Donr 7, Exc. Jen Gonverieur Generaal is een reglement voor de schut terijen op Java vastgesteld. Volgens hetzelve zullen schntterijcD op alle hoofdplaatsen van residentien op het eiland worden zaamgesteld en bestaan uit: i°. Alle Europeanen of daarmede gelijk staande personen en derzelver afstammelingen, die hun itStie jaar bereikt hebben en hun 45ste jaar nog niet zijn ingetreden; en 20. Alle vrijgegeven Slaven, Maleijers, Mooren Ben. galezen, Boeginezen en derzelver afstammelingendie hun 16de jaar zijn ingetreden en hun 40ste jaar oog niet hebben bereikt; voor zoo vqr daarom, crent niet afzonderlijk is of zal worden beschikt. Nog zijn door Z. Exc. den Gouverneur-Generaal onderscheiden bttrger. lijke en militaire benoemingen gedaan. A M E R I IC A. Sedert eenigen tijd bestaat er in eene streek van Missouri eene dweepende secteonder aanvoering van zekeren Josef Smith. Deze gaf vóór eenige jaren voor gedroomd te hebben, dat hij op zekere plaats moest graven, al waar hij eenige gouden tabletten, benevens twee steenen, welke zoohelder als kristal zouden wezen, en de Urim en de Thummira waren, zoude vinden. Hij groef, en, zoo als van zelve spreekt, hij vond het beloofde. Vervolgens droomde hij, dat, wanneer hij door de twee kristallen steenen de tabletten beschouwde, hij daar op alles, wat het ware geloof betrof, zou kunnen le. zen. Sedert leest en verkondigt hij zoo vele openbaringen, wetten en voor- zeggingen, als hij goedvindt, en zijne navolgers zijn dom genoeg, blinde lings alles te gelooven, wat hij zegt. Hij geeft zich uit vooreen groot pro feet, die de eenige ware leer verkondigt; hij beweert de gave der voorzeg ging, en des noods die der wonderen te hebben, en voorspelt, dat alle vol ken der aarde Mormons (een stam van Amerikanen) zullen worden. Hij zegt, dat hij volkomen rekenschap kan geven van alles, wat er ge beurd is, in het tijdvak, dat tusschen de geschiedenis van het Oude- en Nieuwe Testament verloopen is. Hij leert, dat de Zaligmaker, na zijne he melvaart in den omtrek van Jerusalem, met eenige zijner discipelen naar Amerika gekomen en aldaar eenigen tijd gebleven is. Amerika was toen wel bevolkt; de geheele bevolking werd weldra Christelijken bleef zulks ge durende 400 jirer.doch na dien tijd heeft het Opperwezen hen, tot straf hunner euveldadenverdelgdde laatst overgebleven Christen heeft vóór zijnen dood de Urim en de Thummini op de plaats, waar hij dezelve gevon den heeft, begraven, alwaar zij 1400 jaren gelegen hebben. Hij beweert voorts, dat al de oude overblijfselen en bouwvallen van forten, stedenker ken, enz., welke er hier endaar in Amerika gevonden worden, afkomstig zijn van de Chriscenen van de 400 jaren. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft aan de grondeigenaars in het gouvernement Kliar- kor, de oprigting toegestaan van eene maatschappij ter bevordering van den wolhandel. Het doel dezer onderneming is, om het belang van den grond, eigenaar met dat van den fabrijkant te vereenigen, door de uitbreiding van den gcegelden handel in wol met het binnenland van het Keizerrijk en het buitenland te bevorderen. Het kapitaal is vastgesteld op 2,000,000 roebels, en is verdeeld in 5000 actiënieder van 400 roebelsterwijl de deelhebbers slechts met de storting van de helft zullen behoeven aan te vangen. Deze maatschappij is opgerigt voor den tijd van tien jaren. De Russische graanhandel is tegenwoordig met Zweden zeer levendig, omdat de Zweedsche Regering den invoer van vreemde granen tot het einde van dit jaar voor de helft der gewone belasting toegestaan heeft. De vol gende opgaaf zal dit bevestigen: In 1836 werd er voor 2,300 roebels graan uit Rusland naar Zweden gevoerd, in 1837 voor 50,204 roebels en tot Sep. teniUer van dit jaar voo; 80,644 roebels. Naar Noorwegen werd in 1837 voor 