zich daar zelf, doch wordt weder te Logrono verwacht. Zijn doel is de Car- listen te beletten naar Castilie te konten, want men weet dat de nieuwe ex pedicie trachten wil de rivier bij Mendavia door te waden, waarna Don Carlos zich aan het hoofd zijner troepen zat plaatsen om het een of ander tegen Madrid te ondernemen. Sommige Madritlsche dagbladen melden, dat er wel eene verandering in liet Ministerie zou plaats grijpen, maar dat dezelve slechts gedeeltelijk zou zijn. Ook zouden de Generaal Aldama en Valgornera hun ontslag ontvan gen. Intusschen, schrijft men uit Madrid van den 3osten September, kan een Ministerie, zoo als het nu bestaat, niet voortduren, doordien zij, die ad interim hunne posten waarnemen, niet verantwoordelijk zijn. De Hertog van Frias houdt vele bijeenkomsten met H. M. de Koningin, doch tot dus. verre heeft het Kabinet nog geen besluit genomen, behalve dat van de bij. eenroeping der Cortes. De leden der Cortes, die het Ministerie zijn toe. gedaan en zich in de hoofdstad bevinden, hebben aan hunne collega's in de provinciën verzocht derzelver komst herwaarts fe bespoedigen. ZWITSERLAND. Dén 3den October is de Commissie, door den Zwitsersehen Landdag be. noemd, ten einde de noodige maatregelen te nemen, tot het verkrijgen van paspoorten voor Prins Lodewfk Bonapartevergaderd geweest en heeft beslo ten dat het paspoort door de Regering van het kauton Thurgau afgegeven en door het Voorzittend Kantonsbestuur aan de onderscheiden vreemde Ge zanten ter teekening voorgelegd zou worden. Terstond waren renbodejts af gezonden, om aan de Thargausche Regering en aan Prins Lodewjk dit be sluit mede te deeien. De Landdag zal niet op nieuw bijeenkomen, voor dat de paspoorten door de vertegenwoordigers der verschillende Mogendheden bekrachtigt! zijn. Een burger van Bern heeft in een der dagbladen eene brief doen plaat sen waarin hij zegt van goederhand onderrigt te zijn dat aan het hótel van den Franschen. Gezant eene Kabinetsorder was ontvangen, door Koning Lode wijk Philips eigenhandig geteekend, waarbij de Hertog van Montebello gelast wordt paspoorten aan Lodewjk Bonaparte af te geven, die, zoodra hij het Zwitsersch grondgebied verlaten heeft, onder het toezigt van Frankrijk zou worden gesteld, liet verdient opmerking, dat de cantons, die zich voor eene formele weigering der eischen van Frankrijk verklaard hebben, twee derden der be volking van Zwitserland uitmaken, en dat het overige derde verdeeld is in cantons, die voor eene voorwaardelijke weigering, en andere, die voor eene gunstige beschikking op Frankrijks aanvrage gestemd hebben. DUITSCHLAND. Z. K. H. Troonopvolger van Rusland, is den aden October te Munchen aangekomen, en schijnt aldaar eenige dagen te zullen vertoeven. Uit die stad meldt men omtrent het verblijf van den Russischen Grootvorst Troonopvolger, dat dezelve in den avond van den 3den den schouwburg bezocht had, die fraai verlicht was geworden. In de Koning- lijke loge was hij aan de zijde van den Prins en Prinses van Denemarken, welke zich te Munchen bevinden, gezeten. Den volgenden dag bezocht hij eenige merkwaardigheden der stad en gebruikte het middagmaal bij den Her- tog Maximiliaan van Beijeren. De Grootvorst zou nog eene wapenschou. wing oij,wonen en nogmaals den schouwburg bezoeken. Uit Stettin meldt men van 3 October: De Russisch-Keizerlijke familie heeft (op den Grootvorst-Troonopvolger na) den Duitschen grond verlaten. Gisteren ten 7 ure des avonds kwamen de Keizer en de Keizerinbenevens de drie