A0, 1838, LEYDSCHE i^T ijL&zivyW C 0 U H A N T* A WOENSDAG» Ï-X.u p.! t n Q ef i v^ V 25 J L If. S C H U T T I J. PUBLICATIE. Burgemeester, en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kefi- %isse van 'dé belangbebbénden, dac'de-Commissievolgens art. 15 der wet op de Schut terij, van den 11 April 1827, benoemd tot het onderzdeken van, en beslissen omtrent, ;3e rédenen van vrijstelling en uitsluiting, zal .vaceren op bet Raadhuis dezer Stad, op Uonderdag en Vrijdagden 26 en 17j Julij aanstaande's namiddags te vijf ure En worden diens volgens opgeroepen i<\ Al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben. 2n. Degenen, die sedert de vorige Inschrijving alhier zijn komen wonen, eii gebo- renazijn in de jaren 1804 tot i8r2 ingesloten. 3°* Zijdie ambtshalve zjju ingeschreven, en eenige redenen tot vrijstelling verinee nen te hebben. 4°, Degenen die, na hunne indienststelling bij de Schutterij, tegt op vrijstelling hebben verkregenalsmede «die bij het Veld-IJataillon 0111 ligchaamsgebreken zijn ontslagen. Om zich voor gemelde Commissie., op bovengemelden dag en uur te sisterenten einde over derzelvcr reclame uitspraak worde gedaan; terwijl zij, die alsdan niet com pareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, •overeenkomstig art/16 van Zijner Majs. besluit van den 28 junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nufnuiers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Aldus gedaan en gearresteerd bij li. II. Burgemeester en Wethouders dsr Stad Leyden, op den 19 Julij.1838. j. g. de mey. Ter brdonnantie van dezelve, P. A. d u P ui, NEDERLANDEN. I - Leyden den 24Sten JuIij Men meldt ttit 's Gravenhage van de- 24scen dezeh Gisteren ochtend is Z. K. H. de; Prins van Oranje, vergezeld van Hoogst, deszelfs Zoon, Prins Alexander, uit deze Residentie naar Tilburg vertrok- ten; en heden morgen Hoogstdeszeifs derde Zoon, Prins Hendriken Doen. ter Prinses Sophiaterwijl in het kamp van Reijen, werwaares zich H. H. K. K. H. H. begeven, ook binnen weinige dagen Z. K. H. de Erfprins ver- wacht wordt. Z. K. H. Prins Albert van Pruissen is alhier aangekomen, ten einde met Hoogstdeszeifs Gemalin binnen kort naar Berlijn terug te keeren. Voorleden week heeft H. K. H. Prinses Albert van Priiissen, met een talrijk gevolg, Katwijk aan den Rhijn bezocht. Hoogstdezelve heeft het dejeuner in het logement de Roskam gebruikt. Zijne Exc. de Baron van der Capellenbuitengewoon Ambassadeur van Zijne Maj. den Koning, ter bijwoning van de krooningsplegtigheden teLon. den, is gisteren van Londen in het Vaderland teruggekeerd en bereids in -deze Residentie aangekomen. Bij Koninglijk besluit heeft het stoomschip Phoenix, liggende te Hel- -Yoetsluis, en gecommandeerd wordende door den Kapitein-Luitenant ter zee le Jeune, eene bestemming naar de Oost-Indiën bekomen, zullende het tot die reis ten spoedigste worden gereed 'gemaakt. Voorts zijn met den iscen Augustus aanstaande in dienst gesteld Zijner Majs. brikken de Panier en de Vliegende Visch, liggende te Helvoetsluis en te Amsterdam, en is het bevel daarover opgedragen, over de eerstgemelde aan den Kapiiein-Lukenanc ter zee L. Jde Friese, met eene rolle van 100 koppen, en over laatstgenoem. de aan den Luitenant ter zee van de eerste klasse D. J. Baron Rengers, met eene rolle van 60 koppen. Zijne Maj. de Koning heeift den Med. Doctor en Medicinaal-Raad A. J. G. Doring, te Nassau eene gouden medaille toegekendter waarde van tien dukaten, voor het aan Hoogstaenzelve aangeboden exemplaar van een door hem Uitgegeven werk, over de warme.baden van Ems. Voor den prijs van 2.40 is thans het afgedrukte Nieuwe Wetboek van Burgerlijke Regts- orderingtegen i Augustus aanstaande verkrijgbaar gesteld. Den" 17 Julij II., is op den huize Vijver lustnabij Vianen, in den ott. -derdom van bijna 83 jaren, overleden, de heer Jan Blanken Jashz., Staats, raad, Inspecteur-Generaal van 's Rijks waterstaat, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, van den Rooden Adelaar van PruisSen en van het Legioen van Eer van Frankrijk; lid der eerste klasse van het Koning Hik Nederlandsche Instituut van wetenschappen, letteren en schoone kunsten. Hij was te Berg-Ambachtin de provincie Holland, den 15 November 1755 geboren. Zijne familie heeft zich in de Waterstaats-werken onderscheiden. Op haar verlangen