A% 1838. LEYDSCHE 1ST. C 0 U R A N T. WOENSDAG, /A rsdf K' V el GE?'-1*-'>4 J^i-U 14 NOVEMBER. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden brengén bij deze ter ken- Wisse: der Miliciens van de ligting van den [are 1829, voor deze Stad in dienst gesteld, •dat derzelver Paspoorten, dagelijksuitgezonderd Zon- en Feestdagen, des voormiddags fcusschen tien en een ureverkrijgbaar zullen zijn teï Secretarie dezer Stad, mits zich 'daartoe in persoon aanmeldende. Leyden, den 10 November 1338. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DB: MEY. Ter "ordonnantie 'van dezelve, paul du hieu, WethouderL. S, NEDERLANDEN. Leyden den i3den November. Men meldt uit 's Gravenhage van den iaden dezer: H. K. H. Prinses SophiaDochter van HH. KK. HH. den thins en Prin ses van Oranjeheeft gisteren morgen, voor het eerst na hare ziekte, de gods. "dienst bijgewoond in de Kloosterkerk, onder het gehoor van Do. Timiners Verhoeven, die dè Voorzienigheid voor haar herstel gedankt beeft. Bij Koninglijk besluit is bepaald, dat voor de gepensioneerden ten laste van het algemeen burgerlijk pensioen-fonds, de weduwen van ambtenaren of hnnne regt verkregen hebbenden, welke pensioenen genieten uic het wedu. wenfonds der ambtenaren en geêmploijeerdén tot het algemeen bestuur be- boorende, de weduwen van militairen of hunne regt verkregen hebbenden, welke pensioen genieten uit de wedttwenfondsen onder het beheer van de Departementen van Oorlog en Marine, en de Ridders der Militaire Willems orde, voor zoo veel betreft hunne verhoogde Ridder-soldijen, voortaan de attestatien de vita en quitantien, welke ter bekoming van betaling hunner pensioenen of gagementen en Ridder-soldijen telkens moeten worden ovgr. gelegd, voor zoo veel hun jaarlijksch bedrag de som van 130 niet te bo ven gaat, ongezegeld moge# wordeq opgemaakt en ingediend. Het heeft Zijne Maj.'behaagd, bij besluit van den óden dezer, de zil veren medaille van de tweede grootte, onder betuiging Van Hoogstdeszejfs tevredenheid, te doen uitreiken aan den bootsman J. Hutte én den kwartier, meester J. G. VeldhuijS, beide dienende op Zijner Majs. korvet Amphitrite onder bevel van ;den Kapitein-Luitenant ter zee Tengbergen,-11 it hoofde der zelver verrigte moedige en menschlievende daad, door het redden met geyaar van hun eigen leven van den over hoord gevallen matroos li'. Timmerman Zijne Maj. heeft benoemd tot Adjunct-Houtvester in het 3de jagedis. trict van Zuid-Holland, den heer M. Bisdom,'Burgemeester 'te Haastrecht. Bij eene circulaire, gerigt aan den Hoogén Raad, de provinciale ,Geiegtshoven, de criminele Regtbank in Holland, de arrondisjieinents-Regc. bankenmitsgaders aan dé heeren Procureurs-Generaal en Officieren bij de zelve collegien aan de kanton-Regters. en aan de griffiers der Regtbanken •vair Eersten Aanleg, heeft Z. Exc. de Minister van Justitie derzelver aan dacht op eenige punten gevestigd waaromtrent'eenige'voorschriftenter be vordering eener gepaste éénheid in de behandeling van Zaken, zullen wórden vereischt. Onder deze komenin de eerste plaats, in'aanraerking verschil lende Koninglijke besluiten, welke, zoo in de jaren 1829 en 1830als in dit loopende jaar, genomen zijn, en welke strekken tot regeling van sommige onderwerpen, den overgang van de oude fot de nieuwe wetgeving betreffen de. Deze besluiten kunnen (met uitzondering van dat van den 8 Jitoij" 1829, hetwelk ten gevolge van art. 18 der wet op de zamenstelling der regcerlijte magt is vervallen; dat van dezelfde dagteekeriing, hetwelk is vervangen dóór de bepalingen, ten aanzien van het gratis procederen, voorkomende in het Ille boek, VI titel; 10e afdeeling van het Wetboek van Burgerlijke Regts vofdering; dat van denzeLfden, dagheïivelk bij nader besluit van den 11 Juhij laatstleden is herzien;- dat van 16tJUnïj 1830, hetwelk, door de sedert ge maakte veranderingen in de wet op de zamenstelling der Regterlijkq Magt, zonder doel is geworden, en dat van den 5 Julij 1830, hetwelk bij besluit van den loden April II. is vervangen), over het algemeen beschouwd Wor den als nog bij voortduring derzelver toepassing te vinden. Bij elk derzelve wordt door Z. Exc. afzonderlijk stil gestaanals: T®. Bij het besluit van 8 Jitnij 1829, betrekkelijk de beëediging. der Makelaars2°. bij dat van 8 Junij 1829, houdende intermediaire bepalingen opzigtelijk het Notariaat. Als de duidelijke strekking van dit besluit wordt