schen sum voorgeslagen hebben, hnn opperhoofd, aan wiet! de moord der Nederlanders te wijten was, uit te leveren, en alzoo dadelijk aan den oor log een einde te maken. P E R S I E. Men zou te Parijs uit Konstantinopel van den isten Augustus berigten ont. vangen hebben, inhoudende, dat de Britsche troepen, welke laatstelijk, op het gerucht, dat Russische troepen zich van Teheran zouden hebben meester gemaakt, van Bombay naar de golf van Persie zijn gezonden, de positie van Bushire hebben bezet, en zich in dezelve hebben verschanst. Men voegt er bij, dat de Engelschen zich daardoor van eene belangrijke stelling hebben verzekerd, welke de geheele Persische golf beheerscht, en hen in staat stelt, om steeds met vrucht een wakend oog te houden op al hetgeen in den Persi- schen Staat zou mogen voorvallen. ZWEDEN. Te Stokholm is den roden Augustus afgekondigd eene onder dagteekening van 4eu 30 Junij II. gearresteerde wet, over de regten en pligten der in het Koningrijk Zweden gevestigde Israelitenbij welke wet tevens het in den jare 1782 uitgevaardigde Joden-reglement opgeheven wordt. De hoofd inhoud der nieuwe wet komt hierop neder, dat de als Zweedsche onderda nen opgenomen Israeliten van nu af aan in elk opzigt gelijke regten met de •overige Zweedsche onderdanen genieten zullen, zonder eenige beperkingen •dan voor zoo ver de Zweedsche grondwet die voorschrijft omtrent de niet inheemsche geloofsbekentenissen, of dezelve bij deze nieuwe wet bepaald worden, en deze laatste zijn: dat de Joodsche onderdanen zonder Koning' lijke bewilliging geenen grondeigendom zullen kunnen koopen; dat zij inde Zweedsche kerkvergaderingen aan de verkiezingen van Priesters en andere kerk-dienaars geen deel zullen kunnen nemen, en du zij insgelijks inkerk- of schoolbestuur als leden niet zullen kunnen optreden Daarentegen zullen echter de Israeliten voortaan ook aan alle lasten en verpligtingen gelijk de overige Zweedsche ingezetenen onderworpen zijn. Verder bepaalt de nieuwe wee, dac in alle gevallen, waarin de Zweedsche onderdaan eene kerkelijke attestatie noodig heeft, de getuigenis der bij de synagoge aangestelde gods- dienst-leeraren voldoende zijn zal, en dat, met betrekking tot zoodanige Israeliten, die zich slechts voor een wijle tijds en als reizenden in Zweden bevinden, dezen al die voorschriften zullen hebben in acht te nemen, die ook voor andere buitenlanders met opzigt tot de aanwijzing hunner middelen van onderhoud gelden, terwijl eindelijk al zulke niet in Zweden geboren Israeliten zich aan al die beperkingen te onderwerpen hebben, welke de grondwet in het algemeen aan niet in Zweden geborenen oplegt. Bij deze wet is nog eene bijzondere Koninglijke ordonnantie dien zelfden dag afge kondigd, houdende bepalingen aangaande de openlijke godsdienstoefening en het bestuur der Joodsche gemeenten. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Augustas. Telegraphische Depeches. Narbonne, 21 Augustus. Den i'öden heeft de Baron de Meer, in de nabuurschap van Berga, eene Carlistische colonne ontmoet en geslagen; hij heeft 160 krijgsgevangenen gemaakt, waaronder 7 officieren en een Colonel. Den i8den was te Barcelona alles rustig, en men verwachtte elkoogenblik het berigt der inneming van Berga. Bordeaux, 22 Augustus. De Oeneraal commanderende de 11 de militaire divisie. (Officiële depêche van den militairen bevelhebber van Caspe.) Den i5den wordt Morella door de troepen der Koningin belegerd; de bres wordt geopend. Den tödeii is de vesting stormenderhand ingenomen en het garnizoen krijgsgevangen gemaakt. Deze lijding is medegedeeld door eenige insurgenten, die zich naar Favarra hebben kunnen redden, Van het leger van Oraa, hetgeen de Carlistische vesting Moreila in Catalonie belegert, verneemt men, dat het groot gebrek lijdt, en zelfs paar. den moet siagtenom in deszelfs behoeften te voorzien. Oraa heeft aan den bevelhebber van Saragossa het volgend rapport, geteekend van den li Augustus, ingeleverd; Het geschut en al het materieel voor het beleg is eergisteren in het kamp aangekomen; dienzelfden dag hebben zich al de divisiën van het leger ver- eenigd. Cabrera heeft den 8sten, met de troepen van Llangostera, gepoogd de'divisie van San Miguel aan te tasten; doch is door dezelve teruggeslagen en heeft zich naar de gebergten van Caracha begeven. Coba en Fiscarro, roet hunne troepen, tveike op eenigen afstand van den regter vleugel van het leger gekampeerd waren, zijn uit hunne srellingen verdreven, door een gedeelte