofdkwartier van Don Carlos, Espartero, die met 8000 man eenen aanval tegen de Carlistische linie van Alava beproefd had, is met verlies teruggeslagen. De Baron de Meer zou in Catilonie eenig voordeel op de Carlisten be haald hebben. De laatste berigten uit Madrid, die men over Frankrijk hebben kon, zijn niet aangekomen, waaruit men opmaakt, dat de weg tusschen Madrid en Saragossa door Cabrera onderschept is. Uit Arragon verneemt men, dat aldaar de wapening voortgezet wordt a de Carlisten hielden echter het grootste gedeelte dier provincie bezet. DUITSCHLAND. Te Weenen had men den 20 December brieven uit Pisa ontvangen, welke meldden, dat de toestand van Prinses Maria, dochter van den Koning der Franschen, zeer verergerd was. Uit Hongarije meldt men van de helft dezer maand, dat zich aldaar eene veepest, wier aatd geheel onbekend was, had geopenbaard, waaraan alle huisdieren, vooral runderen en paarden, plotseling stierven. In de maand Augustus II. had Z. M. de Koning van Beijeren een bevel gegeven, dat, wanneer militairen op de straat eene processie tegenkwamen of het zoogenaamde hoogwaardige hun voorbij werd gedragen, zij dan moes. ten nederknielen. Een aantal officieren, die Protestanten zijn, hadden zich in een adres aan Z. M. gewend, om hierin verandering te krijgen, daar het met hunne godsdienstbegrippen streed, om voor een ouwel neder te knielen. De Koning heeft daarop geantwoord, dat er in dat bevel geene yerandering hoegenaamd zou worden gemaakt, dat iedere militair, Roomsch of nier Roomsch, volgens hetzelve knielen moest; doch dat de officieren, die eenig bezwaar hadden, dit te doen, hun ontslag uit de dienst konden nemen, mits eene boete betalende, welke in dat geval bepaald was. Men schrijft uit Frankfort van 22 December: Uit eene bron, aan welke wij gelooven ons volle vertrouwen te kunnen schenken, wordt thans ten stelligste verzekerd, dat weldra een Pruissisch legercorps aan de Belgische grenzen zal bijeentrekken; verscheiden regimen ten in de Saksisch-Pruissische provincie moeten bevel ontvangen hebben naar den Rhijn op te uiarschcren. Dit Pruissische observatiecorps zou daar als Bondscorps worden geposteerd, vermits tegen de zamentrekking van troepen van een der gemengde Bondslegercorpsen gegronde bedenkingen ziin aange. voerd, onder anderen die der kosten; intusschen zouden niet dan in het niter, ste geval de Duiiscbe troepen uit hunne positie van observatie te voorschijn treden; zoo ook zouden in elk geval slechts Pruissische troepen in de Bonds- vesting Luxemburg, ter versterking van het garnizoen aldaar, worden ge legd overigens moet hei meer dan waarschijnlijk wezen, dat thans de kracht, dadige vertoogen van Engeland, hetwelk Belgie het gevaarlijke van langer verzet tegen de beslissing der Conferentie heeft onder de oogen gebragt, be nevens de vredelievende staatkunde van bet Kabinet der Tuilerien, het uiter ste geval zullen beletten. Een Duitsch dagblad bevat de volgende reden, waarom de Bondsver gadering geene verandering zou kunnen toelaten in het tractaat der 24 arti kelenmet betrekking tot het grondgebied; Door het ontstaan van den nieuwen Staat (Belgie) is het strategetisch voordeel, hetwelk Duitschland ten opzigte zijner grenzen, bij den tweeden Parijschen vrede, op Frankrijk verworf, weder verloren gegaan; want het Hertogdom Bouillon en de vestingen Philipp-ville en Mariënburg zijn, sedert de scheiding van Belgie en Holland, uit de handen van eene aan den Duit- schen Bond verknochte Mogendheid in het bezit van een door Frankrijk be- schermd land gekomen, dat reeds, door naauwe verbindtenis, en overeen komst in constitutie en denkwijze der bewoners, van een voormuur yan Duitschland in een groot buitenwerk van den magtigen naburigen Staat is herschappen, waardoor de magt van Frankrijk zijne politieke grenzen weder ver overschreden heeft. Uit Keulen meldt men van den aösten dat in den namiddag van den 24sten het ijs zich In den Rhijn te Bret, boven St. Goar, had vastgezet, meteenen waterstand van 6\ voet. Sedert den »2sten was de Moezel toegevrozen ook de Lahn en de Nahe hadden zich vastgezet. In de laatste twee dagen was de Rhijn bij Keulen eenige duimen gedaald. GROOT-BRITANNIE. Londen den 2d December. Van wege de lersche voorloopige Associatie zijn hare statuten publiek gemaakt, waarbij hare leden tot onveranderlijke gehoorzaamheid aan de regerende Koningin en hare opvolgers verpligt wor. den, en vervolgens als hoofdbedoelingen dier inrigting worden opgegeven: de verkrijging van het onbeperkt kiesregt; de benoeming van een aan de bevolking geëvenredigd getal van lersche Parlementsleden; de invoering der verkiezing bij ballotage in de Vereenigde Koningrijken, en van op zijn langst driejarige Parlementen. Men beeft berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 12 October; om. trent de kolonisten van Port-Natal wordt in die berigten niets gezegd, maar uit dezelve verneemt men, dat de rust in de Oostelijke provinciën dier kolo. nien nog geenzins hersteld was, daar de Kaffers menigvuldige invallen deden en veel vee wegroofden. FRANKRIJK. Parijs den 28 December. De zinsnede van antwoord op de troonrede die betrekking beeft op de Belgische zaak, is in de Kamer der Pairs aldus voorgesteld:

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2