Onder de thans op het Instituut aanwezige 160 doofstommen, uit alle provinciën van «ns Rijk afkomstig, bevinden zich: 91 jongens en 69 meis jest 97 Gereformeerden, 36 R-oomsch-Kaiholijken, 9 Doopgezinden6 Evangelisch-Lutherschen, 1 Hersteld Evangelisch-Luthersche1 Retnon. stram, 8 Hoogduitsche Israëliten en 2 Portugesche Israëficen. Voor drie van deze kweekelingen wordt het volle-kostgeld, k/25o's jaars, betaald; voor vier van too tot ijo guldens, voor een en dertig van 10 tot ƒ100 en honderd twee en twintig zijn gratis opgenomen, volgens art. 77 der ■wee van het Instituut. Uit Zierikzee wordt van den 24sten Julijde volgende trenrige tijding ■ontvangen Gisteren morgen ten .7 ure is op deze kust verongelukt het Zweedsche schoonerschip de EuruliceKapt. Fred. Lindbergkomende van Halsingfors, .gedestineerd naar Antwerpen met houtwaren. De eqnipagie, bestaande uit ;acht man, is door eenige manschappen, zich bevindende op een visschers vaartuig, gevoerd door hak de IVaard, gered, en heden namiddag alhier aaangebragt. Het schip zal geheel weg zijn. AEGYPTE. Alexandrïe den 26 Junij. Van het plan tot eenen ijzeren spoorweg van Kaïro naar Suez, zal in de eerste tijden nog wel niets komen. Omdenonder- IKoning van de snelheid der stoomwagens te overtuigen, is er onlangs een *iic Engeland hier aangekomende met denzelven genomen proeven zijn even wel 'niet zeer gelukkig uitgevallen. De eerste proef nam men in het rulle zand, daar was de wagen niet in beweging te brengen; nu dekte men hec zand roet planken en op deze iiep het rijtuig als een zware vra-chtwagen. Eindelijk deed men, wat men van den beginne af had moeten doen, men zette het rijtuig op rolschijven-, maar ook met deze was de beweging zoo traag, dat de Pacha geenen grooteu dunk van het mu van zulk een voertuig itonde opvatten. Om evenwel eenigermare te voldoen aan het verlangen der Engelschen, die niet ophouden hem de ijzeren banen als de qnintes-sens van -alle uitvindingen aan te prijzen, heeft hij bevolen Duiten de poort van Rosette •eene baan, ter lengte van een uur, aan te leggen, ten einde zich in persoon van het meerdere of mindere nut van zoodanige sporen te kunnen overtuigen. 'Voor dac evenwel die baan gemaakt en gereed zal wezen, voor dat de Pacha na de proefneming tot het besluie komt om die naar Suez te doen aanleggen en voor dat die bruikbaar zal wezen, za'I er welligt nog eene gansche eeuw verloopen. Ook is de Pacha nog verre van overtuigd, dat zulks aan Aegypte zelve eenig wezenlijk nut zou'aanbrengenen hij zal zich nog wel tweemaal bezinnen, eer hij zoo groote kosten maakt, ten enkele voordeele van den Engelschen handel, bij welken hij bovendien nog andere geheime bedoelingen veronderstelt. De Engelsche Oost-Indische maatschappij heeft reeds aange. boden het werk op eigen kosten te doen daarstellen maar Mehemed is te trotsch en te sluw om zulk een aanbod aan te nemen. Hij wil hier alleen regeren en zijne heerschappij met niemand deelen. RUSLAND. Uit Petersburg schrijft men van den 14 Julij Wij hebben ons thans wel in het genot van zacht en vriendelijk weder te verheugen, doch de droogte houdt voortdurend aan en vervult den landman met bange Dezorgdheid wegens den naderenden oogst van weide en akker. CJit de Oostzee en andere westelijke gouvernementen ontvangt men soortge. lijke berigtén over aanhoudende droogte en haren nadeeligen invloed op den aanstaanden oogst. Uit het zuiden des Rijks, luiden zij evenmin gunstig. In de meeste dezer gouvernementen bTagten hevige koude voorjaarswinden en' de later daarop invallende droogte aan de opkomst der meeste veldvruchten eene gevoelige schade