t u r k y e. zwitserland. duitschland. groot-britann1e. A E G y P T E. Alexandrie 6 Mei. Engeland heeft kort geleden, onder het voorwendsel van oude verdragen, die tusschen dat Rijk en den Sultan van Aden heston den, van diens zoon en opvolger het bezit der stad Aden. voor eene som van 30,000 franken gekocht. De stad ligt aan den mond der Roode zee, als ivelner sleutel zij' kan worden aangemerkt. Op hare reede kan eene zeer talrijke vloot eene schuilplaats vinden. En daar de onverschilligheid der andere Mogendheden den Engelschen in het eigenmagtig voeren van den drie tand van Neptunus geene hinderpalen in den weg legt, is het natuurlijk, dat zij zich deze afgelegenemaar kostbare prooi niet hebben laten ontsnappen. Gelukkig voor Frankrijk is de Kapitein Laplace met het Fransche oorlogschip Arlhèmise tijdig genoeg in die wateren aangekomen, om een lijdelijk toe. schouwer van deze gebeurtenis te ziin, en zich van het werkelijk in bezit nemen der plaats te overtuigen. Die Kapitein is tot aan Mokade Ro(,de zee opgevaren; maar heeft zich niet naarKoseïr durven begeven, uit hoofde der gevaren, die, zoo als hij zich gelieft uit te drukken, de vaart op deze zee oplevert. Toch wordt zij door de Engelschen sedert zes jaren in alle rigtingen doorkruist. De Turk:che Staats-Courant van den 6 Mei bevat bet volgende artikel over de maatregelen, die thans door den Sultan genomen worden, om de versprei ding der pest tegen gaan: ilet is aan ieder bekend, en de theologische en wetboeken leeren het, dat God de magt heeft, alle dingen iu de wereld zonder eenige 00.zaak te scheppen en te vernietigen. Maar wij vinden in den Koran en in de mon delinge overleveringen van den Propheet, dat het Hoogste Wezen, in zijne wijsheid en goedheid, zekere dingen tot oorzaken van andere gesteld heeft, en door middel dezer oorzaken vooicbrengt en vernietigt. En gelijk de vroomheid het eeuwige heil, de goddeloosheid eeuwige straffen, de spijze verzadiging veroorzaakt, zoo heeft God ook onder de hemelligchamen en in de planten- dieren- en delfstoffelijke wereld, aan ieder voorwerp eene eigenaardige kracht en werking verleend, zoodar her vuur brandt, het water de vlam uiibluscht, en dergelijke. Dienvolgens is het noodig, dat men, 0111 der, honger te stillen, ete, om den dorst te lesschen, drinke; om de ziekte te genezen artsenijen inneme, en over het algemeen in alles op de oorzaken en middelen acht geve. Indien wij nu zekere dringende behoeften en dingen van eene bepaalde werking, b. v. het eten, beschouwen, dan vinden wij, dat diegeen zonde bedrijft, die, de geschiktheid hebbende om te slikken en te verteren, al had hij slechts hec vleesch van een dood dier, het uit viesheid laat staan en van honger sterft. Ofschoon nu bij dingenwaarvan de uitwerking niec met zekerheid bekend is, b. v. bij geneesmiddelen, hij, die ze uit innerlijken afkeer niet gebruikt, juist niet zondigt, zoo blijkt toch uit de wetboeken, dat het beter en meer met de rede overeenkomstig isartsenijen te gebruiken. Wel is waar, dat sommige mystieke godgeleerden beweerd hebben, dat alle middelen, zoo wel die van eene zekere, als die van eene onzekere werking tot de wonderen oehooren, en het bij gevolg nutteloos en zelfs ongeoorloofd is ze te gebruiken, maar blijkbaar is dit gevoelen slechts onder zekere voor waarden aannemelijk en in de uitvoering mogelijk. Die godgeleerden schrij. ven een enb peikc vertrouwen op God voor; maar men kan de noodige maatregelen nemen, en dan toch op God vertrouwen. Bovendien is de ge. schiktheid 0:11 die maatregelen te nemen, gelijk ook de kracht en werking dezer iaatsien aileen door de genade en de vergunning des Ailerhoogsten aanwezig, en dus is het nemen van zulke