'mm a\ 1838- leydsohe c 0 ij r a n ti VRIJDAG, iLea» 19 JANUARIJ. sp-. KENNISGEVING. Armbezor gers der verschillende Gezindheden binnen deze Stad wier adin de Stedelijke Kas zijn gesubsidieerd, met de middelen, die zij hebben, met ui de mu- eeliikheid zijn, in deze buitengewone omstandigheid op eene buitengewone wijzeter verzachting van het lijden van zoo vele ongelukkigen te voorzien, waarom het ahtoo niet overbodig zal geacht worden, om de Liefdadigheid der Ingezetenenwanneer dezelve door hoocer bestel wordt op de proef gebragt, wederom in te roepen; Hebben beslotenoin .LIL L/M LIL» piv'Ll f n vvtw. v I a de Armbezorgers der verschillende oezindheden binnen aeze mm tlLZ.WIC,V.lO ULI YV1 Stad, «Wer Ar men-Direction uit Scads Kas zijn gesubsidieerd, uit te noodigen van wel hunne goede diensten te willen aanwenden, ten einde er op Mr.r.hdagdie zijn zal den a± January aanstaande, te beginnen des voormiddags ten ïS ure ee^ ^F.^"S e" buitengewone Collecte plaats hebbevoor de Armen van voormelde Gezindheden en waarvan de opbrengst, volgens vroegere voorbeelden, in evenredigheid toe derzehcr octal, tusschen de onderscheidene Armbesturen zal verdeeld worden. Burgemeester en Wethouders vlcijen zich, dat dit nieuwe offer den Ingezetenen dezer Stad niet meer dan zoo vele anderen zal kosten, eh dat de heilige inspraak van pligt en erkentenis aan God, dac wij, in ruimer omstandigheden geplaatst, in het ongelukkig lot onzer medemenschen niet deelen, tot regelmaat van derzelver giften zal strekken, ten einde daarmede hunne noodlijdende Natuurgenooten te kunnen bijstaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester 'en Wethouders der Stad Leyden, op den 18 Januarij 1838. P. G. van Hoorn, Wethouder, Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. WAARSCHUWING*. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydf.n, in aanmerking nemende, dar, uit hooide van het sterk stooken, hetwelk, ten gevolge der strenge vorst, vrij algemeen plaats heeft,/de Sclioorsteenen en bijzonderlijk de thans zoo algemeen gebruikt woTdende Ka-chel.s, buitengewoon behooren te worden gereinigd, ten einde de aanleiding tót nrand, welke daardoor zoude kunnen onts-aanzoo veel mogelijk voor te koraeiij noódigen bij dezen de ingezetenen dezer Stad uit, om daartoe mede te werkendoor hunne Schoorsieenen en K'agchèlnijpenf behoorlijk en dikwijls, zoodanig buitengewoon te laten reinigen, als de veiligheid voor brand en den aard derzclve zal vercischcn. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 18 Januarij. V838. P. G. van Hoorn, Wethouder, Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den i8den Januarij. Door Zijne Majesteit zijn benoemd: Tot leden der provinciale Collegien van toevnorzigt op de kerkelijke administratie der Hervormden, ter vervul, ling van de vacatures met den ïsten Januarij II.: In Geldetland, Baron Brantsen van de ZijpMr. .7. .7. van Hasselt; Zuid- Holland, .7. Quarles van Ufford. Staatsraad E. Canneman; Noord-Holland, Jhr. .7. 1'. Teding van Berkhout, Jhr. Mr. D. A. JV. van Tet> van Goudriaan; Zeeland, C, His, Jhr. van der Heim van Duyvendyke, Mr. .7. van Reigersber gen Versluys; Utrecht, Mr. A. van Bcusichcm van Harmelen.7. C. van der Muelen van MaarsserbroekVriesland. E. Fockema.7. Schik; Overijssel, Mr. .7. A. Sandberg.7. E. Hubert; Groningen, Mr. .7. A. FruitierJlir. Mr. 0. .7. Quinlus; Noord-BrahandDr. .7. van Hcusdcn, Jhr. IV. H. van Thye Hannes; Drenthe, Mr. G. Vos, B. Slingenberg. Men meldt nit's Gravenhage van den 18 Januarij: Gisteren nacht is in deze Residentie overleden de Wel Ed. Gestr. heer Mr. S. Dassevaelin leven Secretaris van de algemeene rekenkamer, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Directeur van het wednwen- fonds voor de ambtenaren tot het algemeen bestuur behoorende een man die eene lange reeks van jaren, onder de verschillende hier te lande bestaan hebbende gouvernementen, onderscheidene betrekkingen met ijver en naauw- gezetheid heeft vervuld; de Koning verliest in hem een bekwaam en ijverig ambtenaar; het vaderland een nuttig ingezeten. Na de omwenteling, inden jare 1813, werd hij tot