wederom eene gelegenheid af, om zich te kunnen vertoonen. Het doel des opstandsis, om, zoo als onderscheiden Amerikaansche Staten de Engel- schen verdreven hebben, ook uit de beide Canada's de Engelschen te ver drijven en een vrij bestuur te vestigen, Volgens den New-Tork Inquirervan den 8sten November, zou Ken tucky door eenen opstand der slaven zijn bedreigd geweest. Zekere Aikirfs, kwaad vermoeden op zijne slaven hebbende, had zulks ontdekt, toen reeds 'het uitbreken van het complot nabij was. Een blanke, Cummings genaamd, zette hen door redevoeringen daartoe aan, en beloofde hun de noodige wapenen te verschaffen, Uit de Havana meldt men van den zósten October: De toestand van zaken in Mexico schijnt voor de Franschen erger dan ooit te worden; aan een einde der vijandelijkheden is vooreerst wel niet te den ken; koortsen kosten den Franschen menig menschenleven, en de hevige noordewinden teistereu hunne schepen geducht; heden ochtend zijn vijf Fransche oorlogschepen wederom van hier naar Sacrificios gezeild. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft den Generaal-Majoor, Chef van de algemeene 'Directie der Genie in Nederland, P. S. R. vanHooffmet het Grootkruis der orde van St. Stanislas vereerd. Den ipden November is de Keizer vergezeld van den Hertog Maximi- liaan van Leuchtenbergbenevens twee Adjudanten-Generaal van Petersburg naar Moskau vertrokken. Binnen 10 of 12 dagen werd Z. M. te Peters burg weder terug gewacht. De rivier de Newa was reeds zoo sterk den 24 November met ijs bedekt dat onderscheiden personen dezelve te voet overgingen. Sedert 1759 was er geen voorbeeld, dat de rivier zich zoo vroeg had vastgezet. Den 19 November heefc er een vreesselijke brand gewoed in de stad Petro-Pawlowsk, waardoor 263 woonhuizen in de asch zijn gelegd. Z, M. de Keizer had met 20,000 roebels de ongeluküigeu bijgestaan. SPANJE. Berigten over Parijs van den 7 December. Madrid den 28 November. Uit deze stad schrijft men: Wij hebben eindelijk een ministerie erlangd, dat op de volgende wijze is zamengesteld: Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Armendariz. Minister van Justitie, de heer Govantiz. Minister van Bnitenlandsche Zaken, de Hertog van Goa. Minister van Oorlogde Generaal Alaix. Voor Marine en Financien heeft men nog geen Ministers gevonden. De meerderheid der Cortes schijnt dit ministerie, hetwelk door de Eco del Commercio reeds vinnig aangetast wordt (en dus in den zin der gematigde partij schijnt te zullen handelen), te willen ondersteunen. De zaken van Andaiuzie beginnen een beter aanzien te erlangenmen ver. zekert, dat, volgens de laatste tijdingen, de opperste Junta ontbonden is, en dat de nieuwe Kapitein-Generaal van dat gewest bevel heeft ontvangen, om de Generaals Cordova en Narvaez voor eenen krijgsraad ter verantwoor ding te roepen. Men twijfelt echter of hij wel aan dit bevel zal kunnen vol doen. Genoemde Generaals willen zich op de Cortes beroepen. De gezamenlijke leveranciers voor het leger der Koningin zijn reeds 17,000,000 realen in voorschot en hebben tot den 23sten November slechts 1,000,000 kunnen ontvangen. De afgetreden Ministers hebben dan ook de onlangs plaats gehad hebbende onheilen aan de slechten staat der geldmid delen toegeschreven. Het Madridsch Gouvernement zon sommige personen, die zich bij de laatste beweging wederom als -gevaarlijk hebben doen kennen, straffen wil. len. De Colonel Cordova, de Generaal Alson en anderen zouden hun ontslag bekomen en de troepen, die onder hun bevel staan, naar het leger van Espartero gezonden