toe, In eene der Nieuw-Rnssische gouvernementen had hec wintergraan van de hevige vorst van den verleden winter derwijze geleden, dat het in hec voorjaar niet kon opkomen, dat de grond omgepioed en met zomerzaad bezaaid moest worden. In de Kaukasische gewesten is gedurende de gansche maand April en de eerste helft van Mei geen druppel regen gevallen; hevige winden droogden den grond geheel uit en bedreigden het wintergraan met algeheelen ondergang; doch de later ingevallen regens hebben het' graan alsmede bet gras weder opgeholpen. Omtrent de handelsbetrekkingen tusschen Polen en Rusland tyordc het Volgende medegedeeld: Van 1824 tot 1829 werd in Polen jaarlijks voor 555,000 thai, meer naar Duitschland uitgevoerd, dan van daar ingevoerd. In 1824 beliep de uitvoer naar Rusland eene waarde van 4,349,000 roebelsde invoer nit Rusland 2,945,000. In 1829 bedroeg de uicvoer uit Polen 9,886,000; de invoer?,815,008 roebels. Aan dezen gunstigen staat van zaken maakce de revolutie een ein de; daar ai het slagtv-ee door de oorlogvoerende legers verbruikt was, moes ten zelfs runderen uit Rusland naar Polen gevoerd worden, en tevens werd de nitvoer van goederen uit Polen naar Rusland met een regc van 15 pCr. bezwaard. In 1831 zonk dan ook de Poolsche nitvoer tot 5,180,000 roe bels, terwijl de invoer uit Rusland 9,413,000 roebels beliep. In 1832 was de uitvoer 6,239,000 roebels; de invoer 16,232,000. Inde volgende jaren daalde de invoer uit Rusland weder tot 6,870,000 roebels, terwijl de.Pqol. iche uicvoer 5,250,000 roebels bleef. ZWEDEN. Men heeft berigten uit Stokholm van den I7den, welke melden,dat Z. M. de Koning in beterschap toenam; de wond stond zeer goed. Eene zitting van den Staatsraad was door de Koning weer gepresideerd geworden. Z. M. heeft een bevel uitgevaardigd, waarbijnit hoofde van de groote schaarschte van levensmiddelen, de invoer van eenige graansoorten tegen de helft der gewone inkomende regtentot aan het einde van de maand Augus. tus, wordt toegestaan. PORTUGAL. /Lissabon dén 17 Julij. Daar het Gouvernement geen genoegzaam geld bezat, zijn de schatkist-biljetten, den 10 Julij van het voorleden jaar uitge. geven, en den 10 Julij van dit jaar bij de Bank van Lissabon betaalbaar ge. steld, door de bestuurders der compagnie tot het openbaar crediec betaald geworden. Zoo schijnen dan ook de gedachcen van het Gouvernement, dat de inkomsten van den Staat toereikend zonden zijnom de uitgaven te be. «rijden, vervlogen te wezen. Er liep een gerucht, dat de Cortes vroeger dan gewoonlijk zouden bijeenkomen, om dezen buitengewonen maatregel, welke door de omstandigheden gevorderd werd, te bekrachtigen. Sommigen mee. nen, dat het Gouvernement door het uitgeven van die schatkist-biljetten niet het algemeen welzijn bevordert, maar alleen de belangen van eene zekere 'partij, zoodat de Cortes zich wel tegen die handelwijs zouden kunnen ver. zecten. De oppositie bladen vallen hec Gouvernement hevig aan en beschul. digen het van roof, moord en muiterij. In het noorden van Portugal was weder een Miguellistische Guérilla opgestaan, natnenlijk zeker Priester Manoël Correadie reeds verscheiden moorden in de nabijheid van Gralheira aan staatkundige tegenstanders straf, feloos gepleegd had. Te Berga is den i3den Jnlij een hevig oproer ontstaan, zijn oorsprong daaruit nemende, dat het volk over de nieuwe belastingen, die men bet- zelve wilde opleggen, verstoord was. De Regering der stad heeft moe ten toegeven en de belasting increkken, waarop dezelve in triumph door de stad is geleid. Orféer de troepen der Koningin was hier en daar muiterij ontstaan. Bijzondere brieven