maatregelen geenszins in tegen spraak met het vertrouwen op God. Nt: leert ons de geneeskunde, dat de pest, welke naar Gods raadsbesluit vaii tijd tot tijd in de Ottomanntsche gewesten uitbarst, even ais de melaatsch. held, de pokken, het roodvonk en het schurft, niet alleen het ligchaam van den zieke aantast, maar zich ook aan de lucht, de plaats en de kleederen, die hem omgeven, mededeelt en derhalve, omdat de ondervinding het bewe zen heeft, bij het bestaan van physieke voorbeschiktheid besmettelijk is. Ook is het in het Buchari voorkomende gezegde des Propheten: „Ontwijkt den melaatsche, gelijk gij den leeuw ontwijkt," door de geleerden zoodanig uitgelegd dat het de melaatschheidde pest, de pokken enz., voor besmet telijke ziekten verklaart, en maatregelen van voorzorg daartegen veroorloofr. De geleerde Ibn N'edschim zegt in zijn werkEschbah u nazaisdat men zich moedwillig in gevaar begeeft, als men gedurende eene aardbeving in een gebouw blijft, en dat het volgens de wet geoorloofd is, hetzelve te ver. lstsn en eenen muur, die overhelt en dreigt in te storten, haastig voorbij te gaan. Hij voegt er bij, dac de voornaamste wetgeleerden, door de verkla. ring: „dit is een bewijs van het geoorloofde der geneesmiddelende maat. regelen van voorzorg bij het heerschen der pest zijn u door de bekwaamste geneesheeren aangeraden geworden", de maatregelen van voorzorg goedge. keurd en zoo de vraag beslist hebben. Mee één woord, daar de middelen tot behoud der gezondheid en genezing der ziekten het behoud des levens ten gevolge hebbendaar dit de vermeerdering der bevolking en deze de welvaart des lands en de vermeerdering van de hulpbronnen des Staats met zich voertzoo is het om deze redenen en om de menschlievendheid noodig maatregelen tegen de pest te nemen, maar ook tevens niet te wankelen in het geloof, dat deze maatregelen alleen door genade en vergunning van God werkzaam kunnen zijn. In de onlangs bij de Verhevene Porte gehouden raadsvergadering hebben de gezamenlijke Uiema's met dat gevoelen vereenigden de Scheien -cl-hlam te dier zake een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk men, wanneer de pest ergens uitbarst, onder inroeping der Goddelijke genade, met voegzaam heid maatregelen van voorzorg kan nemen. Dien ten gevolge heeft Z. Hoogheid besloten eene quarantaine in te voe rendie in zuivering en geneeskundige behandeling zal bestaan, en wier voorschriften en bepalingen, op eene met de wet, de gebruiken des lands, en den geest der bevolkiDg overeenkomstige wijze in werking zullen komen. Men hoopt, dat de dankbaarheid der inwoners voor deze nieuwe weidaad van Z. Hoogheid zich openbaren zal in hunne gehoorzaamheid jegens de eer lang te dezer zake uit te vaardigen verordeningen. Aan diegenen, die zich tegen dezen maatregel ais eene nieuwigheid verzetten, doet men opmerken, aac reeds oudtijds, onder de vroegere Sultans, in deze hoofdstad afzonder, lijke woningen voor rneelaatschen en andere ziekenhuizen bestaan hebben. Overigens zullen zoodanige ondankbaren, die zich tegen het met de verkla ring des Mufti overeenstemmende bevel des Sultans aankanten, niet alleen in de eeuwigheidmaar ook in deze wereld gestrengeiijk en zonder nitstel gestraft worden. Omtrent de invoering van de quarantaine-maatregelen verneemt men dat voor de schepen, die uit de Zwarte zee komen, de quarantaine-plaats Unurgeri tegenover Bttjukdere zal zijn en voor die uit den Archipel en de zee van Marmora te Badgschi. Vier millioeii piasters zijn door de Regering tot inrigting van die plaatsen aangewezen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt een breedvoerig berigt geleverdomtrent decolonnes, die voor de Izaaks-kerk welke in de hoofdstad