Met de uitvoering van deze order belast, maken wij den inhoud derzelve bij deze tot naleving openbaar. Berlijn15 November 1837. De Minister voor de Geestelijke Aangelegenhedenvan Justitie van Binnenlandsche Zaken en Policie: Von Altenstein, Von'Kamptz, Von Rochow. Bij deze publicatie is door den Minister van Eeredienst een stuk gevoegd, waarin hij de redenen van deze handelswijze des Konings omtrent den Aarts- bisschop mededeelt. Deze zijn, ten eerste, de maatregelen des Aartsbis- schops tegen de Professoren van de Hoogeschool te Bonn, die de gevoelens van Hennes aan de Studenten openlegden. Ten tweede, heeft de Aartsbis schop zonder voorweten en toestemming der Regering, Pausselijke bullen en breves en Aartsbisschoppelijke verordeningenkracht van wet doen erlangen. Ten derde heeft hij cegen de wet, aan Priesters, die biegtvaders wilden worden, eenige theses of stellingen doen onderteekenen. Ten vierde, heeft hij zich niet gedragen overeenkomstig de in het Pausselijk Concordaat vast- gestelde bepalingen, ten aanzien der gemengde huwelijken en de kinderen, die daaruit voortkwamen. Uit Keulen heeft men berigt, dat de Aartsbisschop, door twee Hoofd* officieren begeleid uit de stad heengevoerd is. Er waren verscheiden posten uitgezet, doch niets heeft de rust verstoord. GROOT-BRITANNIE. Londen den 21 November. Maandag heeft H. M. de zittingen van het Parlement in persoon met de volgende aanspraak geopend: „Mylqrds en Mijne Herren 1 „Ik heb oorbaar geacht u terafdoening van de staatszaken zamen te roepen op het eerste geschikte oogenblik na de ontbinding van het laatstvorige Parlement. Met de meeste blijdschap heb ik van alle vreemde Mogendheden de sterkste verze keringen ontvangen van hunne vriendschappelijke gezindheid en van hunnen opregten wensch, 0111 met mij vriendschapsbetrekkingen aan te kweeken en te onderhouden; en ik verheug mij met het vooruitzigt, dat ik in staat zal wezen de dierbaarste belangen mij ner onderdanen bevorderlijk te zijn, door hun de zegeningen des vredes te waarborgen. 1-1 et grieft mij, dat her Koningrijk Spanje nog steeds door burgeroorlog wordt ge teisterd; ik blijf de verpligtingen mijner kroon jegens de Koningin van Spanje, overeen komstig'de bepalingen van het tractaat des viervoudigen verbondsgetrouwelijk naleven. Ik heb een met het verecnigde geineenebest van Peru en Boliva gesloten tractaat van koophandel aan u doen voorleggen, en ik hoop weldra in de gelegenheid te zullen zijn, dergelijke uitkomsten van mijne onderhandelingen met andere Mogendheden aan u te doen aanbieden. Ik beveel den toestand der provincie van Neder-Kanada in uwe meest ernstige aan dacht. „Mijne Heeren Van de Kamer der Gemeenten! „Een kroönsovergang maakt de herziening der civiele lijst noodzakelijk. Zonder terughouding stel ik ter uwer beschikking de erfelijke inkomsten, die door mijnen 011- middelijken voorganger aan de Natie waren overgedragen; ik heb bevolen, dat de ver- eischte bescheiden aan u zouden worden onderworpen; en terwijl het mijn wensch is, om de uitgaven van deze dienst, gelijk mede van alle andere, binnen voegzame grenzen te zien houden, heb ik alle vertrouwen, dat gij de kroon in staat zult stellen, om zich met eer en waardigheid te vertoonen. I-let budget voor'de dienst van liet aanstaande jaar wordt opgemaakt en zal ter ge woner tijd aan u worden medegedeeld; ik heb bevolen voor elk gedeelte van de open bare dienst de naauwgezetste spaarzaamheid in acht te nemen. Mylords en Mijne Heeren! De zoo gelukkiglijk bestaande inwendige vrede en openbare rust zijn ten hoogste gunstig voor de maatregelen van hervorming en voor de noodige of dringende wijzigin gen, die noodwendiglijk uwe aandacht zullen vestigen op.een gedeelte van de wetgeving, welke door de verpligie ontbinding van het vorige Parlement is afgebrokeu geworden j „De uitlsag van het ingestelde onderzoek naar den toestand der armen in Ierland is bereids aan het Parlement voorgelegd; het