jjn sierde de ijzeren kroon ook het hoofd van Karei' den C.roote. Later, in de 13de eeuw werd zij door de Hertogen Della-Torraheereu van Moiv.a, verpand voor aan hen geleende gelden; in 1345 werd zij aan het kapittel van Monza vereerd, door den Paus, die haar, men weet niet op wefke wijze, had ingelost. 'jn de ióde eeuiv blonk de ijzeren kroon op het hoofd van Karei V, sedert Vien1 zij door geenen Vorst gedragen is, tot dat Napeleon, in 1805, de pleg- licheid der krooniug in de hoofdkerk van Milaan hernieuwde. Napoleon zette Vieh de kroon op het hoofd, onder het uiten van deze woorden: Zij is mij door God geschonken, wee hem, die haar durft aanroeren! tiet was Keizer f,ans die dit durfde bestaan, de ijzeren kroon, bij het vormen van het Ve- netiaansch Lombardije tot een Koningrijk, tot zich nam en beval dat de Koniiigen van Lombardije bij hunne komst tot den troon, de ijzeren kroon plegtig te Milaan zouden ontvangen. ZWITSERLAND. Lodewijk Napoleon heeft zich van zijn kasteel Arenenberg in Turgau naar Luzer-n. begeven, terwijl de Landdag daar nog vergaderd is. Zijne ver. scjiijning aldaar heeft opzien verwekt en wordt door de meesten afgekeurd. Uit Solothurn 111 Zwitserland wordt gescheven, dat den 5 Augustus een vreeselijk onweder over dat kanton getrokken is. Te Wolfwijl sloeg de blik. sem twee maal in het portaal regts en links in de kerkhief de poort uit de hengsels en verbrijzelde dezelve. De gemeente was juist in de kerk bijeen en vele personen zegen bedwelmd ter aarde, doch werden allen gered. Hon. derd jaren geleden moet het onweder in datzelfde dorp, insgelijks in de kerk ingeslagen zijn. DUITSCHLAND. Weenen den 11 Augustus. Den 9den dezer heeft Zijne Maj. zijne pleg- tige intrede te Inipruck, onder het gelui der klokken en het gebulder van het kanon, gedaan. Bij zijne aankomst op het grondgebied der stad, is Zijne Maj. door de geestelijkheid ontvangen, als ook door de schooljeugd en het Ligchaam der Overheidspersonen, van welke de oudste hem de sleutels der stad aanbood. De troepen, bij welke zich de boogschutters der stad en van het gewest gevoegd hadden, vormden eene linie tot aan het kasteel, alwaar Zijne Maj. door de Autoriteiten, Corporatien en den Adel werd ontvangen, die hem aan den voet der trappen opwachtten en hem tot aan zijne vertrek, ken vergezelden. Toen defileerden alle de troepen voor het paleis. HH. KK. HH. de Aartshertogen Frans-Karei, Lodewijk en Reinier, waren daags te voren reeds aangekomen. Den iaden moet de groote plegtigheid van af. legging van trouwbelofte en de huldiging plaats hebben, gevolgd van een groot diner en des avonds van eene algemeene verlichting. Het vertrek van Zijne Maj, is op den ïpden bepaald. Berlyn den 12 Augustus, Z. M. de Koning is naar Töplitz afgereisd. In het midden van September verwacht men hier den" Keizer en de Keizerin van Rusland; er zou bij Maagdenburg een groot kamp opgeslagen worden, waarin zich ons Hof gezamenlijk met de hooge gasten begeven zou. De jongste tijdingen uit Posen melden, dat de Roomsche geestelijkheid aldaar voortging in haren tegenstand tegen de Regering, zoodat deze laatste genoodzaakt was geworden de geregterlijké vervolgingen tegen de weder- spannige geestelijken uit te breiden. De graanoogst, Welke in Posen begonnen was, viel beter uit, dan men verwacht had; aan den wijnoogst was niet te denken. De Keizer van Rusland bevond zich den pden nog te Töplitz en hield .zich veel met de jagt bezig. Hij zou een huis, hetwelk hij thans bewoont, aangekocht hebben, om er jaarlijks eenige weken in door te brengen. De Afgezant van Don Carlos bij verscheiden Duitsche Hovende Graaf Alcudiadie onlangs te Töplitz is aangekomen, is insgelijks naar Milaan vertrokkenwaar hij bij