gebouwd wordt, moeten dienen. Uit dat berigt blijkt, dat onder de 104 pilaren vau graniet, die dit gebouw moeten onderschragener 24 uit een enkel stuk steen gehouwen zijn, waar van elke 160,000 ponden weegt en 42 voet hoog is. Het geheele gewigt der 104 pilaren die deels een zuilengang om den domkoepel vormen, deels de' vier klokketorers van het gebouw zullen omringen, bedraagt meer dat» 11 millioen pondei:. Om zich een-denkbeeld van den wonderbaren omvang dezer kerk te kunnen vormen, moet men weten, dat de kapiteelen der bo venste pilaren de hoogte van den grootsten toren der Lieve-vrouwen-ketk te Parijs, en dus van 204 voeten bereiken. Boven dat punt ecliter verheft zich nog de koepel der kerk met zijne spits er het daarop geplaatste kruis 125 voeten in de lucht, zoodat het geheel -329 Engelsche voeten (omstreeks 100 Nederlandsche ellen) hoog zal zijn. SPANJE. Berigter. over Parijs van den 1 sten Juni/. De Koningin heeft bij besluit van 20 Mei het portefeuille van Oorlog ad interim opgedragen aan den Graaf Ofaliaen zulks ter vervanging van den Generaal Latredie bij voortduring ziek is, Het gerucht, in Cabrera aan eene ontvangen wond overleden zou zijn, is geheel bezijden de waarheid. Met andere Carlistische hoofden ver eenigd bedreigt hij, met eene magt van 20,000 mande stad Valencia, in de provincie van uien naam. Een buletin van den Kapitein-Generaal vanNieuw-Castilie, dd. 20Mei, bevat, dat de Colonel Gregorio Quiroga de Carlisten, in de velden van At- gamasilla, geslagen heeft; zij waren 900 man infanterie en 20 paarden sterk; zij zijn op de vlugt gejaagd en hebben yodooden en gekwetsten achtergelaten, Volgens depêches van den Generaal Espartero, den jyclen uit Haro, zijn den tjden 6 Carlistische bataljons en eenige escadrons, onder de bevelen van Guerguéden Argo over de vlocbrug van Belascoain overgetrokken; deze troepen hebben, de meesie dorpen aan den linker oever van den Argo bezet'; des avonds hadden zij hunne voorposten te Olcoz en Muro geplaatst; Don Carles is aan het hoofd van eene andere divisie te Ecliauri aangekomendes- zelfs geheele legeru'iagt zal zich in Opper-Arragon concentreren, De desertie 'zou onder de Carlistische troepen nog gedurig voortgaan: in de laatste dagen zouden bij troepen van 12 i 20 man niet minder dau 1200 man overgeloopen zijn. Telegraphische Depeche. Bayonne, 30 Mei. Gisteren heeft de [Christinos] Generaal O'Dcnnell Vera en Lesaca zonder tegenstand Dezec; er heeft geen gevecht plaats gehad. Blieven uit Bayonne van den 2Ósten melden, dat Don Carlos waarschijn lijk wederom te Estella zou terugkeeren, orndac de Administratie die plaats niec verlaten heeft. De proclamatie, die de Commissarissen vanher Eedgenootschap te Schwyz afgevaardigd hebben, wordt reeds door eenige kantons, zoo als Bazelstad en Neuchatel afgekeurd. Terwijl die Commissarissen zich aldus voorloopig al daar bezig iiouden met hec onderzoeken van den stand van zaken, schijnen incusschen de partijen, waarin dat kanton verdeeld is, ijverig werkzaam te wezenom die zaken eenen voor haar wensclielijken keer te doen nemen. De toe de Hornmanner of behoudende parcij behoorende leden ;van den Kan- tonsraad beschouwen zich steeds als op eene wettige wijs met hec gezag be kleed, hebben zich permanent verklaard, en de gemeenten, wier vertegen, woordigers zich van het Bestuur hebben teruggetrokken, dringend vermaand, om andere Afgevaardigden ter Kantons-vergadering te zenden. Trachtende op deze wijs zich in het bewind staande te houden, verzetten zij zich tegen de door het Eedgenootscbappelijke bewind verordende cusschenkomscen dringen zij aan op het bijeenroepen van een buitengewoiien Landdag, in de hoop van bij hec meerendeel der kancons