zal nu aan u staan te oordeelenof het niet wijs en raadzaam zijom door eene wet gepaste maatregelen daar te stellen tot het ver kenen van bijstand aan de behoeftigen van dat land. De gemeentelijke besturen der steden en vlekken in Ierland behoeven betere regle- menten. „De wetten op de ontvangst der tienden in Ierland vereischen herziening en wijziging. Overtuigd dat de beste en doelmatigste regtsbedeeling een der eerste pligten van een Vorst is, roep ik uwe aandacht in op de maatregelen, welke ter verbetering van die wetten, aan u zullen worden voorgelegd. „Gij zult overtuigd zijn van het groote gewigt der belangrijke onderwerpen, welke ik u doe aanbieden, alsmede van de noodzakelijkheid om dezelve te behandelen met dien geest van onpartijdigheid en regtvaardigheidwelke hoop geeft dezelve tot een gelukkig en heilrijk einde te leiden. Terwijl ik dit Parlement, het eerste dat onder mijne rege ring is verkozenheb doen bijeen komenverlang ik vuriglijk mijn vertrouwen op uwe gehechtheid en uw wijs beleid te kennen te geven. De jeugdige leeftijd, op welken ik tot de heerschappij dezes Rijks ben geroepenvordert meer gebiedenddat ikonder opzien tot de_Goddelijke Voorzienigheid, mijn vertrouwen stelle in uwe ijverige mede werking, en in de liefde en verkleefdheid van mijn volk." H. M. is bij haar gaan naar het Parlement door de bevolking mee gejuich ontvangen. Zij heeft de aanspraak op eene duidelijke wijs uitgesproken, was met een prachtig statiekleed uitgedost, haar hoofd, hals en borst schit terden van kostbare diamanten. De sleep van haar kleed werd door eene Hertogin en eene Marquisin gedragen. Vóór het uitspreken der troonrede heefc de Koningin de gewone eeden bij de aanvaarding van het Koninglijk gezag afgelegd en onderteekenddeze eeden bevatten in de scerkste bewoordingen de belofte tot handhaving van de Prorestantsche gevestigde Kerk en afzwering van het Katholicismus. Den 2isten heeft eene Commissie uit het Hooger-Huis het antwoord op de troonrede reeds aan H. M. aangeboden. I11 het Lager-Huis is het adres van antwoord ook reeds goedgekeurd; een drietal leden wilden, dat in het zelve de meening om de stemming bij ballotage te doen plaats hebben, om het verkiezingsregt uit te breiden en het Parlement elke drie jaar te ontbin den, zou uitgedrukt worden; hetgeen echter verworpen is. Toen door den Minister Russell niet onduidelijk was te kennen gegevendat de Tory-partij door omkooping meer leden in het Parlement, dan in hec voorgaande had vatte de heer Peel het woord op en zeide, dat die vermeerdering van 120 leden van zijne partij niet aan omkooping moest worden toegeschrevenmaar aan de overtuiging der burgers, dat men eene geheele omwenteling in Kerk en Staat bedoelde, hetgeen zij wilden voorkomen. De Iersche Oranje-Societeit, welke zich in het vorige jaar vrijwillig ontbonden had, is nu weder hersteld. In het rapport, waarbij de Secretaris dier associatie, de heer IV. Swande leden oproept om zich weder te her eenigen, betoogt hij breedvoerig de noodzakelijkheid daarvan, ten gevolge der misbruiken, door de vijanden der constitutie van de ontbinding gemaakt, en geeft als het doel der herstelde vereeniging op, de grondwettige verde diging van het leven en eigendom der Protestanten, de bescherming der con stitutionele regten, der gevestigde instellingen en van het heilig Woord van God. Een ongenoemde, die zich reeds gedurende langen tijd te Dublin voor den eenigen wettigen erfgenaam van den Britschen troon had uitgegeven naardien ook hij beweerde de zoon van George IV en Koningin Carolina te wezen is dezer dagen voor hec Geregtshof van 's Konings Bank aldaar ver- schenen, om er plegcig afstand van zijne regten te doen, uit hoofde der onaangenaamheden waaraan hij ten gevolge zijner eischen was blootgesteld. De Lords-Regters hebben de verklaring van dezen inschikkelijken pretendent alleen met eene deftige buiging beantwoord. F R A N K R IJ K. Parijs den 24 