Ticcfen Mrs. Hendrik vender Burgh cn Cornells CarbasiusPresidenten In dit Hof, en voorts bestaan uit de heeren Mrs. Nicolaas JVilhem ArdeschEvert Rein van Nes yen MeerkerkJonkh. Mctintis IVillem de Jonge van Campens Nieuwland, Adrtcan Gillts SpoorMaarten Iman Pauw, Jonkh. Jakob Petrus Tvo Diert van Melissant cn Petrus Izadcus de Fr emery. Raden. Dat deze Kamer, hare teregtzirtingen zal houden twee maal ter weeken wel Maandag den 30. July Dingsdag den 31. dito, Vrijdag den 10. Augustus, Saturdag den 11. dito, Maandag den 13. dito, Dingsdag den 14, dito, Vrijdag den 24. dito, Saturdag den 25. dito, Maandag den 27. dito Dingsdag den 28. Augustus Vrijdag den 7. September, Saturdag den 8 Maandag den io. Dingsdag den 11. Vrijdag den 21. Saturdag deti 22. Maandag den 24. dito, dito, dito, dito, dito dito, en Dingsdag den 25. derzelfde tnaand. En zal een afschrift dezer aan den heer Procureur-Generaal worden ter hand gesteld, ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in algeraeene vergadering van het Hoog-Geregtshof den 18. Julij 1838. Bij absentie van den Heer Eersten President De President H. VAN DER BÜRGH. Gezien'door mij Procureur-Generaal bij In kennisse van mij' fungerenden bovengemelde Hove: Eersten Griffier: A. W, Philipse. M. G. Brondgeest. NEDERLANDEN. Leyden den 29sten Julij. Gisteren is door deze stad gepasseerd de batterij rijdende artillerie N°. 5, komende van Boxtel en naar Haarlem gedestineerd. Heden is de batterij N°. 6, uit Haarlem komende, binnen deze stad gearriveerd, en de manschap, pen, aan dezelve annex, houden alhier nachtverblijf. Dezelve gaat alsdan, ter vervanging van de batterij N°. 5, naar Boxtel. Men meldt uit 's Gravenhage van den 27 Julij: In deze Residentie is aangekomen en aan het hótel de Bellevue afgestapt Sir John MacleodLuitenant-Generaal in dienst van Hare Brilt. Majesteit, met deszelfs gezin en gevolg, benevens de Colonel C. Macleod. Het heeft Z. M. behaagd tot Notarissen te benoemen: in het kanton Voorburg, provincie Zuid-HollandJ.IV. Schuurman, Secretaris der gemeente Rijswijk, en zulks met vrijstelling van leertijd en met last om die gemeente te resideren; in her kanton Delden, provincie Overijssel, met last om in de gemeente Borne te resideren, en zulks eer vervanging van Mr. IV. C. Lant- man, die eervol is ontslagen; in het kanton IJsselstein (Utrecht) IV. H.J. van Nooter.Secretaris der gemeente Lopik, en zulks met last om in die gemeente te resideren, en zulks ter vervanging van S. van Nootcn Sz., die, op zijn verzoek, als zoodanig eervol is ontslagen; en in het kanton Lochein, provincie Gelderland, J. L. .7 Marin, Secretaris der gemeente Laren, en zulks mee last om in de gemeente Locliem te resideren. Van Rijks rvege zijn, over den jare 1839, aan Commissarissen over het vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's Lands zeediensc, te Amscer- dam, weder eecige subsidien verstrekt. Krachtens een Koninglflk besluit is vastgesteld, dat de attestatien de vita, welke-, ter bekoming van betaling der pensioenen of gagementen, waarvan hec jaarlijksch bedrag de som van 130 niet te boven gaat, telken reize moeten worden overlegd, voortaan op ongezegeld papier kunnen wor den gesteld, en door het openbaar gezag geheel kosteloos zullen moeten worden -afgegeven. Gister avond heeft men ten huize van den broodbakker Huigenaar op de Beestenmarkt alhier, in de de sluitmand der aldaar wonende dienstmaagd gevonden, het lijkje van een pasgeboren kind. Die dienstmaagd wordt ver. dacht gehouden, van kortelings heimelijk in dat huis te zijn bevallen, het onnoozele wichtje in het tuintje achter dat huis onder de aarde te hebben verbórgen, hetzelve heden te hebDen opgegraven, afgewasschen, in een doek genaaid en in hare sluftmand te hébben gelegd. De Policie bevindc zich op dit oogenblik (negen ure) in gezegde woning, alwaar de verdachte persone wordt bewaakt Alhier zal eerlang eene belangrijke verkooping van boeken plaats heb. ben, die de doubletten der Koninglijke