den ziin om tie losbarsting van eene bestaande spanning te verhoeden. De heer Luzac beschouwde het tnoeijeliik, ja onmogelijk om, bij de opgelegde stilzwijgendheidde staatkundige aangelegenheden aan te roeren. De heer Backer hield het voor uitgemaakt, dat er gedurende dit jaar geetie eindschilt. king meer zou Avorden getroffen. De heer van Nagell schatte de bewijzen van vriendschap der buitenlandsche Mogendheden, waarvan in de Troonrede gesproken is, gering, indien deze niet tot het treffen eener eindschiltking kunnen leiden, en een' toestand doen ophouden die de financien van de twee over elkander staande landen uitput, en den staat der geldmiddelen al meer en meer doet achteruitgaan. De heer Op den Hoef gif te kennen, dat de ont- i vangen geheime staatkundige mededeeling hem belette zrch over de noodza- i kelijkheid eener eindschikking uit te laten, doch dat zich in het voorjaar, bij de waarschijnlijke voordragt tot voorziening in de buitengewone oorlogs uitgaven, daartoe de gelegenheid zou opdoen. i De heer Hooft zegt tfe ontwerpen te zullen goedkeuren, niet zoo zeer omdat hij daartegen geene bezwaren zou hebben, maar alleen in de hoop, dat de Regering by de begrooting voor 1839 aan de ernstige wenschen der Staten-Generaal zou voldoen. Wat de dotatie voor het Syndicaat betreft, gelooft hij, dat het, gedurende de niet-vereffening onzer zaken met Belgie, niet wenschelijk is, dat de dotatie op onze begrooting voorkome. Hij stemt in vele der bezwaren, door vorige sprekers opgegeven, en somt dezelve op, zen einde te doen blijken, dat zijne goedkeuring slechts voorwaardelijk is. Gaarne had hij ook geene vermindering van opcenten gezien. Dezelve had tot eene vermindering der Staatsschuld kunnen worden gebezigd. Doch na de gedane toezegging aan de belastingschuldigen, en 11a de volharding der Regering ten deze vindt hij zich bezwaard de eenmaal voorgedragene ver mindering van lasten te verwerpen, te meer daar de ontlasting juist door de behoeftige klasse liet meesc zal worden genoten. Ten slotte stelt de apreker zich de vraag voor, of wij al dan niet den tegenwoordigen staat van zaken moeten bestendigen, die op den duur toch niet kan worden volgehou den. Het komt hem voor, dat; indien men de Regering wilde noodzaken eene andere houding aan te nemen, men hare positie veel moeijelijker zou kunnen maken en alzoo de vijanden van ons land in de hand werkendoch dat bij het betoohen van toegevendheid, dit ons geene beter voorwaarden zon doen erlangen. Ten vier ure is het vervolg der beraadslagingen tot op morgen, des och tends ten tien ure, bepaald. Nog meldt men uit 's.Gravenhage van den iö December: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn drie verzoekschriften uit Utrecht; Haarlem en Delft, ingekomen, tegen de belasting op de steenkolen. De beraadslagingen over de begrootingswetten werden voortgezet. Daar- tegen voerdeh het woord de heeren van der Gronden, Kniphorst, Luyben, van Dam van Iiielt, van Reen en en van Rappard, die, of meer bezuinigin gen verlangden, of opkwamen t'egen het aflaten van posten van de begroo ting, het overbrengen van renten van schuld op verschillende items, het pro memorie uittrekken van de dotatie voor het Amortisatie-Syndicaat, enz. De heeren Luyben en van Dam hadden gaarne gezien, dat de Regering een ander stelsel hadde omhelsd, daar zij uit het volgeu van het tegenwoor dige groot nadeel voor den Staat zagen. De heeren Binkes, de Jonge en van Swinderen hadden inzonderheid beden- .kingen tegen de uitgaven; de