November. In den Moniteur leest men: Als men gade slaat hetgeen sedert eenige dagen ter beurze geschiedt vraagt menwat zoo spoedig eene daling in den koers der effeccen hebbe kunnen te weeg brengen. Er zijn eenige geruchten verspreid, waarmede de speculatie-geest zijn voordeel heeft gedaan, en de houders van 5 pCt. ren ten zijn welligt de slagtoffer? geweest van kunstenarij'eil, tegen welke zij zich nimmer te veel kunnen wapenen. Wij meenen te kunnen verzekeren, dar, op het oogenbüknu wij dit schrij ven het Ministerie evenmin nog over het te kiezen tijdstip als over de wijze van uitvoering van dien grooten maatregel heeft beraadslaagd. Een enkel punt schijnt bij hetzelve als vast te zijn aangenomen, dat namelijk in geen geval de vermindering van den interest pCc. zal te boven gaan, zelfs dan, wanneer de omstandigheden voor de operatie het gunstigst zullen zijn. Te Parijs werd het gerucht verspreid, dat de jongste broeder van Na poleonj Jeromegewezen Koning van Westphalente Milaan overieden zuti zijn berigten echter uit Stuttgardt melden, dat hij ernstig ziek is. - Onderscheiden Spaansche Grooten, als TorenoCordova, Ossuna, Mira- floresde FriasAlavawelke zich te Parijs bevonden, zijn naar bpanje wedergekeerd. De Moniteur Algerien bevat het berigt, dat den 11 November HH. KK. HH. de Hertog van Nemours en de Prins de Jeinville te Algiers zijn aangekomen. Herhaalde salutschucen zijn van de schepen, die zich op de reede bevonden, gedaan, het garnizoen is dadelijk in de wapenen gekomen. Ten 7 lire des morgens zijn te Prinsen aan lantl gekomen. Zij zijn door den Gouverneur-Generaal ad interimNegrierontvangen en door den civi- len Intendant, door tien Maire van Algiers, de leden van tien Muuicipalen Raad en de voornaamste ambtenaren en burgers. De civile Intendanc heeft Z. K. H. den Hertog van Nemours en Z. K. H. den Prins de Join- ville aizonderiijk aangesproken. Ten n tir-e hebben de Prinsen receptie ge had, waarna zij te paard zijn gescegen, zich eerst naar het cholera-hospi- taal, vervolgens naar het nieuw coliegie van openbaar onderwijs, de wer ken van de reede en andere plaatsen begeven hebben. Des middags heefc er een diner aan het Gouverneraents-huis plaats gehad. Zondag daarop heb ben de Prinsen de revue van de Afrikaansche militie en der troepen van hec garnizoen bijgewoond. Des avonds hebben zij den schouwburg bezocht. De Generaal Negrier is tot Opperbevelhebber van de provincie Con- stantine benoemd. MENGELINGEN. blik op rusland, deszelfs MILITAIRE KOLONIËN en LETTERKUNDE. Rusland boezemde vóór anderhalve eeuw, noch belang, noch vrees, noch nijd in. Men wist alleen, dat dit verwijderde land door barbaren bewoond was, waarover men eenige onzekere mededeelingen had, welke uit de ver halen van avontuur-reizigers waren overgenomen. I11 dien tijd was Mosco- vië even zoo veel buiten den kring der Europesche staatkunde, als thans Tartarijë en Japan zijn. Zoo somwijlen deszelfs Gezanten en Boyards in de zuidelijke landscreken verschenen, zag men deze mannen, wier vreesse- lijke namen niet konden worden uitgesproken, als vreemde gedrogcen aan. De eenige betrekking, welke men met dit volk had, was de ruilhandel. Wie zoude toen de tegenwoordige magc van Rusland hebben kunnen voor zien? Inderdaad, door de Scandinaviërs vernederd, lang onderworpen ge weesc zijnde aan de Tartaren, en later door de Polen overwonnen, schenen de Russen, vóór de regering van Peter welverre van te kunnen denken om anderen aan te vallen, noch kracht, noch moed te hebben, en buiten staat te zijn den geringsten aanval te kunnen weerstaan. De zaken zijn groocelijks veranderd. Rusland, hoewel het zich, wat de beschaving betreft, nog ten achter bevindt, heefc niet gevreesd naar de heerschappij over de andere Staten te staan, en hec heeft dezelve verkregen. In den grooten strijd, welke zich cusschen de nieuwe denkbeelden en de oude belangen heeft opgedaan, is hec Russische Gouvernement, deze laat ste