Grootvorstinnen en vergezeld door onzen Kroonprins, alhier aan. Deze Vorstelijke personen werden alhier op eene zeer plegtige wijze ontvangen, onder anderen bevond zich aan de inkomst der stadvan den kant van Berlijneen verlichte eerebrug met een ijöóiscHijtieiid scherm, waarvoor het woord: JVelkom! terwijl op eenè van iv'ege de stid tusschen den wal en het stoomschip Ischora gebouwde brug, die in eéne soort van eereterapel veranderd waseen tweede transparant prijkte mét het opschrift: Behouden te huisreis! Ook waren al de tonnen en bakens, welke de vaart door het Haaf begrenzen, verlicht geworden. Tegen 9 ure gingen de beide stoomschepen onder weg, doch schijnen door een op gekomen nevel genoodzaakt geworden te zijn om tot des morgens bij de zoo- genaamde Enge Oderkrug, twee en een half mijlen van hier ten anker te Romen. De Kroonprins overnachtte in het Landhuis, en heeft heden mor gen de terugreis naar Berlijn aanvaard, waar Z. K. H. ook reeds aangekomen is. Men schrijft uit Berlijn van 4 October: De winter schijnt ditmaal bij ons reeds vroeg te beginnen. Sedert 1 Oc tober hebben wij bereids gevoelige nachtvorstendie het water met eene dunne ijskorst overtrokken. Ons klimaat is in een jaar geheel noordelijk ge. Worden. Men hoopt daarin spoedig eene gunstige verandering waar te nemen. Nog meldt men uit Berlijn: Niettegenstaande de hardnekkige gezindheid, welke de Paus in zijne laatste aanspraak aan het Consistorie, tegen onze Regering aan den dag gelegd heeft, vindt men hier aanzienlijke staatsbeambten, welke zich overtuigd houden, dat door de bemiddeling van Oostenrijk aan de tegenwoordige span ning met den Pausselijken Stoel in der minne een einde zal komen. Men gelooftdat de behendige Kardinaal-Staats-Secretaris Lambruschini over Weenen naauwkeurig onderrigt was omtrent de door ons aangevangene on derhandelingen, en uit dien hoofde de jongste aanspraak door den Paus heeft doen houden voor dat de depeches van onze Regering in het Vaticaan wa ren aangekomen. De voorname Katholijken te dezer stede verklaren onbe. wimpeld hun gevoelen over den strijd der Kerk met den Staat, en houden zich verzekerd, dat het de zoogenaamde ultramontaansche partij niet geluk ken zal, tusschen de Katholijken en de Protestanten eene scheuring te weeg te brengennoch eene verzoening van Rome met Prnissen te verhinderen. Waarschijnlijk zal van den kant onzer Regering eene geruststellende beant woording van de Pausselijke aanspraak geschieden. In den vroegen morgen van den 3 October ontstond er te Aken een hevige brandwaardoor de woning van de weduwe Jansen vernield en twee harer kinderen in de vlammen omgekomen zijn. Men wanhoopt nog aan het behoud van een ander kind, een meisje van 12 jaren, dat, door uit een raam der tweede verdieping te springen, zich deerlijk gewond heeft. GROOT-BRIT ANNIE. Het Ministeriële Avondblad behelst twee niet onopmerkelijke redene- ringen. In de eerste bestrijdt hetzelve de aanvallen en beschuldigingen, die onze hevige bladen van twee kleuren voortdurend tegen Rusland rigten; liet meent, dat een van beide waar is, of dat'Rusland werkelijk zoo min beschaafd en overwegend is, als eenige bladen liet (zoo Ae Courrier gelooft ten onregte) voorstellen, en dan Is het noodeioos de gemoederen tegen het- 'zelve op te zetten; of, dat Rusland zoo magtig is, dat het Engeland zou kunnen ten val brengen, als wanneer het onstaatkundig zou zijn, zich be. leedigingen tegen hetzelve te veroorloven. De Courrier houdt het er voor, dat Engeland aan zich zelve en