liü::enlandsche sclMjjiihouders nootlig had. Met der daad zegt een briefschrij ver: E-r is geen cent in de schatkist, en de colkancoren ontvangen louter papier.'' Bij dezen geldelijkeh nood kwam, dat er in het zuiden des Rijks nog altijd Mignelistische benden zwerven terwijl zich eenige guerilla's der Charteriscen in'het noorden zouden ophouden. Door HII. MM. waren de burgerlijke en militaire Overlieden, in de laatste dagen ten Hove ontvangen. De Koning schijnt irrèns bij de boven drijvende partij in gunst te 'staan. Hij zou binnen kort in het noorden hec jeger in oogenschouw nemen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 29 November. Uit Bayonne wordt van 24 November gemeld: Het leger'van Espartero is op ditf*oogenblik volgenderwiize zameii'gesteld Generaal Ribero te Pampelnna en in den omtrek; Generaal Miranda, onder Koning en militaire gezagvoerder van Navarre en de gedetacheerde troepen; Generaal Buerens bevelhebber te Vitioria en van een mobile afdeeling de brigade-Generaal Ullibarri te Lerinmanoeuvrerende om de punten aan de grenzen weder te bezetten de brigade-Generaal Diego Leon commandant der cavalerie en van het corps dat den Ebro bewaakt; de brigade-Generaal O'Don- nell gezagvoerder over de troepen die Sail-Sebastian en de linie van Hernani tot aan de grenzen bezet houden, als ook over het garnizoen van Bilbao. De sterkte en de bevelhebbers der verschillende Carfistische corpsen is niet gemakkelijk op te geven sedert de troepen eene nieuwe organisatie heb ben ondergaan en alle chefs door Don Carlos veranderd zijn. Alles duidt aan dat binnen kort eene gewigtige operatie zal plaats hebben. De zitting der Cortes te Madrid is den 20 November genoegzaam geheel besteed aan het benoemen van onderscheiden Commissienwaaronder die voor het opstellen van een antwoord op de troonrede. Berigten over Parijs van den 30 November Uit Bayonne wordt van 23 November gemeld: Volgens hier ontvangen brieven uit Tolösa van eergisteren bevond Don Carlos zich destijds te Amurio. Volgens zeggen van sommigen lieerscht onder Espartero's leger veel deser tie. Naar men verzCkert zijn 4000 man uit Pampelnna naar Urroz en Aoiz gedetacheerd, met het doel om de linie van Valcarlos te verkennen. Uit San-Sebastian verneemt men, dat de Spaansche bezettings-troepen dagelijks daden van tuchteloosheid plegen en de officieren genoodzaakt zijn strengélijk tegen hen te handelen. De Engelschpn, die aan alles gebrek hebben, verlangen haar huis gezonden te worden, tot welk vertrek Lord John Hay het verlof is wachtende. Te Cabezon, in de provincie Valladolid, heeft de Generaal Lorenzo volgens het voorbeeld Van Eïpartero eenige soldaten laten doodschieten, die zich aan insubordinatie hadden schuldig gemaakt. Berigten over Parijs van der._ is ten December. Telegraphische Depeche. Perpignan, 28 November. De Carlistcn hebben het beleg van voor Puycerda in den nacht van 27 op 28 opgebrokenop de tijding dat Carbo den 2/sten van Campredon was vertrok- ken om met 2400 mail hen aan te vallen. Uit Bayonne meldt men van 26 November: Onder de wederzijdsche legers heerscht veel bewegingloosheidintussclien zijn de Christinos voornemens om behalve het herstellen der linie van Val. carlos, eei.ige bataljons naar Guipuscoa te zenden, welk gewest hec tooneel van nieuwe operatien schijnt te zullen worden. De Carlisten houden zich hoofdzakelijk bezig met het vervaardigen van kleedingstukken voor hunne troepen. De airestatie van Zariategiiy bevestigt zich; al de vorige bevel hebbers zijn door nieuwe vervangen. De desertie duurt intusscheu onder het leger vair Don Carlos voort. Ter gelegenheid van den geboortedag van Isabella II heeft de Koningin onderscheiden ridderteekenen aan de nationale garde