worden. Generaal Quiroga zou zich met dat doei uit Madrid op reis begeven hebben. Men meldt nit San-Sebastian van 2 December: Mimagorri is, met 4000 man en 50 paarden, in Spanje binnengerukt, en heeft zich naar St. Mertial begeven; hij heeft dezê krijgsbeweging in de stipste geheimhouding volbragt, en werd daarbij ondersteund door den Be velhebber der Engelsche rnagt, Lord John Hay. Ofschoon de Carlisten met verachting op de onderneming van Munagorri nederzien, kan hij hun op de grenzen van Frankrijk veel nadeel berokkenen. Uir'Saragossa wordt van den 26 November gemelddat Arragon zich stel. lig van het Gouvernement van Madrid heeft afgescheurd, door zich zelve onafhankelijk te verklaren. Dadelijk heeft de nieuw gevormde Junta eene ligting van alle manschappen tnsschen de 18 en 40 jaren en eene belasting van 18,000,000 realen uitgeschreven, welke gevonden moeten worden op alle bezittingen, waarvan meer dan 40 fr. betaald worden. De Generaal San Miguel, welke in Arragon thans aan het hoofd staat, heeft eenen officier naar Cabrera gezonden, om met hem te onderhandelen, ten einde hec bloedvergieten van weerskanten te doen ophouden. Die offi cier is in zijne zending niet geslaagd en bafsch door Cabrera behandeld, welke hem dreigde, dat, zoo hij andermaal over die zaak terug kwam, hij veel gevaar liep om zelf doodgeschoten te worden. Cabrera zou he/n geant woord hebben, dat hij zich over het lot der gevangen genomen Carlisten niet bekommerde, en de Christinos met hen konden handelen, zoo als zij wilden, doch dat hij zou voortgaan te handelen, zoo als hij cot dusverre gedaan had. ITALIË. Rome den 27 November. Hoewel volgens onderscheiden berigten uit Spanje hec zou schijnen, als of de aanhangers der Koningin zich geheel van de Kerk zouden willen afscheiden, zoo weten wij echter hier, dat nog inden Jaatsten tijd door vreemde bankiers, de niet onbeduidende som van900,000 fr. bij de Pauselijke schatkist voor dispensatien ingebragt zijn, welke eenigen al'een uit dat deel van Spanje kwamen, waar de Regering van de Koningin erkend wordt. De Fransche oorlogschepen waren volgens de post van gisteren nog niet :te Ancona aangekomen, doch men verwachtte dezelve spoedig te zien, daar 'de wind, welke derzelver vaarc verhinderde, sedert eenige dagen omgeslagen is. De Oostenrijksche troepen zijn reeds op haren afcogt en worden overal door de inwoners der steden, waar zij gestationneerd waren, als lief en dier baar geworden gasten, welke men ongaarne laat gaan, op den weg vergezeld. De Graaf Zichy, Majoor en Actaché aan het Oostenrijk Gezantschap alhier, is gisteren van Bologne teruggekeerd, waarheeu hij als renbode gegaan is 'om in het hoofdkwartier de bevelen van zijne Regering, toe den aftogc der troepen over te brengen. Met de laatste Fransche stoombooc werden van Civita Vecchia naar Toulon de papieren over den afcogt der vreemde troe pen door de Fiansche Gezantschap alhier verzonden. De aftogc zal, zoo als vroeger berigt is, met het einde dezer maand plaats hebben. DUITSCHLAND. Te Weenen heeft men den 26 November berigc oncvangen, dat te Kon- stancinopel een Persisch Gezant was aangekomen, die zich naar Londen moet begeven, ten einde de geschillen uit den weg te ruimen, welke door het aanhoudend beleg van Herat in Persie, tusschen het Engelsch en Per sisch Gouvernement gerezen waren. Uit Fraustadtin Pruissen, schrijft men van 28 November, dat Z. M. de Koning aan de Katholijke kerk dier scad ten geschenke heeft gegeven, het klooster der Beniardijnen met zijn kerk, onderhoorigiieden en goederen. Men heefc