W A°. 1838. LEYDSCHE C 0 U R A N T. VRIJDAG, NEDERLANDEN. 7 SEPTEMBER. A r Leyden den 6den September. Men meldt uit's Gravenhage van den 5den dezer: Aanstaanden Maandag zal Zijne Majesteit weder zijn intrek nemen op het tConinglijk Paleis alhier. Heden is Z. K. H. de Prins van Oranje uit Tilburg weder in deze 'Residentie aangekomen. Heden morgen ten zes ure is Zijne Exc. de Baron R. Fagel, Neder- landsch buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister aan het Fransche Hof, uit deze stad naar Parijs vertrokken, Zijne Exc. heefc zich op de atoomboot van Rotterdam naar Havre, die heden uit eerstgemelde stad is ■vertrokken, naar Frankrijk ingescheept. Naar men verneemt, zullen de Staten van Holland den iSden dezer 'in deze Residentie eene buitengewone vergadering houden, tot het verkie- zen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalin plaats van 'den heer P. Huidekoperin Julij jl. door de Staten tot die betrekking geko zen, ter vervanging van het aftredend lid, den heer J. H. van Reenende heer Huidekoper heeft voor de hem opgedragen betrekking bedankt. Zijne Maj. heeft bepaald, dat de staten van bestaande hypothecaire inschrijvingen op de door het Rijkbij onteigening, ingenomen percelen, tot het aanleggen van wegen en waterstaatswerken, op ongezegeld papier zullen mogen worden afgegeven, in geval de schadeloosstelling beneden de 30 guldens beloopt, en dat, in elk geval dat die schadeloosstelling de som van 10 guldens niet te boven gaat, door het Rijk zullen worden gedragen de kosten bij den hypotheekbewaarder te vallen, zoo op de afgifte der be- •doelde staten als op de opheffing of beperking der bestaande inschrijvingen, Dezer dagen is door Zijne Maj. benoemd tot Schoolopziener in het vierde schooldistrict der provincie Overijssel, en tot lid der Commissie van onderwijs in dat gewest, Mr. B. IV. A. E. Baron Sloet van OldhuisBurge meester en Secretaris te Hengelo, en zulks ter vervanging van den heer E. D. van Lcnnep, die in Julij jl., uit gemelde betrekking, eervol is ontslagen. Bij Koninglijk besluit, van den 27 Augustus jl., zijn de onderstaande Adelborsten op het Koninglijk Instituut voor de marine te Medemblik be vorderd tot Adelborsten van de iste klasse bij Zijner Majs. zeemagt, als: kV. de FremeryL. G. Broek, S. H. Binkes, C. E. Nijhof, L. Schuit Korver IV. C. Klis, Jhr. A. Kierck, J. O. H. Arntzenius, J-.H. G. Jordens, A. B. Gerritsen, C. N. van der Hucht, Hi P. de Koek, F. F. de (ju ar tel, P. Ton tenhoófd, A. J. van der Burg, J. E. Leve van Aduard en .7. F. Sandifort. Tevens zijn de navolgende aspiranten tot Adelborsten op het Koninglijk Instituut van de marine toegelaten, als: G. A. de Lange, A. B. Honck, M. A. Kluit, H. Qttarles van Ufford, TV. M. J. Kroejf, IV K. van Gennep, A. H. HuismanP. KoningF. J. Abresch, P. M. van der Haak, J. C. H. van der Velden, A. II. HugenholtzH. B. Kip, G. U. 0. Huygens, P. Buddingh en _F. P. du Rieu. Z. Exc. de Minister van Staat, belast met de Generale directie voorde zaken der Hervormde Kerk enz., heeft onlangs, ten aanzien der Nederland, sche Israëliten, eene dispositie genomen, houdende maatregelen ter verze kering der geschiktheid van kerkelijke besnijders, waarbü bepaald is, dat de Candidaten, na het vereischte examen te hebben afgelegd, alvorens als ker kelijke besnijders te worden toegelaten, gehouden zullen zijn, in tegenwoor. digheid van twee leden der Commissien van toezigt voornoemd, ten minste drie practicale besnijdenissen te verrigten, opdat de Commissie zich kunne overtuigen, dat de Candicaat de behoorlijke kunde in de behandeling heeft aan den dag gelegd, en genoegzame kennis bezit, om hem vervolgens deze kunstbewerking te kunnen blijven toevertrouwen. Dat voorts aan alle kerkelijke besnijders wordt verboden aan kinderen of personen, ouder dan dertig dagen, de kerkelijke besnijdenis te verrigten, anders dan in tegenwoordigheid van de geheele Commissie van toezigt, indien zulks binnen de hoofd-synagoge moet plaats hebben, en met voorkennis van dezelve en in tegenwoordigheid van twee erkende heelmeesters, indien zulks-binnen het synagogaal ressort, maar buiten de kerkelijke omschrijving der hoofd-synagoge, zou moeten geschieden. In deze Residentie zijn aangekomen de Graaf HangenditschLuitenant- Generaal is Oostenrijksche dienst, en D. E. Halving, Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Berlijn. Men meldt uit Delft, onder dagteekening van den 3 September, dat op dien