In eene volgende zullen wij hiervan de nadere bijzonderheden mededeelen, en bepalen ons voor het tegenwoordige tot dit voorloopig berigt, ten einde des te spoediger, door het bevoegde gezag, die voorzieningen zouden ltnn. nen genomen worden, welke zoodanige schrikverwekkende ongelukken voor. komen, en ten welke einde, indien wij wel zijn onderrigt, het dagelijks be stuur van onze stad, nog,onlangs zulke dringende vertoogen heeft ingediend. Leopold heeft aan de Commissie van Afgevaardigden, die hem het adres van antwoord op de troonrede overhandigde, het volgende gezegd: De eenstemmigheid der gevoelens, die het land openoaart, is een zeker telken van deszelfs onveranderlijke gehechtheid aan zijne nationaliteit en van zijne liefde voor zijne instellingen. Ik zie met genoegen, dat de pogingen van mijn bestuur tot pncwikkeling van de openbare welvaart en van al wat het vaderland tot eere verstrekt, regtmatig op prijs worden gesteld. Ik ontvang roet genoegen, mijne heeren, de mij door de Kamer van Ver. i tegenwoordigers gegevene verzekeringen van hare medewerking tot alle maat- regelenwelke de behoeften des land» vereischen." Het bedrag der Belgische soldaten, thans bij hun vaandel fegenwoor- dig, wordt op 48:,ooo man bepaald; dat der verlofgangers voor een-jaar op •30,000 man, van welke 16,000, gedurende tien dagen, vereenigd en in den wapenhandel geoefend moeten worden. RUSLAND. Men meldt uit Petersburg, dat Zijner Maj. de Keizer zijnen aanstaan, den schoonzoon den Hertog van Leuchtenberg, benoemd had tot Generaal- Majoor in Rnssiscne dienst en tot bevelhebber van het Kiewsche huzaren- regiment. Sommigen willen, dat hij bestemd zou wezen om onder-Koning van Polen te worden. De te Petersburg aan de barrière naar Moskow nieuw gebouwde, en den 27 October II. plegtig ingewijde zegepoort, is ter gedachtenis bestemd van de heldendaden, welke onze troepen gedurende de jaren 1826 tor 1831 in de oorlogen tegen de Persen, Turken en Polen volvoerden. In deze hoofdstad wordt steeds veel gebouwden niet alleen ziet men ge. noegzaam in elk jaargetijde en in elke wijk der stad nieuwe, en daaronder zeer aanzienlijke huizen ontstaan, maar sinds eenigen tijd worden ook vele oude huizen hoqger opgetrokkenwaarbij het echter oo,k reeds gebeurd is, dat onder het bouwen van nieuwe bovenverdiepingen, het oude benedennuis zich begaf, en, geheel instortte. Den 7den dezer heeft de directie van den spoorweg van Zarskoje-Seio hare rekening over het eerste halfjaar, ioopende tot 12 October, openge legd; uit dezelve blijkt, dat de geheele opbrengst 615,007 roebels en de onkosten 301,853 roebels hebben bedragen van deze overwinst zouden 90,000 roebels aan de kroon op afrekening betaald worden en de overige 140,000 roebels, a 8 roebels per aandeel, als het halfjarig dividend worden uitgereikt. De bekende mis te Novogorod, welke door kooplieden uit alle screken van het Russische Rijk en uit de westelijke landen van Azie bezocht wordt, is in dit najaar wederom van veel belang geweest. Aan Russische voort, brengselen is op die markt gebragt voor 115J raillioen roebels, aan buiten- landsche, Enrpesche en koloniale waren voor 17^ millioen en aan Aziatische voor 23 millioen. Russische voortbrengselen waren ditmaal meer dan voor leden jaar aangevoerdhetgeen als een blijk van binnenlandscbe nijverheid Ttan worden aangemerkt. PORTUGAL. Lissabon den 14 November. De doopsplegtigheid van den jong geboren Prins heeft dien dag te Lissabon met veel luister plaats gehad. Behal. ve de namen van zijnen peetvader, den Koning van Frankrijk, LuisPhi lippe heeft hij nog twee-en-twintig andere namen bij den doop ontvangen. Deze gewoonte om vele namen aan een kind te geven, is zoowel volgens 'Pottugeesch, als