T 'O R T U 'G -X R. Lissadon den 28 Maarr. De nieuwe staatswet, die door de Cortes Van- genomen en onderteekend is, is door eenige leden den aasten aan H. M. aangeboden. Zij hebben in de aanspraak bij die gelegenheid gehouden, ver klaard, dat zij in deze grondwet de vrijheid en onafhankelijkheid des volks vereend hebben met de bevoegdheid en voorregten van de Koninglijke magt, en de regten van de natie met den eerbied en de gehoorzaamheidaan den Monarch, ais hoofd van den Staat, verschuldigd; dat zij de heilige, voorvaderlijke godsdienst gehandhaafdhet bezit van den troon aan flarer Maj. wettige afstammelingen verzekerd, en de onschendbaarheid van Hoogst, 'derzelver persoon aangénomen hebben; dat eene staatsregeling, welke zoo vele waarborgen van'rust en orde behelst, niet falen kan hét geheele Portugesche volk rondom den troon Harer Maj, te scharen. De Koningin heeft geantwoord, dat zij, na de wet onderzocht te hebben, 'zou berigtenop welken dag de afkondiging zou plaats he"bben. Dit onder zoek was'dien zelfden dag reeds afgeloopen, waarop H. M. verklaard heeft, 'dat de dag der afkondiging op den 4 Aprilhaten geboortedag, zou geschieden. Den 22Sten had er eene financiële beraadslaging in de'Cortes plaats ge. bad, 'De Minister van Financien betoogde, dat de vreemde schuld van Por. tugal sedert Junii 1837 niet was vermeerderd en dat de eenige leening, wel. ke sints dien tijd was aangegaan, tot betaling der dividenden had gestrekt. Hij zetde, dat het de pligt der volgende Cortes zou uitmaken, om eet; ont. werp te beramen, om de behoeften te verminderen, in stede van den Staat onder schuldenlast te doen bezwijken. Hij voegde et bij, dat de Regering op zulk één ontwerp bedacht was, hetwelk daarin schijnt te bestaan, om, gelijk Mexico, met de Engelsche schuldeiéchers eéne schikking te treffen, ten einde eene tijdelijke schorsing van de betaling der renten te erlangen. De Minister scheen het er voor te houden, dat dit ontwerp bij de schuld- eischers wel ingang zott vinden. Het Ministerie was eenigermate Veranderd. Sa da Bandeira en J. d'Öi'i- veira hadden hunne portefeuille behdüden. Na de afkondiging van de nieuwe "grondwet zullen de ^Cortes ontbonden Vorden. SPANJE. Berigten over Patijs van den 6 April. Uit berigten van Madrid blijkt, dat de Christinos-bevelhebber Flinterdfe aan Garèia 'den overtogt over den Taag moest beletten, eene niet geringe nederlaag heeft geleden. Garcia schijnt noordwaarts te trekken, om zich met den Generaal Negri, die onlangs den Ebro is overgetrokken, te vereenigen; deze, wel verre van door den Chrisnnos-Generaal Latre geslagen te zijn; zod óp dezen 700 gevangenen, 80 wagens met levensmiddelen en eene krijgskas met 15,000 fr. buit gemaakt hebben. Cabrera was met zijne benden 'de stad Chelva binnengetrokken, en de 'Christinos-Generaal Leondie hem bestrijden moest, ligt te ïudela gevaarlijk ziek. Door het zich verwijderen van de troepen der Kóningin uit de Baski'iche provinciën, heeft "Don Carlis de handen vrij gekregen, en zou nu wederom Bilbao gaan 'belegeren. Döpr het garnizoen van Oyarzuu, hetwelk 1200 man sterk en onder O'Donnell staatis 'een uitval beproefddie échter mislukt isdeze tfóepen iamenlijk wilden over Lesaca naar Vera rukken, doch aldaar.op Carlisten stuitende, poogden zij over Fransch grondgebied die stad te bereiken, het. 