opgegeven, dat de nieuwe justi tiële indeeling in het ressort der bestaande Notarissen en in derzelver vroe gere betrekkingen tot de kamers van Notarissen, geene verande'ring zal te weeg brengen, maar dat alle Notarissen provisioneel Zullen blijven fungeren in dezelfde gemeenten, waarin zij fungeerden vóór de invoering der nieuwe wetgeving, en in geene andere; zoodat misschien hunne bevoegdheid om te ■instrumenteren, voor de nieuwe regterlnke indeeling niet wordt uitgebreid noch beperkt; 3°. besluit van 8 Junij 1828, betrekkelijk de salarissen der Practizijns, Notarissen, Deurwaarders, Bewaarders, Experten en getuigen; 4°. dat van 8 Jilnij 1828, betreffende.de honoraria der kanton-Regters en Griffiers; 50. dat van 8 Junij, betreffende het tarief der criminele Justitie posten 6°.dac van 8 Junij 1829, nopens de bewaring der charters, thans be- rustende onder de onderscheiden regterlijke collegien7°. dat van 16 Junij 1830, regelende de uitvoering van art. 30 van den 4 titel des iste boeks van het Burgerlijk Wetboek; 8°.datvan 16 Junij 1830, waarbij de tarieven nopens de gijzel-kosten voorioopig worden gehandhaafd; 90. dat van 3 September 1830, omtrent de toepassing der bestaande wetten op het zegel, de regi stratie, enz. op de acten, welke na de invoering der nienwe wetgeving zul len worden verleden; zullende het gewis der aandacht niet ontgaandac ook ■de bestaande wetten omtrent de griffie-regten bij het laatstgemelde besluit zijn gehandhaafd; to°. dat van 16 April 1838, houdende bepaling van bet tijdstip der invoering en der instelling van den Hoogen Raad; en n°.het Ko. ningliik besluit van den 11 Junij 1838, opzigtelijk de waarneming dér func- tien van Procureur en Deurwaarder. Eergisteren voormiddag is een steiger voor eenige nieuwe huisjes, welke gebouwd worden achter het Slop van Drie Boereu, op hét onver, wachts gebroken, waardoor twee metselaars zijn nedergestort, van welke de een het been heeft gebroken, en de andere in eene moddersloot gevallen is, waarin hij, door de verwarring, niet tijdig genoeg ontdekt zijnde, ge. .stikt en, waaruit hii, toen het reeds te laat was, levenloos gehaald is. De Haarlemsche Courant van heden bevat eene aankondiging, dat de Directeuren der Nalatenschap van wijlen den heer P. Teylcr van der Hulst en de leden van het Godgeleerd Genootschap dier stichting, den 9den No. vember 11. de ingezonden verhandeling op de prijsvraag, in 1837 uitgeschre ven: Wat heeft men onder de zoogenaamde Kerkelijke Overlevering te Ver. staan? met goud hebben bekroond, en dat hii de opening van het naam briefje schrijver bleek te zijn, de wei-eerw. zeer gel. lieer J. 11. Stvjfien, Th. Dr. en Predikant te Haaften, in de provincie Geide:land. Uit Utrecht meldt men van oen 11 November: Den 30 October jl. is de Hooggeleerde heer Pitte 1 Ot.'c Coenraad Vorssel man de Heer, Math. Mag. et philos. Natur. Doet. en Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde en in de bespiegelende Wijsbegeerte aan het Athenaeum te Deventer, op voordragt der Faculteit der .Letteren en Wijsbegeerte, door den Altademisehen Senaat onzer Hoogeschool, honoris causa bevorderd tot Philoscphiae Thooreticae Magister et Literarum humaniorum Doctor. Nog schrijft men uic die stad: Naar men uic eene welonderrigte bron verneemt, is er door eene daartoe van 'sKonings wege benoemd geweest zijnde spettale Commissie, aan Zijne Maj. een pian aangegeven tot opbouw van een groot handels-entrepót en dok, vooral ten dienste der Rijnvaart, te Rotterdam. Men wil, dar hiertoe het grondgebied der gemeente Kralingen, onmiddelijk aan de Oostzijde der ge noemde stad grenzende, en alzoo als eene voorstad derzelve zijnde aan te merken, zou zijn aangewezen, en wel de lanoen binnendijks, omtrent's Rijks Lijnbaan gelegen. Dit belangrijk plan zou in verband staan met het aanleg gen van een embranchemenc van den ijzeren spoorweg naar Arnhem, welke dan van dat Entrépóc af zou beginnen. Kralingen, Nieuwerkerk en den wel. dra droogen Znidplas doorloopen, en zich te Utrecht met den Amsterdam seben spoorweg zou vereenigen. Wanneer, door de verwezenlijking vati dit belangrijk plan, eenige eigenaren van zolders en pakhuizen te Rotter dam, al eenige vermindering in de woekerhooge huurprijzen te wachten zou» den hebben, zoo verheugt zich daarentegen niet alleen de talrijke tweede hand, de Commissie-handel en vooral de Rijn-handel, maar ook de uit een ombekrompen en