tweede ook tegen het verminderen van op centen, in den nog altijd groote en dringende voorzienitigen eischende schat kist. Dit gevoelen omtrent de voorgeslagene vermindering deelde de heer Donker Curtius. De heer Frets verdedigde de vöordragten, en meende, dat men het wezen der zaak niet aan den vorm moest opofferen, en dat de voortdurende buiten, gewone omstandigheden buitengewone voornemingen noodzakelijk maakten. De heer van der Helden trad in beschouwingen over de marine, verklaarde .zich tegen het afschaffen van een der maritime etablissementenen verlangde de wet op de Nationale Militie in zoo verre gewijzigd te zien, dat ook een gedeelte der manschap tot de zeedienst mogt worden bestemd. Vervolgens verdedigde Zijne Exc. de Minister van Financien in eene uit voerige rede de voordragten, verzekerde, dat de meeste spaarzaamheid op het oog wordt gehouden; datde weglating van dedotatie van het Syndicaat van .de begrooting oorbaar is, naardien dat ligchaam verklaard heeft, dat hetzel ve, Obk zonder die dotatie, en het volgend jaar aan al zijne verpligtingen zal Jtunheh voldoendat de vermindering van opcenten ten behoeve van de min dere klassen der burger-maatschappij geschied en alzoO raadzaam isdat de overdragt vafi pósten nopens de schuld in het belang van den Lande, over eenkomstig de grondwet en verdragen, geschiedt; dat de aanneming van de .onderhavige vobrdragten wenschelijk was, niet alleen om dat daardoor de volgende dienst geregeld zou wordenmaar ook omdat daaruit de mate van vertrouwen zou blijken, welke de Regering van den kant der Staten-Gene raal ondervindt, een uitslag welke niet dan gunstig werken kon op de beëin. .diging van het aanhangige ongelukkige staatkundig vraagstuk, op welke be ëindiging de zorg der Regering steeds gerigt blijft. Hierna worden de voordragten in hoofdelijke omvraag gebragt. Geen der leden meer het woord vrigendeen de beraadslagingen gesloten zijndeworden de ontwerpen van wet in omvrage gebragt. Het eerste ontwerp, vaststellende de uitgaven voor den jarè 1838, wordt aangenomen met een meerderheid van 29 tegen 21 stemmen. Hoor hebben gestemd, de heeren Hooft, van SwinderenBoddaertDruy vesteynHinlopenBinkesCatsTrompBeelaertsDyckmeesterDonker- Curtius, de la Court, van IVickevoort-Crommelinvan Asch van IVyck, van IVelder en Rengersvan der Star BusmanGockinga Junius van Hemert 1PEscury van HeinenoordfVeerts, Cliford, Corver-Hooftvan den Mortel, Frets, van de Veldenvan Meeuwen, Ingenhauszde Bordes en Sytzama. Tegen hebben gestemd, de heeren Öp den Hoef, Roëll van Hazerswoude Vtrwey-Mejande Jonge, VyfhuisSchimmelpenninckvan der Gronden, van Nagelt, LuybenSandberg, Knipkorst, van Reenen, BackerRepelaervan Rappardvan Dam van IsseltLemker, Luzac ,van Alphen, Romme enPVarin. Afwezig waren de beeren Quintus, van Tuyll vam Heeze, van Tuyll van Coelhorst en SnoU'ck Hurgronjeterwijl eene plaats vacantia, ten gevolge van het overlijden van den heer Hoynck van Papendrecht. Het tweede ontwerp, bevattende de middelen tot dekking van 'sRijks uitgaven, wordt aangenomen met eene meerderheid van 30 tegen 20 stemmen. Tegen hebben gestemd, de heeren Op den Hoof, Roëll, Verwey-Mejan Vyfhuis, SchimmelpenninckLuybenSandberg, Donker-Curtiusvan Reenen, Packer, Repelaer, van Dam van Isselt, van de Mortel, Luzac, van Alphen, Ingenhousz, Romme, IVarinde Bordes en Sytzama. Het derde ontwerp, ten aanzien van den inkoop en de aflossing van schuld voor den jare 1838 word aangenomen met eenparigheid van stemmen. En het vierde