ook volgens Spaansch georuik. De Miguellistische partij, thans onder den jongen Remechido staande, nam in sterkte en vermetelheid toe, daar, daarentegen, de troepen der Ko ningin dagelijks in moed verloren, dewijl zij niet betaald werden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 23 November. Uit Madrid schrijft men van Illescas, zes uren bezuiden die stad: Den 9 November hebben 40 ruiters van de bende des opstandelings Palil. loshet vlek del Viso, drie vierendeeluur van deze stad gelegen, aangetast. De nationale gardes sloten zich in de kerk op, waar zij zich verschansten! Ten 6 ure des morgens vielen de opstandelingen het gebouw aan, waarin dé nationale gardes zich tot 9 ure verdedigden, maar toen hun kruid en'lood ver schoten hebbende, moesten zij zich overgeven. De opstandelingen hebben in het vlek barbaarsch huis gehouden. Verscheidene huizen zijn door hen in de asch gelegd, een man en eene zestigjarige vrouw vermoord. Zij hebben negen bewoners gevankelijk weggevoerd, en van dezen een doodgeschoten. Ook hebben zij aan den Griffier de vingers der regter,hand afgekapt. Vati welk nut, vraagt men elkander hier, is het dat de bataljons van het reserve leger rondom Madrid gelegerd zijn, als op zes uren afstands van die hoofd, stad, zulke wreedheden straffeloos worden gepleegd? De Minister van Oorlog zou bevolen hebben, dat alle Junta's van We dervergelding ontbonden moeten worden, omdat het alleen aan de Generaals van her leger toekwam, volgens hnn oordeel, wedervergelding te nemen. De laatste berigten uit de provincie Toledo meldendat aldaar op alle punten benden Carlisten zich opdeden de Regering van Madrid had daarom aan de bataljons van het reserve leger, dat zich in den omtrek der hoofdstad bevindt, bevel gegeven, om dadelijk naar Toledo op te rukken. De verscheiden honderde gevangengenomenen te Madrid, welke naar Carabanchel gezonden waren, hebben, onder het stellen van eenen borgtogt hunne vrijheid herkregen. Espartero heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: Heden hebben de opstandelingen, op het punt, Munilia genaamd, tnsschen Logrono en Viana, op een half uur afstands van hier een detachement van het provinciale regiment van Salamanca, hetwelk de brievenmaal geleidde, gevangen genomen, en al de daartoe behoorende soldaten onmiddellijk doen "doodschieten. Slechts aan vijf hunner, die gekwetst waren, is het gelukt, om te ontsnappen, doch twee daarvan zijn dezen avond bezweken. In het geheel waren er 25 gekwetst geworden. De opperbevelhebber Espartero heeft bevolen, dat morgen ochtend op de plaats van het gevecht, van de hier be waard wordende Carlisteneen gelijk aantal zouden worden doodgeschoten. Te Carthagena zijn eenige Carlisten met steenen om den hals in zee' verdronken. De Carlisten hebben de vesting Villamefa veroverddoch eene andere in de provincie Santander verloren en het beleg van Caspe opgebroken. Don Carlos zou in zijnen Raad besloten hebbenombij voorraad geene nieuwe togcen naar bet zuiden van den Ebro te ondernemen; maar zijne troe- pen in de Baskische provinciën zamen te trekken. ITALIË. Zooals men uit Rome schrijft, zou de Paus zich de zaken van Polen thans zeer «cerk aantrekken, en bij den Russischen Gezant geklaagd en naar de reden gevraagd hebben, waarom in de Poolsche provinciën een veel grooter aantal kerkfen en kiocsters vernietigd waren geworden, dan by de overeen. komst deswegen was bepaald geworden. De Gezant zou gezegd hebben oen Keizer hierover te zullen schrijven. Florence den 8 November. In eenen brief uic die plaats leest men het volgende: Bij-de in derzelvèr gevolgen nog niet te overziene voordeelen, weiue c.e krooning te Milaan, niet alleen voor het Lonvbardysch-Venetibansche Rij»*» maar