dag. aldaar-.eene allerongelukkigste gebeurtenis heeft plaats gehad, aan gezien zekere Adam Van der IVoude, iste klerk aan 's Rijks stapel- en con. structie magazijn, aan eene zinkingkoorts laborerende, in eene vlaag van zinneloosheid, zijn eigen kind, tusschen de 3 en 4 jaren oud, den hals heeft afgesneden,. Üit Vlissingen schrijft men van den' 3 September: Heden werd alhier de eerste proef genomen niet den duikerstoestel, om onder water onderzoekingen te doen, zijnde de Luitenant ter zee.Uhlcnbroek, bij de verschillende maritime directeurs in het Rijk, met de dadelijke be proeving en het beheer derzelve belast; van de doelmatige kleeding en ko peren helm, met luchtbuis voorzien, steeg een man, tot op den bodem der sluis van hét groote maritime dok. Duidelijk kon men zijn gang, onder water", aan de opborreling van hetzelve ontdekken; 11a omtrent tien minuten onder water verbleven te zijn, kwam hij boven; wij vernemen, dat de ge nomen proeven, overal in ons Rijk, de beste resultaten opleveren. Leopold van Belgie was te Ostende den 4den aangekomenom zich Mar Engeland in te schepen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 4 September. Thans wordt uit Bayonne gemeld, dat de vereenigde krijgsmagt van Ca brera, Foreadel en Klangostera onverhoeds voor Valencia is verschenen,waar door diè stad den 23 en 24sten ernstig bedreigd was; de moedige houding der bezetting benevens de Engelsche scheepsmagt hield echter den vijand terug, die in den omtrek groote verwoesting heeft aaogerigt. Naar men uit Sara. góssa verneemt is Generaal Oraa met de divisien van Pardinas en Borso uit Alcaniz naar den kant van Valencia tegen Cabrera gemarcheerd. San Miguel is'met het belegeringsgeschut te Monroyo gebleven. Munagofri heeft aan ziine manschap bij het Fransche grensdorp Sare te kennen gegeven dat zij «oerstdaaga te velde zonde trekken. 1 De officiële courant van Madrid van den 27 Augustus meldt, dat Oraa den' 2isten met al zijn geschut te Alcaniz was aangekomen. Oraa had aan het Ministerie depêches gezonden, ten gevolge van welke de Ministers da. delijk bij elkander waren gekomen en zij besloten hadden, dat vooreerst, de Minister van Oorlog, Latre, zich dadelijk naar het leger van het centrum zou begeven en de wezenlijke oorzaken van het opheffen des nelegs van Mo. relia onderzoeken; en dat ten tweede, gedurende zijne afwezigheid de Ge neraal Aldama de werkzaamheden van het Oorlogs-Ministerie zou waarnemen. Verder is het Ministerie bepaald, dat, daar liet waarschijnlijk was, dat vele leden van het Kabinet hunne portefeuilles zouden willen inleveren voor het oogenblik geen ontslag zon worden aangenomen en dat men daarmede zou wachten, tot dat de vergadering der Cortes zou geopend zijn. Men wil wederom weten, dat er werkelijk eene leening met het huis Rothschild tot stand zou komen het contract daartoe zou den 2Ósten gesloten zijn en bevatten, dat Rothschild op zich neemt aan het Gouvernement gedurende 5 maanden, 8 of 10,000,000 realen 's maands te leveren. Dit berigt echter is even als de voorgaande over datzelfde onderwerp hoogst twijfelbaar. De overblijfsels van de onderscheiden vreemde legioenen in Spaansche dienst, zullen thans tot één corps onder het bevel van den bekenden Don Juan van Halen vereenigd worden, onder den naam van IVaahche gardes. ITALIË. Uit Napels wordt, van den nden Augustus, het volgend besluit omtrent de tweegevechten medegedeeld: i°. Elke uitdaging tot een tweegevecht wordt met gevangenschapverlies van pensioen en onbevoegdheid tot het vervullen van openbare ambten ge straft; dezelfde straf treft hem, die eene uitdaging aanneemt; 20. wanneer iemand eenen uitgedaagde, die de uitdaging niet aanneemt, deswege be schimpt, slaat of stoot zal hij naar de bestaande wetten ten strengste gestraft worden; 30.wanneer twee personen de tot het tweegevecht vereischte stel ling aangenomen doch het gevecht zelve nog niet begonnen hebben zullen zij met relegatie en verlies van pensioen gestraft worden; 40. heeft er een duel plaats gehad, zonder dat een oer strijdenden daarbij gewond is, dan zullen beiden inet galei en verlies van pensioen gestraft worden; 50 is een der strij ders gewond, zonder te wonden, zoo treft hem hetzelfde lot; de wondende wordt volgens de bestaande wetten ten strengste gestraft; 6". de dood ten gevolge van tweegevecht, wordt als voorbedachte moord behandeld en mee het maximum gestraft; 7°. de lijken der in tweegevecht gesneuvelden, wor den