onbaatzuchtig oog ziende eerste handelstand in het voor- uitzigc vaifdien maatregel te zien en tot stand komen. Ook voor den bloei der gemeente Kralingen belooft deze zaak alles goeds, immers behalve de voordeden, aan den aanbouw van vele tonnen gouds bedragende pakhuizen en werken verbonden, moet er noodzakelijk aan dien kant eene geheéle nieuwe reeks van gebouwen ontstaan, zoo ter bewoning van de talrijke geëm- ploijeerden, aan zulk eene inrigting verbonden, als van tallooze burgerswier neringen en bedrijven zich aan dien kantzuilen uitbreiden en vestigen, er, hecwelk bij den kliibmenden bloeistaat van Rotterdams zeevaart en koophandel van het hoogste belang zou zijn. Hartelijk wenscht men, dat Z. M., van een ver. heven standpunt deze zaak (te lang vertraagd) eindelijk beslissende, de noo» dige fondsen door de vaderlandsliefde der belanghebDende partijen zal zien aangewezefl, en in ieder geval, dat een afdoende financiële maacregel, bij iedere' oncétemenis, den gordiaanschen knoop moge doorhakken! De buitengewone Turksche Gezant aan hec Hof van Londen, heeft bij zijn verblijf te Brussel, van Leopold hec Grootkruis der Militaire Leo. polds-orde 'en een gouden snuifdoos ten geschenke ontvangen. AMERIKA, De Kamer van Koophandel in de Vereenigde Staten, had voor eenigen tiid aan de Regering van dien Staat eenen brief geschrevenwaarin dezelve zich beklaagde, over de nadeelen door den handel geleden wegens de blokkade der Mexikaansche kusten. Deze brief was eenigen tijd onbeantwoord blij ven liggen, omdat de Voorzitter van Buren afwezig was; thans wordt her antwoord, van den óden October geclagteekendbekend gemaakt waarih gezegd worde, dat de Regering van de Vereenigde Staten dadelijk die maar regelen genomen had, welke de blokkade van de Mexikaansche havens vnr derden; ook meende de Regering, dat de blokkade zich niet tot de havens in de stille Zuidzee uitstrekte, omdat Frankrijk aan de Vereenigde Staten daaromtrent niets gemeld hadals ook dat ue duur van dezelve kort zou wezen AFRIKA. In de Middelburgsche Courant treft men eené nadere opgaaf aan omtrent de expeditie van den Generaal Verveer tegen de Hanca's, waarin onder ande ren voorkomt, dac onze troepen door het klimaat zwaar geleden en vele onder de landziekte bezweken zijn; die ziekte heersebe vooral in de maanden Tulii en Augustusdie daarom voor de ongezondste gehouden worden Ten slotte van dit berigt volgt eene opgaaf van de forten dér Nederlanders óp de Goud kust, en der plaatsen aan dezelve behoord hebbende, als- Sr Anthonie re Axim, in 1Ó42 den Portugezen afgenomen; Eliza, te Poceeshoe in de lli'chr gesprongen; Hollandia ruïne; Dorothea, te Ackoha Batenstein te Bon try; Witzen, te Taccorary; Oranje, re Saccondé; Sr. Sebastiaan teChama' Vredenburg, te Commante, ruïne; Mouré, nabij F.lmina; te Akon is noó eene ruïne van een fort te zien; Nassau, te Mouré; Amsrerdam te Cor mantyn; de Lijdzaamheid, te Apam Crevecoeur, te Acra drie forten" liggende te Tessie, te Temma en te Ponnie, ons in vorive dagen door dè Denen afgenomen; St. George d'Elmina, hoofd-kasteelKoenraadsburg Elmina, op den berg St. Jago, dienende ook voor gevangenis. Bekensróin te Elmina, is geen eigenlijk fort meer. GRIEKENLAND Athene den 27 October Sedert eene week, is door scheepsberigten het gerucht, met vele omstandigheden verrijkt, verspreid, dat het in Candia tót eenen emstigen revolucionnairen opstand zou gekomen zijn De Turken en Grieken zouden gemeenschappelijke zaak tegen de Aegyptische troeneii gemaakt en deze verjaagd hebben. De Pacha zou zelf ee-j offer van dezen opstand geworden zijn. Men ziet alhier mee ongewone spanning de bevesti ging of wederlegging van die berigt te gemoet. - Te Parijs was een gerucht verspreid geworden, waaraan men echter geen geloof hechtte dat namenltjk de Koning van Griekenland op zijne om reize door zijne Staten, door eene rooverbende zou opgeligt'zijn. SPANJE. Berigten over Parijs van den 9 November. De Generaal Qurroga, die het onperbevel te Madrid voerc, z .11 zijn ont slag ingezonden hebben, omdat Narvaez, gedurende de onlangsche poginieii om oproer te stoolten, zijne troepen de stadspoorten had dóen bewaken: het/elve zou echter niet aangenomen wezen. Ook de Generaal Narvaez heeft terzelfder tijd zijn ontslag irgediend het geen in zoo verre schijnt aangenomen te zjjn, dat hij de hoofdstad verlaten"

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1