voor geheel Italië hebben moet, kan gewis onder de niet geringso- gerekend worden, dac de Keizer bij zijn verblijf te Milaan van de boekhau delaars van Lombardye een verzoek aannam, waarbij deze de beschermn-g van den letterkundigen eigendom aan zijne zorgen aanbevalen, en op 'nee groote nut en aandacht vestigden, hetwelk in het algemeen van een, met dat inzigt, tusschen de voornaamste staten van Italië getroffene overeen komst, voor de Italiaansche letterkunde zoude hebben. Wanneer dus, schrijft men verder in dit berigt, voor Italië de tijd zal komen £eu wie die eenig vertrouwen stelt in den tegenwoordigen toestand des kinds gevoelc niet dat die tijd nadert), dat men er den nadruk als eene barbaarsene uil. vinding aanmerkt, zal men duidelijker kunnen inzien, *>p weke eene ene ie wijs een volk door een dusdanig verzoek den schenker der amnestie heetc geëerd. Niet te miskennen zijn de zwarigheden die de uitvoering van zulk een plan in den weg staan; maar men ziet op liet jongste voorbeeld van Duitschland*. waar een vaste wil nog veel grooter bezwaar uit den weg ruimde. ZWITSERLAND, De Oostenrijksche Gezant heeft aan het Eedgenoocschappelijk Bewind eene nota gezonden, hem door Vorst von Metternich overgemaakt, waarin voornoemd Bewind aangemaand wordt, om nieuwe maatregelen te nemen, ten. einde te verhinderen dat onruststokers, die uit Zwitserland verbannen waren, daarheen weder terug keerden, daar de Landdag in zijne laatste zit ting het besluit dien aangaande buiten werking had gesteid. Het Bewind heefc bij eenen rondgaanden brief van aie nora kennis gegeven en drukt in denzelven zijne mening uit, dat, hoewel voornoemd besluit in* getrokken was, echter aan staatkundige uitgewekenen de terugkeer in Zwit serland niet vergund werd, en dac hec zeker de begeerce van alie kantons zou wezenom met alle Mogendheden in vriendschap te leven. In de nota van Prins von Metternichkomt onder anderen hec volgen, de voor: In hec zekere onderrigt, dat een vrij aanzienlijk getal ondergeschikte uit gewekenen, die in art. i van hec conclusum begrepen waren geweest, zich tot op den huldigen dag aan de waakzaamheid der overheden had weten te onttrekken en deszelfs verblijf in Zwitserland had weten te doen voortdu ren; onderrigt, dac andere personen van diezelfde kategorie, die krachcens hec conclusum verdreven waren geworden, sedert in Zwicserland zijn terug gekeerd; te wel onderrigt van den geest, die de voor hec oogenblik dat land ontruimd hebbende hoofden dier partij bezielt, om te kunnen twijfelen aan den weiisch, dien zij steeds koesteren, om daar bij de eerste gunstige gele genheid'terug te keeren; hebben wij ons niet kunnen onthouden van een gevoel vian bezorgdheid, gemengd met bevreemding, toen wij den Lana. dag, bij 'deszelfs besluit van den 5 September I. 1., uit eigen beweging af stand hebben zien doen en liet Bonogeuootscljapppelijk Bestuur zien beroo- ven van de uitzonderingsmaatregelendie ter beschikking van hetzelve wa ren gesteld geworden, ten einde hun vaderland te hoeden voor de rampen van allerlei aard, welke hec verblijf dier mannen des ongeluks, op hec Zwitsersche grondgebied, na zich moet slepen. Wij voorzagen ten deze hergene zich spoedig heefc verwezenlijkt. Van alle kanten meldt men ons, dac de voornaamste uitgewekene revoiucionnai- ren, die zich over het westen van Europa verspreid bevinden, en met name zij, die den kern van het jeugdige Italië uitmaken, ter naauwernood de ge neigdheid hadden vernomen, die zich te Lucern deed ontwaren, om hec conclusum van het jaar 1836 vervallen te verklaren, of dac zij begonnen zijn toebereidselen te maken, om naar Zwitserland te keeren. Hec is daar, zoo het schijnt, dat zij zich op nieuw willen vereenigen rondom