Bibliotheek uitmaken. De katalogns, die verscheidene duizende nommers bevat, zal binnenkort worden uitgegeven. Er bestaan in ons Rijk drie soorten van instellingen van weldadigheid, a's: i°. die tot het verleenen van onderstand; 2°. die, welke strekken om het getal der armen te verminderen; en 3°. die ten doel hebben om de ar. moede voor te komen. Onder de eerste hoofdsoort rangschikt men de admi. nistratien voor de huiszittende armen, de genootschappen tot ondersteuning van schamele armen, de commissien of vereenigingen tor het uitdeelen van levensmiddelen en brandstoffen gedurende-den winter, de genootschappen tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen, de godshuizen, de gasc- of zieaénhtiizen, én het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewa. pende dienst. Er zijn 3343 instellingen tot het verleenen van onderstand; 3341 derzelve zijn gemeentelijk; slechts twee hebben eene meer algemeene bestemming; deze laatste zijnhet genootschap tot ondersteuning van behoef, tige Kraamvrouwen te 's Bosch, als deszelfs zorgen over de geheele provin. cte Noord-Braband uitstrekkende; en het fonds tot aanmoediging en onder, steuning van de gewapende dienst. Voor zoo verre er aan de Regering dien. aangaande inlichtingen verstrekt zijn, wani wegens 130 ontbreken dezelve, hebben er, in den jare 1836, 264,050 personen in de weldaden van die in. stellingen gedeeld, onbegrepen degenen, die levensmiddelen of brandstoffen ontvangen hebben van de tot uitdeeling daarvan bestaande commissien of ver. eenigingen, van welke personen het getal niet naauwkeurig bekend is, uit. hoofde teder inschrijver een zeker getal kaartjes ontvangt, over welke hij naar goedvinden beschikt. Het geheele getal der bedeelden staat in verhou ding tot de bevolking als 103 tot 1000. De uitgaven bedragen in het g heel 6,485,322 6lnnr- De ontvangsten bedragen in het geheel ƒ6,767,6:0.50. Tot de tweede soort behooren de scholen tot onderwijs, de werkscholen, hec gesticht voor doofstommen, het gesticht voor blinden, de werkplaatsen van liefdadigheid, de koloniën der maatschappij van weldadigheid, en het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Er zijn 2074 instel, lingen, welke strekken tot vermindering van het getal der armen; 2070 der. zelve zijn gemeentelijk; de overigen hebben eene meer algemeene bestem ming; deze laatsten zijn hec gestichc voor doofstommen, dat voor blinden, de koloniën de.' maatschappij van weldadigheid, en hec genootschap tot ze. delijke verbetering der gevangenen. De van wege de Regering aan de be. sturen dezer instellingen gevraagde opgaven ontbreken voor 7 der eerstver. melden; bij de overigen deelen 100,281 personen in de weldaden dezer in stellingen. Het gezamenlijk getal dier personen staat toe de bevolking als 39fyT tot rooo. De uitgaven bedragen in het geheel 3,005,947.11. De ontvangscen bedragen in het geheel f 3,087,225.05. Bij de beschouwing dier geldelijke bijdragen moet in het oog worden gehouden, dat in de opgaven omtrent de werkplaatsen van liefdadigheid en die der maatschappij van wel dadigheid, groote sommen voorkomen, welke slechts aangemerkt kunnen worden als omgezette gelden bij de uitoefening van het bedrijf, aan elke dezer instellingen eigen, en welke sommen dus niet behooren tot de uitga ven, aangewend tot verleening van onderstand door werkverschaffing, noch ook tot de oncvangscen, waardoor in die uitgaven is voorzien, zoodat de uitgaven van dien aard niet vatbaar zijn, omin verhouding tot her getal der personen, welke in de weldadige werking dier instellingen gedeeld hebben, berekend te worden als een gedeelte van hec bedrag van aan behoefcigen ver- strekten onderstand. Eindelijk worden onder de derde hoofdsoort der instellingen van weldadig heid gerangschikt de banken van leening, de zieken-en begrafenis-bussen, de weduwen en weezen-fondsen eu de spaarbanken. Deze instellingen zijn ten getale van 422; 408 derzetve zën'gejneentelijkde overigen strek, ken hunnen werkkring