betrad de jeugdige Blanken dezelfde loopbaan en hij er langde dan ook eene daartoe gevorderde opvoeding. Reeds op zijn 20ste jaar was Blanken eerste Inspecteur der eilanden Voorne, Goedereede en Over-Flakkee. Uit hoofde zijner groote bekwaamheden, werd hij door het 'Gouvernement tot Inspecteur-Generaal van den waterstaat benoemd. Ach- tervolgens werd hij verheven tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van de eerste klasse van het Koninglijk Nederlandsche Instituut, en Luitenant-Kolonel der artillerie. Veelvuldige en gewigtige diensten heeft hij zijn Vaderland bewezen door de dubbele stoomwerktuigen, zijne dijken en sluizen-, alsmede de kustweringen, welke hij schier op alle de Holland, zche kusten heeft opgerigt. Dit alles heeft den overledenen een billijken grooten naam verschaft, en verzekert hem ëene waardige plaats onder de genen, die den Koning en het vaderland wel gediend hebben. Terwijl het Amsterdamseh Handelsblad van gisteren eene zinsnede uit het Londensch Ministerieel dagblad de Globe aanhaak, welke bevat: „Men "berigc ons, dat het Hollanduch-Belgisch vraagstuk door de thans te Londen vereenigde Conferentie is geschikt gewordenheeft het dagblad de Avond, inde het volgend,artikel: Wij ontvangen op het oogenblik mededeelingenwaaruit wij met vertrou- wen opmaken, dat het tractaat der 24 artikelen, met eenige additionele ar tikelen vermeerderd, indien hetzelve tusschen alle de belanghebbende par tijen niet reeds mogt zijn tot stand gekomen, alsdan toch zeer spoedig zai gesloten worden. Het gewigt der zaak maakt ons schroomvallig, deswege in meer bijzonderheden te treden; doch wij gelooCen er bij te kunnen voe gen, dat de eindschikking zoodanig zijn zal, dat daaruit een duurzaam voor- deelige staat van zaken zal geboren worden. In het nommer van heden bevat de Avondbode onder deszelfs particu. liere correspondentie uit Londen het volgende: .Naar hetgeen ik verder heb vernomen, moeten bij den Nederlandschen Gezant alhier hoogst gewigtige volmagten van de Nederlandsche Regering ziin ontvangen; onder anderen ook, om, na de teekehing van het tractaat der 26 artikelen (er moeten twee additionele artikelen bij de 24 zijn gevoegd), 'hok het tractaat met den Belgischen Gezant te sluiten. De instruction, met dezë volmagten aan den heer Dedel gezonden, moeten den meest inscMkkè. lijken geest ademen, en met de betuiging eindigen: dac het Nederlandsctie Gouvernement zich nu vleit, dat de zaak binten weinige dagen geheel zal zrjti afgedaan. Uwe Regering moet in de door Pruissen en andere Hoven ge- v01 derde wijzigingen in het tractaat der 24 artikelen bewilligd hebben. De territoriale vërueeling moet met het Duitsche Verbond zijn geregeld. Ooit het punt wegens het toltarief op de Schelde moet zijn afgehandeld. Het heiligste ve>sci-it, dac er ren aanzien van B ilgie nog bestaat, moet den ach. terstand der publieke schuit! betreffendocii ook hieromtrent moec uw Gou. ver.; -ment de» Nederlandschen Gezijnt voldoende instruction hebben gege ven, voor zoo ver, namelijk, de billijkheid niet geheel mee voeten getreden wordt. Hoe het zij, het gewijzigde tractaat wordt met de vijt Mogendheden geteekend, daaraan is geen twijfel meer. Belgie zou nog een oogenblik kun nen dralen; tnaar ik verzeker u, dat de diplomatie de zoogenaamde genoot, schappen en wapeningen in Belgie, gelijk gij zelve, naar verdienste belacht; De afdoening der zaak is van belang voor geheel Europa, en gaat haren gere- gelden gang, die niet door een. duizendtal heëthoofdigen gestuit kan worden. Men schrijft uit Hardinxveld van het midden dezer maand, dat do vokooijing van den ijzeren spoorweg van Haarlem naar Amsterdam, met vele moeijertjkheden gepaard gaat, omdat er telkens nieuwe verzakkingen komen. Men geloofde op genoemde plaats, dat men nog wel anderhalf jaar werk zou hebbe'n, om den spoorweg af te maken en tot gebruik in te rigten. Men verlangde ook aldaar zeer naar het droogmaken van de Haarlemmer, meer, dat men ais zeker meende te kunneu veronderstellen. Er was tegen, woordig een Franschman te Hardinx/eld woonactuig, om de constructie der sluizen te leeren. Aan het Nieuwe Diep is den 21 Julij met veel plegtigheid de eerste steen gelegd voor een Protestantsch kerkgebouw, door den wei-eerwaarden zeer geieerdeu heer Kotting. Uit Rotterdam wordt van den 23 