van de divisie van Pardinas, welke hem heeft vervolgd; de opera, tien voor het beleg worden voortgezet; de gemeenschap met Morella is se. ■dert gisteren avond afgesneden. (Zie bovenstaande depeche.) Het Spaansch Bestuur zou aan Belgie de Philippijtische eilanden, ge durende 30 jaren in pacht afstaan, onder betaling van eene schatting deels in klinkende munt, deels in coupons van de Spaansche werkelijke schuld. Men schrijft van de Spaansche grenzen, dat bet geschil tusschen Es- partero en het Madridsch Bewind, vereffend is en hij zich onmiddelijk aan het hoofd dei troepen tegen Estella in beweging zou stellen. In zijn hoofd kwartier heeft de Generaal van Halen aanzienlijke sommen uit Madrid me- degebragt. De Baron de Meer zou in Barcelona, tusschen Cervera en Soison, een convooi geleidendedoor de Carlisten aangevallen zijn en verlies geleden hebben. Men verzekert, dat Don Carlos eene belasting van 5 pCt. op den oogst in Biskaye en Navarre had uitgeschreven, hetgeen eenen ongunstigen indruk gemaakt had. De manschappen van Munagorri zouden door de Carlisten gevangenge nomen en naar Estella vervoerd zijn. ZWITSERLAND. De Afgevaardigde van Neuchatel heeft den ióden Augustus op den Land* dig verklaard, dat aan de kantons Regering van Thurgau, overeenkomstig omvangen berigten van zijnen Staat:, omtrent de volgende punten opheldering moest gevraagd worden: Had Lodewyk Buonapartealvorens tot het burgerschap in het kanton Thur. gau te worden toegelaten, in behoorlijken vorm zijne hoedanigheid van Fransch burger doen intrekken? Indien deze voorafgaande herroeping werkelijk had plaats gehad, hoe kan zij dan met de latere handelingen van Lodewyk Buonaparte worden overeengebragt? De Landdag heeft beslist, dat de verklaring van Nenchatel in het protokol der zitting zou worden ingelascht. Prins Lodeyyk Buonaparte heeft het burgerregtdoor het kanton Ober* strass hem aangeboden, aangenomen. Uit Zurich meldt men, dat de Policie aldaar verwittigd was van de te. ruglreering op Zwirsersch grondgebied van eenige politieke uitgewekenen, aan welke vroeger het verblijf in de Republiek ontzegd was. De beruchte Mazzini wordt onder hen genoemd. Het Zwirsersch leger bestaat (op papier), uit 67.000 man, 30,000 man landweer en 170,000 man nationale garde. DU1TSCHLAN D. Uit Koblentz melde men van den aisten dezer, dat de Grootvorst Troon, opvolger van Rusland, die zich thans te Ems bevindc, vandaar een uitstapje naar Koblentz had gedaan, om aldaar zijne Tante, Mevrouw de Prinses van Oranje, bij Hoogscderzelver doorkomst, te begroeten. De Vorst ont- ving de burgerlijke en militaire'Overhedenbezigtigde de forten, dineerde bij zijne Tante en vertrok daarna weder naar Ems. Uit Posen meldt men van 12 Augustus: Ten gevolge van gisteren avond uit Berlijn aangekomen bevelen, hebben heden morgen alhier een aantal inhechter.is-nemingen en huiszoekingen plaats gehad. Omtrent de aanleiding en het resultaat daarvan is nog niets stelligs bekend. Bij eenige personen zouden oproerige, te Parijs in de Poolsche taal gedrukte, geschriften, bij anderen eene verdachte briefwisseling met de Pa- rijssche propoganda en bij een onzer boekdrukkers oproerige proclamatien gevonden zijn. Men spreekt ook van inhechtenis-nemingen in Warschau en andere Poolsche steden. Uit Munchen wordt gemeld: Z. M. de Koning .heeft ten gevolge van een allerhoogst rescript van den 11 Augustus goedgedach: aliergenadigst te bevelen, dat bij Katholijke militaire godsdienstoefeningen gedurende den om. gang en bij den zegen weder, zooals vroeger geschiedde, nedergeknield zal worden, zoowel van den kant der officieren als der soldaten. Ditzelfde moet geschieden bij de processien van het heilige ligchaam van Christus, zelfs op rijtuigenook wanneer het hoogwaardige voorbijgedragen en aan de man schappen de zegen gegeven wordt. Verder heeft het Z. M. goedgedaebt aller, genadigst te bevelen, dat het eerbewijs van front te maken slechts voor hec hoogwaardige, HH. MM., allerhoogste en hoogste personen moet geschie den, en dit eerbewijs ook van den kant der officieren moet gebragt worden. Wanneer afzonderlijke officieren en soldaten het hoogwaardige tegenkomen zoo blijven zij staan en nemen het hoofddeksel af, even zoo bij gewone kerltparadenwaar zonder geweer in de kerk gemarscheerd wordt. Men schrijft uit Wisbaden van 17 Augustus, dat den dag te voren al. daar de Nassausche Zaakgelastigde aan het Fransche Hof, Fabricius, met zijn gezin was aangekomen. (Voornoemde werd, volgens