verder dan tot tféné ge'meenfe fiitdeze laatste zijn de weduwen-en weezen-fondsen. De gevraagde inlichtingen ombeeken voor 11. Hec getal der personen, welke tot tiie dezer instellingen, omtrent welke iu- lichtingen zijn ontvangen (met uitzondering van de banken van leening,waar. van zulks niet met zekerheid, kap wor(den opgegeven) toevlngt nemen, is 93,362dat getal staac tot dè bevolking als 367^ tot 1000. De uitgaven bedragen in hét geheel 6,536,134.81. De ontvangsten bedragen-in liet geheel 6,562,360.70. Hierbij van echter op te merken, dat, met betrek, king tot de bank van leening en de spaarbanken, de uitgaven en de ontvang, sten grootendeels eene omzetting van kapitaal zijn, zoodac het verliet (wan. neer dit plaats moge hebben) alleen als uitgaaf, pn de «rinst alleen als one. vangst te beschouwen is; terwijl hec geheele bedrag dier uitgavenevenmin als die van de instellingen, welke onder de tweede hoofdsoorc gerangschikt zijn, als verstrekte onderstand mag aangemerkt worden. In het geheel zijn aizoo de gezamenlijke instellingen van weldadigheid, ten getale van 5,839; 5,819 zijn gemeentelijke; de overige hebben eene meer algemeene bestemming. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 148. Het getal der personen, die in de weldaden dezer instellingenomtrent welke inlichtingen ziin ontvangen, behalve in die der Commissien of vereenigingen, welke uicdeelingen doen van levensmiddelen en brandstoffen, en der banken van leening, deelen, is (behoudens eenige dubbele berekeningen) 457,699. Het geheele getal dezer personen staat tot de bevolking als 178^ tot ïooo. Volgens de van de besturen der bedoelde instellingen ontvangen opgaven, be. dragen de uitgaven jn het geheel f i6,027,404,53nj5T. Volgens dezelfde öp. gaven, bedragen de ontvangsten in hec geheel ƒ16,417,196.25. Bij de be. schouwing dezer sommen moet echter op de bovengemaakce opmerkingen gelet worden, nopens den aard der daarin voorkomende uitgaven en ontvang, sten, waaruit bepaaldelijk voortvloeit, dat die uitgaven slechts gedeeltelijk eenen eigenlijk gezegden onderstand aan behoeftigen verstrekt, uitmaken. Bij deze opgaven heeft men de dubbele berekeningen niet kunnen vermijden, welke daaruit voortspruiten, dat dezelfde personen tot verschillende instel, lingen in betrekking staan. Daar echter de gevraagde inlichtingen voor ver. sclieidene instellingen ontbreken, gelooft men niet, dat uit die dubbele bere. keningen, in de telling der personen, een groot verschil kan ontstaan. Ten aanzien van de uitgaven en ontvangsten is de telling, ook mede dit jaar, bij gebreke van een gedeelte der gevraagde inlichtingen, wel zeker beneden de wezenlijkheid gebleven. Uit Rotterdam meldt men van 27 Julij. Dingsdag is Zr. M, stoomschip Cerberus van Hellevoetsluis naar Londen vertrokken, om Zijne Exc. den heer Baron van der Capellen, Zr. Ms. boi. tengewonen Gezant bij het krooningsfeest der Koningin van Engeland, af te halen. Op den 15 Mei 1. 1. is te Rio-Dijaneiro behouden aangekomen Zr. Mi. fregat de Maas, bescemd naar Batavia, aan boord hebbende den Schout-bjj- Nacht E. Lucasaan boord was alles volmaakt wel. Uic Amsterdam wordt van den 26 Julij gemeld Gisteren is in de Doopsgezinde kerk alhier de 24ste algemeene vergaderin; van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gehouden. Zelden was deze verga, dering zoo talrijk bezocht. De binnenlandsche berlgten getuigden van des toenemenden bloei des genootschaps, en die uic onze Overzeesche Bezictin. gen verlevendigden de hoop, dat onze oude schuld aan die gewesten zalvól. daan worden mee eenen schat, die hooger waarde heeft dan alle schatten via het Oosten. De vergadering werd geleid door den H. Ed. Gestr. heer vm Gennep, en de blijdschap was algemeen, toen men veraam, dat Z. H. G., in weêrwil van de verandering zijner woonplaats, de ajgejneene vergadering wilde blijven besturen. De Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen, zal deq 14. Augustu» hart gewone jaarlijksche vergadering