'geen hun klweder mislukte, zoodat zij te Irun hebben moeten blijven. Uit St. Jean de Luz wordt van den 31 Maart gemeld, dat onderschei, den benden Chrisriffos van Oyarzun komende, Vera, dat slechts door 40Car. listische vrijwilligers bewaakt werd, naderden; de Chrlisten trokken zich in bet fort te rug; dóch versterking bekomen hebbendehebben zij de Christinos "eene nederlaag toegebragt die daarop zich naar alle kanten verspreid hebben. Blijken's de Madriclsche bladen van den 26 Maart heeft de Generaal Flinterdie nog kort geleden door hét uiteendrijven of verslaan eener Car- listische guerilla grooten 'naam heeft gemaakt, en thans in la Mnncha bevel voerde, zijn.ontslag uit de dienst der Koningin genomen. De Generaal Par- dinas is uit Madrid afgezonden, om hem te vervangen, en de vervolging van Basilio Garcia voort te zetten. Daar oik de aftreding des Brigadiers Leèn, die in la Ribera hevel voerde, 'zich bevestigtverliest de Koningin binnen korten tijd twee Generaals die meer dan geWoon vertrouwen genoten. Omtrent de bewegingen van den Car- listischen Generaal Negri weet men niets stelligs. De opperbevelhebber Espartero bevond zich den 24sten dezer in de stad Leon, en heeft van daar geschreven, dat hij Negri nog niet had kunnen bereiken. Nog meldt men uit Valencia van den aostendat de Carlistische bevelhebbers Cabrera en Forcadell toen de stad Lucena, die zij belegerd hielden, sterk begonnen re beiiaauwen. Telegraphische Depêche. Bayonne, 3 April. Den aosten én 2istén heefc de Generaal (der Christinos) Bono, Cabrera aangèvaüen, die Lucena met 13 bataljons en 7 stukken belegerde, en hem 'genoodzaakt het beleg op te breken. Basilio <vas den 28sten voor Cïudad Real en Flinter te Consuegfa Espartero was den 27Sten te Palencia en de Carlistische expeditie te Fresno de Rodilla. De Commissie heeft met eenparigheid van stemmen een ontwerp van eene geldleening 'aangenomen. ITALIË. MkssiNA dei) 15 Maart. De Koning van Napels voor eenige dagen uit zijne hoofdstad vertrokken, zonder dat men wist waarheen de reis was, is op eene stoomboot te Messina aangekomen en aldaar met vreugdegejuich ont vangen. Z. M. zou van daar naar Syrakuse en Palermo 'vertrekken. Het doel der reis wist men nier. Sedert drie dagen was het te Messina zeer koud, daar er eene menigte «neèuw was gevallen; den geheelen winter had men anders zeer zacht weer gehad. Uit Rome schrijft men van den 20 Maart, dat door het instorten van éenen berg alle gemeenschap tusschen die stad en Salermo was afgebroken. Men schreef dit toe aan de werking van den Vesuvius, waaruit men eene lievige uitbarsting verwachtte. DUITSCHLAND. Uit Pesth wordt Van dén 21 Maart geschreven: Met eiken dag wordt het vooruitzigt voor on?e stad bedroevender; ieder één verlaat haar; bijpa alle voorname particulieren en edellieden begeven Sich van hier naar Wéenen, of naar Presburg; hét instorten van huizen 'duurt voort, en slechts weinige staan nog, die niet gescheurd of gespleten zijn; niemand kan ten zijnent gerust slapen. Ook uit de omstreken ontvangt men hier verschrikkelijke tijdingen. Verschillende dorpen bestaan niet meer. Ook de stad 'Gran heeft bijna een dergelijk lot ondergaan, want de meeste huizen aldaar zijn vernield. Sedert eenige dagen wordt er In de dagbladen veel gewag gemaakt van eene circulaire, die door den Paussclijken Nuntius te Brussel, Spinelli, aan den Aartsbisschop van Luik zou zijn medegedeeld,om vervolgens in Duitsch- land te doen verspreidenwaarin de bepalingen van den Dom-Deken Hüsgen van het Keulsch Dom-Kapittelomtrent de vasten en de verleende dispensa tion voor hiet-kanoniek verklaard w'o'rdé'n én de Leken bevolen worden de bepalingen daaromtrent van'dén Belgischen A: ::»'.iis.