hunne wel bekende hoofden, die zich gelijktijdig in Zwitserland zouden terugbegeven. Zwitserland is Jiet land, hetwelk zij op nieuw willen verkiezen tot hec mid delpunt hunner zamenzweringen en tot hec punt van waar hunne heillooze ondernemingen moeten uitgaan, in het kort, hec is wederom dezelfde sta-c van zaken, die voor de cor.clusums van tien Bondsdag, van de jaren 1835 en 1836 bestond, die staat van zaken, die aan de Mogendheden, naburen van Zwicserlandaanleiding gegeven heeft tot zoo regematige klagcen die met moeite door de beide voornoemde besluiten gestild zijn geworden, en die zij op nieuw nog zwaarder dan immer te voren willen doen ontstaanomdat de ondervinding van gebrek aan volharding bij de Zwitsersche overheden, in krachtdadige en voortdurende maatregelen van beteugeling, zich zou zijn komen voegen bij de vroegere en aan die stokers van onlusten en van wanorde zoo eigene stoutheid. DÜITSCH.LAND. Uit Stutgart meldt men van 15 November, dat de Erfprins van Oranje nog tot hec einde der maand aldaar zou verblijven; hij vertoonde zich menigmaal met zijne verloofde in het publiek. Men verzekerde te Berlijn, dat de inwoners van de Rhijn-provincien aan Z. M. den Koning van Pruissen een adres hadden aangeboden, waarin zij hem verzoeken, om met de meeste gestrengheid de oproerlingen te Keu len te straffen. De Opper-President van Ond-Prnissen heefc, voor zich naar de verga, dering der Opper-Presidencen te Berlijn ce begeven, eenen rondgaanden brief aan de provinciale Overheden gezonden, waarin hij beveelt die geestelijken, die zich bii het inzegenen van gemengde huwelijken niet naar de landswetten willen gedragen, volgens de bestaande wetten te straffen. De bevelvoerende Generaal te Keulen heeft bekend laten maken, dat de wachthebbende soldaten hunne geweren met scherp zullen geladen hebben. Ook heefc de Opper-President van de Rhijn-provincien verboden, dat, tot nadere vergunning, illnminatien binnen Keulen mogen piaats hebben, ten einde volks-zamenscholingen te beletten. De overtreders worden met eene geldboete van 5-50 chl. en met andere bijzondere straffen bedreigd. Uic Frankfort meldt men van 19 November: De naburige stad Homburg von der Höhe vierde gisteren een feest van vreugde. Z. D. H. de regerende Prins von Hessen-HomburgGouverneur der Bondsvesting Luxemburg, op dien dag juist 50 jaren in Pruissische krijgs dienst doorgebragt hebbende, werd aangenaam verrast door eenen brief van gelukwensching van den Koning van Pruissenvergezeld van de insignia der orde van den Zwarten Adelaar, in brillianten. De overbrenger dezer onder- scheidingsteekeneu was de Baron von ReizensteinAdjudant des Konings. Nog schrijft men uit Frankfort van den aisten November: Zoo als bekend is, heeft Oostenrijk voor deszelfs Italiaansche Staten een bijzonder tolstelsel ingevoerd, hecwelk veel beter is dan dat der overige Staten van Italië. Het aantal tol-instellingenwelke in dat land bestaan, begint voor de verschillende volken van hetzelve zeer lastig te worden, zoo- dac daar elk den wensch naar eene algemeene tolvereeniging koestert. Naar men verneemt, heeft men plan, eene Ooscennjkscb-Italiaansche tolvereeni ging, naar 'het voorbeeld der Duitsche in te voeren. De zoo volksgezinde Groothertog van Toscane zou zeer met dac ontwerp zijn ingenomenen reeds zouden ter uitvoering van hetzelve met verschillende Italiaansche Hoven on derhandelingen zijn aangeknoopt. Hec behoeft geen betoog, dat de invloed v^n Oostenrijk door een zoodanig tolverbond merkelijk zal vermeerderen. Pruissen heeft echter, in geen geval, door hec Duitsche tolverbond, aan staatkundigen invloed gewonnen, doordien dat Koningryk geen constitutionele

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3