Julij gemeld: Gisteren, vroeg in den morgen, ontstond alhier brand in een huis, aan het einde van den Schiedamschen Singel, ten gevolge waarvan het bovenste achterste gedeelte dier woning geheel is afgebrand, terwijl, door de spoe dig van alle kanten aangesnelde en wel bestuurde hulp, de voortgang def vlammen gelukkig gestuit is. Nadat de laatste haringjager, inët 355 ton, te Vlaardingen tvas aange. komen, is de voorraad, uit circa 500 con nes aande, gisteren aan de koop lieden verkocht. De prijs is thans, als volgt: Volle haring f 50 per ton; /3; Per is Ion* Maatjesharing f 65 per ton, f 41 per T'ff ton. O O S T - I N D I E. Omtrent onze Oost-Indische bezictingen, wordt weiier bec volgende me. degedeeld Te Batavia is op den 15 Februarij jl. eene publieke veiling gehouden van eer.e partij van 8,100 pikols tin, waarvoor een gemiddelde prijs van ƒ46.82 per piktjl is gemaakt, en van 3,000 pikols peper tegen een' gemiddelden prijs van 16,14 Per piköl; Het werk der uitdieping van de haven te Batavia schijnt bij voortduring de aandacht van het Bestuur tn Indie gaande ce houden. Volgens de laatste peilingen, moet men voor de zeehoofden eene diepte aantreffen van 3 it 4 vademen, tusschen dezelve van 17 voet, en verder binnenwaarts niet meer dan van 7 a 8 voeten. Het voornemen schijnt te bestaan om de diepte binnen de zeehoofden te brengen op 20 voeten, en tot dac einde zou een stoom-moddermolen uit Nederland zijn ontboden ge- worden, ter vervanging-van dien, weike thans gebruikt wordt, doch om deszelfs zamenstelling niet zoo doelmatig schijnt ie kunnen werkenals wel weaschelijk zou zijn. Daardoor zal eene Wezenlijke dienst aan den handel worden bewezen, gelijk ook een ander berigt uic dac oogpunt als belangrijk mag worden be. schouwd, te weten, dat hec Gouvernement op maatregelen bedacht zou zijn, om de schepen te kunnen voorzien van goed drinkwater, waaraan, zoo het schijnttot dus verre een wezenlijk gebrek moet hennen bestaan. Me: belangstelling heeft tnen vernomen, dac men eerstdaags de uitgave te wachtfen heeft van den geographischen atlas der Nederlandsche Oost-In. dische Bezittingen, waaraan door den heer Baron van Derfrlden van Hinder- stein, te Utrecht, reeds gedurende jaren is gearbeid geworden. Naar hier te lande medegedeeld is, zal dezelve uit negen afzonderlijke en eene algemeene kaart dier Bezittingen bestaan. Aan de belangrijkheid van' dit werk mag men niec twijfelen, aangezieh de heer van Derfelderi van Hindcrsteiit toe de zamenstel ling van hetzelve uit de beste gronden heeft geput, en daartoe zells van de bij het Departement van Koloniën aanwezige kaarten gebruik moet hebben gemaakt, met dat gevolg, dac zijn arbeid de goedkeuring van deskundigen heeft mogen wegdragen. Ooc wat de uitvoering aangaat, mogen wij ons hec béste voorstellen. Zoo men goed onderrigc is, zal liec werk, met toe. stemming des Konings, aan Hoogscdenzelven worden opgedragen. AMERIKA. De ontvangen berigten uic Suriname, loopende tot den 7 Junij, meiden, dat de tegenwoordige Gouverneur-Generaal, Mr. E. L. Baron van Heeckeren den 6 Junij eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij hij kennis geeft, dat Z. M. de Koning hem een verlof voor den tijd van een jaar heeft toe - gestaan, om het Vaderland te bezoeken, terwijl hec bestuur der kolonie middelerwijl door den Procureur-Generaal, Mr. P. de Kanter, als Gou ver. neur-Generaal ad interim, zal worden waargenomen. Men heeft berigten uic de Vereenigde Staten van den 28 Junij, waaruit blijkt, dat de wet, financiële maatregelen bevattende, en door hec Bestuur, aan welks hoofd de Voorzitter van Buren staat, voorgeslagen, om de ge schokte financien in orde te brengen, met 125 tegen m stemmen verworpen is; zoodat door die stemming het Huis der Vertegenwoordigers zich openlijk tegen de Regering verklaard heeft. Te New-Orleans had er een hevige brand gewoed, welke eene schade van bij de 600,000 dollars wordt berekend aangerigt ce hebben. Onderscheiden brandassurantien lijden hier door zeer. Men berekent, dat binnen 2 jaren in Amerika 3,300 menschen door ongelukken mee stoombooten zijn omgeicomen. RUSLAND. Uit Sc. Petersburg meldt men van den 6den Julij, dat er biina geen maand voorbjj gaat, waarin niet verscheidene lijfeigenen volle vrijheid van hunne

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1