aan den atgemeeuen vrede het bezigen van groote toegeeflijkheid verschuldigd is. In de tweede redenering, handelt dit blad over het tusschen Frankrijk en Mexico hangende geschil. Het houdt het eréoor, dat Frankrijk zich aan. vankelijk wel degelijk Over den Mexicaanschen Staat, alwaar alles nog ver warring en regeringloosheid is, te beklagen heeft gehad, en neemt aan, dat Frankrijks eischén toe schadevergoeding niet overdreven zijn geweest; doch het meent teveiis, dat Fraiikrbk geenszins alle middelen uitgeput heeft, om de zaak in der minne te vereffenen. Dat Rijk heeft" toch den voorslag, om het geschil aan de bemiddeling van eene derde Mogendheid te onderwerpen, afgeslagen, en dus den schijn op zich geladen, dat het den oorlog hHl. De Courrier besluit zijne redenering daarmededat Frankrijk alzoo, niet gelijk Engeland, zoowel jegens groote als kleine Staten, toegeeflijkheid in zijne politiek gebruikt, maar terwijl het al zijne inschikkelijkheid voor groote Mogendheden bespaart, steeds aan kleine de volheid zijner magt laat gevoelen. F R A N K R 'ij a Parijs deft 9 October. Z. M. de Koning, de Koningin en-de jonge Prinsen hebben zich naar Trianon begeven, om aldaar eenige dagen door te brengen. De Hertog van Orleans is van zijne inspectiereis op de oostelijke gren. zénte Parijs teruggekeerd. Zooals gemeld was geworden, had de Generaal Afmardie met het bevelhebberschap over de troepen, die tegen de Zwitsersche grenzen zamen. trekken, belast was, eene dagorde afgevaardigd, waarin een vrij oorlog, zuchtige toon heerschte. Deze dagorde schijnt ten Hove niet behaagd te hebben, weshalve voornoemde Generaal van zijn bevelhebberschap ontzet en een ander Generaal, Schram, aangesteld is geworden. Zooals sommige bladen melden, zou Afmar zélfs om zijn ontslag, uit hoofde van zijne zwakke gezondheid, gevraagd hebben. De Moniteur Parisien maakt eene telegraphische depeche uit Zwit. seriand bekend, meldende, dat Prins Lodewijk Bonaparte reeds uit Zwitser, land vertrokken is. De Engelsche Gezant in Zwitserland zou aan Frankrijk aangezegd heb ben, dat Lodewyk Bonaparte Vin zijne Regering paspoorten bekomen kon. ZËE-TfJDiNG. In Tessel binnengekomen L. M. Westenberg, van Havana, G. J. Nieuwland en W. Gummingsvan Londen, M. Huchenson en J. Legger, van New-Casile, A. Volmer,- var Bergen, Eilers, van BurnteslandD. J. de Groot, van Christiaansand. In lieu Vlie binnengekomen W. Cousins en P. N. Huising, van Sunderland, G. IC. Wykmeijer, van Huil. Naar Terscli. gezeild J. Andersen, op avontuur. liet schip de Vrouw StynaKapt. H. J. Mudder, van Amsterdam naar Hamburg, sedert den 30 Sept. te Ameland tot vertrek gereed liggende, zou, volgens een brief van daar van den 4 Oct. over de Wadden de reis voortzetten. Het schip de Vrouw StynaKapt. E. H. Bokkeringmet stukgoederen, van Amster dam naar Stettynte Tonningen aangekomen, is, volgens een brief vandaar van den 4 Oct. als van de onder deszelfs lading zich bevinde 10 balen katoen, geen certificaat van oorsprong kunnende overleggen, onder quarantaine gelegd, tot dat het bedoelde certificaat van Amsterdam zal zijn ingezonden, en daaruit blijken zal, dat dezelve niet uit Egypte herkomstig zijn. PRIJS-COUItANT der EFFECTEN. Amsterdam den 10. October 1838. Nederlanden. GebL Pruissen. Werkel. Schuld 2 JpCt Dito s Uitg. Kans-Biljetten Amort.Syndic. 4I 3y Hand.-Maats. 4 j Nieuwe dito4J 53b 54 Iol|aio2 24 a 24! 95 !a 96 79ia 80 172 at73 ioiiaioi! Aandl.II.Spoorw". a Rijn-Spoorw. 4! iosJaioöj Frankrijk. Inschr. 'Grb. 3 pCt. a Rusland. Gb./f.