aan eene ongewijde plaats, ter aarde besteld, die telkens door agenten der Policie zal worden aangeduid; de begrafenis zal, even als die der we. genS duel veroordeelden, zonder eenige plegtigheid plaats hebben. Op hec graf van zoodanige personen, mag geenerlei gedenkteeken opgerigt worden; 8°. de secondanten, overbrengers der uitdaging, aanstokers enz. worden, bij niet plaats hebbend duel met gevangenschap en verlies van pensioen, doch na opgevolgd gevecht, even als de strijders zeiven gestraft; 90. bij de krijgslieden zal het duel naar de bestaande wetten gestraft, doch tevens als insubordinatie beschouwd en met het maximum dier overtreding bestraft worden. Intusschen zal nimmer de doodstraf in dit opzigt mogen worden toegepast; io°. eike uitdager, duellaut, secondant, enz., zal ook bij niet volbragt tweegevecht alle orden, onderscheidingsteekenen en pensioenen verbeuren; n°. de regtspraak over het duel behoort uitsluitend aan hec Grancorte Criminate. DUITSCHLAND. HH. MM. de Keizer en Keizerin van Oostenrijk zijn den 20 Augustus uic Botsen vertrokken en dien zelfden dag te Meran aangekomen, zij zijn aldaar zeer feestelijk ontvangen. Uit Inspruck meldt men van den 26 Augustus het volgende: Z. M. de Keizer heeft, op de reis van Scerzing naar Botsen, de inwijding en zoogenaamde doop der groote vestingwerken bijgewoond, die te Aicha tot dekking van Tyrol zijn opgerigt en aan welke men nu vijf jaren lang gearbeid had. Op het bovenste werk was geschut geplant, hetwelk de da. geraad van het feest met 40 schoten begroette. Voor de hoofdpoort van hec werk prijkten, door vlaggen overschaduwd, sierlijke rropheën. Voor deze was een altaar opgerigt, hetwelk ter wederzijde, op eenigen afstand door de voor Hunne Majesteiten en de dienstdoende geestelijkheid bestemde ten ten omgeven werd. Eene aan de helling van het bovenwerk op eene eigen aardige wijs gebouwde tribune, werd door eene menigte oaraes vervuld, die uit geheel den omtrek tot het feest zamenstroomden. Tallooze toeschouwers van alle rangen bezetteden de hellingen der naburige bergen. Al de troe. pen, die tot den bouw gebezigd waren, het te Brixen garnizoen houdende bataljon van Gollner en verscheidene compagnie» landsschiuters namen ge. paste stellingen in. Ten ure verkondigde het gebulder der stukken de nadering Hunner Majesteiten. Zij werden door den Aartshertog Johann en de vergaderde beambten ontvangen, door het duizendstemmig gejuich der aanwezende menschen-massa begroet, en begaven zich onder de voor hen bereide teut. De Vorst-Bisschop van Brixen begon hierop de plegtigheid der inzegening. De werken ontvingen, op bevel des Keizers, den naam van Franzensvest. Toen deze naam door den Vorst-Bisschop uitgesproken en aan de Franzensvest de zegen gegeven werd, vlagden al de werken en de salvo's van het geschut kaatsten in honderdvoudige echo's van de bergen terug. Terzelfder tijd werd door de officieren der genie een opschrift boven de al. daar uit graniet-blokken gebouwde poort onthuld; het luidt aldus: Francis- cus I inchoavit anno 1833, Fcrdinandus I perfecit anno 1838, (Frans de Eer ste heeft het in 1833 begonnen en Ferdinand de Eerste in 1838 voltooid.) Vervolgens rigtte de Vorst-Bisschop eenige woorden aan den Keizer, waarna de sleutels der vesting, op een fluwelen kussen, eerbiediglijk den Keizer aangeboden werden, welke dezelve aan den Luit. Veldm. Graaf van Leinin. genKiijgs-Commandant van Tyrol, overhandigde. Hierop ging Z. M. de werken bezigtigen. De troepen defileerden en de landsscliutters trokken, naar hun landsgebruik, met groetende vaandels, mede bij hem voorbij. Bij de afreis werden Hunne Majesteiten weder, als bij derzelver komst, door het vreugde-geroep der menigte en door de salvo's uit het geschut begroet. Z, M. de Keizer van Rusland heeft aan Dr. Beiierdirecteur en stichter van een centraal instituut voorde opvoeding van weezen, te Munchen, door den Graaf von Benkendorf, 400 dukaten doen ter handstellen. Z. M. werd te Augsburg bij de militaire evolutien verwacht, waarheen Z. M. de Koning van Beijeren uit Munchen reeds was vertrokken enden 31 Aug. zou aankomen. Uit Breslau wordt van den 15 Augustus gemeld, dat de geestelijken van het Dekanaat Teschen, aan Z.~ M. den Keizer van Oostenrijk een ver. verzoekschrift hadden ingeleverd, waarbij zij vragen voortaan niet genood zaakt te zijn gemengde huwelijken in te zegenenwanneer niet vooraf be-

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1