de cellen veranderd in groote vertrekken, die zullen dienen voor de school iler gemeente, die er zal opgerigc worden. Men heefc heden de schoone kerk weder geopend, die sedert onderscheiden jaren gesloten was geweest, en men heeft hec school ingewijd. Al de Autoriteiten zoo Ko- ninglijke als Municipale zijn bij de plegtigheid tegenwoordig geweest. Uit Keulen schrijft men van 4 December. De door eene speciale, uic vijf geregcelijke ambtenaren bestaande Com missie gevoerde instructie heeft tot deze uitkomst geleid, dat de Pastoor Beckersvan de kerk der H. Ursula te Keulen, door misbruik en opzettelijKe schending zijner ambtspügtendoor eene roekeiooze van den kansel geuite gisping des bestuurs, misnoegen bij het volk verwekt en hetzelve tot eene gisting gebragt heeft, die aanleiding gaf tot de wanordelijke tooneelen van 26 October jl. De voornoemde Commissie heefe derhalve, na voorafgaande magtiging van het Ministerie der kerkelijke aangelegenheden, op grond der hier toe passelijke strafwetten, bevel gegeven tot gevangenneming van den Pastoor Beckerswelk bevel heden in den wettelijken vorm en met de meestmoge- lijke inschikkelijkheid uitgevoerd is geworden. Uit Oldenburg meldt men van op November: Een patent gisteren bekend gemaakc, heefc ons verwittigd van de oprigtlng door Z. D. H. den Groot-Hertog van eene orde voor krijgsroem en verdien ste van den Hertog Petrus Frederik Lodewyk. Het getal der leden is voor hec tegenwoordige bepaald op 48var. welke 6 Grootkruissen6 groot- Commandeurs, 13 Commandeurs en 24 Ridders. De Groot-Hertog zal altijd Grootmeester der orde zijn. Hec kapittel zal jaarlijks den 17 Januarij gehou den worden, verjaardag van de geboorte van wijlen den Hertog Petrus Frede* rik Lodeivyk Uit Hamburg melde men van 2 December, dat aldaar Deensche Com missarissen aangekomen waren, belast om te onderhandelen, betrekkelijk den rui! der onder Hamburg behoorende dorpen, welke op hec Holsteinscne grondgebied gelegen zijn, tegen Wondsbeck en andere dorpen, die aan ons grondgebied grenzen, omdat-de onder Hamburg behoorende dorpen zeer hin- derluk zijn voor het nieuwe tolstelsel, dat, met 1 Januarij aanstaanden, in de Hertogdommen zal worden ingevoerd. Deze Commissarissen zijn echter vertrokken, zonder in hunne zending geslaagd te zijn. De Groote Raad van hec Zwicsersc'ne kanton St. Gallen heefc dezer dagen, bij de behandeling van een ontwerp van wet ter herziening van hec bescaande wetboek van strafregc, beraadslaagd over hec al of niet afschafFen van de doodstraf, en een laatste, mee eene meerderheid van 65 cegen 53 stemmen, tot het behoud van die straf, doch slechts in geval van een wer kelijk volbragten moord, besloten. Den 20 November is in hec Zwicsersch kanton Aargau, in een liefda dig gesticht, een zware brand uitgebarsten, waardoor niet alleen het geheel gebouw, maar ook onderscheiden krankzinnigen eene prooi der vlammen geworden ziju. GROOT-B RITANNIE. Londen den 5 December. Lord Durham is eindelijk, na onderscheiden dagen voor Plymouch gelegen te hebben, wegens de geduchte stormen, al daar aan wal gekomen. Hij heefc zich daarop naar de vergadering van Ra dicalen te Devonshire begeven, welke juist bezig wa.en, om voor hem een adres op te maken, waarin zij hem mee zijn gehouden gedrag in Canada ge luk wenscheen. Hij verklaarde in die vergadering, dat hij zijn gehouden gedrag zou wecen te verdedigen en in hec Parlement zaken ter tafel bren gen, waarover men verbaasd zou staan. Er worden thans in de hoofdstad adressen aan den Minister Melbourne geteekend, ten einde hem