uitgereikt en dit wel ■wegens het gehouden mannelijk gedrag, toen de troepen van Don Carlos tegen de hoofdstad in aantogt waren. liet stadje Lncena door Cabrera belegerdbleef zich verdedigen. Volgens de laatste berigten zou ook Zariateguy bij Don Carlos in onge nade gevallen zijn. De vervanging van dezen en andere Carlistische Generaals moet zeer slechts op de soldaten terugwerken. Te Camposverde zijn een Carlistisch Colonel, 19 officieren6 serge, anten en 30 soldaten gevangen genomen. In de Cortes-vergadering van 26 November is een voorstel aangeno. men van Huelves om den Minister van Oorlog in de Kamer te roepenten einde verantwoordig te geven, omtrent de oproerige benden die zich in de nabijheid der hoofdstad ophouden. Te gelijk heeft de Kamer een voor. stel der Afgevaardigden van Estramadura goedgekeurd, om openingen aan den Minister van Financien te vragen. De Generaal Ra-,nonet moet, naar men zegt, aan de Afgevaardigden hebben verklaard, dat hij geen Minister van Oorlog wasaangezien hij over geen enkelen soldaat kon beschikkenen dat de Minister van Financien even zoo weinig Minister was als hijdaar hij geenen penning in kas heeft. Blen verwacht, dat heden eenige BJinisters hun ontslag zullen nemen. ITALIË. Napels den 18 November. De courant van Piemont van 17 November, bevat een Koninglijk bevel over de instelling der Majoraten. Er kunnen Blajoraten ten voordeele van personen of familien, die zich in den Staat verdienstelijk gemaakt hebben, opgerigt worden, doch zij moeten op een vrij grondbezit, hetwelk een zuiver inkomen van 10,000 Lire bedraagt, gevestigd worden. Met de Majoraten is altijd een in de mannelijke linie overervende adelstitel verbonden. Op de zoo schoone dagen van October, begon hier onmiddelijk de winter, en sedert eenige dagen hebben wij de in dit jaargetijde zeer zeld zame vertooning, dat de Vesuvius en de overige omliggende bergen met sneeuw bedekt zijn. In den voorgaanden nacht woedde een hevige storm de thermometer was gisteren op 50 gevallen. DUITSCHLAND. Z. K. H. de Aartshertog, Jan van Oostenrijk, is den 19 November te Triest aangekomen en zal met de aldaar nog aangekomen hooge personen eene i4daagsche quarantaine houden. De Pruissische Staatscourantna de publicatie tegen den Aartsbisschop van Keulen te hebben medegedeeld heeft hierbij nog eenige ophelderingenzij bestaan in het volgende: Tot dat einde (namenlijk om aan de uitoefening der ambtsbetrekkingen van den Aartsbisschop perk te stellen), heeft Z. M. bij Kabinetsbevel van den i5den dezer, met groot leedwezen en alleen uit aanmerking van de dringend geworden noodzakelijkheid, de vereischte verordening uitgevaardigd en de uitvoering van den aldus vastgestelden maatregel opgedragen aan den Opper-President der Rhijn-provincievon Bodelschwingop wien in die hoe danigheid de waarneming van het Majesteitsregt circa sacra in dat gewest berust. De aan denzelven ten deze gegevene nadere voorschriften behels den, dat hij in eene, met alle waardigheid eener plegtige handeling te hou den conferentie, in tegenwoordigheid van verscheiden door hunne ambtsbe trekking hoog geplaatste getuigen, aan den Praelaat, opgrond van het aan denzelven te vertoonen Kabinetsbevel, de vraag moest voorleggenof hij bij zijne vroegere verklaring volhardde? en denzelven, ingeval van een be vestigend antwoord, moest aankondigen: „dat de uitoefening van zijn Aarts bisschoppelijk ambt en dus ook het verblijf in het Aartsbisdom Keulen hem onder deze omstandigheden door Z. BT. den Kor-ing niet langer konde veroor loofd worden; dat het hem evenwel vrijstond, om buiten dat Bisdom, in zijn geboorteland, zijnde de provincie Wescphalen, naar goedvinden eene verbHjfplgats te kiezen, van waar hem dan niet zoude