-chop te volgen, Ee'r«t werd uit stuk geheel en al voor onecht verkiaa: Jthans echter zot- Soirclii bekend hebben, óp last van den Paus dit sttfli opgesteld en aan de Belgi sche geestelijkheid te hebben medegedeeld. De Algemeine Zïitung, die dit bekend maakt, bevat ook nog het volgend 'Schrijven van den Neder-Rhijn: Ik haast mij 11 te melden, dat de Paus thans wezenlijk de 'Belgische geestelijkheid in het werk gesteld heeft, om door haar zijnen wil omtrent de Kenlsche zaak'.bekend te doen worden. Het is zeker, dat de Paus den Aartsbisschop van Mechelen gelast heeft, aan het Keltische kapittel een breve mede te déelen waarbij hetzelve voor kanonisch onwettig verklaard wordt. Tevens heeft de Aartsbisschop van Mechelen in last, 0111 dit breve aan de Prttissische Regering toe te zenden, en, bijaldien de afkondiging daarvan in Pruissen niet binnen eenige weinige weken toegelaten of bevolen wordt, alsdan zelf het noodige te'doen, om dat stuk op alle Wijzen te ver spreiden. Het Rooms'che Hof Heeft derhalve de interventie juist aan die personen Opgedragen, van welke het wist dat zij in Pruissen verdacht werden, van een révolutionnairen invloed in dien Staat te hebben uitgeoefend. Maar men kan zich ook overtuigd houdendat dit alleen strekken zalom aan den an. deren kant de standvastigheid in het handhaven van de regten der Souvereini- teit nog te versterkken. Ook mag men wel verzekeren, dat het Kapittel van 'Keulen zich geenszins genoopt zal vinden, om zich ten gevolge van dat breve te ontbinden. Men schrijft uit Göttingen, dat alle genomen proeven om andere ge- leerden aldaar te beroepen, om de ontslagen Professoren te vervangen, mis. lukt zijn. Van de afgezette Göttingsche Hoogleeraren zal, gedurende den aan staanden zomer-cursusAlbrecht over het Duitsche privaatregtDahlmann ,vover de nieuwere Duitsche geschiedenis, en Dr. Evaldindien hij vroeger niet elders beroepen wordt, over de uitlegkunde des O. en N. Testaments voorlezingen aan de Hoogeschool te Leipzig houden. De Pruissische Sraats-Minister von Rochow heeft aan eenige inwoners van Elbing, die den Hoogleeraar Albrecht een adres van góedkeuring, wegens f zijn gehouden gedrag, hadden toegezonden, zijne afkeuring deswege te ken nen gegeven, in een brief, waarin hij verklaart van oordeel te zijn, dat bec de 7 Göttjnger Hoogleeraren niet voegde, een openlijk oordeel over de han delingen hunne wettige Regering uit ie spreken. Er leeft te Hildhausen, in Silezie, een man, die den ouderdom van 143 jaren bereikt heeft. Deze grijsaard, Hans Hertz genoemd, heeft sederc 17 jaren zijne woning niet verlaten en neemt dagelijks slechts eenige ligchaams. be tvegingdoor zijne kamer een paar keeren rond te gaan. Soms rookt hij nog een pijp voor een geopend venster. Hij heeft sedert 6 jaren niet meer ge. sprokenmaar geeft alleen door onzamenhangende klanken, welke zijne huis. genooten verstaan kunnen, zijne behoefte te kennen. Niet een van zijne kin. deren is meer in het leven, maar zijne klein- en achter-klein-kinderen drageia 'zórg voor Hem. GROOT-BRÏTANNIE. Londen den 4 April. Gisteren heeft Lord Russell in het Lagerhuis voor gesteld, om de zittingen tot den 24sten uit te stellen. Hij zou de bill, no.- pens de Iersche Gemeenten, niet eerder voorstellen, voor dat die op de tienden behandeld was geworden. De Markies van Chandos heeft de aandacht van het Huis gevestigd op de groote schaal, waarop de kosten van uitrusting van Lord Durham gebragc waren, en voorgesteld, om te verklaren, dat het Huis verlangde, dat ook ten dezen opzigte in de dienst de meeste spaarzaamheid wierd in acht ge. nomen. Na eene vrij levendige woordenwisseling werd het voorstel met eene meerderheid van slechts 2 stemmen (160 tegen 158) verworpen. In den Morning Post van den 31 Maart, lezen wij het volgende: Na gedurende zes jaren öp eene difinitieve scheiding van Holland te heb ben aangedrongen bestendig de strikte