402,963 r6ebels uit Rusland uitgevoerd, en tot September van dit jaar reeds voor 441,489 roebels. Omtrent deD overvloed van graan in Rusland, schrijft men van Odessa van 8 October Alle bergplaatsen zijn bier vol graan, en wanneer er, zoo als ligtelijk te voorzien is, nog meer van het binnenland wordt aangevoerd, dan zal men niet vveteri, waarmede er te blijven; ten ware er vroegtijdig genoeg scl.e- pen mogten aankomen, die bevracht kunnen worden. De prijs van de eerste qualiteit van graan is 21 ii 22 roebels het tchetwert; de maïs staat 8 h 9 roe. belsde rogge 10* k 11 roebels; de garst 5^6 roebels; de haver 5 h 6 roe. bels en het lijnzaad 22 h 23 roebels. Door den Gouverneur-Generaal' van Nieuw-Rusland was voor eenigen tijd een bergbeambte uitgezondenom steenkolen-mijnen op te sporen; thans wordt berigt, dat het dezen gelukt is een steenkolenbed in de nabijheid van Marinpoll en Alexandrowsk te vinden, welke zeer gemakkelijk naar de ha vens van de zee van Azoff en aan den anderen kant langs den Dnieper naar Cherson en Odessa zullen kunnen gevoerd worden. De proeven van deze steenkolen, naar Petersburg opgezonden, zijn zeer geschikt voor het gebruik op stoombooten bevonden. PORTUGAL. Lissabon den 23 October. Men meende, dat de Regering in het begin van December de Cortes bijeen zou roepen. De Koningin zou echter dezelve in persoon moeien openen, zoodat de tijd van de opening geheel zou afhan gen van den welstand der Koningin, die, zoo als men weet hoog zwanger is. Hare bevalling werd iederen dag te gemoet gezien. Gedurig vindt men in de bladen berigten van Miguellistische partijgan. gersdiewel vetre van doordoor het Bestuur genomene maacregelente ver. minderen steeds in stoutheid toenemen. In de provinciën bezuiden den Taag worden er talrijke benden aangetroifen. In Alentejo had onlangs eene zoo danige bende, 120 ruiters sterk, eenen aanval dp eene kleine sterkte gedaan. In een ander stadje hadden zij veel buit medegenomen, en de troepen, die hen achtervolgden, bepaalden zich alleen bij het verjagen, zonder dat zij ze durfden aantasten. v SPANJE. Berigten over Parijs van den 1 November In onze vorite hebben wij gewag gemaakt van een manifest door Don Carlosbij gelegenheid van zijn huwelijk uitgevaardigd, het is van den vol genden inhoud Bezield met eene vaderlijke liefde jvoor het volk, hetwelk mij door de Goddelijke Voorzienigheid is toevertrouwd; hun geluk te gelijker tijd met dat mijner bloedverwanten willende vereenigen; doordrongen van de leven digste dankbaarheid voor de verheven deugden, het heldhaftig gedrag en de moederlijke verknochtheid, waarvan mijne geliefde Nicht de Infante Dona Maria Theresia de Bragama en Bourbon, Prinses van Beira, dochter van Z. M. den Koning van Portugal mijn' doorluchtigen Neef en Schoonbroe der Don Juan VI, van Braganzaen van Dona Maria Charlotta ran Bour bon, mnne geliefde Zuster, en Douairière van den Infant van Spanje, Don Pedro de Bourbon, blijken heeft gegeven in de opvoeding van mijne waarde Zonen sedert het overlijden van mijne geliefde Gemalin wijlen Dom Maria Francoise Asserena van Z. II. den Pans de noodige dispensatie te hebben bekomen, heb ik besloten een huwelijk aan te gaan, met de genoemae In. fante, mijne dierbare Niclw, de verloving van welk huwelijk op den 2den Februarij 1838, te Salzburg is gevierd, bij volmagt, aan den Markies vat Obando daartoe verleend. Daar nil mijne Gemalin in deze provincie is aan gekomen, heb ik bevolen, dat huwelijksfeest op nieuw te vieren, en wil, dat eene plegtige gebeurtenisdie mijne onderdanen met vreugde moet ver vullen algemeen bekend zal worden gemaakt. Gij zult het houden voor gehoord en hetzelve mededeelen. Gegeven in het kwartier Azcoitia den eosten October. De Carlisten zouden, raar men zegt,woomemens zijn, om Villanen»» de Meria aan