de plegtigheden der krooning zal tegenwoordig ziin. Men verzekert te Töplitz, dat hij bijéénkomsten heeft gehad met Prins Met- Jernich en den Graaf Nesselrode, Munchen den 12 Augustus. Dezen morgen om 6 ure is Z. M. de Keizer van Rusland hier aangekomen, onder den naam van Graaf van Adlerberg, in een droschke, met 6 paarden bespannen en gevolgd van een rijtuig met 3 paarden. Na van paarden te hebben verwisseld, heeft Z. M. zijne reis naar Kreuth voortgezet. De equipages van Z. M. volgen morgen. Eene estafette is dadelijk afgezonden naar Brukenau, om Z. M. den Koning van de door. komst van den Keizer te verwittigen. Men weet niet of de Keizer eenigen -tijd te Kreutb zal blijven, öf dat hij een uitstapTnaar Inspruck, Milaan enz. doen zal. Te Munchen zon er eene processie gehouden wordenom beter weer te krijgen. Prins Albert van Pruissen is den 12 Augustus te Hanover aangekomen, heeft bij de Koningin het middagmaal gebruikt en des avonds zijne reis naar Berlijn voortgezet. Uit Frankfort was voor eenige dagen gemeld gewordendat de Bonds, vergadering, de aan haar gerigte petitien uit Hanover niet aangenomen had; thans meldt men uit die stad van den 13 Angüstus: Het gerucht in sommige Duitsche bladen voorkomende, alsof de Bonds vergadering de petitien van verschillende corporatien uit Hanover, tegen het opheffen der grondwet van 1833 ontvangen, zou hebben teruggezonden, uit hoofde dat daaraan de onderteekening van een Notaris en getuigen ontbreekt, is geheel valsch. De Bondsvergadering heeft die petitien, wat den vorm be. treft, volkomen ordelijk bevonden; maar zij heeft aie corporatien, even als de stad Osnabrüg onbevoegd verklaard over het onderhavige onderwerp pé- tltien aan de Bondsvergadering aan te bieden: en deze uitspraak is in der daad gegrond; want wierden dezè petitien aangenomen, dan zou men even- zedr moeten aannemen de petitiep die aan de Bondsvergadering zouden kun nen worden ingediend door de cörporatien en gemeenten, welke, in de op heffing der grondwet van 1833 berustende, met regt kunnen vorderen, dat op de klagt van Osnabrüg en de overigen die deze opheffing voor onwettig houden, geen acht worde geslagen. En Wat Zou de Bondsdag in dat geval moeten beginnen? aan welke der klagende partijen zoude men gehoor moeten verleenen men moet echterrriet Uit het üög 'verliezen, dat door te ver. klaren, dat de petitionarissen incompetent zijn om te klagen, de Bondsver. gadering geenszins zich zelve incompetent heeft verklaard om nopens den grond der zaak, wanneer het haar goed dunkt, beraadslagingen te openen, en ook, zelfs zonder dat er een klager optrede,ex officio te onderzoeken, of de Koning van Hanover voldaan hebbe aan de verpligtingen bij de Bondsacte, net opzigt tot de grondwetten der Bondsstaten voorgeschrevendit aan. gaande is de Bondsvergadering nog volkomen in haar geheel. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 15 Augustus. De Koningin heeft eergisteren eenen geheimen Raad gehouden, waarbij alle Ministers zijn tegenwoordig geweest. In het Hooger-Huis heeft Lord Lyndhurst den i4den eene petitie inge leverd van 600 kooplieden uit Glasgow en daarbij de buitenlandsche staat kunde der Ministers hevig aangevallen, daar zij zici^ tegen het Duitsche tol. verbond, het bezetten van Krakau, de invoering van het Russisch toltarief op de Poolsche rivieren, het heffen van verhoogde regten op Java en het uitbreiden van de Fransche magt in het Noorden van Afrika niet verzet hadden. Lord Melbourne heelt hem in eene lange reden beantwoord en vooral.zijne verwondering betuigd, dat, daar er met Nederland nog onlangs een handels- rractaat gesloten was, waarbij vqn alle onderscheidings-regten afgezien ende Engelsche schépen met die der