vermelden, dat het Bestuur pogingen doet, om Zich met den Paus te verzoenen. De uitvoer van olijf-olij var, hier naar-Engeland van 1 Februarij i8j? tot 30 Jtrrrij 1838 bestaat ïh 2,435 pijpen, 49 onthoofden en 44 vaten, en de van 1 January rot .30 Job? 1838 deru aarts gezonden wijn bestond in 125 pij. •pen, ia oxboofdea, 559 kwarten en 34 kisten. SPANJE, Berigten over Parijs van den 27 Julij "Uit Bayonne méldt men van den 21 Julij, dat aldaar een berigt uit Tudeht van den I5den van den volgenden inhoud ontvangen wns: De opperbevelhebber van dit arrondissement heeft van den militairen ge. zagvoerdcr te Calahorra eene depêche ontvangen van den volgenden inhoud Met den telegraaph wordt mij uit Alcanadre bet volgende berigt medegedeeld: Z. Exc. de Generaal-en-Chef is den I4den, na vier kanonschoten gelost te hebben, met zijne troepen binnen Braza (een vlek nabij EstellaJ gerukt. Een dagblad van Bayonne van den 20 Julij deelt berigten uit San-Sebas- tian mede, volgens welke die vesting, even als het naburige los Passages, door de Engelschen steeds meer versterkt wordt. Het voortdurend bezetten daarvan door Engelsche mariniers en artilleristen gaf steeds grond toe hec vermoeden, dat Engeland niet ligt deze beide belangrijke punten aan de Spaansche zeekust zou laten varen. Het overschot van het Britsche legioen, hetwelk thans toe op 360 man versmolten is, heeft zich in los Passages naar Santander ingescheept en schijnt bestemd, om bij de legerafdeelrng van Ge neraal Espaitero gevoegd te worden. Te San Sebastian verwachcte men dage lijks het groote stoomiregac 'Gorgona, dat uic Engeland komen moet, om hec smaldeel van Lord Hay te versterken. Dat fregat is met 18 stukken gewa pendhec kan, naar men meent, des noods3000 man te gelijk van het eene punt naar het andere vervoeren; en deszelts stoomwerktuigen hebben de -kracht van 32e paarden. Den 17 Julij heeft -de Koningin-Regentes, vergezeid van de jonge Koningin heibelle IIde zitting van de Kamer van Afgevaardigden te Madrid, met het voorlezen van eene troonrede gesloten. Die troonrede onderscheidt zich niet door iets belangrijks. HH. MM. zijn op weg met luid vreugdege. juich ontvangen, waartoe veel moet bijgebragt hebben het geruchtdacH.M. de Regentes 3,000,000 realen, welke zij nog van de civiele lijst te vorderen had, onder de meest behoeftige ambtenaren zou verdeelen. De opperbevelhebber van hec leger der Christinos heeft zijn ontslag gevraagd, doch niet gekregen; men hoopt, dat de opper-officier, die naar 'hem toegezonden is, hem van zijn plan zal doen veranderen. Zijnedimissie zou in den tegenwoordigen toestand van zaken, als een groot ongeluk voor de zaak der Christinos te beschouwen zijn. ZWITSERLAND. De Commissie, die de Landdag, op het berigt van de laatste onlusten in Schwyz, derwaarts had gezonden, waren den ipden te Luzem terugge. keerd. Volgens het Zwicsersch blad le Federal was zij in zooverre in hare zending geslaagdda: de oproeping van den landstorm te Kussnacht weder was ingetrokken en de Overheden beloofd hadden het volk niet te zullen wapenen. Het was in Schwyz voor het overige rustig en men meende dus grond te hebbendat de jongste gebeurtenissen geene nadeelige gevolgen zouden hebben. DUITSCHLAND. Uit Weenen schrijft men van den iyden, dat men aldaar eene proef ge- nomen had met het onlangs uitgevonden ontbrandbaar linnen of zeildoek van den heer Frederik Bergamenti. Dat linnen werd herhaalde malen op eenen brandenden houtstapel gelegd, zonder vlam te vatten of beschadigd te worden, Te Berlijn zijn den 22Sten Julij de Kroonprins en Kroonprinses van Denemarken aangekomen. Uit Dresden schrijft men