Griffier en Archivist ter algemeene Staats-Secretarie benoemd; in 1814, tot Secretaris der Commissie van Liquidatie; in October i815werd hij aangesteld tot Secretaris der algemeene rekenkamer en tevens met de administratie van het weduwen-fonds belast; in 1818 werd hem het secretariaat van de algemeene Commissie van liquidatie van den Nederland schen achterstand opgedragen; in 1820 nam hij tijdelijk, gedurende de afwe zigheid van den heer de Mey van Streefkerkde directie van de Staats Secre tarie waar; en in 1821 hervatte hij het secretariaat van de algemeene reken kamer, eene betrekking, welke hij tot aan zijnen dood, gelijk men boven mededeeldemet trouw en ijver vervulde. In de officiële opgave van den staat der gewassen en van het vèe in Zuid-Holland, over de laatste drie maanden van het verloopene jaar, leest men omtrent den toestand van het horenvee het navolgende: Omtrent het horenvee van allen ouderdom kunnen wij gelukkig melden, dat, hoazeer de longziekte onder het rundvee nog niet geheel heeft opge houden, en nog hier en daar zich openbaart, over het algemeen, dezelve veel verminderd is, en in vele streken geheel schijnt te hebben opgehouden. Ongelukkig maar. dat de meeste, welke de ziekte krijgen, er aan bezwij. ken, zoodat de kunst hiertegen nog weinig vermag; misschien ook wel ge deeltelijk daar aan toe te schrijven, dat de veehouders eerst veeartsenijkun- dige hulp inroepen, als het reeds te laat is. Er is overvloedig vee voor. lianden en de prijzen wat gunstigerook is het vette vee goed van de hand gegaan. Wij vernemen, schrijft men uit Amsterdam, dat de Staten van Holland tegen Woensdag den 6 Februarij aanstaande, te Haarlem buitengewoon bij. een geroepen zijn, om te voorzien in de onlangs, door het overlijden van den heer Hoyinck van Papendrechtin de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai ontstane vacature. Een zestal Candidacen heeft zich bereids daartoe aangemeld. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. een besluit genomen is, in het belang der gepensionneerden van den Staat, ten gevolge van hetwelk de pensioenenin plaats van om de zes maanden, voortaan om de drie maan den, betaald zullen worden. Den .16 Januarij, des morgens ten 8 ure, teekende de thermometer van Farh. te Amsterdam, 4J graad; des namiddags ten 1 ure, 14J graad. Den ij Januarjj, des (norgens ten 8 ure, 17} graad; des namiddags ten I ure, 20! graad. Te halfweg Haarlem den ijien, op den Huize Zwanenburg 'óp dezelfde uren, 185- en .22 graden. Uit Rotterdam meldt men van den 17 Januarij: Gisteren en heden zag' men op de Maas voor deze stad 'eene groote me nigte menscben zich op de gladde vlakte met schaatsenrijden vermaken; anderen reden in narrensleden, of zeilden in ijsschuitjes heen en weder. Overal werkte men aan het opslaan van tenten en kramen, zoodat alles dezen winter eene ware ijsvreugde op de rivier voorspelt. De groote brug is gisteren aan het Oude Hoofd gelegd en heden voltooid. Uit Dordrecht meldt men van den 17 Janrarij: Nopens den tegenwoordigen toestand onzer rivieren kunnen, wij de navol. fcende echte berigten tnededeelen: De Waal, van boven tot aan Gorinchem, is geheel met ijs bezet, en op vele punten het ijs vast ineen gedreven. Van Gorinchem tot bij het magazijn boven Hardinxveld zit het ijs onre. gelmatig op elkander, en van de Sleeuwijksche kerk tot aan den rijs-dam boven Hardinxveld is het vast ineen en op elkander gedreven. Van het magazijn boven Hardinxveld tot nagenoeg aan de kanaaisiuis be. neden Hardinkveld is de rivier zonder ijs, zoodat men van Hardinxveld aan het veer naar Werkendam overvaart, terwijl men van de Werken onder Wer. kendatn gerüst te voet over het ijs loopt tot aan den bout te Hardinxveld, waar thans de geheele passage is. Zoo ook is de mond van den Ouden Wiel en het Steurgat, zijnde eene voorname kil om het water af te tappen, geheel zonder ijs; daarentegen zijn alle andere killen, zoo ook de westkil, geheel met ijs bezet tot nagi. noeg beneden de Tongplaat. De beneden-Merwede tot aan deze stad, zoo ook de Noord, zijn geheel met ijs bedekt, zoodat men hetzelve te voet en met sleden