te Amsterdam houden. Het Algemeen Handelsblad van heden bevat eene particuliere correi. pondentie uic Londen, waarin gemeld wordt, dat in onze zaken met Beigie nog'niets beslist is. Het dagblad de Avondbode van den sgsten dezer, bevatte wederom dt volgende particuliere correspondentie uit Londen, d. d; 24 Julij: Van de Conferentie over de Nederlandsch-Belgischei zaken verneemt men voor ais nog niets naders. De oorzaak van het verwijf wordt door wel os. derrigte personen daaraan toegeschreven, dat Frankrijk met de andere Mo. gendheden niet eenstemmig zoude denken aangaande de schald; doch oved. gens twijfelt niemand meer aan den goeden uitslag der zaak in het belang van Nederland. Het is echter nu weder onzeker, wanneer de beslissing zi! komen. Sommigen zijn van oordeel, dat men Leopold wil gelegenheid geve: om op de gemoederen zijner onderdanen te werken, alvorens de gebeurtenii plaacs grijpe, en vinden daarin nieuwe bewijzen, van de gematigdheid ei vredelievendheid der verbondene Magten. In dien van heden leest men het volgende artikel: Wij hebben vroeger vermeld, dat Z. M. aan den heer J. C. Eedherg, arob. tenaar op wachtgeld, concessie had verleend, om het vechtwater door mid. del van onaansl'ibbare buizen binnen deze hoofdstad te leiden. Thans ver. neemt men, dat zich eenige der aanzienlijkste handelhuizen alhier, onds de benaming van Amsterdamsche water-maatschappij, aan hec hoofd dis onderneming zullen stellen, en, tot bereiking van het voorgestelde doel, eerstdaags eene negotiatie zullen openen. Men melde van den Helder van den 25 Julij: Gisteren namiddag, omstreeks 6 ure, hadden twee personen, genaam IVillem Cbistiaan Henbes en Antony IVatjon, die zich in eene Noordsche j« met zeiltuig op zee hadden begeven, om adsistentie aan binnenkomende sche pen te bieden, het ongeluk, om door een windvlaag op een korte afstu van de zeedijk omver geslagen te worden. Op het geroep om hulp van es op den dijk zijnde persoon, kwamen onmiddellijk toesnellen Johannes Scfo tervan beroep barbier, Hendrik van Hert, koopman, en Jan Baker, brit venbesteller, die, onaangezien het onstuimige weder en het holle wat», niet aarselden om zich in een kleine jol naar het omgeslagen vaartuig te I» geven, en de ongelukkigen, die zich intusschen op den bodem van het 01 geslagen vaartuig bevonden en welligt zouden verdronken zijn, in bunneji over te nemen e-ri behouden aan wal te brengen. De Provinciale Groninger Courant van den 28sten dezer, bevat 1( verslag van het gewone jaarlijksche examen van het binnen Groningen p vestigde Instittjut voor Doofstommen, hetgeen den 2$ Jufij aldaar gehoon is. Honderd zestig, kweekelingen gaven treffende blijten .van gemaakte »»'- deringen, vooral in het duidelijk en vlug spreken met luide voorden, hetgw de hoogste trap Is, waartoe het onderwijs den doofstomme brengen k» doch waaraan,!, volgejis dén Directeur, Dr. C. GUyot, die bij deze geleg» heid eene redevoering deed, ongelooflijk veel moeite en geduld moet bests* worden. Aan onderscheiden kweekelingen werden prijzen uitgedeeld, 11 daarna, bij wijze van Pantomime, een stuk, de Ouderliefde getiteld, tot bi zonder gehoegen der talrijk tegenwoordig zijnde toehoorders, door doof stommen voorgesteld. Achttien kweekelingen, aldus gaat het verslag voort, behoorende tot»»' schillende kerkgenootschappen, zijn bij deze gelegenheid, als bekwaam 00 in de maatschappij te treden, en met hunne door de natuur boven hen:»» zeer bevoorregte medeburgers als nuttige leden van dezelve te verkeer»»! eervol ontslagen, terwijl een even groot aantal tegen September aanstaande b opgeroepen, om op het Instituut te worden onderwezen; meerdere doof' stommen, die in de termen vallen van dit jaar op hetzelve te kunnen worJ den opgenomen, zijn bij de Hoofddirectie niet aangegeven, zoodat men zeg' gen kan, dat dit Instituut, door deze plaatsing, in de behoefte van gebef ons Vaderland aan dergelijke inrigting voorziet.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2