ontwerp, betrekkelijk de steenkolen, wordt aangenomen met eene meerderheid van 44 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Rinkes, van Nagell, Cats, van Reenen, van Meeuwen en de Bordes. Al de aangenomen ontwerpen zullen aan de Eerste Kamer worden gezonden. De vergadering is daarna gescheiden tot aanstaanden Maandag, 's morgens ten 10 ure, ten einde te beraadslagen over het ontwerp van wet betrekkelijk de ligting der nationale militie voor den jare 1838. Te Amsterdam is den 16 December de doodstraf aan Ellas Koster vol- trokken. Uit Rotterdam meldt men van den 15 December: Gisteren is van de werf te Fijenoord, behoorende aan de Nederlandsche stoomboot-maatschappij, de grootendeels van ijzer gebouwde stoomboot,be stemd tot het vervoeren van passagiers en goederen tusschen Rotterdam en Keulen vat! stapel gelaten en is ten zelfde dage aldaar de kiel gelegd, vsu eene andere stoomboot, mede voor dezelfde vaart bestemd, welke gei.cel van ijzer zal worden gebouwd. De leeuwin Fanny-in de menagerie van den heer Martin en Comp. te 's Hertogenboschheeft dezer dagen een levend jong voortgebragt. O O S T - I N 0 I E. Batavia den 20 September. Uit deze plaats berigt. men dat z. K. H. Prins Hendrik zich op Buitenzorg bevond. Er waren geene nadere tijdingen oni trent de overgave van Bonjol. Ook zijn er brieven van Banjermassingop het eiland Borneo, van den 30 Augustus, 's Konings verjaardag was aldaar met zeer veel luister gevierd; het residentiehuis was met ongeveer 3000lich ten versierd. PORTUGAL. Lissabon den 6 December. Men heeft berigten van deze dagteekening, in welke gemeld wordt, dat de Kamers nog tot geen besluit, omtrent de financiële aangelegenheden, gekomen waren. Men was van voornemens ge weest om eene nieuwe belasting op den invoer van tabak en den verkoop van snuif te leggen, doch hiertegen hebben de pachters van die artikelen geprotesteerd, omdat zij voor het uitsluitend privilegie van dezelve jaarlijks eene aanzienlijke som betaald hebben. De belasting op de landerijen kon evenmin geregeld geheven wordenomdat vele provinciën zich 111 eenen toestand van wanorde bevonden. De Minister Oliveiradie alle zijne pogingen ziet belemmeren, was, zegt men, van voornemenszijn ontslag aan te bieden. SPANJE, Berigten over Parijs van den 15 December. TelegrAphische Depeciie. Bayonne, 8 December. Espartero is met 9 bataljons van Pampeiuna opgebroken. De Generaal Ullibarri is te Pampeiuna gebleven. Eene zijner brigaden staat te üroz. Don Carlos heeft de Pastoor Merino, tot Bisschop van Cordova; Don Arizaga, die zich langen tijd in Andaluzie ophield, tot Corrégidor van Ma drid, en eenen zekeren Garrigas tot Consul-Generaal te Genua benoemd. Ook heeft hij verschillende groot-kruizen uitgedeeld, en Palillos den rang van Veldmaarschalk en Kapitein-Generaal van nieuw Castilie toegestaanals ook aan Donna Anna Mirabel een pensioen van 18,000 realen uit het fonds der loterijen geschonken; deze Donna, welke onlangs te Amurio is aangeko men was in vele groote steden van het zuiden met geheime zendingen belast. ITALIË. Venetie den 4 December. Den isten dezer is Z. K. H. de Prins Adalbert van Pruissen, in het strengste incognito van eeuen Graaf van Ravensberg, aan boord van de stoomboot Marianne van Triest met gevolg hier aangeko men, Zoodra hij aankwam, legde hij een bezoek bij den Aartshertog Vice- Koning at. Z. K, H. zal hier eenige dagen vertoeven en de merkwaardig heden der stad, aan dewelke dezelve zoo rijk is, bezigtigen. duitschlAnd. Z. M. de Koning van