passeert. De Lek zit over het geheel met ijs, en op vele plaatsen is hetzelve op elkander gezet. Vbor de sluizen van den Nederwaard ill het Elshotit heeft het ijs eene gemiddelde dikte van 2 ellen, waardoor het water in den be- ginne werd opgekeerd, maar thans loopt het weder onder het ijs door, en wordt zoo die rivier ontlast. Uit Vreeswijk meldt men van den 14 Januarij; Heden morgen 9 ure stond het wèter in de rivier de Lek, 2 el, 75 duim otider nui; zijnde in de laatste 24 uren gevallen 19 duim. Den 15 Januarij stond het water 3 el, 9 duim onder nul; in de laatste 24 Uren gevallen 34 duim. De rivier wórdt door rijtuigen gepasseerd. Den 15 Januari) zag men voor het eerst narrensleden op den Vaart" schen Rijn van Utrecht naar Vreeswijk rijden, hetwelk sedert vele jaren niet heeft plaats gehad. Uit Nijmegen meldt men van den 16 Januarij: Wij vernemen van Steenderen van den 12 Januarij, dat in den morgen van dien dag aldaar brand ontstaan is in het achterhuis van den smid .7. Franken, waardoor het geheele huis met een daarnaast staand huis van den kastelein IV kVunnink, en eene korenberg, geheel in de asch zijn gelegd. Aan de spoedige hulp, door dc brandspuiten van Steenderen en Brbnkhórst aangehragtheeft men het behoud der overige huizen en van het kerkge. bouw, (dat veel gevaar liep) te danken. In het huis van J. Franken zijn vier stuks vee en genoegzaam alle meube len, en in dat van PVunnink de geheele huisraad verbrand. Men weerde oorzaak van den brand niet. Het ijs, in de rivier de Waal, heeft zich, gisteren morgen, voor onze stad, met eenén waterstand van 4 el 50 duim, even boven de .Kraanpoorc en even beneden de Meipoort vastgezet, zoodat eene breeüe opening; voor het veer is vrij gebleven Des namiddag: liepen reeds eenige weinigen over de rivier. Henen ivordt de gemaakte baan door honderden gepasseerd. Uit de provincie Zeeland meldt men van den 13 Januarij: De winter doet zich in deze streken met gestrengheid gevoelen, hoewel er in de Schelde nog geen ijs te zien is; de'post is sedert eergisteren een dag achterlijk; de overtogt aan het Veer te Gorishoek, is den loden dezer door een aamal reizigers, welke door het stil liggen der Mlddelburgsche stoomboot. Prinses Mariannete Rotterdam, gedwongen zijn geworden over land herwaarts te komen, met zeer veel moeite en gevaar beproefd. Verschillende vreemdsoortige eendvogels worden dagelijks op de Schelde geschoten, sommigen derzelver zijn zoodanig mak, dat ze met de riemen der booten worden gedood; men rangschikt dezelve onder de Noordscbe of Russische zaaghekken, of duik-eenden; men maakt uit derzelver verschij. ning in deze streken, eene aanhoudende strenge koude op. Het getal dér Studenten aan de Groninger Hnogeschool voor dit jaar is 262. AMERIRA. De berigten uit Canada, door Engelsche dagbladen medegedeeld, ioopeti tot den I4den Decemhei en waren allezins gunstig voor de belangens der Engelsche Regering. Men vleide zich met de geheele nederlaag der op standelingen, tegen welke, te Grand-Brnlé vereenigdeene aanzienlijke légermagt onder Generaal Colborne was opgetrokkenindien zij namenlijk het gevecht niet ontweken. De opstandelingen waren in Neder Canada ge heel verdwenen en de opstand had in Opper-Canada opgehouden, sedert het verslaan van de bende van Mackenzie. GRIEKENLAND Men meldt uit Athene, dat de President Minister, von Rudhart, zijn ontslag in vleijende bewoordingen ontvangen heeft. Zoo als reeds door dé dag. bladen was bekend gemaakt, had hii in het begin van December zijn ontsla" aangevraagd. De Koning zal geenen Minister in zijne plaa.s aanstellen" maar zelf het Voorzitterschap in den Raad bekleeden. De Grieken zijn met dit omslag zeer te vreden, omdat zij lang gewenschc hadden, dat alle Beijer- sche invloed uit den Ministerielen Raad zou verdwijnen. Von Rudhart zal spoedig naar Beijereu wederkeeren. RUSLAND. Bij de pogingen rot bltissching van den brand te Petersburg zijn 13 perso- nen omgekomen en onderscheiden gewondonder de omgekomenen zjjn O spuitgasten, 2 onder-officieren en 2 soldaten der Keizerlijke garde,

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1