te lasten. Balmasedaeen Carlistisch opperhoofd, is in de'' nabijheid van Frias den Ebro overgetrokken, nadat hij met een ander Car listisch bevelhebber, Carrion, Orduna verlaten had. De nieuw benoemde Minister van Oorlog te Madrid, Alaix, bevindt zich noch te Panipeluna, waar lig van Puenta la Reijna is aangekomen. DUITSCHLAND. Weenen den 27 October. HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn gisteren in goede gezondheid ten vier ure 11a den middag, van hunne reis in Tyrol en het Lombardijscb-Venetiaansch Koningrijk, alhier teruggekeerd. HIl. MM. zijn eerbiedig aan de poorten van bet kasteel door eene deputatie van de Overheid der hoofdstad ontvangen. Eene ontelbare menigte vervulde al de straten, welke HH. MM, moesten doortrekken, om aan het kasteel té komen; de levendige toejuichingen van de menigte, hebben aan HH. MM. de opregte gehechtheid bewezen, welke haarde inwoners van de Residentie toedragen. Gedurende het verblijf van HH. MM. te Venetie, heeft Z. M. aati de armen dier stad 8,000 fl. en ten behoeve van arineninrigtingen 5,700 fl. gegeven. Aan de armen van Treviso 2,400 fl., aan de armengestichten al daar 3,000 fl. ten behoeve der scholen 900 fl. H. M. de Keizerin heeft aan de Regering van Venetie 2,600 fl. doen uitreiken, om dezelve tot liefdadige einden te besteden. Een der Duitsche dagbladen behelst een uitvoerig betoog, waarin hec politiek gewigt eer krooning van den Keizer te Milaan, en van zijnp reis door de overige gedeelten van het Lomhaidijscn-Venetiaansch Koningrijkin bijzonderheden wordt aangetoond. De omstandigheden, van welke de kroo ning vergezeld is geweest, strekken,-volgens dat blad, tot overtuigend be wijs, hoe de Oostenrijksche Regering er volkomen in geslaagd is, een stel sel te doen zegevieren, dat streng monarchaal in beginselmaar tevens hoogst liberaal in de wijs van uitvoering, is. Het noorden van Italië, hetwelk van alle deelen der Oostenrijksche Monarchij de meeste veranderingen van rege ring heeft ondervonden, waar de grootste vooroordeelen tegen het Bestuur geheerscht hebben, waar de verderfelijkste leerstellingen gepredikt zijn, is, volgens de erkentenis der partijdigste Fransche dagbladen zelve een voor treffelijk bestuurd land geworden, waar eene vroegere nooit gekende wel* vaart heerscht, en waar de overvloed van kapitalen zoo groot is, dat slechts weinige uren noodig zijn om ondernemingen tot stand te brengen, tot welke twintig of dertig millioenen vereischt worden. Uit Berlijn schrijft men van den 28 October: Ofschoon het 25 jarig jubelfeest van den veldslag bij Leipzig, tot leed wezen van velen, alhier niet openlijk is gevierd, zoo is daaraan niet alleen in bijzondere kringen gedacht, en hebben een aantal militairen een groot diner gehouden, maar ook Z. K. H. Prins August, die zelfbij den veldslag tegenwoordig was, heeft een glansrijk militair diner ter herinnering aan den- zelven gegeven, waarbij al'de Prinsen, verschillende hooge officieren, en vele sedert die gebeurtenis in civile betrekkingen geplaatste personen tegen woordig waren. De doorluchtige gastheer bragt zelf de eerste toasten uit, op het welzijn van den Koning, die zijn leger tot de overwinning geleidde, aan den Kroonprins, die, in weêrwil zijner jeugd, heldhaftig deel aan den slag heeft genomen, en aan de nog levende strijdgenootenalle welke met de levendigste geestdrift werden ontvangen. Desgelijks bragt de Prins den sedert den veldslag overleden Monarchen van her Heilige Verbond, den af gestorven veldheeren, alsmede den in den strijd gevallen krijgers, eenen herinnerings-dronk, waarop alle aanwezenden met diepen ernst en weemoe dig zwijgen, de glazen ledigden. Prins Wilhelm, zoon des Konings, stelde de gezondheid in van den gastheer, en gewaagde daarbij, dat juist dien dag, 18 October, zijn zoon, (die