Pruissen heeft dit jaar de belasting op de most, we gens derzelver geringe hoeveelheid en hoedanigheid kwijtgescholden. Z. K. H. Prins August van Pruissen is den ioden December van zijne buitenlandsche reis te Berlijn, in welstand teruggekomen. Uit Frankfort schrijft men van deu gden: Luidens geloofwaardige berigten uit Rome hebben daar de verdedigers van den Bisschop van Keulen voor het oogenblik de bovenhand, en dringen aan, dat het gezag van den PauseHjken Stoel zich doe gelden en aan dien tak der zoo zij beweren bedreigde kerk bescherming verleene. Dit is de eerste opwelling van heilige bezorgdheid, doch hst zal den Pruissischen Zaak gelastigde, die zijne terugreis uit Berlijn over Weenen naar Rome niet zal uitstellen, weldra gelukken het Pauselijke hof tot een zoodanig gedrag over te halen, als de tijdsomstandigheden raadzaam maken en de regtvaardig- heid gebiedt. Het eerste teeken van deze oneenigheid met de Pauselijke Regering is hec aftreden van den geachte» Cappacini uit zijne betrekking van Staats-Secre- taris der kerkeliike zaken; reeds vroeger had zich deze staatsman de onte vredenheid van den Paus op den hals geladen, toen hij op zijne reis naar Ber lijn, opzigteiljk de bereids toenmaals bestaande misverstanden wegens den Aartsbisschop van Kenlen en diens onregtmatige eischen, berigten naar Rome zond, die daar bechoiiwd worden als niet in hét Roomsch-Katholijke belang opgesteld 12 zijn. GROOT-BRITANNIE. Londen den 13 December. Voor H. M. is eene kroon bij eenen der eerste juweliers van de hoofdstad besteld, omdat dé kroon, die voorde laatste Koningin gebruikt is geworden, voor haar hoofd niet geschikt is. Mén zegt. dat zij dezelve op het achterhoofd zal dragen evefi als wijle Koningin Elisabeth. De nieuw benoemde Turksche Gezant te Londen, &r»«-Effendi, heeft Maandag bij dé Koningin zijn eerste gehoor gehad. De Graaf van Fingal, een Roomsch-Katholijk, en Iersche Pair, is be noemd tot een der Lords van het Huis der Koningin, in plaats van den, on langs overleden, Markies van Queensbury. De Katholijke dagbladen van Dublin geven over deze benoeming hunne vreugde te kennen en zien daarin een gunstig teeken voof de gevoelens van H. M., jegens de Roomsch-Ka. tbolijken is Ierland. Het Lager-Huis heeft op de civiele lijst voor de Koningin een jaarlijksch inkomen van 400,000 of f 4,800,000 bepaald. Bij de beide huizen is eene Koninglijke boodschap ingekomen, waarbij aanvraag wordt gedaanom vermeerdering van inkomen voor de Hertogin van Kentdie thans jaarlijks 22,000 of f 244,000 trekt. Het voorstel is bij beide Huizen aangenomen, doch het Huis der Gemeenten zal nader over de verhooging, welke men meent, dat 8,000 zal bedragen, be- raadslagen. In het Lager-Huis heeft de heer Borthwich een voorstel gedaanom onderzoek te doen naar het lot van 950 Carlisten, welke in Portugal krijgs gevangen zijn en die op eene wreede wijze zouden behandeld worden. Het Huis heeft het voorstel aangenomen. Het verslag van den Franschen Hoogleeraar Cousin over den staat van het openbaar onderwijs in de Nederlandenis thans in het Engelsch vertaald. F R A N K R IJ K. Parijs den 15 December. Z. K. H. De Hertog van Nemours heeft reeds verscheiden bezoeken ontvangen, onder anderen van den Aartsbisschop van Parijs; hij bevindt zich redelijk wel. De Moniteur bevat het volgende: Er zijn heden te Parijs geruchten in omloop geweest nopens het ontdek ken eener zamenzwering. De Regering acht zich verpligt zonder eenig ver.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3