dringend te verzoeken, om alles aan ce wenden, wat mogelijk is, opdat aan het bloedvergieten in Spanje een einde kome. De voecganger Harrisvan wien wij in eene vorige gesproken heb ben, heefc zijne taak, om 1,750 mijlen (583 uren gaans) in 1003 achter eenvolgende uren af te leggen, gisteren nachc gelukkig volbragt. Hij heefc veel geleden van de laatste stormen en stortregens, vooral des nachts; hij bevindt zich echter, eene zware verkoudheid uitgezonderd, vrij wel, maar zag, bij het eindigen zijner wandeling, zeer op tegen de eerste dagen van rust, in welke hij, naar zijne vorige ondervinding, meer pijn lijdt, dan ge durende zijne beweging. Niet meer dan 150 sc. is de belooning voor al zijne moeitedoch zijdie in zijn voordeel gewed hebben maken goede zaken'. Volgens een brief van Jarmouth van den 26 November, Was een te Vlissingen te huis behoorende sloep, genaamd de Holhardermet eene be manning van Negercorpsen, waaronder twee Engelschen, als verdacht van smokkelarij, door de Engelsche kotter the Badger, Luitenant Perceval aldaar opgebragt. F R A N K R IJ K. Parijs den 7 December. De Maarschalk Vallèe heefc aan het Gouverne ment 700 gendarmes aangevraagd, van weike 500 te Algiers en 200 in de overige bezittingen der kolonie zouden geplaatst worden. De Moniteur Parisien meldt, dat de Maarschalk Gérard in plaats van wijlen den Maarschalk Lobau tot opperbevelhebber der nationale garde is benoemd gewordendaar de benoeming van den Generaal-Majoor Jacqueminot slechts ad interim was. Maandag den ioden zou de begrafenis van hec lijk van wijlen den Maarschalk Lobau plaats hebben. De geheele nationale garde zal bij die gelegenheid onder de wapenen zijn. De celegraaph heefc hec berigt aangebragc, dat fAncona door de Fran sche troepen was ontruimd geworden. MENGELINGEN. VAN PAR VS NAAR LONDEN. {Vervolg en slot van N°. 145.) Men verbeelde zich landerijen, vijvers, kanalen, tuinen, bosschen en kudden vee, dit alles bij elkander; dat zijn parks. Men zoude gelooven in een bekoorlijk landschap van Devonshire te zijn, maar men bevindt zich té Londen, in St. James, Hydepark of in Kensington-garden, en opdat de be goocheling volkomen zij, ontmoet men daar zeer weinig menscben. De En. gelschen zijn, of bijzonder huiszittend, of reizigers zonder teugel; elke soort van wandeling verafschuwen zij, en zij bewegen zicb maar alleen om eene reis rondom de wereld te maken. Alleen de dandys en modeiieden doen wandelridden in Regentspark, dat Hydepark in de gunst der fashionable we reld is opgevolgd. Tegen zes ure verdringen zich de elegante equipages in Regentstreeten rollen vlug over den Mac-adamweg daarheen. Aan de gewoonte der Engelschen om veel te zitten moet men de onge hoorde ontwikkelingen de reusachtige verhouding der Groot-Britannische dagbladen toeschrijven. Men heeft berekend, dat de geheele oplage van een nom mer der Times de beide graafschappen Surrey en Middlesex bedekken zonde. Het lezen der Times kan eenen goed georganiseerden Engelander aangenaam te huis boeijen, en van den vroegen morgen tot den avond bezig houden. Overigens gaan zij daarin zeer naauwkeurig te werk, en lezen de courant van het begin tot het einde, met inbegrip der advercencien. De kookkunst is bij hen nog niet ver gevorderd. Die van ligte spijzen houdt, is daar een verloren mensch, want het is eeuwig en altoos roast'oeef, alleen in de schitterendste huizen maakt men eenigen meerderen omslag. Men vraagt in een dier restauratien een beafsteak, en ontvangt vijf schotels, welke

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3