berigt'uit Nijmegen van den 24Sten, eerdaags aldaar verwacht.) Van den Donau meldt men, dat de rogge en garst veelgeleden hebben, doch de tarwe vrij goed is binnen gehaaldzoodat de oogst geenzins mislukt kan genoemd worden. GROOT-BRITANNIE. Londen den 22 Augustus. Maandag is Achmed-Fethi-Vzchz, Buitenge woon Gezant der Porce, vergezeld van deszelfs eersten Secretaris en twee den tolk, te Londen aangekomen en aan het verblijf van het Turksche Ge zantschap afgestapt. Toen in den namiddag van gisteren H. M. van het paleis van Bucking ham naar Windsor reed, werd er zoo onzacht een brief in het rijtuig ge worpen, dat dezelve H. M. in het gezigt vloog. Zij toonde er zich echter niet verstoord om, doch de werper, een Ier,_die zich beklaagt, dat hem in de militaire dienst eenige honderde ponden sterling zijn te kort gedaan, is gevangen genomen en ter dispositie van H. M. gesteld. Het voorstel van O'Connell in de laatst gehouden groote vergadering, te Dublin gehouden, tot het oprigten van eene zoogenaamde voorbereidende maatschappij, gedaan, is aangenomen. Er heeft echter tusschen hem en eenen anderen Ier, Crawford, een hevige twist plaats gehad, omdat hij voor de tienden-wetten, die zeer verderfelijk voor Ierland waren, gestemd had. Te Leeds is dezer dagen een groote stoomwagen vervaardigd, die,blij. kens de eerste daarmede genomen proef, zestig Engelsche mijlen in één uur tijds zou kunnen afleggen, wanneer hij niet meer dan ééo rijtuig had in be weging te brengen. Men heeft in Portugal uit de papieren van den ter dood gebragten par tijganger Remechido geen licht kunnen verkrijgen omtrent zijne partij en aan. hangelingen. Door de Times wordt het tractaat medegedeeld, hetgeen in 1830 tus schen de Franschen en den Dey van Tripoli gesloten is, waarin onder ande ren voorkomt, dat de Dey zich verbindt geene Christenen in zijne Staten, als slaven te verkoopen, aan vreemde schepen, die op de kust van Tripoli stranden, bijstand te verleenen, en 800,000 fr. in twee termijnen, zijnde Frankrijks schuldvordering, te betalen. De bladen van den 2jsten bevatten geen nieuws van belang. FRANKRIJK. Pasijs den 24 Augustus. Naar men thans wil, zou de Minister MoUslechts in zoo verre bewilligd hebben, dat Prins Lodewyk Zwitserland uit zich zeiven verlaat, mits hij zich door een doorhem zeiven onderteekend geschrift zou verbinden, niet wederom aldaar te verschijnen. De Prins moet dit geweigerd hebben, en alsnu de beslissing van Thurgau afwachten. Bij een weigerach tig antwoord, dat men zich zeker voorstelt, vraagt men algemeen, wat er alsdan moet geschieden, en of er wederom eene blokkade, even als bij de zaak van Conseil, zal plaats hebben. Reeds geven de dagbladen uit het Zui. den deswege hunne bezorgdheid te kennen. Het schijnt echter, dat de Fran sche Regering nier voornemens is, tot zulke uiterste maatregelen te komen. Een Ministerieel blad althans verzekert, dat, bij een weigerend antwoord, het Kabinet der Tiillerien aan Zwitserland eene nieuwe nota zou zenden, waarbij hei Gemeenebest verantwoordelijk zou worden gesteld voor alle kui perijen, welke Prins Lodewyk in Frankrijk mogt beproeven. Men zou ook van den Landdag eischen, den Prins over te halen, om plegtig den tirel van Zwirsersch burger aan te nemen, en voor altijd van dien van Fransch burger afstand te doen. Alleen onder die voorwaarden zou de Prins alsdan in Zwit serland mogen blijven. Op bevel van den Minister van Oorlog, is er aan alle Colonels eene circulaire gezonden, om de met verlof zijnde officiersnaar hunne corpsen terug te roepen. Volgens te Constantine in omloop zijnde geruchten, zou Abdel-Kader, bij een' togt tegen eenen volksstam in de binnenlanden, doodgeschoten zijn. Een Ochtendblad verhaalt, dat de Napelsche Regering troepen verza. melt, om aan den Paus het Prinsdom Benevent met geweld te ontnemen, daar hij geweigerd heeft zulks goedschiks te doen. De Paus moet aan den Franschen Gezant gevraagd hebben, of zijn Gouvernement, bij de uit barsting van eenen oorlog, hem hulp zou verleenen. MENGELINGEN. BIJDRAGE tot de GESCHIEDENIS van het BUDDHISMUS. (JJit de reis des Chioeschen Priesters Fa-hian.) 'Fervolg en slot. Alle landen, alwaar het Buddhismus wortel heeft gevat, hebben zigtbare sporen van de voormalige aanwezigheid des goddelijken stichters, en van de door hem volbragte wonderwerken, aan te wijzen. Op eenige plaatsen vertoont men r.og zijne voetsporen op den grond. De beroemdste voetstap-

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3