meestbevoordeelde natiën gelijk gesteld wa zen, de Lord zich nog over de belasting op Java kon beklagen. Hei Lager-Huis heelt zich met de amendementen van het Hooger-Huis en ook met de wet op het bestuur van Kanada vereenigd. Sedert eenige dagen geniet men in Londen het schoonste weer, hetgeen alle hoop geeft, dat de oogst beter zal uitvallen, dan men gedacht had. De monsters-koren, die ter markt gebragt zijn, waren van zeer goede hoedanig heid. liet brood was echter zeer duur,- daar vier pond bij sommige bakkers 10, bij andere li J stuivers koscmen heeft in Londen geene zetting van brood. FRAN K R IJ K. Parijs den 17 Augustus. De jongeboren zoon van den Hertog van IKur- tembers en prinses Maria van Orleans, is door den lieer CuvierLuthersch Predikant fen Voorzitter van het Consistorie te Parijsgedoopt en zal aldus in de Ltichersche godsdienst opgevoed worden. In het Parijssche Ministeriele ochtendblad leest men, onder dagteeke. ning van den 15 Augustus: De Regering heeft lot krachtdadige maatregelen besloten, om de zaak mee Mexico tót een spoedig einde te brengen. Het smaldeelhetwelk met de blokkade der kusten van dien Staat is belast, zal aanmerkelijk worden ver. sterkt: het zal op twee en twintig oorlogschepen worden gebragt. De Schout bij-Nacht Baud ui is tot opperbevelhebber van de Fransche scheepsmagt voor Mexico benoemdin plaats van den beer Bazochedie naar Frankrijk terugkeert. De bevelhebber van het Fransche smaldeel voor Tunis was begonnen op eenen meer ernstige» toon, bij den Bey aan te dringen op het herstel der grieven, waarover Frankrijk zich heeft te beklagen. De Bey zou beloofd hebben, ten aanzien van de invallende stammen, die aan Tunis onderworpen zijn, op het grondgebied van Constantine, dadelijk maatregelen te zullen nemen, dat die schending van grondgebied ophield. Hoewel het Journal des Dibats had geschreven, datzoo Lodewijk Na. poleon uit eigen beweging Zwitserland verliet, daardoor aan den zin der nota door het Ministerie aan den Landdag ingeleverd, zou voldaan wezenzoo wordt thans echter uit Parijs gemelddat de Minister Molé verklaard zou hebbenhierin geen genoegen te nemen, maar te vorderen, dat de Landdag eene verklaring daarsteldewaarin beloofd werddac zoo Lodewijk Napoleon daarna weder op Zwitsersch grondgebied zou wederkeerenhem zulks zou belet worden. -t— Men wist echter den uitslag van deze nadere verklaring van het Fransche Ministerie niet. In een berigt uit Parijs wordt medegedeeld, dat er thans tusschen twee dagbladen le National en le Gazette des Ecoles een zeker tvvistschrijven be. staat, daar eerstgenoemd blad, hoewel liberale staatkundige beginselen voor. staande, op zien heeft genomen de ultra-republikeinsche gevoeleDS van de Studenten, vooral der Regtsgeleerdheid en Geneeskunde te bestrijden. Hec berigt bevat onder anderen: Het zoude overigens meer dan tijd zijn, dat de Regering het woeste leven van het quartier latin eene bijzondere waakzaamheid mogt waardig achten. Hec getal der sterfgevallen vergroot zich met ieder jaar onder de Studenten in dezelfde mate, als de uitspattingen van allen aard toe- en de gezette studiën afnemen. De bijzondere berigten over de leefwijze der Studentenover de onafgebrokene zwelg-partïjendionkenschaps-vermaken en boelerende ver- bindtenissen zijn van zoodanigen aard, dat de meeste ouders niet dan met angst aan het verblijf hunner zonen te Parijs kunnen denken. Het Studen. tenleven in Duitschland en elders isin vergelijking der hier heerschende onpeil bare zedelijke verdorvenheid, schier een idyllisch leven te noemen. De laagste stand der handwerkslieden, de ruwste klassen van het volk der bar- rières zijn niet zoo bandeloos en tot zoo voortdurende ontuchtige uitspo. righeden