&C°.i798 SpCc.toslaioó l8f» 5 tosh,06 Ins; en Certif. 6óoja «8tt 597ïa 98 53'è «oir! 34a 95* 79 '7*1 ioi{ 106* 105i 69.. 97a a- a a a Geldl. te Lond, 4pCt. a Aandeelen van dito.. a Spanje. Nieuwe 1835 85 5PCt. 17^17» Ditoonbep.st... Dito passive Dito uitgest- Coupons 1 Nov...- 0 ostenrijk, Obl.Gv//& C°. 5 pCt. a - Certificaten.2 J-a Neg. Metalieka'- a Idems 103 p 1031 Dito in Lond. 5 a Bank-Aktien.3 a Napels. Certificaten... 5 pCt. 1 Dito in Napels5 a Gebl. '7r 103I Groningen den 8 October. Uit het bekende Zestal Predikanten heeft de Brccde Her beraad der Nedcrduitsche Hervormde Gemeente dezer Stad, Zaturdag 1. 1., bet navol- gende Drietal, alphabetisch gesteld, verkozen: Ds. F II. G. van Iter son, te Weesp; I. Schukkingte Zuidwolde; S. IC. Thoden van VelsenTh. Dr. te Wolvega; en daaruit dadelijk als Predikant beroepen den Wel-Eerw. Zeer Gel. beer Lucas Schuk- king Predikant te Zuidivolde. Heden verloste ontijdig van een dooden ZOON, Vrouwe A. J. CUN7EUS, Echtgenoote van Leyden, 9 October 1838. J. A. de FREMERY. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, gednreude de ongesteldheid, en bij liet overlijden van mijn zoo hartelijk geliefd Doch- tertje, SUZANNA HENRIETTA, betuig ik daarvoor, ook uit naam mij ner Betrekkingen, mijnen opregtsten dank. Leyden, H. A. VELTMAN, 12 October 1838. Wed. J. H. de Swaan. LEIDEN, De Heer S. N. DENTZ, Dentiste van Z. M. den Koning, van HH. K. en K. HH. den Prins en Prinses van Oranjeen van Z. K. H. Prins Frcderik der Nederlandenenz. enz., zal aanstaande Zondag avond den I4den alhier arriveren, en tot Maandag morgen elf uren, den 15 October vertoe ven. Is gelogeerd in het Logement de Zon, op de Breedestraat. NB. Het Ddpót van zijne Tandmiddelen is gevestigd bij den Heer W. J. van HOOGENSTRATEN, Confiturierop de Botermarkt. Er wordt in een Apotheek binnen Leyden, tegen 1 November aan. staande gevraagd: Een LEERLING; Adres onder letter V., bij den Boekhandelaar A. van BENTEN, op de Mare te Leyden. Men verlangt in HUUR binnen de Stad Leyden: Een STAL en KOETSHUIS. Adres onder letter R. X., bij den Boekhandelaar C. C. van der HOEK aldaar. S. en J. LUCHTMANS en C. C. van der HOEK, gaan voort met te Verkoopen: De BIBLIOTHECA REUVENSIANAen wel op Heden Vrijdag, het vervolg der overige Europesche Talen en de Geschiedkundige I-Verken; op Morgen, Zaturdag, het vervolg iet Geschiedenis, de geheime GenootschappenLevensbeschrijvingen, en de Aardrijkskunde. J. WESSELING; H. WESSELING, G. W. WESSELING en J. WES. SEL1NG Hz., Makelaars, zullen- op Maandag den tsden October 1838, des namiddags ten half drie nre, te Amsterdam, in de Witte Zwaanop den Nieuwendijk, presenteren te Verkoopen: Eene extra mooije, geheel nieuw aangekomene Partij Greenen en Vuren, Noordsche, Riga, Narva. Memef. sche en Dantziger Balken en Riga Wagenschotten, Twaalf Ellens', Juffers, Kolters, Abo Deeien, Dantziger en Rigasche Duigen, en andere HOUT WAREN. Liggende in den Binnenkant en op den Wal. VERKOOPING in de Stads Bank van Leening te Leyden, op Dings- dag den 16 October 1838, des voormiddags ten 10 ure, van VERSTANE PANDEN, zoo van Juweeien, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wol len, Linnen en andere, zoo gemaakte als ongemaakte GOEDEREN, be leend in de maand Junij 1837. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des voormiddags van to, tot des na. middags ten 2 urevoor een ieder te zien. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden."

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2