uitvoering van het tractaat van No vember 1831 te hebben ingeroepen na bjj de groote Mogendheden aati. gedrongen te hebben, om hen, krachtens de uit dat tractaat voortvloeijende garantie, te beschermen na, ten gevolge van de uit dat tractaat omspro. ten dwangmiddelen, bezit van de Citadel van Antwerpen te hebben genomen, en die gedeelten van Limburg en Luxemburg in bezit gehouden te hebben, welke aan Holland zijn toegewezen na bij herhaling de tusschenkomst van Engeland en Frankrijk in de zaak van bet Grünenwald, krachtens dat trac- faat, te hebben ingeroepen, in één woord, na enkel en alleen door het aan nemen van de 24 artikelen een staatkundig bestaan en de erkenning hunner onafhankelijkheid te hebben verworven, vernemen de Belgen niet zoodra, dat de 'Koning der Nederlanden bereid is, om zonder voorbehoud of wijziging het tractaat aan te nemen, of zij vergeten al het vroeger gebeurde, en ver. klaren stout weg, dat plaats gehad hebbende daadzaken" voor hen van geen gewigt zijn, en zij besloten hebbenom de uitvoering van hunnen eenigen waarborg te betwisten, wanneer dezelve niet die veranderingen ondergaat, welké met hunne buitensporige vorderingen overeenkomen. Dit is liet oude spreekwoord omkeerenwant het is iemands brood eten 'en hem belagen. Wij verwachtten veel van de „Belgische braven" maar wij durfden niet 'vermoeden, dat zij zoo vermetel zouden zijn, om zich, rekenende op de 'toegevendheid van Europa, te verbeelden, dat zelfs een Whig-Ministèrie het zou dulden dat zü weigerden zich aan een contract te houden, waaraan alleen zij hun bestaan te danken hebben; of, dat, nu Z. M. de Koning der Nederlanden gereed is, de 24 artikelen te bekrachtigen, de groote Mogend heden tegen hen niet diezelfde dwangmiddelen zuilen bezigen, welke zij zoo geredelijk tegen Holland hebben in het werk gesteld. De eenige veront. schuidiging om den Koning der Nederlanden van de helft zijner Staten te be- roovenen Leopold op den troon van Belgie te plaatsen, was het handhaven van den algemeenen vrede. Veronderstellen dan de Belgendat liet hun zal veroorloofd worden, de bestaande overeenstemmingwanneer het overeen stemming tuag heeten, te verstoren, of, dat ingeval de Koning der Nederlan- den het tractaat wil bekrachtigen, het hun zal vergund zijn, de groote Mo g'endheden wetten voor te schrijven, of zeiven aan die gewelddadige maatrer gelen te ontsnappen, welke huhne dapperheid steeds tegen hunne zwakkere tegenstanders heeft ingeroepen. Men kan, wel is waar. van de goéde trouw of vastheid van onzen Minis ter van BuitenlandsChe Zaken niet veel verwachten; maar het zou toch te verre gaan, wanneer die edele Lord en zijne ambtgenooten niet dadelijk aan het Belgische Gouvernement verklaarden, dat, wanneer hetzelve nietvol. geus de bepalingen van het tractaat, de achterstallige schulden betaalt en hec aan Holland toegewezen grondgebied ontruimt, de Schelde en Ostende cerr ètond zullen geblokkeerd, en maatregelen genomen worden, om Holland itj bezit van het gezegde grondgebied te stellen; op dezelfde wijze, als de Citadel van Antwerpen aan den Generaal Chassé werd ontwrongen. In de spiegel-fabrijk in de Savoystraac, zijn tegenwoordig twee spie gels té zién, die misschien de grootste zijn, welke immer in Engeland zijn vervaardigd; zij zijn ïfij voet lang en vóet breed, terwijl niet het min ste gebrek aan dezelve is op te merken. De Tunnel onder dé Theems is weder geheel van water vrij. De onder, nemer, de heer Brunei, heeft de werken onderzocht en alles in de vol, maakste orde bevonden. De werkzaamheden zullen alzoo spoedig Wédëf aanvangen.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3