vervallen. Omtrent den sterken smokkelhandel, die tegenwoordig op de Fransche en Belgische grenzen door middel van daartoe gedresseerde ^honden gevoerd wordtwordt het volgende medegedeeld Om deze dieren hiertoe te dresseren, hen te leeren hunne ladingen over te brengen en alle tolbedienden als vijanden te vermijden en te ontvlugten, be- zigt men het volgende middel: Hunne meesters verplegen en koesteren hen zorgvuldig, maar leggen hun vervolgens zware lasten en pakken op en zenden hen daarmede over de gren. zen. Daar worden zij in hokken opgesloten en eenige als tolbedienden ge- kleede en toegetakelde lieden komen hen geweldig slaan en mishandelen, ja zelfs op hen schieten. Men laat hen honger lijden en herhaalt eenen gerui- men tijd de voorzegde mishandeling. Eindelijk laat men hen weder los. Nu zetten de arme dieren, het kwellen en uithongeren moede, het uit vollen adem op een loopen, om hunne oude meesters weder op te zoeken. Bij deze aangekomen, worden zij nog beter dan ooit te voren gekoesterd en op aller, lei lekkernijen onthaald. Deze lessen behoeven niet dikwerf herhaald te wor. den om hen mee schrik te vervullen, voor al wat slechts op een tolbeambte gelijkt en hen die door het instinct te doen onderscheiden, ja. zelfs bij de minste twijfeling door dik en dun, over heggen en over sloten het hazenpad te doen kiezen. Eenmaal behoorlijk hierop afgerigt, worden zij, hetzij aan den band, hetzij met rijtuig over de grenzen gebragt tot op de plaats waar zij hunne lading moeten ontvangen, daar worden zij met tabak, koifij, lijnwaden, in een woord wat men verkiest, beladen en ontvangen zij eene vracht van tusschen de 12 en 15 kilogrammen, met welke zij worden losgelaten en waarmede zij in volle ontzag voor de heeren beambten naar hunne meesters ijlen. De tolbeambten hebben gezegd, hond tegen hond en hebben sterke bul- honden genomen, die zij geleerd hebben deze sluikers van eene nieuwe soort op te sporen, aan te vallen en te bevechten. Maar op sommige pun ten is dit door de chefs verboden geworden, om dat de beambten zich deze trouwe dieren ten nutte maakten, om in plaatse van hunne ronden te doen, onder de bewaking van deze scherp hoerende wakers gerust te gaan sla- pen, verzekerd van op de nadering van eenig chef tijdig gewekt te zullen worden, MENGELINGEN. BIJDRAGE tot de GESCHIEDENIS van het BUDDHISMUS. (Uit de reis des CliinescJien Priesters Fa-hian.) VervolgZie N°. 94 van Maandag 6 Augustus 1838.) Het Buddhismus heeft ook met ketters en scheurmakers te kampen ge. had, waarvan bij Fa-hian dikwijls gesproken wordt. Reeds ten tijde van Buddha waren er, ingevolge de overlevering, 96 afwijkende sekten 1 Een deel derzelve heeft zich aan de spitvindigste bovennatuurkundige droome. rijen overgegeven; ook in de Buddha-godsdienst is de bovennatuurkunde de moeder der ketterijen. Laten wij nu tot de legenden over Buddha overgaan. Het is onmogelijk, de ware geschiedenis des stichters dezer merkwaardige sekte, uit den chaos van fabelen, welke dertig eeuwen en even zoo vele volken, hebben doen geboren worden, te herkennen. Nog nimmer is eene biographie zoo geheel in de legende overgegaan. Eene vergelijking van In. dische, Chinesche, Cingalesische, Birmanische, Japansche, Tibetsche en Mongolische verhalen over den oorsprong van her Buddhismus, heeft slechts zoo veel doen blijkendat Buddha hoogstwaarschijnlijk omstreeks het mid- den der, 10de eeuw voor Christus, geboren is. De reisbeschrijving van Fa- hian bevestigt dien datum; ook vernemen wij van den Chineschen pelgrim met zekerheid, dat de wieg dezer godsdienst en vermoedelijk ook de ge. boortepiaats des stichters aan den Ganges te zoeken is..

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3