van 19 Julijdat de Keizer en Keizerin van Rusland, dien dag, naar Töpliz waren gereisd en aldaar dien avond waren aangekomen. Uit Frankforr schrijft men van den 25sten, dat aldaar et in de omstreken de oogst een aanvang heeft genomen en dat dezelve overal gezegend uit. .viel; ook in de overige deelen van Duitschlandals Wurcemberg, Baden enz., had :men hoopdit jaar volle schuren te hebben. De ooft-oogst zou echter middelmatig uitvallen, hoewel nog beter, dan men in het begin had durven verwachten. Naar men vernam, waren in de laatste dagen zoovele adressen, ten gunste van de handhaving der Constitutie van 1833 in hec Koningrijk Hano ver', bij de Bondsvergadering ontvangen, dat die vergadering nog 3 leden bij de Commissie, die me. hec onderzoek belast was, had moeten voegen. In de stad Furstenau bij Osnabruck heeft den i8den dezer een hevige brand gewoed; 43 woonhuizen, 20 pakhuizen, schuren en andere gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden60 huisgezinnen 200 personen be vattende, zijn daardoor zonder huisvesting geraakten van alles beroofd ge worden. GROOT-BRITANNIE. Londen den 25 Julij. Den 24scen heeft in het Hooger-Huis de Bisschop van Exeter zich beklaagd over de aanmoediging, welke de afgodsdienst in Indie'door het Engelsch Bestuur aldaar ontvangt, dewijl er eenig voordeel medg_ ver bonden is. Lord. Melbourne heeft gezegd, dat de Regering het plan had om dit tegen te gaan. Lord Aberdeen heeft een verzoekschrift van houders van Spaansche schuld, brieven aangeboden, zich beklagende, dat de intéressen, door Engeland ge. waarborgd niet betaald werden, Lord Melbourne merkte daarop aan, dat de Engelsche Regering op de betaling zou aandringen. Eergisteren is in het Huis der Gemeenten het voorscel van R. Peel, om den al koop van hec overschot der achterstallige Iersche tienden aan de keus der eigenaars over te laten, met 122 tegen 101 stemmen verworpen. De beroemde Engelsche Admiraal Sir Pulterney Malcolm is dezer dagen overleden. De Maarschalk Soult is te Liverpool en Manchester op eene zeer fees telijke wijze ontvangen. Eergisteren heefc de jonge Nederlander Gustaaf Basslé in het hótel van den Hertog van Sussex eene proef van zijn buitengewoon geheugen gegeven, en is zoowel door Z. K. H. als door hec aanwezige gezelschap bewonderd en geprezen. De Hertog heeft den jongeling eenigermate onder zijne be scherming genomenen beloofd hem aan de Britsch Association te New castle aan te bevelen. F R A N K R IJ K. Parijs den 27 Jnlij. Door den Moniteur wordt het volgende medegedeeld: De Koninglijke drukkerij heefc onlangs hare verzameling van Oosterscbe drukletters door een volledig stel Chinesche karakters of letterbeelden zien verrijken, welker aankomst in Frankrijk door allen, die zich met de Aziati sche talen en letterkunde bezig honden, als eene belangrijke gebeurtenis moet worden aangemerkt. Men heefc deze aanwinst aan den even werkza. men, als belangeloozen ijver van onzen geleerden landgenoot en kenner der Chinesche taal, den heer Stanislas Ju Uien, alsmede aan de krachtdadige tusschenkomst van het bestuur der buitenlandsche missiën te danken. De matrijzen der letters zijn, naar monsters, die de heer Stanislas Jullien zelf uit' Parijs had afgezonden, te Ta-li-fou, eene kleine stad der provincie Ssé Tchouen, aan de grenzen van Thiber, gegraveerd. Die provincie telt een groot aantal werklieden, die in de kunst van het teekenen der Chinesche letters en van het graveren der in China tot het boekdrukken gebruikt wor dende platen zeer bedreven zijn, maar hec graveren van beweegbare karak.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3