misschien eenmaal Koning van Penissen zal zijn, daar hij tot heden de naaste afstammeling is') zeven jaren oud was. De Opper-Presidenten van de Pruissische provinciën, Posen, West- phaletl en den Rhijn, zouden in deze maand re Berlijn bijeenkomen, denke lijk om met het Hoog Bewind over de kerkelijke aangelegenheden te be raadslagen. Het Koninglijke Wurtembergsche huis, waarmede zich de Erfprins van Oranje binnen kort door een huwlijk verbinden zal, is der Atigburgsche Con fessie toegedaan, zoo als ook de meerderheid der onderdanen Luthersch ts. De tegenwoordige Koning IVilhelm Friedrich Karl, geboren den 27 Septem ber 1781, volgde zijnen vader Koning Frederik in de regering op den 3osten October 1816. In een eerste huwelijk, getrouwd met de zuster van Keizer Nikolaas, de Russische Grootvorstin Katharina Paulovna, den 26 Januarij 1816, welke drie jaren daarna kwam te overlijden, zijn uit dit huwelijk voortgesproten en nog in leven, twee Prinsessen, namelijk: 1°. Prinses Maria Ftederika Charlotta, geboren den 30 October 1816. 2°. Prinses Sophia Frederika Mathilda, geboren den 17 Junij 18184 dus 16 maanden jonger dan Z. K- H. Prins lVil lom Frederik Paul Alexander Loden/ijk, Erfprins van Oranje. Koning Wilhelm I van Wurtemberg hertrouwde den 15 April 1820 met de thans levende Koningin Paulina Theresia Louisa,dochter v.an den Hertog Ladwig Friedrich Alexander van Wurtemberg, zijne volle nicht, uit welk huwelijk gesproten zijn, behalve den Kroonprins Karei Fiiedrich Alexander thans den ouderdom van 15 jaar bereikt hebbende, ooz de Prinses Catha- rina Frederika Charlotta, geboren den 24 Augustus 1821, en de Prinses Augusta Wilhelmina Henrietta, geboren den 4 October 1826. Ook door 's Konings broeder, Prins Paul., is bet Wurtembergsche huis vermaagschapt aan het Russische Keizershuis, terwijl des Konings zuster, Prinses Catharina, gehuwd is met Prins Jerome ie Montfort, jongsten broe- der van Napoleon. De regeringsvorm is vertegenwoordigend, met tw.ee Kamers, zijnde de Tweede Kamer deels zamengesteld uit leden, door de voornaamste steden en landschappen gekozen, deels uit leden van de Ridderschap, uit de Ge- neraal—Superintendenten der Luthersehe kerk, den Bisschop der R. K. kerk, een' Deken van het Dom-Kapittei en den Kanselier der Universiteit. De bevolking zal 1,800.000 zielen bedragen. In 1833 bedroeg het cort. tingent voor het Duitsche Bondsleger nagenoeg 16,000 man. Onder de voort, breugseien behooren wijn, kischwasser en cider; ook hout, dat met de hptitvlotien naar Holland komt afzakken. Veel zout, ijzer, linnen, ook damast en katoenen sioffen, worden van Wurtemberg uitgevoerd. Met één woord: landbouw, veeteelt, hontvelling. mijnwerk, fabrijken en trafijken» zoowel als handel, bloeijen gezamenlijk in dat Rijk. Ook in Hanover begint zich de geestelijkheid in de zaak der gemengde' huwelijken te laren zien. De Wij-Bisschop en Vicaris-Generaal Lüpke beeft onder dagteekening van 2 October aan de geestelijkheid eene aanschrijving: gezonden, waarin hij te kennen geeft, dat Katholijke vaders, die hunne kin. deren in een keite.rsche (andere) godsdienst (dan de Katholijke) doen opvoe den als openlijke en ergelijke zondaars moeten beschouwd en daarom van het genot des H. Avondmaals geweerd en aan hun de absolutie moet gewei, gerd worden. Het Bestuur in Keur-Hessen heeft een besluit bekend gemaakt, van 20 October gedagteekendwaarin bevolen wordt, dat een gemengd huwelijk voor een Evangelisch Predikant kan voltrokken worden, zoo een Katholijk Priester de inzegening van hetzelve weigert, op grond van het verschil van godsdienst, of, voor dat hij de inzegening doet, eene belofte vordert, dat de kinderen van beiderlei geslacht in de Katholijke godsdienst zuilen opge- voed worden.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2