belet worden zich schriftelijk of wel persoonlijk naar Rome te wenden, mits hij slechts, oin verdere verwarring der aangelegenheden te verhoeden, beloven wilde voor. taan geeiierlei ambts-handeling te verrigten dat daarentegen, ingeval hij weigerde die belofte af te leggen, ter noodzakelijke verzekering van het zoo eyen gemelde doel, de in de nabijheid van zijn geboorteland gelegene 'stad Blindenvolgens bepaling van Z. BI., hem als voorloopig verblijf aangewe. zen ep zijn onmiddellijk vertrek derwaarts bevolen zoude moeten worden. I De Oppèr-President heeft op Maandag, den, 2östen dezer, dezen Igst ten uitvoer gebragt, en daarbij is van den kant des Aartsbisschops, opdft volstandige herhaling zijner vroegere verklaring, het afleggen der vair he, 11 gevraagde belofte geweigerd worden. Dienvolgens beeft, om de boven aan. gevoerde dringende reden, de Aartsbisschop reeds in den avond van dien dag naar Minden moeten vertrekken. De Overheid dier stad is gelast hem met alle aan zijne waardigheid en aan zijnen persoon toekomende oplettendheid te behandelen en hem in het gebruik zijner persoonlijke vrijheid niet meer te beperken, dan volstrekt vereischt wordt tot bereiking van het oogmerk, om hem de uitoefening van Aartsbisschoppelijke ambtsbezigheden onmogelijk te maken." Uit Frankfort wordt in eenen bijzonderen brief het volgende gemeld: Niet minder opzien dan de afzetting van den Aartsbisschop van Keulen, maken de heftige betoogen, welke in het bekende ultra-monarchale en Ka- tholijke dagblad van Wurzburg over die gebeurtenis gevonden worden. I11 die betoogen tracht men de geheele Katholijke Chriscenheid in beweging te brengen, en wordt de Pruissische Regering op eene zoo honende wijze aan gevallen, dat men niet bevroedthoe de Beijersche censuur zulke taal te gen een Bondsstaat kan laten doorgaan. Van den Pruissischen kant zal daar. over te Munchen gewis geklaagd worden. In het protest van de Göttinger Hoogleeraren, tegen het patent van den Koning van Hanover, komt onder anderen het volgende voor: De onderteekenaars van dit vertoog kunnen, bij allen eerbied voor het Koninglijke woord, zonder tegen hun geweten te handelen, de staatsgrond. wet niet als op eene onwettige wijze ingevoerd, en kunnen dezelve niet zonder verder onderzoek en verdediging van de regthebbendenenkel langs den weg der oppermagt laten te niet gaan. Zij achten zich voortdurend ver bonden door hunnen op die grondwet afgelegden eed, en kunnen daarom aan de keuze van eenen Afgevaardigde tot eene, op een anderen grondslag dan de fStaats-grondwet bijeengeroepene Stenden-vergadering geen deel nemen noch de benoeming daartoe aannemen. Zij zijn zich bewust, dat zij de stu derende jeugd steeds voor uitersten in het staatkundige gewaarschuwd en dezelve in de gehechtheid aan de landsregering versterkt hebben; maar te vens .zijn zij overtuigd, dat zij niet meer met nut zouden kunnen werkzaam zijn, indien zij voor de studerende jeugd verschenen als mannen, die met hunne eeden spelen.. Koblens den 28 November. Het vaartuig van den schipper Kemp, tus- scheu Manheim en Koblentz, geladen met zout, tabak en hout, is heden morgen ten 8 ure, in de nabijheid van Bingen, door den hevjgen wind, op een klip geworpen, zoodat het vaartuig is omgeslagen, doch de manschap, pen zijn gered. Ook in de nabijheid van Nieuwied is dezen nacht een kolenschip vergaan; hetzelve behoorde den schipper Ernsdorf, en was verzekerd. GROOT-BRIT ANNIE, Londen den 29 November. In eene vergadering van laatstleden Blaandag van de partij der Radikalen, heeft men zich hevig beklaagd, dat de Minis ter Russell, die als een voorstander van hen bekend stond, zich tegen hunne geliefkoosde plannen van hervorming had uitgelaten. Men heeft thans