ondersteuning te vinden, of ten minste aizoo de zaak op de lange baan te schuiven. De Klauenmanncr of liberalen, daarentegen, die bij de vechtpartij van den 6 geslagen zijn, en zich van het Bestuur teruggetrokken hebben, sluiten zich aan hec in den liberalen zin handelende Eedgenootschappelijke bewinden maken petitiën opten einde eene nieuwe staatsregeling te erlangen. In Pesch worde thans eene ongewone bedrijvigheid waargenomen, daar de huizen, die door de overstrooming onder den voec zijn geruKc, wederom opgebouwd worden en andere geregelde straten worden aangelegd. De ntj. verheid en koophandel beginc ook wederom meer toe te nemen. De Prins van Schwarzenberg brengc naar Londen de insignia van het Grootkruis der St. Stefanus-orde aan Koningin Fictoria over. De bij den Oostenrijkschen Hof-juwelier Biedermanbestelde decoratie moet allerkqsc- baarsc zijn; hec groen en rooa email wordt vervangen door smaragden en robeinen, en het geneel is omgeven met schitterende briliancen. Uit Berlijn meldt men van 26 Mei: De zaak met de Aartsbisschop van Posen schijnt niet slechts te rusten, maar rusc werkelijk. Nadac de gezegde Prelaat zich nogmaals persoonlijk tot Z. M. den Koning had gewend, is het proces dadelijk gestaakt, en er is geen woord der instructie van hetzelve bekend.De aankomst des Prinsen van Oranje heeft alhier groote vreugde verwekt. De thans in deze Residentie plaats hebbende feesten houden de algetncene aandacht bezig. Ook is te Berlijn aangekomen de regerende Vorst van Schwarzburg Sondershauzen. Uit Keulen meldt men van 29 Mei: De Roonisch Katholijke theologische faculteit der Universiteit van Bonn telt thans bij uitstek weinig leerlingen, en dienvolgens hebben de Hoogleer, aren, gezegde faculteit uitmakende, onder dagteeicening van den röden, en naar aanleiding van een brief van den administrateur van het Aartsbisdom van den 12 Mei. eene aankondiging uitgevaardigd, waarbij de Studenten in de Katholijke Theologie opmerkzaam worden gemaakt op de bestaande wettelijke verordeningen, bij welke is voorgeschreven, dat niemand tot het examen, ten einde in het geestelijk Seminarium te worden opgenomen en tot de hoo- gere wijding te worden voorbereid, kan worden toegelaten, dan na te hebben aangetoond, de voorlezingen van de Katholijke Theologie te hebben gehoord; en op de nadeelige gevolgen, die het niet in acht nemen dezer verordeningen zou kunnen na zich slepen. Uit Frankfort meldt men van den 31 Mei, dat men aldaar volkomen overenigd is, dat hec algemeen gevoelen der bewoners van Luxemburg en Limburg niec is, om onder Belgisch bestuur te blijven; maar, dat slechts eenigen, door geld omgekocht, in die provinciën opschudding verwekt hebben. Londen den 30 Mei. Volgens een berigt, zou de Minister Palmerstott aan de Fransche Regering een protest hebben ingediend, tegen de door de Franschen gelegde blokkade voor Mexico, daar de Voorzitter van dien Staac de schadevergoeding in geld, welke de Fransche Gezant te Mexico geeischt had, wel wilde afzetten, doch eenige officieren niet wilde afzetten, waarop Frankrijk ook aangedrongen had. Hoofdzakelijk echter geloofde men, dac indien zulk een protest was ingediend, de oorzaak was, dat Engeland voor deszelfs handelbelangens op Mexico vrees koesterde. In het Hooger-Huis heeft de Marquis Londonderry de petitie van on. derscheiden inwoners, waarbij uitstel wordt verlangd van den dag der kroo ning, verdedigd en ter tafel nedergelegd. De Ministers hebben wederom, omtrent de wet van de leerjaren der Negers in de koloniën, de overwinning in het Lager-Huis eergisteren be haald, Iu eene voorgaande zitting namenlijk was bepaald, dac die leerjaren

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2