vertegenwoordigende, als kampvechter voor dezelve opgetreden. Men moet bekennen, dat zoo de meesters dezer natie tot éénig doel hebben ge had, de reusachtige magt, waarmede zij bekleed zijn, ce bewaren en uic te breiden, zij mee behendigheid hebben gehandeld. Inderdaad, zoo zij de verstandelijke ontwikkeling der volken van Rusland krachcdadig zouden be gunstigen, zonde die raagt weldra worden vernietigd, of ten minste ver minderd; miiar thans, daar er bij hen geene publieke opinie hoegenaamd be staat, welke de uitoefening hunner magc zoude kunnen dwarsboomenheb ben zij dezelve naar buiten kunnen uitstrekken, en zoo hebben wij dezelve, beurtelings list en geweld gebruikende, hun onmetelijk Rijk met talrijke provinciën en geheele Koningrijken zien vergrooten. Wanneer men de oogen op dit oostelijk halfrond werpt, zal men de lang zame maar zekere vorderingen der Russische magt oncwaren. Zij komt in de twisten der naburige Staten cusschen beide; om zich vervolgens van dezelve meester te maken. Zij heeft zich niet, gelijk Engeland, vergroot, door zich hier en daar, als bij toeval, ver van eikander afgelegene gronden toe te eigenen, welke alle ver van het Moederland zijn verwijderd, en waar van net onderhoud veelal, eene uitgave, verre weg hec inkomen overtref fende vereischt. Rusland is vooruitgegaan door langzamerhand deszelfs in vloed uic ce breiden zich te versterken deszelfs grenzen verwijdende en dezelve door nieuwe bezittingen verzekerende. Thans, gelijk aan eene om gekeerde piramide, hangt het over Europa en Azië, welke het eiken oogen blik schijnt te zullen verplecieren. Dit Rijk heeft, in de ongelukkige schei ding van Polen, hec beste gedeelte voor zich behouden; Koerland en Lijf land hebben hec de geheele oostelijke kust der Oostzee gegeven; ten noord westen heefc het Finland tot deszelfs grondgebied gevoegd, terwijl hec zich, ten zuiden, van bijna geheel hec land meester maakte dat de noordelijke kus ten der Zwarte-zee uitmaakt. Géorgie behoort aan Rusland; de honderd stammen van den Kaukasns zijn hunne vrijheid aan deszelfs voeren komen nederleggen. Deszelfs invloed is algemeen en magcig aan het Hof Teheran en heeft zich in den Raad van Griekenland doen gevoelen. Dit fs niet alles de Russen zijn de Stille Zuid-zee overgetrokken, en hebben hunne vlag op de noord-westelijke kust van Amerika geplanc. Men moet niet vergeten, dat. het systema van dit Gouvernement ten opzigte der veroverde provinciën is, dezelve met de grootste zachcheid te behandelen. De Polen hadden eene constitutie verkregen, welke hunnen nationalen crots vleide. De Finlanders hebben van Alexander zeiven ondubbelzinnige blijken van goedheid en inschik kelijkheid ontvangen. Rijke geschenken en nog schictender beloften hebben de Géorgische en Circassische Vorscen voor het verlies hunner onafhanke lijkheid getroost. Wat de Grieken betreft, heeft Rusland zich als hunne natuurlijke beschermer tegen de vervolgingen der Muzelmannen voorgesteld. Hec Russische leger, dat zeer talrijk is, was voor de Rijks financien een te groot bezwaar. Men bedacht, om hierin te gemoet te komen, een plan van militaire kolonisatie, dat daarin bestaat om de boeren van de domeinen der kroon tot de werkelijke krijgsdienst in ce schrijven en te oefenen. Door dit middel zal er een vreesselijk groot leger worden verkregen zonder be zwaar voor de schatkist. In een beschaafder land dan Rusland zoude hec voornemen om de bevolking te wapenen, niet zonder gevaar voor de abso lute magt zijn geweest; maar de staatslieden, dre dit plan hebben beraamd, schijnen alles wel te hebben overwogen. Zij hebben voorzien, dac de ko lonisten, half soldaat, half burger zijnde, en alles te verliezen hebbende in eene verandering, welke zij zouden kunnen te weeg brengen, zeiven zou- den inzien, dat bij elk ander Gouvernement de kracht, welke in hunne han den berust, hun zoude worde ontnomen.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3