eene vergadering op den 4 December besprokenin welke een adres opgesteld zal worden aan de Koningin, om Haar te betuigen, dat de Kiezers van West- 'munscet niet langer hun vertrouwen aan het tegenwoordig Ministerie kunnen schenken. Er werd dien ten gevolge te Dublin reeds verhaald, dat de Minister Russell zijn ontslag had genomen. In het Hooger-Huis heeft de Bisschop van Londen eene petitie met 5,000 onderteekenaars aangeboden, welke verzoeken, om het doel van zeker genootschap om namentijk alle godsdienstig onderrigt geheel uit de scholen te verbannen, te verijdelen. Lord Brougham leverde bij die zelfde gele- genheid een verzoekschrift in met 12,000 inteekenaarswaarbij een opvoe dingsstelsel voor de scholen werd gevraagd, hetgeen meer op de zedelijk heid der mindere klasse werken kón. De Graaf van Roden betoogde in hetzelfde Huis, dat de rust in Ierland-,, waarvan in de troonrede gesproken werd, niet bestond, daar uit de lijsten bleekdat de misdaden aldaar telkens toenamen. Lord Wellington deelde in zijne meening en op zijne voordragt zullen alle Policie-rapporten betrekke lijk Ierland van 1836 tot 1837 aan het Huis moeten voorgelegd worden. Den 28sten heeft de Hertog van Newcastle in het Hooger Huis eene peti tie der Protestantsche-Associatie in Londen ingediendwaarbij verzocht werd, dat er niet langer Roomsch-Katho|ijken in het Parlement zitting nrog- ten hebben, omdat zij hrinnen eed niet hóuden. Deze voordragt is door de Ministers Melbourne en Brougham lievig bestredendoch eindelijk ter tafel nedergelegd. .'-,'■ In het Lager-Huis is Maandag het ontwerp van wet op het onderzoek der betwiste Parlements-verkiezingen ten tweedenmale gelezen, waartoe met eene meerderheid van 214 tegen 160 stemmen besloten is. De Conservativen hadden verlangd, dat deze tweede lezing nog zou zijn uitgesteld geworden, tot dat. de Minister Russell had aangekondigdwelken weg het Gouvernement ten aanzien der 'petitiën tegen sommige verkiezingen dacht in te slaan. Sir R, Peel, die dit gevoelen voorstond, zeide onder anderen, dat immers bij de zaak zoo veel liaast niet was, dewijl de veran derde wijze van onderzoek niet vóór den afloop der tegenwoordige zit ting zou worden ingevoerd. Er schijnt echter vrees te bestaan, dat de Ra dicale partij pogingen zal aanwenden om de veranderingen reeds vroeger vari tnepassiiig te maken, hetwelk vermoedelijk niet ten voordeele der Behou dende partij zou strekken. Laatstgenoèmde schrijft de nederlaag, die zij bij deze gelegenheid geleden heeft, meer aan de toevallige afwezigheid van een aantal harer aanhangers dan aan hare zwakheid in de tegenwoordige zitting toe. De Koning van Griekenland is te Londen veroordeeld, om in de zaak van een Engelsch koopmanwelken Z. M. wegens eene schuldvordering vaii 20,000 st. had aangeklaagd, eenen borgtogt te stellen voor het bedrag vaii de kosten van het proces. F R A N K R IJ K. Parijs den isten December. In een bijzonder berigt leest men: B'len herinnert zich, dat het kleine.smaldeel van Fransche oorlogschepen, hetwelk met den heer Las Cases en andere Commissarissen naar Haïti stond te vertrekken, toen hetzelve te naauwer nood uit Brest was uitgezeild, door eene uit Parijs ontvangene telegraphische depêche naar die reede is teruggeroepen. Die onverwachte terugkeer heeft te Brest tot allerlei gissin gen aanleiding gegeven. Thans, zijn wij van goeder hand onderrigt, dat de reden daarvan gezocht moet worden in gewigtige depêches, die onze Mi nister van Buitenlandsche Zaken, toen het smaldeel reeds zeilreë lag, over Engeland, van den Voorzjtter der Nèger-Republiek, den heer Boyeront vangen heeft. De Voorzitter namelijk, onderrigt, dat de Fransche Regering

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2